کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

عشقبسم الله

به تأخیر انداختن ازدواج آسیب‌های فردی و اجتماعی بی‌شماری دارد که شاید بتوان گفت بیش‌ترین آسیب متوجه دختران است.

برخی از دختران به بهانه‌های مختلف خواستگاران خوب و قابل قبولشان را رد می‌کنند و ازدواجشان را به تأخیر می‌اندازند؛ غافل از این‌که فصل بهار دختر و فصل چیدن میوه‌اش کوتاه است و زود سپری می‌شود و بعد از آن دیگر کار سخت می‌شود.

بعضی از پدر و مادرها با دیدن چند مورد ازدواج پرسروصدا و پرتمطراق، خیالاتی می‌شوند و مرض چشم‌وهم‌چشمی‌شان عود می‌کند و به امید آمدن خواستگار پولدار و کلاس‌بالا، خواستگاران شایسته ولی نه‌پولدار را رد می‌کنند و به این ترتیب سرنوشت فرزند خود را قربانی هوس‌های پست خود می‌کنند!

بعضی دیگر از پدر و مادرها با این‌که گرفتار چنین هوس‌هایی نیستند، ولی انتظار دارند پسرشان یا خواستگار دخترشان ابتدا مسکن شخصی و شغل پردرآمد داشته باشد و بعد حرف از ازدواج بزند. این نیز درست نیست. بسیاری از پدر و مادرها خودشان با کم‌ترین امکانات ازدواج کرده‌اند و بعد از ازدواج با لطف و عنایت خدا و با حمایت خانواده‌ها و با تلاش خود توانسته‌اند زندگی خود را به سامان برسانند، ولی حال که مرکبشان از پل گذشته و نوبت به فرزندانشان رسیده، همه‌چیز یادشان رفته و جور دیگری فکر می‌کنند!

حقیقت این است که توقع مسکن شخصی و شغل پردرآمد برای آغاز زندگی، توقعی بی‌جا و زیادی است. وقتی حداقل‌های لازم برای زندگی فراهم باشد و دختر و پسر توانایی‌های لازم را برای اداره‌ی زندگی داشته باشند، دیگر مجالی برای سخت‌گیری نیست. خداوند با صراحت به جوانان بی‌بضاعت وعده‌ی یاری داده است و بعد از تشویق به ازدواج، فرموده است: «اگر فقیر بودند، خداوند آن‌ها را به فضل و کرم خود بی‌نیاز می‌کند».1 پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله نیز می‌فرماید: «هرکس برای محفوظ ماندن از لغزش و گناه ازدواج کند، بر خدا لازم است که او را یاری کند!»2

بعضی از دخترها و پسرها خودشان طالب ازدواج و تشکیل خانواده نیستند؛ چرا که می‌خواهند در عرصه‌های علمی و اجتماعی و غیره رشد کنند و بعد از گذراندن مراحلی به سمت ازدواج بروند. این‌ها گمان می‌کنند ازدواج مانع رشد علمی و سایر پیشرفت‌ها است. این گمان نیز درباره‌ی اغلب افراد درست نیست. ازدواج مانعی بر سر جاده‌ی پیشرفت نیست؛ بلکه فرصتی است برای بالا بردن سرعت و کیفیت رشد و تکامل! با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان در کنار ازدواج، به همه‌ی کارها و برنامه‌ها رسید. شاهد عینی این ادعا جوانان موفق و افتخارآفرینی هستند که هم به‌موقع ازدواج کرده‌اند و هم قله‌های موفقیت و پیشرفت را در عرصه‌های مختلف فتح کرده‌اند.

بعضی دیگر زود ازدواج کردن را نمی‌پسندند؛ چون دیر ازدواج کردن در نظر آن‌ها نوعی کلاس و پرستیژ دارد. این یک باور احمقانه است! بیش‌تر کسانی که این‌گونه می‌اندیشند و شاید همه‌شان، بعد از بالا رفتن سنشان و حتی بعد از ازدواج از کارشان پشیمان می‌شوند و حسرت ازدواجِ به‌موقع را می‌خورند.

چند جمله از کتاب «ازدواج، مکتب انسان‌سازی» از دکتر پاک‌نژاد درباره‌ی تسریع در ازدواج:

«در اين‌جا سخن ويل دورانت را بياورم كه: اگر راهي پيدا شود كه ازدواج در سال‌هاي طبيعي انجام گيرد، فحشا و امراض خطرناك و تنهايي بي‌ثمر و عزلت ناپسند و انحرافاتي كه زندگي معاصر را لكه‌دار كرده است تا نصف تقليل خواهد يافت».3

«بلوغ جنسي عبارت است از خواسته‌هاي فيزيولوژيكي يك فرد و ازدواج جوابي است به اين خواسته‌ها. و هرچه بين اين دو سؤال و جواب فاصله بيش‌تر باشد، كمپلكس‌هاي روحي و عقده‌هاي رواني بيش‌تر است».4

«از زبان يك دانشمند زيست‌شناسي بشنويد كه مي‌گويد: تجربه نشان داده است، بچه‌هايي كه از ازدواج زودرس به دنيا مي‌آيند غالباً به مراتب زيباتر و سالم‌تر از فرزندان پدر و مادر مسن‌تر هستند... مادران هرقدر جوان‌تر و بچه سالم‌تر باشند، آسان‌تر وضع حمل مي‌كنند و در موقع زايمان خطرات كم‌تري ايشان را تهديد مي‌كند».5

«يكي از مجلات نسوان با دكتر متخصصي مصاحبه‌اي ترتيب داده، چيزهايي مي‌پرسد كه دكتر چنين پاسخ مي‌دهد: دختراني كه در سنين 14 تا 18 سالگي ازدواج مي‌كنند اگر توانايي و آمادگي كافي براي ازدواج داشته باشند و شرايط معنوي ازدواج عاقلانه باشد، عموماً زن‌هاي سالمي مي‌شوند و چون در عين شادابي و زنده‌دلي و در نقطه‌ي اوج هيجان خود ازدواج مي‌كنند، كم‌تر دچار عقده‌ها و ناراحتي‌هاي جنسي و واپس‌زدگي‌هاي روحي مي‌شوند و مي‌توان گفت كه در زندگي، خوشبخت‌تر از دختراني هستند كه پس از 24 و 25 سالگي ازدواج مي‌كنند... و ديده شده است كه فرزندان اين‌گونه دختران نيز سالم‌ترند».6

یک نکته را هم از کتاب «جوانان و انتخاب همسر» یادآور شویم:

«سرعت در ازدواج بايد با دقت همراه باشد و اين دو با هم منافات ندارند؛ بلكه شتاب‌زدگي با دقت منافات دارد».7

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. وَ أَنْكِحُوا الْأَيامى‏ مِنْكُمْ وَ الصَّالِحينَ مِنْ عِبادِكُمْ وَ إِمائِكُمْ إِنْ يَكُونُوا فُقَراءَ يُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليم (نور، 32).

2. حقّ على اللَّه عون من نكح التماس العفاف عمّا حرّم اللَّه‏ (نهج الفصاحه، حدیث 1396).

3. ازدواج مكتب انسان سازي، شهیدی، ج 1، ص 94.

4. همان، ص 103.

5. همان، ص 85.

6. همان، ص 94.

7. جوانان و انتخاب همسر ص 105.


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

آیا شما برای چنین روزی آماده شده‌اید؟!

امروز (1393/4/3) در یکی از خیابان‌های قم ماشین حمل جنازه‌ای توجه مرا به خودش جلب کرد. پشت ماشین جمله‌ی تأمل برانگیزی نوشته شده بود:

«آیا شما برای چنین روزی آماده شده‌اید؟!»

مناسب است به این بهانه چند روایت زیبا از اهل بیت علیهم‌السلام بشنویم:

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!

پرسش:

این چه حکمی است که اجازه نمی‌دهد وقتی من فهمیدم دین دیگری حق است به آن ایمان بیاورم و باید پنهان‌کاری کنم؟ و نه تنها این حق را نمی‌دهد بلکه تنبیه‌های بزرگی نیز دارد! هم‌چنین حکم ارتداد کسی که از اول مسلمان بوده اعدام است بر خلاف کسی که با تحقیق و علم بعدًا وارد این دین شده است و این در حالی است که حق اولی از دومی بیش‌تر است!

پاسخ:

تصوری که شما از «ادیان مختلف» و «دنبال دین حق بودن» دارید، تصور درستی نیست؛ در نتیجه، تصورتان درباره‌ی حکم ارتداد هم نادرست است.

ادامه مطلب...
ما 72 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165479
امروز887
دیروز1050
این هفته2827
این ماه17508
مجموع1165479

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!