دوشنبه, 17 بهمن 1401

شماره پیام‌رسان (سروش و ایتا):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

دختران بر سر دوراهی «جذابیت» و «امنیت» (دوستش دارم 11)

دو راهیبسم الله

گفتیم که دختر «معشوق» آفریده شده است و «مورد توجه» و «جذاب» و «خواستنی» بودن، در خون او است. به همین دلیل دختر تمایل فطری به خودنمایی و جلوه‌گری دارد. اما این را هم گفتیم که خودنمایی‌های دخترانه چه آسیب‌ها و چه خطرهای بزرگی در پی دارد. پس یک دختر خوب بر سر این دوراهی حیرت‌آفرین چه کند؟!از طرفی دلش می‌خواهد جلوه‌گری کند و جذاب باشد؛ از طرف دیگر می‌داند و می‌بیند که سلامت و امنیتش به شدت در خطر است.

بعضی از دخترها نیاز به جذابیت را بر نیاز به امنیت و سلامت ترجیح می‌دهند و تن به خودنمایی می‌دهند و امنیت را بی‌خیال می‌شوند؛ بعضی دیگر اما نیاز به امنیت را برتری می‌دهند و پا روی حس نیاز به جذابیت می‌گذارند و این نیاز طبیعی را در درون خود له می‌کنند.

انتخاب درست بر سر این دوراهی چیست؟ آیا باید یکی را بر دیگری ترجیح داد؟ یا راه سومی هم هست که هر دو نیاز را تأمین کند؟

یقیناً اگر تنها چاره، انتخاب یکی از دو راه باشد و قرار باشد یکی را برداشته و دیگری را واگذاریم، «سلامت و امنیت جسم و روح» بر «حس جذابیت و مطلوبیت»برتری آشکاری دارد. اما نیازی به انتخاب نیست. راهی هست که هردو نیاز را تأمین می‌کند و دختر را در هر دو طرف به شکوفایی می‌رساند.

اگر دختری بخواهد محبوب و زیبا و بافرهنگ و متمدن و خوش‌تیپ و باکلاس باشد و در عین حال، هیچ رخنه‌ای در امنیت و سلامت جسم و روحش ایجاد نشود، باید به دو نکته در ظاهر و پوشش خود و به سه نکته در رفتار و گفتار خود توجه جدّی داشته باشد.

نکته‌های مربوط به ظاهر و پوشش:

1. ساده و بی‌آلایش و بی‌آرایش بودن

از نگاه پسرهای شایسته، نظر و سلیقه‌ی غالب این است که خانم‌ها به‌طور فطری و دست‌نخورده، زیبا و دوست‌داشتنی هستند. چهره‌ی مرتب ولی ساده بانمک‌تر و دلنشین‌تر است؛ در عین حال که زمینه‌ای برای تحریک‌های شهوانی و وسوسه‌های شیطانی برای دل‌های سالم ایجاد نمی‌کند. آرایش و روغن‌مالی کردن، چهره را زیباتر نمی‌کند؛ زیرا همه می‌بینند و می‌دانند که این صورت آرایش شده است و چهره‌ی واقعی در زیر این آرایش پنهان است؛ بلکه آرایش ـ مخصوصاً آرایش غلیظ و افراطی ـ پیام دیگری دارد و آن این است که «من می‌خواهم توجه همه را به خودم جلب کنم تا آن‌ها را به سمت خود بکشانم!». آرایش کردن چراغ سبزی است برای ایجاد دوستی و ارتباط با پسرهای این کاره.

شاید خانم آرایش‌کرده‌ای در دلش چنین قصدی نداشته باشد ولی چه بخواهد چه نخواهد، آرایش در نظر مردان یعنی این! رنگ و لعاب آرایش بر چهره‌ی خانم مثل اتیکت «فروشی» بر روی خودرو است که فقط نگاه عابرین را از نگاه عادی به نگاه خریدار تغییر می‌دهد و ذره‌ای بر ارزش آن خودرو نمی‌افزاید.

سخن درباره‌ی ساده و بی‌آلایش و بی‌آرایش بودن لباس و پوشش نیز همین است.پوشیدن لباس‌های خاص و همراه داشتن کیف خاص همان پیام آرایش غلیظ را به مخاطب القا می‌کند.

2. تمیز و مرتب بودن

وقتی دختری دو آیتم «تمیزی» و «مرتب بودن» را در پوشش و ظاهر ساده و بی‌آلایش خود رعایت می‌کند، بخش زیادی از زیبایی و جذابیت را به دست آورده است.معنای تمیزی که روشن است؛ اما مرتب بودن یعنی شکل و اندازه و رنگ‌بندی لباس و کفش و عینک و کیف و سایر متعلقاتش مناسب و متناسب و شکیل و در عین حال متین و وزین باشد. به‌ویژه لباس که باید تمیز و اتوکشیده باشد و از هر گونه شلختگی پیراسته باشد.

در کنار نمای ساده و تمیز و مرتب، «رفتار» و «گفتار» هم در زیبایی شخصیت یک خانم اهمیت دارد. حرف زدن و رفتار و تعامل یک دختر خوب با دیگران به‌ویژه با نامحرم باید ویژگی‌هایی داشته باشد.

نکته‌های مربوط به رفتار و گفتار:

1. ادب

رفتار و گفتار یک دختر خوب با همه به‌ویژه با نامحرم باید مؤدبانه و محترمانه باشد. واژه‌های محترمانه با لحنی مؤدبانه به کار گرفته شود. از به‌کاربردن الفاظ غیررسمی و کوچه‌بازاری و خودمانی پرهیز شود.

2. غرور و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و غرور و تکبر در رفتار دختر با نامحرم باید کاملاً مشهود باشد.ناز و عشوه‌های زنانه هرگز نباید در صدا و لحن او به‌چشم بخورد. به تعبیر قرآن، یک خانم نباید در گفتار با نامحرم، خضوع و نرمی داشته باشد.1 به عبارت دیگر، باید «جدی» و «نسبتاً بلند» و «با جملات کوتاه» حرف زد.امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرماید: یکی از خصلت‌های خوب خانم‌ها غرور است؛ زیرا اگر خانمی مغرور باشد هرگز در دسترس و در اختیار نامحرم قرار نمی‌گیرد.2

3. آرامش و وقار

یک دختر نباید در رفتار و گفتارش هول و خودباخته باشد. از زیاده‌گویی و انجام حرکت‌های اضافی و ارتباط‌های زائد و خنده‌های بی‌جا باید پرهیز کرد.

اگر دختری این سه نکته را در رفتار و گفتار خود و آن دو نکته را درباره‌ی ظاهر و پوشش خود به‌خوبی رعایت کند، به یقین خانمی محبوب و مطلوب و جذاب برای همگان خواهد بود؛ بدون این‌که خطری امنیت و سلامتش را تهدید کند. همه‌ی پسرها آرزوی چنین دختری را در سر خواهند داشت؛ ولی به‌خاطر ویژگی‌هایی که دارد، کسی جرأت نخواهد کرد بی‌ادبی و جسارتی درباره‌ی او مرتکب شود. به این ترتیب هم حس جذابیت و مطلوبیت دختر کام‌روا می‌شود و هم سلامت و امنیت جسم و روحش از خطرهای احتمالی محفوظ می‌ماند.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

1. فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً: با نرمی و خضوع سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند. و سخن شايسته بگوييد. (سوره‌ی احزاب، آیه‌ی 32).

2. خِیارُ خِصالِ النساءِ شِرارُ خِصالِ الرِّجالِ؛ الزَّهْوُ... فَاِذا کانَت المَرأةُ مَزهُوَّةً لم‌تُمَکِّنْ مِن نَفسِها... (نهج‌البلاغه، حکمت 234).


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • #1192

  شاینا

  اگر واقعا مردان شایسته چهره بی آرایش خانم را زیبا می دانند پس چرا بعد از ازدواج انتظارشان تفاوت دارد. کاش قدر زیبایی همسر را بدانند و اینقدر انواع آرایش را از زن طلب نکنند و نخواهند که به قول شما چهره واقعی زیر آرایش باشد.

  ***** پاسخ *****

  البته هر مردی دوست دارد چهره‌ی همسرش آراسته و مرتب (تمیز، معطر، شانه زده، بدون موی زائد، و...) باشد اما این با روغن‌مالی و بزک کردن و تغییر چهره در حد گریم خیلی تفاوت دارد. این‌که بعضی از مردان از همسرانشان می‌خواهند که در مهمانی‌ها و هنگامی که در بیرون از خانه با هم هستند، آرایش کنند، یک ناهنجاری فرهنگی است که بر بعضی خانواده‌ها غلبه دارد (چشم و هم‌چشمی!).
  مانند عینک آفتابی که وقتی برای کسی مد شد، او خیال می‌کند چهره‌ی عینک‌زده زیباتر است، حتی اگر زیبایی چشم‌ها در پشت سیاهی عینک پنهان بماند و اصلاً دیده نشود! چنین کسی خود نیز عینک می‌زند و احیاناً از نزدیکان خود می‌خواهد عینک بزنند تا از مد روز عقب نمانند و به دمودگی و عقب‌ماندگی متهم نشوند!
  (منظورم این نیست که عینک آفتابی مطلقاً چیز بدی است و همه‌ی کسانی که عینک آفتابی می‌زنند این‌گونه‌اند.)

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک