کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

دو راهیبسم الله

گفتیم که دختر «معشوق» آفریده شده است و «مورد توجه» و «جذاب» و «خواستنی» بودن، در خون او است. به همین دلیل دختر تمایل فطری به خودنمایی و جلوه‌گری دارد. اما این را هم گفتیم که خودنمایی‌های دخترانه چه آسیب‌ها و چه خطرهای بزرگی در پی دارد. پس یک دختر خوب بر سر این دوراهی حیرت‌آفرین چه کند؟!از طرفی دلش می‌خواهد جلوه‌گری کند و جذاب باشد؛ از طرف دیگر می‌داند و می‌بیند که سلامت و امنیتش به شدت در خطر است.

بعضی از دخترها نیاز به جذابیت را بر نیاز به امنیت و سلامت ترجیح می‌دهند و تن به خودنمایی می‌دهند و امنیت را بی‌خیال می‌شوند؛ بعضی دیگر اما نیاز به امنیت را برتری می‌دهند و پا روی حس نیاز به جذابیت می‌گذارند و این نیاز طبیعی را در درون خود له می‌کنند.

انتخاب درست بر سر این دوراهی چیست؟ آیا باید یکی را بر دیگری ترجیح داد؟ یا راه سومی هم هست که هر دو نیاز را تأمین کند؟

یقیناً اگر تنها چاره، انتخاب یکی از دو راه باشد و قرار باشد یکی را برداشته و دیگری را واگذاریم، «سلامت و امنیت جسم و روح» بر «حس جذابیت و مطلوبیت»برتری آشکاری دارد. اما نیازی به انتخاب نیست. راهی هست که هردو نیاز را تأمین می‌کند و دختر را در هر دو طرف به شکوفایی می‌رساند.

اگر دختری بخواهد محبوب و زیبا و بافرهنگ و متمدن و خوش‌تیپ و باکلاس باشد و در عین حال، هیچ رخنه‌ای در امنیت و سلامت جسم و روحش ایجاد نشود، باید به دو نکته در ظاهر و پوشش خود و به سه نکته در رفتار و گفتار خود توجه جدّی داشته باشد.

نکته‌های مربوط به ظاهر و پوشش:

1. ساده و بی‌آلایش و بی‌آرایش بودن

از نگاه پسرهای شایسته، نظر و سلیقه‌ی غالب این است که خانم‌ها به‌طور فطری و دست‌نخورده، زیبا و دوست‌داشتنی هستند. چهره‌ی مرتب ولی ساده بانمک‌تر و دلنشین‌تر است؛ در عین حال که زمینه‌ای برای تحریک‌های شهوانی و وسوسه‌های شیطانی برای دل‌های سالم ایجاد نمی‌کند. آرایش و روغن‌مالی کردن، چهره را زیباتر نمی‌کند؛ زیرا همه می‌بینند و می‌دانند که این صورت آرایش شده است و چهره‌ی واقعی در زیر این آرایش پنهان است؛ بلکه آرایش ـ مخصوصاً آرایش غلیظ و افراطی ـ پیام دیگری دارد و آن این است که «من می‌خواهم توجه همه را به خودم جلب کنم تا آن‌ها را به سمت خود بکشانم!». آرایش کردن چراغ سبزی است برای ایجاد دوستی و ارتباط با پسرهای این کاره.

شاید خانم آرایش‌کرده‌ای در دلش چنین قصدی نداشته باشد ولی چه بخواهد چه نخواهد، آرایش در نظر مردان یعنی این! رنگ و لعاب آرایش بر چهره‌ی خانم مثل اتیکت «فروشی» بر روی خودرو است که فقط نگاه عابرین را از نگاه عادی به نگاه خریدار تغییر می‌دهد و ذره‌ای بر ارزش آن خودرو نمی‌افزاید.

سخن درباره‌ی ساده و بی‌آلایش و بی‌آرایش بودن لباس و پوشش نیز همین است.پوشیدن لباس‌های خاص و همراه داشتن کیف خاص همان پیام آرایش غلیظ را به مخاطب القا می‌کند.

2. تمیز و مرتب بودن

وقتی دختری دو آیتم «تمیزی» و «مرتب بودن» را در پوشش و ظاهر ساده و بی‌آلایش خود رعایت می‌کند، بخش زیادی از زیبایی و جذابیت را به دست آورده است.معنای تمیزی که روشن است؛ اما مرتب بودن یعنی شکل و اندازه و رنگ‌بندی لباس و کفش و عینک و کیف و سایر متعلقاتش مناسب و متناسب و شکیل و در عین حال متین و وزین باشد. به‌ویژه لباس که باید تمیز و اتوکشیده باشد و از هر گونه شلختگی پیراسته باشد.

در کنار نمای ساده و تمیز و مرتب، «رفتار» و «گفتار» هم در زیبایی شخصیت یک خانم اهمیت دارد. حرف زدن و رفتار و تعامل یک دختر خوب با دیگران به‌ویژه با نامحرم باید ویژگی‌هایی داشته باشد.

نکته‌های مربوط به رفتار و گفتار:

1. ادب

رفتار و گفتار یک دختر خوب با همه به‌ویژه با نامحرم باید مؤدبانه و محترمانه باشد. واژه‌های محترمانه با لحنی مؤدبانه به کار گرفته شود. از به‌کاربردن الفاظ غیررسمی و کوچه‌بازاری و خودمانی پرهیز شود.

2. غرور و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و غرور و تکبر در رفتار دختر با نامحرم باید کاملاً مشهود باشد.ناز و عشوه‌های زنانه هرگز نباید در صدا و لحن او به‌چشم بخورد. به تعبیر قرآن، یک خانم نباید در گفتار با نامحرم، خضوع و نرمی داشته باشد.1 به عبارت دیگر، باید «جدی» و «نسبتاً بلند» و «با جملات کوتاه» حرف زد.امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرماید: یکی از خصلت‌های خوب خانم‌ها غرور است؛ زیرا اگر خانمی مغرور باشد هرگز در دسترس و در اختیار نامحرم قرار نمی‌گیرد.2

3. آرامش و وقار

یک دختر نباید در رفتار و گفتارش هول و خودباخته باشد. از زیاده‌گویی و انجام حرکت‌های اضافی و ارتباط‌های زائد و خنده‌های بی‌جا باید پرهیز کرد.

اگر دختری این سه نکته را در رفتار و گفتار خود و آن دو نکته را درباره‌ی ظاهر و پوشش خود به‌خوبی رعایت کند، به یقین خانمی محبوب و مطلوب و جذاب برای همگان خواهد بود؛ بدون این‌که خطری امنیت و سلامتش را تهدید کند. همه‌ی پسرها آرزوی چنین دختری را در سر خواهند داشت؛ ولی به‌خاطر ویژگی‌هایی که دارد، کسی جرأت نخواهد کرد بی‌ادبی و جسارتی درباره‌ی او مرتکب شود. به این ترتیب هم حس جذابیت و مطلوبیت دختر کام‌روا می‌شود و هم سلامت و امنیت جسم و روحش از خطرهای احتمالی محفوظ می‌ماند.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

1. فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً: با نرمی و خضوع سخن نگوييد كه بيماردلان در شما طمع كنند. و سخن شايسته بگوييد. (سوره‌ی احزاب، آیه‌ی 32).

2. خِیارُ خِصالِ النساءِ شِرارُ خِصالِ الرِّجالِ؛ الزَّهْوُ... فَاِذا کانَت المَرأةُ مَزهُوَّةً لم‌تُمَکِّنْ مِن نَفسِها... (نهج‌البلاغه، حکمت 234).


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #1 تهرانشاینا 1395-02-02 17:51
اگر واقعا مردان شایسته چهره بی آرایش خانم را زیبا می دانند پس چرا بعد از ازدواج انتظارشان تفاوت دارد. کاش قدر زیبایی همسر را بدانند و اینقدر انواع آرایش را از زن طلب نکنند و نخواهند که به قول شما چهره واقعی زیر آرایش باشد.

***** پاسخ *****

البته هر مردی دوست دارد چهره‌ی همسرش آراسته و مرتب (تمیز، معطر، شانه زده، بدون موی زائد، و...) باشد اما این با روغن‌مالی و بزک کردن و تغییر چهره در حد گریم خیلی تفاوت دارد. این‌که بعضی از مردان از همسرانشان می‌خواهند که در مهمانی‌ها و هنگامی که در بیرون از خانه با هم هستند، آرایش کنند، یک ناهنجاری فرهنگی است که بر بعضی خانواده‌ها غلبه دارد (چشم و هم‌چشمی!).

مانند عینک آفتابی که وقتی برای کسی مد شد، او خیال می‌کند چهره‌ی عینک‌زده زیباتر است، حتی اگر زیبایی چشم‌ها در پشت سیاهی عینک پنهان بماند و اصلاً دیده نشود! چنین کسی خود نیز عینک می‌زند و احیاناً از نزدیکان خود می‌خواهد عینک بزنند تا از مد روز عقب نمانند و به دمودگی و عقب‌ماندگی متهم نشوند!
(منظورم این نیست که عینک آفتابی مطلقاً چیز بدی است و همه‌ی کسانی که عینک آفتابی می‌زنند این‌گونه‌اند.)
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

ده برابر

با نام خدا
صبح يكي از روزهاي سال پنجم طلبگيم بود. مي‌خواستم از منزل روانه‌ي مدرسه بشوم. دست در جيب خود كردم ديدم جز يك سكه‌ي 25 توماني بيش‌تر ندارم كه حتي كرايه‌ي تاكسي هم نمي‌شد. گفتم: خدايا، من اين را صدقه مي‌دهم تو هم به من لااقل كرايه‌ي تاكسي بده. سكه را به صندوق صدقات انداختم و بعد از آن گرمكن پوشيدم كه راهي مدرسه شوم. دست كردم در جيب گرمكن و احساس كردم توي جيبم اسكناسي هست. درآوردم ديدم 250 تومان است. براي چندمين بار بود كه به حقيقت «من جاء بالحسنة فله عشر امثالها؛ هركه كار خوبي انجام بدهد ما ده‌برابر به او پاداش مي‌دهيم» پي مي‌بردم.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!

پرسش
چرا خدا مشكل همه‌ی بنده‌هاشو حل مي‌كنه جز ما؟ مي‌فرماييد حكمته؟! اينه كه صبرمون لبريز بشه؟! به گناه بيفتيم؟! بفهميم ايمانمون ضعيفه؟! به خدا فهميديم! ديگه نمي‌تونم اين‌همه مشكلاتو تحمل كنم! ديگه خسته‌م! چي مي‌شه خدا به ما هم عنايت كنه؟! تا كي اميدواري؟! پس كي جواب؟! از شراب‌خوارها، حريم شكنا و خيلي‌های دیگه كم‌تر شديم!! كسي هم نيست حالمونو خوب كنه. رسم خدا اينه؟!
از اين‌جا مونده از اون‌جا رونده‌ايم!! چون طرف خداييم، رسم مردان اين دنيا تحمل عفت و حجاب كسايي مثل ما رو نكردند و ماها رو پس زدند! و چون پيش خدا روسياهيم رسم دنياي آخرت ما رو مي‌سوزونه! پس چه تفاوتي بین من و اوست؟؟!! جز اينكه او حداقل اين دنيا رو داشت! پس كي از اين مخمصه نجاتمون مي‌ده؟
به خدا ديگه خسته‌م! به فاطمه‌ي زهرا اگه ايمان نداشتم دخترفراري بودم! نمي‌دونم چه حكمتيه به اين بلا افتادم؟!! اي كاش مي‌مردم و خلاص مي‌شدم.
خدايا ديگه تحملشو ندارم. از اين موقعيت نفسم داره بند مي‌یاد. تو كه زندگي ندادي! مي‌شه لطف كني مرگو عيدي بدي؟؟؟ نجاتم بده خواهش مي‌كنم خدا!

ادامه مطلب...
ما 81 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165480
امروز888
دیروز1050
این هفته2828
این ماه17509
مجموع1165480

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!