ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

ارتباط با نامحرمبسم الله

محدوده‌ی ارتباط مجاز و حلال با نامحرم چیست؟ در سبک زندگی دینی یک مسلمان با نامحرم چگونه باید رفتار کند؟

ارتباط انسان با نامحرم در حیطه‌ی ارتباط‌های عادی و محترمانه‌ی اجتماعی بی‌اشکال است؛ مانند: سلام و احوال‌پرسی عادی با همسایه‌ی نامحرم، ارتباط علمی با استاد نامحرم، خرید کردن از فروشنده‌ی نامحرم، پرسیدن آدرس از رهگذر نامحرم، و روابطی از این دست جایز و بی‌اشکال است. در مقابل، ارتباط‌هایی مانند: بذله‌گویی و خندیدن با همسایه یا فامیل نامحرم، ارتباط با هم‌کلاسی جنس مخالف به بهانه‌ی فعالیت علمی با وجود هم‌کلاسی هم‌جنس مناسب، خرید کالاهای خاص مثل لباس زیر از فروشنده‌ی جنس مخالف با وجود فروشنده‌ی هم‌جنس، و ارتباط‌هایی از این قبیل اشکال دارد و جایز نیست.

معیار و ملاک در ارتباط مجاز با نامحرم این است که:

اولاً هدف و انگیزه از این ارتباط، یک هدف و انگیزه‌ی معقول و پسندیده باشد؛ نه این‌که هدف و انگیزه‌ای نادرست و شیطانی در پس این ارتباط پنهان باشد.

ثانیاً نوع رفتار و گفتار دو طرف، سنگین و باوقار و همراه با احترام و متانت باشد و از لودگی و سبکی و جلافت عاری باشد.

اگر ارتباط با نامحرم این دو معیار را داشت، جایز و حلال است؛ وگرنه مذموم و ممنوع است. البته ارتباط با نامحرم همانند بسیاری از امور دیگر دارای سطوح و مراتب مختلفی است. مطالبی که در این‌جا بیان شد، متناسب با سطح عمومی و مرتبه‌ی متوسط افراد جامعه است؛ وگرنه کسانی که در سطوح بالاتر از تدین و معنویت هستند، در روابط خود با نامحرم، معیارهای خاص‌تری را لحاظ می‌کنند.این‌که حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها می‌فرمایند: «بهترین چیز برای زنان این است که مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم آنان را نبینند.»1 از این باب است.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

1. خیرٌ للنساءِ اَن لایَرَینَ الرجالَ و لایَراهُنَّ الرجالُ (بحارالانوار).


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

مانکن بی‌حجاب!

چند روز پیش (اواخر خرداد 1393) در پیاده‌روی یکی از خیابان‌های قم بودم که دیدم یک مانکن با لباس عروس جلوی یک مغازه قرار داشت. بالاتنه‌ی مانکن پوشش نامناسبی داشت و نیمه‌لخت بود. مغازه به صورت زیرزمین بود و برای جلب توجه مشتریان، آن مانکن را در پیاده‌رو جلوی در زیرزمین قرار داده بودند.

درِ زیرزمین زنگ نداشت. نگاه کردم دیدم روی پارچه‌ای نوشته بود: «ورود آقایان ممنوع!». ناچار چند بار در زدم تا این‌که خانمی بیرون آمد. گفتم: خواهرم، این مانکن منظره‌ی جالبی نداره، به آقایون باغیرت برمی‌خوره!

گفت: بله حق با شما است. چشم، درستش می‌کنیم.

از او تشکر کردم و رفتم.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا خدا برای آفریدن من از من اجازه نگرفته است؟!

پرسش

چرا خدا برای آفریدن من از من اجازه نگرفته است؟!

پاسخ

این سؤال بی‌ادبانه را می‌توان کمی مؤدبانه‌تر این‌گونه مطرح کرد: چرا خداوند برای آفریدن من، نظر مرا جویا نشده و اراده و انتخاب مرا در آفریدنم دخالت نداده است؟

این سؤال، هرچند در ابتدا خیلی عاقلانه و فیلسوفانه به نظر می‌رسد؛ ولی اگر خوب دقت کنیم، می‌بینیم که خیلی مضحک و خنده‌دار است؛ زیرا:

ادامه مطلب...
ما 28 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1003375
امروز0
دیروز870
این هفته0
این ماه21583
مجموع1003375

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!