کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

ارتباط با نامحرمبسم الله

محدوده‌ی ارتباط مجاز و حلال با نامحرم چیست؟ در سبک زندگی دینی یک مسلمان با نامحرم چگونه باید رفتار کند؟

ارتباط انسان با نامحرم در حیطه‌ی ارتباط‌های عادی و محترمانه‌ی اجتماعی بی‌اشکال است؛ مانند: سلام و احوال‌پرسی عادی با همسایه‌ی نامحرم، ارتباط علمی با استاد نامحرم، خرید کردن از فروشنده‌ی نامحرم، پرسیدن آدرس از رهگذر نامحرم، و روابطی از این دست جایز و بی‌اشکال است. در مقابل، ارتباط‌هایی مانند: بذله‌گویی و خندیدن با همسایه یا فامیل نامحرم، ارتباط با هم‌کلاسی جنس مخالف به بهانه‌ی فعالیت علمی با وجود هم‌کلاسی هم‌جنس مناسب، خرید کالاهای خاص مثل لباس زیر از فروشنده‌ی جنس مخالف با وجود فروشنده‌ی هم‌جنس، و ارتباط‌هایی از این قبیل اشکال دارد و جایز نیست.

معیار و ملاک در ارتباط مجاز با نامحرم این است که:

اولاً هدف و انگیزه از این ارتباط، یک هدف و انگیزه‌ی معقول و پسندیده باشد؛ نه این‌که هدف و انگیزه‌ای نادرست و شیطانی در پس این ارتباط پنهان باشد.

ثانیاً نوع رفتار و گفتار دو طرف، سنگین و باوقار و همراه با احترام و متانت باشد و از لودگی و سبکی و جلافت عاری باشد.

اگر ارتباط با نامحرم این دو معیار را داشت، جایز و حلال است؛ وگرنه مذموم و ممنوع است. البته ارتباط با نامحرم همانند بسیاری از امور دیگر دارای سطوح و مراتب مختلفی است. مطالبی که در این‌جا بیان شد، متناسب با سطح عمومی و مرتبه‌ی متوسط افراد جامعه است؛ وگرنه کسانی که در سطوح بالاتر از تدین و معنویت هستند، در روابط خود با نامحرم، معیارهای خاص‌تری را لحاظ می‌کنند.این‌که حضرت فاطمه‌ی زهرا سلام‌الله‌علیها می‌فرمایند: «بهترین چیز برای زنان این است که مردان نامحرم را نبینند و مردان نامحرم آنان را نبینند.»1 از این باب است.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

1. خیرٌ للنساءِ اَن لایَرَینَ الرجالَ و لایَراهُنَّ الرجالُ (بحارالانوار).


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

خبر مرگ

با نام خدا

(18/10/82) سيزده روز پيش زلزله‌ي عظيمي شهرستان بم را زيرورو كرد كه خيلي‌ها كشته شدند. اتفاق عجيبي كه افتاد اين بود كه بعد از 8 روز از روز زلزله، پيرزني 98 ساله را از زير آوار صحيح و سالم بيرون آوردند كه هشت روز زير يك كمد بدون آب و غذا مانده بود. عجيب‌تر از آن اين‌كه دو نفر كه يكي از آن دو مردي 57 ساله بود بعد از 13 روز زنده درآمدند. و حكايت عجيب ديگري هم هست كه آقا رحيم كه بعد از زلزله به بم رفته بود نقل مي‌كند كه در آن‌جا گوشه‌اي از كفن پيدا شد كه بعد از كنار زدن آوار معلوم شد كفن دختري است و سجاده‌اي هم همراه او بود. بعد از شناسايي او چند نفر از اطرافيان گفتند كه اين دختر ديشب به ما گفت كه اكثر ما فردا خواهيم مرد. و معلوم بود كه خودش را كفن كرده و آماده‌ي مرگ شده بود.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟

پرسش

من خیلی دوست دارم خوش‌تیپ و امروزی باشم؛ ولی در عین حال باحجاب. این‌ها چه‌طور جمع می‌شوند؟ دوست دارم وقتی با همسرم بیرونم هرکس دید بگوید چه همسر زیبایی گرفته! حضرت علی (ع) می‌گوید: هرکس طبق زمانه‌ی خودش رفتارکند. یعنی چه؟

پاسخ

یکی از کج‌فهمی‌ها این است که بین «حجاب و عفاف» و «زیبا و شیک بودن» تعارض دیده شود. به خاطر همین کج‌فهمی، عده‌ای زیبایی و شیک بودن را انتخاب کرده‌اند و حجاب و عفاف را دور انداخته‌اند و عده‌ای دیگر حجاب و عفاف را ترجیح داده‌اند و زیبایی و شیک بودن را زیر پا گذاشته‌اند. البته در بین این دو، گروه دوم بر گروه اول خیلی شرافت و برتری دارد؛ ولی به هر حال کار آن‌ها هم کج‌فهمی است. در این میان، کم نیستند کسانی که فهم درستی دارند و هردوی این ارزش‌ها را ـ با حفظ اندازه و تناسب ـ نگه می‌دارند و بین آن دو اتحاد برقرار می‌کنند و هیچ‌کدام را فدای دیگری نمی‌کنند. گویا شما جزء این گروه هستید؛ ان‌شاءالله!

ادامه مطلب...
ما 76 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165480
امروز888
دیروز1050
این هفته2828
این ماه17509
مجموع1165480

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!