کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

عشقبسم الله

علاقه‌ی پسر به دختر و علاقه‌ی دختر به پسر تفاوت‌های زیادی دارند که ما در این‌جا فقط به دو تفاوت خیلی مهم اشاره می‌کنیم.

تفاوت اول این است که علاقه‌ی دخترها عاطفی و پاک از شهوت است؛ برخلاف علاقه‌ی پسرها که آلوده به شهوت است.

گرایش دختر به پسر در حالت اولیه، یک گرایش عاطفی و احساسی و رها از امیال جنسی است؛ هرچند ممکن است در حالت ثانویه و در اثر عواملی به شهوت آلوده گردد و با امیال جنسی آمیخته شود؛ اما گرایش پسر به دختر در ذات خود و در حالت اولیه‌اش گرایشی شهوانی و آمیخته با میل جنسی است؛ هرچند ممکن است گاه آتش شهوت در زیر خاکستر احساسات پاک خفته باشد؛ تا جایی که حتی برخی پسران به‌شدت منکر شهوانی بودن علاقه‌ی خود هستند.

به یاد دارم یکی از رفقای دانشجویم که پسری مؤمن و نمازخوان و مقیَّد به حلال و حرام بود می‌گفت: در دانشگاه با دختری آشنا شده‌ام که گاهی وقت‌ها در محیط دانشگاه با هم درباره‌ی درس و مسائل عادی زندگی گفت‌وگو می‌کنیم؛ ولی نمی‌دانم چرا هروقت با او حرف می‌زنم یا کنارش می‌نشینم، سراسر وجودم پر از شهوت می‌شود!

بعضی از پسرها چنان احساسات و عواطف خود را پاک و بی‌آلایش می‌پندارند و چنان نسبت به آتش زیر خاکسر بی‌توجه هستند که به آسانی غافل‌گیر می‌شوند و وقتی با حقیقت روبه‌رو می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته باشد. آن وقت با تعجب از خود می‌پرسند: من که این‌طوری نبودم! پس این چه غلطی بود که کردم؟!

خلاصه آن‌که علاقه‌ی دختر به پسر ـ در مرتبه‌ی دست‌نخورده‌ی فطرت ـ عمدتاً یک علاقه‌ی عاطفیِ پاک و بی‌آلایش است؛ ولی علاقه‌ی پسر به دختر خرده‌شیشه دارد و آلوده به امیال شهوانی است. البته این به معنای بد بودن پسرها نیست؛ چون این ویژگی در فطرت آن‌ها قرار دارد و خلقت آن‌ها چنین شکل گرفته است.پسر بد پسری است که این ویژگی را نادیده گرفته، با تظاهر به عشق پاک، دختران را می‌فریبد. پسر خوب وقتی می‌بیند علاقه‌اش شهوانی است، با نیروی تقوا با آن مقابله می‌کند و هرگز به خود اجازه نمی‌دهد با جنس مخالف ارتباط خارج از چارچوب شرع داشته باشد.

بسیاری از دختران از خرده‌شیشه داشتن عشق پسران بی‌اطلاعند و بر اساس قاعده‌ی یکسان‌پنداری، خیال می‌کنند علاقه‌ی پسرها هم از جنس علاقه‌ی خودشان است و دل آن‌ها هم مثل دل خودشان یک‌پارچه عاطفه و احساس‌های رمانتیک است و هیچ چیز دیگری در میان نیست. همین پندار غلط زمینه‌ی بسیاری از گول‌خوردن‌ها را پدید می‌آورد. بله؛ طبیعی است کودکی که مار را نمی‌شناسد و درباره‌ی نیش مرگ‌بارش چیزی نمی‌داند، به آسانی گول زیبایی و درخشش خط و خالش را می‌خورد و دستش را برای لمس کردنش دراز می‌کند.

همان‌طور که گفتیم، برخی از پسرها هم از خرده‌شیشه داشتن علاقه‌ی خود به جنس مخالف بی‌اطلاعند. مَثَل این‌ها هم مَثَل کودکی است که شکلاتش را از ترس کودکان دیگر در دستش محکم گرفته و خوابیده است؛ که وقتی بیدار می‌شود، می‌بیند نه‌تنها شکلاتش خراب شده و از دست رفته، بلکه دست و لباسش هم کثیف شده است.

تفاوت دوم درباره‌ی نوع عشق دختر و پسر است. در بخش‌های قبلی گفتیم که عشق دو سو دارد (عاشق و معشوق) و به دو نوع «عاشقی» و «معشوقی» تقسیم می‌شود. و گفتیم با این‌که دختر و پسر در درجه‌ای از عاشقی و معشوقی مشترکند، ولی با این حال، پسرها بیش‌تر از دخترها عاشق و تشنه‌ی دوست داشتن هستند و دخترها بیش‌تر از پسرها معشوق و تشنه‌ی دوست داشته شدن هستند.

این تفاوت، همان‌طور که اگر خوب دیده شود و درست مدیریت شود، می‌تواند منشأ درخشش‌های خیره کننده باشد، همان‌طور اگر بد دیده شود و مورد سوء استفاده قرار گیرد، می‌تواند منشأ تاریکی‌ها و کژی‌ها باشد.

دختر و پسر هردو هم «ناز» دارند و هم «نیاز»؛ اما در پسرها «نیاز» بروز دارد و «ناز» در خفا است و در دخترها «ناز» بروز دارد و «نیاز» در خفا است.

بر اساس همین تفاوت است که پاسخ منفی دختر، اغلب جدی تلقی نمی‌شود و بر ناز کردن حمل می‌شود. و نیز بر اساس همین تفاوت است که پسری که جواب منفی شنیده، از رو نمی‌رود و در طلبش اصرار می‌کند.

زبان حال عاشق این است:

دست از طلب ندارم تا جان من برآید     یا تن رسد به جانان یا جان ز تن برآید!1

در مقوله‌ی عشق، عاشق طالب و خواهنده است و معشوق، مطلوب و پذیرنده. بلکه در مرتبه‌ی عشق انسانی می‌توان گفت: عاشق فعال است و تأثیرگذار، و معشوق، منفعل است و تأثیرپذیر.

به دلیل همین انفعال و تأثیرپذیریِ دختر است که اصرار و پافشاری پسر در عوض کردن نظر دختر تأثیر شگرف دارد و می‌تواند سرسخت‌ترین جواب منفی را به نرم‌ترین جواب مثبت تبدیل کند.

در ابتدا دختر در موضع برتر «ناز» قرار دارد و پسر در موضع «نیاز و التماس». دختر به آسانی «نه» می‌گوید و در دل به ضجه‌زدن پسر می‌خندد و از زجر کشیدنش لذت می‌برد. پسر به اقتضای عاشق بودنش از رو نمی‌رود و اصرار می‌کند؛ اصراری که تا اعماق دل دختر نفوذ می‌کند و «نیاز» مخفی او را متلاطم می‌کند و آن را از «خفا» به «بروز» می‌آورد. وقتی کار به این‌جا کشید، جای دختر و پسر عوض می‌شود و دختری که معشوق بود، دیگر عاشقانه رفتار می‌کند و پسری که عاشق بود، از به چنگ آوردن معشوقش چنان اطمینان خاطر دارد که به خودش جرأت «ناز» می‌دهد!

آری!درست است که رود عشق از اولین حرکت عاشق جریان می‌یابد؛ ولی تا کوی معشوق شیب نداشته باشد، هیچ عشق و هیچ عاشقی کار به جایی نمی‌برد.

تا که از جانب معشوق نباشد کششی       کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد.2

و این حقیقتی است که دخترها و پسرهای مؤمن و باتقوا باید به‌شدت مراقبش باشند و دل عشق‌زده‌ی خود را با دانایی و آگاهی عقل به‌زیبایی کنترل کنند.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

1. حافظ

2. علامه طباطبایی


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

لبخند امام

با نام خدا

(16/12/1389) با نوشتن خاطره‌ي «عکس بد»، به ياد خاطره‌اي ديگر افتادم. يكي از دوستانم تعريف مي‌كرد يك بار خواب امام خامنه‌اي را ديدم كه به من لبخند مي‌زد. از خواب بيدار شدم نصف شب بود. از ديدن اين خواب خيلي خوشحال بودم؛ چون آقاي خامنه‌اي را خيلي دوست داشتم. با خودم گفتم: يادم باشد بروم پيش حاج اكبر نيكزاد (پيرمرد كفاشي كه استاد تعبير خواب است و مورد تأيير علما مخصوصاً مرحوم آيت الله گلپايگاني است) و تعبيرش را بپرسم. دوباره خوابيدم. اين بار حاج اكبر را در خواب ديدم و از او تعبير خوابم را پرسيدم. گفت: امام زمان از تو راضي است. مراقب خودت باشد.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟

پرسش

من خیلی دوست دارم خوش‌تیپ و امروزی باشم؛ ولی در عین حال باحجاب. این‌ها چه‌طور جمع می‌شوند؟ دوست دارم وقتی با همسرم بیرونم هرکس دید بگوید چه همسر زیبایی گرفته! حضرت علی (ع) می‌گوید: هرکس طبق زمانه‌ی خودش رفتارکند. یعنی چه؟

پاسخ

یکی از کج‌فهمی‌ها این است که بین «حجاب و عفاف» و «زیبا و شیک بودن» تعارض دیده شود. به خاطر همین کج‌فهمی، عده‌ای زیبایی و شیک بودن را انتخاب کرده‌اند و حجاب و عفاف را دور انداخته‌اند و عده‌ای دیگر حجاب و عفاف را ترجیح داده‌اند و زیبایی و شیک بودن را زیر پا گذاشته‌اند. البته در بین این دو، گروه دوم بر گروه اول خیلی شرافت و برتری دارد؛ ولی به هر حال کار آن‌ها هم کج‌فهمی است. در این میان، کم نیستند کسانی که فهم درستی دارند و هردوی این ارزش‌ها را ـ با حفظ اندازه و تناسب ـ نگه می‌دارند و بین آن دو اتحاد برقرار می‌کنند و هیچ‌کدام را فدای دیگری نمی‌کنند. گویا شما جزء این گروه هستید؛ ان‌شاءالله!

ادامه مطلب...
ما 71 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165479
امروز887
دیروز1050
این هفته2827
این ماه17508
مجموع1165479

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!