کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

عشقبسم الله

باباطاهر می‌گوید:

چه‌خوش بی مهربونی هردوسر بی          که یک‌سر مهربونی دردسر بی!

یعنی محبت یک‌طرفه مایه‌ی دردسر است و به سرانجام نمی‌رسد. برای این‌که جریان محبت سرانجام خوبی داشته باشد، باید دو طرفه باشد و هر دو طرف به همدیگر محبت و علاقه داشته باشند.

اما حقیقت این است که صرف دوطرفه بودن، درخشش و شکوفایی محبت را تضمین نمی‌کند. بسیاری از محبت‌ها هستند که کاملاً دوطرفه هستند ولی سر از ناکجا درمی‌آورند و به سرنوشت تلخی دچار می‌شوند. عشق و محبت برای این‌که خوب رشد کند و به تعالی برسد، باید سه طرفه باشد. یعنی خدا هم باید در این ارتباط نقش جدی داشته باشد.1

با عنایت به مطالبی که در بخش هویت‌شناسی بیان شد، این حقیقت روشن می‌شود که هیچ عشقی بدون حضور خدا به سامان نمی‌رسد و سعادت و خوشبختی تنها در پرتو رضایت خالقِ عشق و محبت حاصل می‌شود. یعنی اگر خدا راضی نباشد، رابطه‌ی دختر و پسر با سرانجامی مطلوب مواجه نخواهد شد؛ حتی اگر هر دو عمیقاً خواستار این رابطه باشند؛ و حتی اگر این رابطه به پیوند و ازدواج منتهی شود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. البته تعبیر «سه طرفه» تعبیری تسامحی است؛ چون خدا در عرض دو طرف دیگر نیست تا طرف سوم به حساب بیاید. درست‌تر این است که بگوییم خدا در هر دو طرف باید حضور داشته باشد. خدا که سرچشمه‌ی هستی است، در عرض موجودات دیگر نیست؛ بلکه بر عالم خلق احاطه‌ی وجودی دارد و موجودات دیگر در پرتو وجود خداوند و در طول وجود او معنا پیدا می‌کنند.


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

فرش عتیقه

با نام خدا

(تاريخ 1382/7) يك قطعه فرش كوچك (100*180 سانتي‌متر) داشتم كه از پدربزرگم به پدرم به ارث رسيده بود و در دست من بود. مي‌خواستم پهن كنم روي زمين كه مجيد آن را ديد و با حالت خاصي ابراز كرد كه اين فرش عتيقه است و خيلي مي‌ارزد. گفت: بهتر است آن را جمع كني و در كناري بگذاري و ...

من پرسيدم: مثلاً اين فرش چه‌قدر مي‌ارزد؟ گفت: حداقل صدهزار تومان. گفتم: اگر آن را صدهزار تومان بخرند من ده‌هزار تومانش را به تو مي‌دهم. او هم قبول كرد.

بر اساس اين ماجرا من سريعاً دست‌به‌كار شدم و بعداللّتيّا والّتي پاساژمانندي  را پيدا كردم كه مخصوص خريد و فروش فرش‌هاي دست‌باف بود. سريع به يكي از مغازه‌ها خود و فرش عتيقه‌ي خود را معرفي كردم. او هم از من آدرس گرفت و گفت: بعد از يك ساعت مي‌آييم خانه‌تان.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!

پرسش
چرا خدا مشكل همه‌ی بنده‌هاشو حل مي‌كنه جز ما؟ مي‌فرماييد حكمته؟! اينه كه صبرمون لبريز بشه؟! به گناه بيفتيم؟! بفهميم ايمانمون ضعيفه؟! به خدا فهميديم! ديگه نمي‌تونم اين‌همه مشكلاتو تحمل كنم! ديگه خسته‌م! چي مي‌شه خدا به ما هم عنايت كنه؟! تا كي اميدواري؟! پس كي جواب؟! از شراب‌خوارها، حريم شكنا و خيلي‌های دیگه كم‌تر شديم!! كسي هم نيست حالمونو خوب كنه. رسم خدا اينه؟!
از اين‌جا مونده از اون‌جا رونده‌ايم!! چون طرف خداييم، رسم مردان اين دنيا تحمل عفت و حجاب كسايي مثل ما رو نكردند و ماها رو پس زدند! و چون پيش خدا روسياهيم رسم دنياي آخرت ما رو مي‌سوزونه! پس چه تفاوتي بین من و اوست؟؟!! جز اينكه او حداقل اين دنيا رو داشت! پس كي از اين مخمصه نجاتمون مي‌ده؟
به خدا ديگه خسته‌م! به فاطمه‌ي زهرا اگه ايمان نداشتم دخترفراري بودم! نمي‌دونم چه حكمتيه به اين بلا افتادم؟!! اي كاش مي‌مردم و خلاص مي‌شدم.
خدايا ديگه تحملشو ندارم. از اين موقعيت نفسم داره بند مي‌یاد. تو كه زندگي ندادي! مي‌شه لطف كني مرگو عيدي بدي؟؟؟ نجاتم بده خواهش مي‌كنم خدا!

ادامه مطلب...
ما 53 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1088007
امروز105
دیروز807
این هفته105
این ماه23484
مجموع1088007

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!