کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

عشقبسم الله

باباطاهر می‌گوید:

چه‌خوش بی مهربونی هردوسر بی          که یک‌سر مهربونی دردسر بی!

یعنی محبت یک‌طرفه مایه‌ی دردسر است و به سرانجام نمی‌رسد. برای این‌که جریان محبت سرانجام خوبی داشته باشد، باید دو طرفه باشد و هر دو طرف به همدیگر محبت و علاقه داشته باشند.

اما حقیقت این است که صرف دوطرفه بودن، درخشش و شکوفایی محبت را تضمین نمی‌کند. بسیاری از محبت‌ها هستند که کاملاً دوطرفه هستند ولی سر از ناکجا درمی‌آورند و به سرنوشت تلخی دچار می‌شوند. عشق و محبت برای این‌که خوب رشد کند و به تعالی برسد، باید سه طرفه باشد. یعنی خدا هم باید در این ارتباط نقش جدی داشته باشد.1

با عنایت به مطالبی که در بخش هویت‌شناسی بیان شد، این حقیقت روشن می‌شود که هیچ عشقی بدون حضور خدا به سامان نمی‌رسد و سعادت و خوشبختی تنها در پرتو رضایت خالقِ عشق و محبت حاصل می‌شود. یعنی اگر خدا راضی نباشد، رابطه‌ی دختر و پسر با سرانجامی مطلوب مواجه نخواهد شد؛ حتی اگر هر دو عمیقاً خواستار این رابطه باشند؛ و حتی اگر این رابطه به پیوند و ازدواج منتهی شود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. البته تعبیر «سه طرفه» تعبیری تسامحی است؛ چون خدا در عرض دو طرف دیگر نیست تا طرف سوم به حساب بیاید. درست‌تر این است که بگوییم خدا در هر دو طرف باید حضور داشته باشد. خدا که سرچشمه‌ی هستی است، در عرض موجودات دیگر نیست؛ بلکه بر عالم خلق احاطه‌ی وجودی دارد و موجودات دیگر در پرتو وجود خداوند و در طول وجود او معنا پیدا می‌کنند.


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

20 دقیقه سر کار

با نام خدا

همان سالي بود كه براي حفظ قرآن مرخصي تحصيلي گرفته بودم (و هيچ‌گاه موفق به حفظ كل قرآن نشدم)؛ مادرم هم نزد من بود. چند روزي را براي زيارت به قم آمده بود. روزي با هم روانه‌ي حرم شديم. به در حرم كه رسيديم طبق رسم معمول براي عرض سلام چند لحظه‌اي مكث كرديم. من احساس كردم كه مادرم مي‌خواهد بيش‌تر بماند. گويا در دل حرف‌هايي داشت كه مي‌خواست در همان آغاز ورود بگويد؛ لذا هيچ عجله‌اي نكردم و كاملاً خونسرد ايستاده بودم و منتظر اولين حركت مادرم بودم كه وارد حرم شويم.

حدود بيست دقيقه گذشت ولي خبري نشد. در پايان مادرم گفت: نمي‌خواهي برويم داخل؟ گفتم: من منتظر شما هستم. گفت: من هم منتظر تو هستم. معلوم شد كه جفتمان سر كار بوده‌ايم!

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟

پرسش

چندین ماهه که با کمک‌های یه نفر تونستم گناهی رو از خودم دور کنم ولی باز هم خراب کردم. در تاریخ 14 همین ماه دوباره توبه کردم ولی بعد از گذشت چند روز باز هم نتونستم جلوی خودم رو بگیرم. نمی‌دونم توی این چهار ماه چه‌جوری تونستم این کار رو انجام ندم ولی چند روز پیش توبه شکستم و الان خیلی سردرگم هستم که آیا باز توبه کنم یا نه؟ لطفاً کمکم کنید!

پاسخ

ابتدا چند آیه و حدیث زیبا:

1ـ خدا زیاد توبه‌کنندگان را دوست دارد و خدا پاکیزه شوندگان را دوست دارد.

ادامه مطلب...
ما 75 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165480
امروز888
دیروز1050
این هفته2828
این ماه17509
مجموع1165480

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!