ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

عشقبسم الله

باباطاهر می‌گوید:

چه‌خوش بی مهربونی هردوسر بی          که یک‌سر مهربونی دردسر بی!

یعنی محبت یک‌طرفه مایه‌ی دردسر است و به سرانجام نمی‌رسد. برای این‌که جریان محبت سرانجام خوبی داشته باشد، باید دو طرفه باشد و هر دو طرف به همدیگر محبت و علاقه داشته باشند.

اما حقیقت این است که صرف دوطرفه بودن، درخشش و شکوفایی محبت را تضمین نمی‌کند. بسیاری از محبت‌ها هستند که کاملاً دوطرفه هستند ولی سر از ناکجا درمی‌آورند و به سرنوشت تلخی دچار می‌شوند. عشق و محبت برای این‌که خوب رشد کند و به تعالی برسد، باید سه طرفه باشد. یعنی خدا هم باید در این ارتباط نقش جدی داشته باشد.1

با عنایت به مطالبی که در بخش هویت‌شناسی بیان شد، این حقیقت روشن می‌شود که هیچ عشقی بدون حضور خدا به سامان نمی‌رسد و سعادت و خوشبختی تنها در پرتو رضایت خالقِ عشق و محبت حاصل می‌شود. یعنی اگر خدا راضی نباشد، رابطه‌ی دختر و پسر با سرانجامی مطلوب مواجه نخواهد شد؛ حتی اگر هر دو عمیقاً خواستار این رابطه باشند؛ و حتی اگر این رابطه به پیوند و ازدواج منتهی شود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. البته تعبیر «سه طرفه» تعبیری تسامحی است؛ چون خدا در عرض دو طرف دیگر نیست تا طرف سوم به حساب بیاید. درست‌تر این است که بگوییم خدا در هر دو طرف باید حضور داشته باشد. خدا که سرچشمه‌ی هستی است، در عرض موجودات دیگر نیست؛ بلکه بر عالم خلق احاطه‌ی وجودی دارد و موجودات دیگر در پرتو وجود خداوند و در طول وجود او معنا پیدا می‌کنند.


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

ادغام

با نام خدا

در ايام كودكي جلسه‌ي قرآني بود كه براي بزرگ‌ترها بود و ما هم به تبع بزرگ‌ترها شركت مي‌كرديم. اين جلسات هفتگي بود و هر سه‌شنبه در منزل يكي از همسايه‌ها تشكيل مي‌شد.

ما بچه‌ها كه قرائتمان ضعيف بود براي جبران ضعف، يك جلسه‌ي ديگر مي‌گذاشتيم. در يكي از اين جلسات ـ‌كه من تقريباً در حكم بزرگ‌تر بودم‌ـ يكي از رفقا ادغام را رعايت نكرد (در كلمه‌اي كه بايد نون را حذف مي‌كرد و حرف مابعد را مشدد مي‌خواند، نون را به سكون اظهار كرد و حرف بعدي را بدون تشديد خواند) من به او تذكر دادم كه بايد ادغام كني و ...

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

پاسخ به ابهام‌هایی درباره‌ی شهریه‌ی طلاب

بسم الله

چندی پیش یکی از کاربران محترم سایت مطلبی را از کسی برایم ارسال کرد و نظرم را درباره‌ی آن جویا شد. مطلب درباره‌ی شهریه‌ی طلاب بود که نگارنده‌ی آن ابهام‌هایی را مطرح کرده بود و قضاوت‌هایی داشت. ابتدا مطالب او را می‌آورم و در ادامه، عرایض خودم را بیان می‌کنم. مطالب دریافت شده را برای حفظ امانت، بدون کم و کاست و بدون اصلاح غلط‌های تایپی و ویرایشی نقل می‌کنم:

در احوالاتِ درآمد و سختیِ طلّاب و باقیِ مردم

ادامه مطلب...
ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1003376
امروز1
دیروز870
این هفته1
این ماه21584
مجموع1003376

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!