کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

سپربسم الله

مزاحمت‌های کوچه بازاری از طرف پسرهای هرزه از جمله مشکلاتی است که دختران را نگران می‌کند. یک دختر خوب در برابر چنین مزاحمت‌هایی چه باید بکند؟ آیا با چنین پسرهای هرزه‌ای که نه دین و تقوا می‌شناسند و نه ادب و شخصیت می‌فهمند، دهان به دهان شود و پاسخ متلک‌ها و حرف‌های زشتشان را بدهد؟

پاسخ دادن به این مزاحم‌ها اشتباه‌ترین کاری است که یک دختر می‌تواند انجام دهد. اصولاً هیچ پسری وقتی برای ارتباط با دختری اقدام می‌کند، منتظر دیدن عکس‌العمل ملایم و مشتاقانه و مثبت از طرف دختر نیست. احمق‌ترین پسرها هم می‌دانند که رام‌ترین دخترها هم حداقل برای این‌که فیلم دخترهای خوب را بازی کنند، باید کمی وحشی‌گری و جفتک‌پرانی بکنند! به همین دلیل هرگز منتظر پاسخ مثبت و عکس‌العمل ملایم نیستند. پاسخ مثبتی که یک پسر مزاحم از کیس خود دریافت می‌کند، همان عکس‌العمل ترش و به‌ظاهر منفی و «خفه شو» و «گم شو» گفتن‌ها است! وقتی دختری چنین عکس‌العملی از خودش در برابر مزاحمت بروز می‌دهد، خواسته یا ناخواسته پاسخ مثبت داده و چراغ سبز برای ادامه‌ی مزاحمت‌ها نشان داده است. پس چاره چیست و چه‌کار باید کرد؟

1. حجاب و عفاف

قرآن کریم در این مورد چنین راهنمایی می‌فرماید: «اى پيامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: پوشش‌هاى خود را بر خود فروتر گيرند. اين کار براى آن‌كه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند نزديك‌تر است.1

یعنی اگر دختری با حجاب و پوشش اسلامی خود در جامعه حاضر شود، خود همین نما و ظاهر، او را از دختران هرزه و بدکاره جدا می‌کند و نشان می‌دهد که این دختر اهل گناه و ارتباط با جنس مخالف نیست. پسرهای هرزه همیشه به دنبال دختری هستند که خرده شیشه داشته باشد و برای هرزه‌بازی اهل باشد. اگر ببینند دختری مزین به حجاب و عفت است، او را رها کرده و به دنبال دخترهای دیگر می‌روند.

پسر با دیدن دختر به دنبال او راه افتاد. بعد از مدتی دختر متوجه تعقیب پسر شد. قدم‌هایش را تندتر کرد. فایده‌ای نداشت. مسیرش را عوض کرد. فایده‌ای نداشت. پسر هم‌چنان به دنبالش بود. تا این‌که از صدای قدم‌های پسر احساس کرد که خیلی به او نزدیک شده است. قلبش تندتند می‌زد. تصمیمش را گرفت؛ ایستاد و برگشت و با دلهره و ناراحتی به پسر خیره شد...

پسر که از نگاه و حالت دختر فهمیده بود او اهل این‌جور بازی‌ها نیست، با تعجب گفت: خیلی معذرت می‌خواهم ولی من که لباس و آرایش شما را دیدم، فکر کردم بدتان نمی‌آید بیایم سراغتان! شما که اهلش نیستید، پس چرا این‌طوری لباس می‌پوشید و این‌طوری بزک می‌کنید؟!

پس مهم‌ترین راه‌کار در برخورد با مزاحمت‌ها، رعایت حجاب و عفاف در پوشش و رفتار و گفتار است. دختری که در حجاب و عفاف خود قصور دارد، حتماً خود را برای مزاحمت پسرهای مریض آماده کند!

2. سکوت و بی‌محلی

راه‌کار بعدی، سکوت و بی‌توجهی است. وقتی پسری به دختری متلک می‌گوید و او را مورد آزار کلامی قرار می‌دهد، دندان‌شکن‌ترین پاسخ از طرف دختر، سکوت است. وقتی پسر ببیند دختر با متانت و اعتماد به نفس بالای خود به او محل سگ هم نمی‌گذارد، دمش را روی کولش می‌گذارد و می‌رود پی کارش.

3. اطلاع دادن به خانواده

راه‌کار دیگر که خیلی مهم است و متأسفانه بعضی از دخترهای خوب از آن غافلند و نسبت به آن کوتاهی می‌کنند، «در جریان گذاشتن خانواده» است.

وقتی دختری مثلاً در راه مدرسه با مزاحمت مواجه می‌شود، باید این موضوع را در اسرع وقت با خانواده‌ی خود درمیان بگذارد و از حمایت آن‌ها نهایت استفاده را ببرد.

بعضی از دخترها اظهار می‌کنند: «اگر خانواده‌مان بفهمند، به ما بدگمان می‌شوند و قبل از هر کسی خود ما را دعوا می‌کنند!» به همین خاطر موضوع را از آن‌ها مخفی می‌کنند و خودشان به‌تنهایی می‌خواهند این معضل را مدیریت کنند. این یک اشتباه بزرگ است. یقیناً پدر و مادر و اعضای بزرگ‌تر خانواده از وضعیت جامعه مطلع هستند و می‌دانند برای دختری با ویژگی‌های دختر خودشان ممکن است مزاحمت‌هایی ایجاد شود و از شنیدن خبر آن تعجب نخواهند کرد. اتفاقاً اگر ببینند هیچ خبری از چنین مزاحمت‌هایی نیست و دخترشان چیزی در این باره نمی‌گوید، این‌جا شک می‌کنند و این گمان در آن‌ها تحریک می‌شود که: نکند دخترمان شیطنت‌هایی دارد که از ما مخفی می‌کند!

ممکن است عکس‌العمل‌های ابتدایی بعضی خانواده‌ها به خبر ایجاد مزاحمت برای دخترشان تند و نامناسب باشد و حتی ممکن است بر سر دخترشان داد بکشند، یا او را مورد تنبیه بدنی هم قرار دهند؛ ولی این عکس‌العمل ادامه نخواهد داشت.قطعاً آن‌ها برای حل مشکل و برخورد جدی با عاملان این مزاحمت حرکتی خواهند کرد. در چنین خانواده‌هایی نیز، در جریان گذاشتن بزرگ‌ترها ضرورت دارد؛ چه رسد به خانواده‌هایی که با این موضوع، برخورد منطقی و عاقلانه دارند.

پس یکی دیگر از راه‌کارهای مهم در برخورد با مزاحمت‌ها، اطلاع به خانواده و رفتن به زیر چتر حمایت آن‌ها است.

با این‌که فرضش کمی سخت به نظر می‌رسد، ولی ممکن است خانواده‌هایی پیدا شوند که نسبت به مزاحمت‌هایی که برای دخترشان ایجاد می‌شود، بی‌تفاوت باشند و رگ غیرتشان خشکیده باشد. در چنین حالتی، استفاده از حمایت افرادی مثل: معلم کلاس و مدیر مدرسه، بزرگان مسجد محل و امام جماعت مسجد و حتی امام جمعه‌ی شهر، و نهادهایی مثل: نیروی انتظامی توصیه می‌شود. چنین دختری کافی است با 110 تماس بگیرد و مشکل خود را گزارش بدهد و از نیروی انتظامی خیلی جدّی بخواهد که به کارش رسیدگی کنند.

امنیت اخلاقی و سلامت جسم و روح دختر آن‌چنان اهمیت دارد که برای آن باید تا پای جان ایستاد و از هیچ اقدامی دریغ نکرد!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. يا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنينَ يُدْنينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ (احزاب، 59).


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

ادغام

با نام خدا

در ايام كودكي جلسه‌ي قرآني بود كه براي بزرگ‌ترها بود و ما هم به تبع بزرگ‌ترها شركت مي‌كرديم. اين جلسات هفتگي بود و هر سه‌شنبه در منزل يكي از همسايه‌ها تشكيل مي‌شد.

ما بچه‌ها كه قرائتمان ضعيف بود براي جبران ضعف، يك جلسه‌ي ديگر مي‌گذاشتيم. در يكي از اين جلسات ـ‌كه من تقريباً در حكم بزرگ‌تر بودم‌ـ يكي از رفقا ادغام را رعايت نكرد (در كلمه‌اي كه بايد نون را حذف مي‌كرد و حرف مابعد را مشدد مي‌خواند، نون را به سكون اظهار كرد و حرف بعدي را بدون تشديد خواند) من به او تذكر دادم كه بايد ادغام كني و ...

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

پاسخ به ابهام‌هایی درباره‌ی شهریه‌ی طلاب

بسم الله

چندی پیش یکی از کاربران محترم سایت مطلبی را از کسی برایم ارسال کرد و نظرم را درباره‌ی آن جویا شد. مطلب درباره‌ی شهریه‌ی طلاب بود که نگارنده‌ی آن ابهام‌هایی را مطرح کرده بود و قضاوت‌هایی داشت. ابتدا مطالب او را می‌آورم و در ادامه، عرایض خودم را بیان می‌کنم. مطالب دریافت شده را برای حفظ امانت، بدون کم و کاست و بدون اصلاح غلط‌های تایپی و ویرایشی نقل می‌کنم:

در احوالاتِ درآمد و سختیِ طلّاب و باقیِ مردم

ادامه مطلب...
ما 80 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165480
امروز888
دیروز1050
این هفته2828
این ماه17509
مجموع1165480

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!