کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

سنجشبسم الله

این چه تبعیضی است که در موضوع انتخاب همسر، بین دختر و پسر وجود دارد؟ محدوده‌ی انتخاب پسر خیلی وسیع است و او آزاد است از بین هزاران و بلکه میلیون‌ها دختر، گزینه‌ی مورد پسند خود را انتخاب کند؛ ولی محدوده‌ی انتخاب دختر خیلی محدود است و او تنها از بین چند نفر محدودی که به خواستگاری‌اش می‌روند، می‌تواند یکی را برگزیند!

این پرسش ابتدا کاملاً منطقی و حق‌مدارانه به‌نظر می‌آید ولی اصلاً چنین نیست! زیرا:

1. حق خواستگاری منحصر در پسرها نیست. دختر هم اگر با حفظ شرایط اقدام به خواستگاری بکند، نه عقلاً خطایی از او سرزده و نه شرعاً گناهی مرتکب شده و نه عرفاً مورد سرزنش واقع می‌شود.

پیش‌تر گفتیم که دختر از جایگاه معشوقی برخوردار است و شأن او «ناز کردن» و «نه گفتن» است؛ نه «دراز کردن دست نیاز» و «طلب کردن». پس در حالت اولیه، خواستگاری با روحیات و جایگاه دختر سازگاری ندارد. به همین منظور اگر دختری می‌خواهد خواستگاری کند، حتماً باید غیرمستقیم باشد؛ یعنی کسی دیگر را مأمور کند تا به سراغ پسر رفته و دختر را به او معرفی کرده، او را برای اقدام به خواستگاری تشویق و تحریک کند.

پدرم گفت: «ماه رمضان امسال در مسجد پسر خیلی خوبی دیدم و درباره‌اش تحقیق‌هایی کردم. به نظرم رسید که می‌تواند داماد خوبی برایمان باشد و تو را خوشبخت کند. به یکی از آشنایان سپردم با او ارتباط بگیرد و آدرس خانه‌مان را به او بدهد. امروز پدرش با من تماس گرفت و برای انجام امر خیر اجازه خواست. امشب قرار است بیایند. خوب دقت کن ببین تو هم او را می‌پسندی یا نه؟» در آن نیم ساعتی که در شب خواستگاری با هم خلوت کرده بودیم و حرف‌هایمان را می‌زدیم، از او خوشم آمد و بعد از مراسم خواستگاری، با توجه به تحقیقاتی که پدرم کرده بود و نظرش کاملاً مثبت بود، من هم نظر مثبتم را به پدرم گفتم. ولی پدرم برای پاسخ مثبت دادن به خانواده‌ی داماد ناز می‌کرد و یک هفته‌ای آن‌ها را منتظر گذاشت! از کار پدرم خنده‌ام گرفته بود!

2. محدوده‌ی انتخاب پسر هم بیش از چندتا نیست. درست است که در نگاه اول، یک پسر با میلیون‌ها دختر در سراسر دنیا مواجه است ولی انصافاً چند نفر از آن‌ها را می‌شناسد و برای خواستگاری مدنظر دارد؟ دخترهایی که یک پسر می‌شناسد و به عنوان گزینه‌های روی میزش بررسی می‌کند، از سه چهار مورد بیش‌تر نیست؛ همان عدد خواستگارهای دختر!

3. دختر علاوه بر این‌که حق انتخاب از بین چند خواستگار را دارد، کیفیّت و کمّیّت خواستگارانش را خودش تعیین می‌کند و این‌که چه‌کسی به خواستگاریش بیاید و چه‌کسی به خواستگاریش نیاید هم تابع اراده و انتخاب دختر است!

نمی‌خواهم خواستگاری و ازدواج را با خرید و فروش کالا یکی بدانم ولی برای تبیین بهتر، این مثال را می‌زنم: هرکسی از هر مغازه‌ای خرید نمی‌کند؛ مغازه‌های لوکس و باکلاس که پر از لوازم گران‌بها و مدل‌بالا هستند، مشتریان میلیونی دارند و هرکسی جرأت قدم گذاشتن به آن مغازه‌ها را ندارد. در مقابل، مغازه‌های کوچک و فقیرانه هم مشتریان خود را دارند و خریداران پرادّعا به آن مغازه‌ها حتی نگاه هم نمی‌کنند.

دختر باکمالاتی که از هر انگشتش هنری می‌بارد و در درس و تحصیل و فعالیت‌های مختلف پیشتاز است و شخصیت و ادبش زبانزد همگان است و از نظر معنویت و ارزش‌های انسانی در اوج قرار دارد، خیلی فرق می‌کند با دختران دیگری که هنر قابل توجهی برای عرضه ندارند و تنها کاری که خوب بلدند، خودآرایی چندش‌آور و جلف‌پوشی است!

دختر خوب و موفق با خوب بودن خود خواستگاران مناسب خودش را جمع می‌کند و دختر ضعیف با ضعف خود خواستگاران ممتاز را از خود دور می‌کند و تنها خواستگاران ضعیف به سراغش می‌روند. پس این دختر است که با زندگی زیبا یا نازیبای خود تعیین می‌کند چه‌کسی به خواستگاریش برود!

هشدار: خواستگاری حتماً باید از کانال خانواده باشد! پسرها هرگز خودشان بدون اطلاع خانواده از دختری خواستگاری نکنند و دخترها هم هرگز به خواستگاری مستقیم پسری پاسخ ندهند!


این مقاله برگرفته از کتاب «دوستش دارم!» نوشته‌ی حامد شاد است. اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی این کتاب: این‌جا

سلسله مقالات «دوستش دارم»:

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

«نه» گفتن به شش دختر پول‌دار

با نام خدا

این خاطره از من نیست؛ بلکه مربوط به یکی از دوستان روحانی من است که در جلد سوم از کتاب «کرامات و حکایات عاشقان خدا» چاپ شده است.

من در کنار تحصیل در حوزه، به ورزش‌های رزمی اشتغال دارم و علاوه بر تمرینات خودم، آموزش هم می‌دهم. در دوران طلبگی و قبل از ازدواج از نظر مالی در فشار و مضیقه بودم. با این‌که پدرم به من کمک می‌کرد ولی خودم تأکید داشتم پولی از خانواده نگیرم و با شهریه‌ی اندک نیازهایم را تأمین کنم.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

ازدواج موقت

پرسش:

مدتی است درباره‌ی ازدواج موقت مطالعاتی راشروع کرده‌ام‌؛ آثار شهید مطهری، فتوای مراجع و بررسی سایت‌های گوناگون درباره‌ی این موضوع بسیار مفید بوده اما جواب چند سوال اساسی‌ام را نتوانستم از این منابع  به طور رک و پوست‌کنده پیدا کنم. از شما خواهشمندم به این سوال‌ها  پاسخ داده و از منابع مرتبطی که در این حوزه  کمک بهتری می‌کنند چند مورد را معرفی کنید.

1. شرایط ازدواج موقت به صورت دقیق  کدامند؟ (اکثر منابع می‌گویند در شرایط خاص ولی همین شرایط خاص یعنی چه؟ شما این شرایط را برای جوان مجرد چه می‌دانید؟ لطفا پاسخ کلی ندهید)

2. برخی از احادیث به ثواب ازدواج موقت تاکید دارند و برخی دیگر(در حدیثی از امام  صادق ع) انجام در شرایط غیرخاص را حرام می‌دانند! تکلیف جوان دانشجو چیست؟ آیا با ازدواج موقت کار صوابی انجام می‌دهد یا گرفتار اطاعت از شهوت شده است؟ اگر ازدواج موقت نکند، درگذر زمان مشکلی در توان جنسی او ایجاد می‌شود؟ کنترل شهوت کی به معنی رهبانیت تلقی می‌شود؟

3. آثار بد ازوداج موقت کدامند؟ (خواهشا با صراحت بیان کنید)

پاسخ:

ادامه مطلب...
ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1088005
امروز103
دیروز807
این هفته103
این ماه23482
مجموع1088005

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!