کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

دوستش دارم!بسم الله

سال‌های بسیار است که با قافله‌ی پرنشاط نوجوانان و جوانان همراه و همسفرم. به مناسبت‌های مختلف و در شهرها و در برنامه‌های گوناگون با این گروه ویژه دم‌خور بوده‌ام و حرف‌هایشان را شنیده‌ام و برایشان حرف‌ها زده‌ام. همیشه یکی از دغدغه‌های ذهنی و درگیری‌های رفتاری این گروه، جنس مخالف و ارتباط با او بوده است.

در طول این سالیان دراز، من این موضوع را از زاویه‌های گوناگون دیده و بررسی کرده‌ام. تا این‌که ماه رمضان سال گذشته (1393) مطالبی نسبتاً کامل و همه‌جانبه و البته فشرده برای خواهران گرامی مسجد امام صادق علیه‌السلام شهرستان خلخال در چند جلسه ارائه دادم. دسته‌بندی و نظم جدیدی که به مطالبم به خاطر این جلسات داده بودم، این فکر را در سرم انداخت که می‌توانم با مقداری کار بیش‌تر، محصولی مفید، مختصر، نو، و کارآمد ارائه کنم. این بود که پروژه‌ی تألیف این مجموعه را بلافاصله بعد از ماه رمضان همان سال آغاز کردم و بعد از ماه‌ها کار علمی و فکری، به لطف خدا در نیمه‌ی ماه رمضان امسال (1394) تدوین اولیه‌ی آن را به اتمام رساندم.

ابتدا نسخه‌ای از آن را به تعدادی از دوستان خوش‌اندیش دادم و از آن‌ها درخواست مطالعه و اظهار نظر کردم. تعداد اندکی از آن‌ها لطف کردند و تذکراتی دادند که در تدوین نهایی مد نظر قرار دادم. اکنون (15 آذر 1394) اولین چاپ این کتاب در تیراژ 1000 نسخه با قیمت 5000 تومان آماده شده است.

نمایندگی فروش در خلخال: آقای مظفری (میدان آزادی، خیابان کارگر شمالی، روبه‌روی شهرداری، مؤسسه‌ی علمی آموزشی رزمندگان، تلفن: 32425383)

به‌زودی نمایندگی فروش در شهرهای دیگر را هم در همین جا معرفی خواهم کرد ان‌شاءالله!

این کتاب را از طریق سفارش اینترنتی نیز می‌توانید خرید کنید. اگر تعداد کم‌تر از پنج نسخه می‌خواهید، برای سفارش اینترنتی به فروشگاه اینترنتی مؤسسه‌ی نرم‌افزاری کوثر مراجعه کنید. اما اگر بیش از پنج نسخه می‌خواهید، توصیه می‌کنم برای بهره‌مندی از تخفیف، درخواست خود را از طریق تماس با من ارسال نمایید.

نسخه‌ی PDF این کتاب را می‌توانید به صورت رایگان از این‌جا دریافت کنید.


گزارشی مختصر از محتوای کتاب

 

شکي نيست که از طرفي، ارتباط با جنس مخالف يکي از ضرورت‌هاي زندگي اجتماعي است و از طرف ديگر، بين دختر و پسر به‌صورت طبيعي جاذبه و کشش وجود دارد. نيز شکي نيست که هرج‌ومرج و بي‌بندوباري در ارتباط با جنس مخالف مطلوب نيست و آسيب‌هاي جدّي به‌دنبال دارد.

اصلاً چرا دختر و پسر؟ چرا علاقه به جنس مخالف؟ حقيقت چيست؟ خطر چيست؟ راز چيست؟ راه و راه‌کار چيست؟ چه‌کار کنيم که هم راضي و خوشبخت باشيم و هم در دام خطر و آسيب نيفتيم؟

«دوستش دارم!» کتاب کم‌حجم و جذابي است که کوشيده است با بياني منظم و مستند و ساده به اين پرسش‌ها پاسخ دهد.

مطالبي که در اين مجموعه مي‌خوانيد در پنج بخش اصلي دسته‌بندي شده است:

     1. هويت‌شناسي دختر و پسر و جاذبه‌ي بين آن‌ها؛

     2. هشدار نسبت به رفتارهاي پرخطر؛

     3. راهنمايي درباره‌ي مديريت دل و کنترل رفتار؛

     4. راهنمايي درباره‌ي انتخاب همسر؛

     5. ارائه‌ي نسخه‌ي درمان براي گرفتاران و آسيب‌ديدگان.

اين کتاب براي دانش‌جويان و دانش‌آموزان دبيرستاني مناسب است.

فهرست تفصيلي کتاب:

پيش‌گفتار

فصل اول: هويت شناسي

     ضرورت هويت‌شناسي دختر و پسر و جاذبه‌ي بين آن‌ها

     چرا دو جنس «دختر» و «پسر»؟

     جاذبه بين دختر و پسر، پديده‌اي رحماني يا شيطاني؟

     تفاوت‌هاي علاقه‌ي پسر به دختر و علاقه‌ي دختر به پسر

     هدف از اين جاذبه

     فرهنگ محرم و نامحرم اسلامي يا فرهنگ بي‌بندوباري غربي؟!

فصل دوم: هشدار

     چه‌بسيار نگاه‌هاي کوتاهي که حسرت‌هاي بلند برجامي‌گذارند!

     رفتارهاي پرخطر

     بازي با دل

     بازي با حيثيّت

     بازي با دُم گرگ

     چند حقيقت تلخ!

فصل سوم: مديريت دل و کنترل رفتار

     مقدمه

     عشق سه طرفه

     حکم خدا درباره‌ي دوستي با نامحرم

     محدوده‌ي ارتباط مجاز با نامحرم

     کنترل نگاه

     چند نکته براي دختران

فصل چهارم: انتخاب همسر

     اهميت انتخاب همسر

     ابزار سنجش و انتخاب

     يک راز

     تفاوت دختر و پسر در انتخاب کردن و انتخاب شدن

     خطر به تأخير انداختن ازدواج

     ازدواج بهانه‌اي براي خداپرستي

فصل پنجم: درمان آسيب‌ديدگان

     فرايند درمان

     توبه و آشتي با خدا

حسن ختام (ليلا و فرزاد)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #8 تبریزیه خواهر درمانده 1397-02-17 09:56
سلام ویه خسته نباشیدجانانه به نویسنده این کتاب جوون پسندجذاب که به زبون جووناباهاشون حرف زدن بامحتوای دینی وانسانی..لطففان ظرموبخونین وکمکم کنین..
پارسال تابستون بودکه تازه متوجه شدم خواهربزرگترم که به شدت پاکی وافکارامروزی امامعتقدشوتحسین میکردم وبواسطه رشته روانشناسی که تحصیل میکردبه همه مشاوره قبل وبعدوحین ازدواج!یداد سه ساله باپسری رابطه داره واین موضوع مثل پتک خوردشدتوسرم..من یکه خواهرموالگوی خودم میدونستم..ازپی اماشون توجه این قضیه شدم دوسال قبل که رفته بودیم کربلا گزارش لحظه به لحظه میدادتاجاییکه میگف مثلاالان تل زینبیه ایم..باپسرمردم حتی درباره حاملگی وبچگیشونم حرف زدن تازه اینااونایکه من دیدم بقیشوالله اعلم(شرمنده انقد رک گفتم..خواستم عمق مطلب روشن شه که چقدبد شوک شدم)بدترش اینکه مامانم ازاین موضوع خبرداشته وطبق گفته خودش بارهاگفته که این رابطه روتموم کنه امانتیجه نداده(بازم الله اعلم) ماخانواده معتقدی هستیم چادری وعاشق امام حسین پدرم..قبلابرادر م بواسطه دوستی ازدواج کردامازندگیشون توسال اول به مشکلات شدیدخوردوالانم سینه خیزمیرن جلو..ینی این موضوع بی سابقه نیس..اتاق من ازدوخواهربزرگتر وکوچکم جداس..وگویاعلاو ه برمامانم خواهرکوچکمم مکالمه های خواهربزرگوبااون پسرمیشنیده وخبرداشته ومن اخرین نفربودم که فهمیدم-:-[ازاون جاکه ایناباهم هم اتاقین خواهرکوچیکه به شدددتتت تحت تاثیرخواهربزرگه س..خواهربزرگم چن ماه پیش عقدکردامابایه ادم دیگه وبقول شماتوعشق اول سه سالش شکست خورد..امااین رابطه ازموقع ورودبه دانشگاه ووقتی ۱۹ساله بودشروع شد..هرچند ماسه تاخواهردیگه روابط گرم وپرازمحبت قبلونداریم(البت ه من بااون دوتا..اوناکه خوشن باهم)ومن سردم بااونا..امامسعل ه اصلی خواهرکوچیکه س ..یه دختردهه هشتادی که واقعانسل غیرقابل کنترل وحرف گوش نکنی هستن اکثرا..یه دختر۱۳ساله که دوستای خوبیم نصیبش نشده وازاین سن کم(برخلاف خواهربزرگه که از۱۹سالگی درگیرشد) دچارارتباط ودوستی وازدواج(بواسطه نامزدی خواهرم) شده..تارک الصلات شده و..عمیقاناراحتم براش..نه به عنوان خواهر..بعنوان نوجوونی که عمرش حیف میشه..حیف راهی جزخدا..ومطمعنن عاقبتش بهترازخواهربزرگ ش نمیشه..پسرپاک نصیبش نمیشه..سنش کمه..تواوج غلیان احساسات وبازی هورمون های بدن و..نمیدونم..پدر ومادرمم تقریبا بیخیالن دیگه..منم بعوان اخرین تیر کتاب شماروالبته نسخه چاپیشواگه گیربیارم(کتابتو ن زیادی نایابه هیچجانیس)اخرتاب ستون که تولدشه میدم بهش بعنوان هدیه که امیدوارم بخونه..من مقاله های دوستش دارم این سایتوخوندم وبااینکه خداروشکرتاحالا این دوستی های احمقانه روتجربه نکردم ولی باوجودخواهربراد رای گل وبلبلم باتک تک سلولام درک کردم ..ببخشیداگه طولانی شد ولی خواهشاراهنمایی کنیدکتابوازکجاپ یداکنم..ومهمترا ینکه من بعددادن این کتاب بهش دیگه کاری ندارم باهاشون..ازتون میخوام بعنوان یه برادرراهنماییم کنیم وبعنوان یه بزرگتراگه چیزی به مونظرتون میاددریغ نکنید..بازم هزاربارممنون

***** پاسخ *****

سلام

بهترین راه برای نجات خواهر کوچک، همون روشیه که باعث انحرافش شده؛ یعنی الگودهی!
همان‌طور که خواهر بزرگ‌تر به عنوان یک الگو و جلودار دوست داشتنی و مورد پسند خواهر کوچک، باعث انحراف و گمراهی او شده، شما هم باید به عنوان یک الگوی دوست‌داشتنی‌تر و موفق‌تر او رو به سوی نور و هدایت بکشید.

باید در اخلاق و درس و فعالیت و کمک و نشاط و مطالعه و هنر و مهارت و معنویت و صداقت و پاکی و خوبی چنان به خودتون برسید و رشد کنید، که درخشش شما چشم‌های خواهر کوچک رو به خودش متوجه کنه و او خواه ناخواه به سمت شما متمایل بشه.

سعی نکنید با حرف و نصیحت و سرزنش بیش از حد روی خواهرتون تأثیر بگذارید. به جای حرف، با رفتارتون و با زندگی زیبای خودتون او رو جذب کنید. شاید طول بکشه ولی شما ناامید نشید.

برای تهیه‌ی کتاب، یه آدرس پستی بدید من خودم از قم تهیه می‌کنم براتون ارسال می‌کنم.
نقل قول کردن
0 #7 تهرانمهدیه 1395-10-30 12:39
سلام و عرض ادب
سایت عالی ای دارین . ممنون و اجرتون با خدای توانا و مهربون
میخواستم سوال کنم این کتاب رو برای چه سنینی پیشنهاد میکنین؟
پسرم 12 سالشه .
میخوام بدونم الان این سن برای خواندن چنین کتابی مناسب هست؟

***** پاسخ *****

سلام. ممنون از لطفتون!

مخاطب اصلی این کتاب، دانشجویان و دانش‌آموزان سال‌های آخر دبیرستانه. خیلی بعیده برای نوجوان ۱۲ ساله مفید باشه.

برای این سن، بهتره از کتاب‌های داستان که الگوهای پاک و عفیف رو معرفی می‌کنه استفاده کنید؛ مثل کتاب «سلام بر ابراهیم»، «پرواز تا بی‌نهایت»، «خاک‌های نرم کوشک»، و کتاب‌هایی از این دست.
نقل قول کردن
0 #6 عشقگمنام 1394-10-27 03:07
ظاهرا نظرمو اشتباهی گذاشتم این صفحه از سایت.ببخشید ولی همینجا جوابمو بدید ممنون

*****
نظرتون رو با جوابش به مطلب مربوطه (علاقه به هم‌جنس زیبارو) منتقل کردم. اون‌جا ببینید.
نقل قول کردن
0 #5 اردبیلمصطفی 1394-10-10 11:40
سلام آقا حامد
تبریک میگم بابت چاپ کتابتون
واقعا کتاب خوبی هستش
من حتما سفارش میدم هم برای خودم هم برای چند تا از دوستام
فعلا
نقل قول کردن
+1 #4 کرجسید حسن 1394-05-08 21:37
سلام. من کلی دوست دارم که چنین رابطه هایی دارند و اصلاً خوشم نمیاد و ناراحت می شوم بهشونم که می گم میگن در حد پیامکه. این کتابو دانلود می‌کنم و بهشون می‌دم. امیدوارم روشون تأثیر بگذاره.
نقل قول کردن
+1 #3 خلخالمصطفی عیدی 1394-04-20 17:45
سلام
آقا حامد خسته نباشین
واقعا خیلی پر محتوا بود
همین پیوستگی مطالبش خیلی برام جذاب بود
بخش ها و سرفصل هایی رو که مشخص کرده بودین بسیار عالی بود
مطالبی رو قید کردین که بنظرم دغدغه نوجوانای هم سنو ساله منه
کتاب برام إنقده جالب اومد که ازتون میخوام وقتی إن شاءلله چاپش کردین چند نسخه رو بخرم و به دوستام هدیه بدم
راستش اولا که شروع کردم خوندن رو بعضی از قسمت ها احساس میکردم مطلب نچسبه یا غلوّ شده ولی وقتی بقیه مطالبو خوندم تا تموم کردم بنظرم همه ی قسمت ها عالی بودن
البته قسمت آخر حسن ختام ی ذره زیاد بود و زیاد بنظرم جالب نیومد ....
آقا حامد در کل خیلی ممنون که این متن رو پیشنهاد کردین بخونم خیلی استفاده کردم
با اجازتون میخوام مطالب رو بصورته طبقه بندی تو بعضی از سایت ها منتشر کنم البته با ذکر منبع
نوشتتون عالی بود تشکر
یاعلی

×××××
پاسخ:
سلام. ممنون از لطفت!
نقل قول کردن
+2 #2 اردبیلHabib 1394-04-19 12:11
خدا اجرتون بده،بسیار عالی بود
نقل قول کردن
+2 #1 بل 1394-04-13 01:23
خوب و مفید
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

لبخند امام

با نام خدا

(16/12/1389) با نوشتن خاطره‌ي «عکس بد»، به ياد خاطره‌اي ديگر افتادم. يكي از دوستانم تعريف مي‌كرد يك بار خواب امام خامنه‌اي را ديدم كه به من لبخند مي‌زد. از خواب بيدار شدم نصف شب بود. از ديدن اين خواب خيلي خوشحال بودم؛ چون آقاي خامنه‌اي را خيلي دوست داشتم. با خودم گفتم: يادم باشد بروم پيش حاج اكبر نيكزاد (پيرمرد كفاشي كه استاد تعبير خواب است و مورد تأيير علما مخصوصاً مرحوم آيت الله گلپايگاني است) و تعبيرش را بپرسم. دوباره خوابيدم. اين بار حاج اكبر را در خواب ديدم و از او تعبير خوابم را پرسيدم. گفت: امام زمان از تو راضي است. مراقب خودت باشد.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چگونه لذت گناه را از دلم بیرون کنم؟

پرسش:

حاج آقا، لذت گناه رو چه‌طور می‌تونیم از دلمون بیرون کنیم؟ بعضی چیزها هستند که می‌دونیم خوب نیست، احتمال داره گمراهمون کنه، که سعی می‌کنیم ازش دور باشیم؛ ولی اگه دقت کنیم می‌بینیم که همون شور و علاقه باز هم هست تو دلمون و اصلاً کم نشده!

پاسخ:

در مرحله‌ی اول، وجود لذت گناه در دل ما اصلاً چیز بدی نیست و اصلاً لازم نیست دغدغه‌ی بیرون کردن لذت گناه از دل را داشته باشیم. اگر لذت گناهی در دل نداشته باشیم که ما را به سوی خود جذب کند، دیگر جهاد با نفس معنا نخواهد داشت؛ دیگر مجالی برای امتحان وجود نخواهد داشت؛ درحالی‌که برای رشد و تعالی انسان، جهاد و امتحان دو امر ضروری است.

ادامه مطلب...
ما 70 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194084
امروز430
دیروز1265
این هفته3047
این ماه19976
مجموع1194084

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!