شنبه, 30 تیر 1403

شناسه پیام‌رسان‌ (ایتا، روبیکا و سروش)
h_shad_ir@

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

کتاب «دوستش دارم!»

دوستش دارم!بسم الله

سال‌های بسیار است که با قافله‌ی پرنشاط نوجوانان و جوانان همراه و همسفرم. به مناسبت‌های مختلف و در شهرها و در برنامه‌های گوناگون با این گروه ویژه دم‌خور بوده‌ام و حرف‌هایشان را شنیده‌ام و برایشان حرف‌ها زده‌ام. همیشه یکی از دغدغه‌های ذهنی و درگیری‌های رفتاری این گروه، جنس مخالف و ارتباط با او بوده است.

در طول این سالیان دراز، من این موضوع را از زاویه‌های گوناگون دیده و بررسی کرده‌ام. تا این‌که ماه رمضان سال گذشته (1393) مطالبی نسبتاً کامل و همه‌جانبه و البته فشرده برای خواهران گرامی مسجد امام صادق علیه‌السلام شهرستان خلخال در چند جلسه ارائه دادم. دسته‌بندی و نظم جدیدی که به مطالبم به خاطر این جلسات داده بودم، این فکر را در سرم انداخت که می‌توانم با مقداری کار بیش‌تر، محصولی مفید، مختصر، نو، و کارآمد ارائه کنم. این بود که پروژه‌ی تألیف این مجموعه را بلافاصله بعد از ماه رمضان همان سال آغاز کردم و بعد از ماه‌ها کار علمی و فکری، به لطف خدا در نیمه‌ی ماه رمضان امسال (1394) تدوین اولیه‌ی آن را به اتمام رساندم.

اکنون (15 آذر 1394) اولین چاپ این کتاب در تیراژ 1000 نسخه آماده شده است.

 

نسخه‌ی PDF این کتاب را می‌توانید به صورت رایگان از این‌جا دریافت کنید.

 


گزارشی مختصر از محتوای کتاب

 

شکي نيست که از طرفي، ارتباط با جنس مخالف يکي از ضرورت‌هاي زندگي اجتماعي است و از طرف ديگر، بين دختر و پسر به‌صورت طبيعي جاذبه و کشش وجود دارد. نيز شکي نيست که هرج‌ومرج و بي‌بندوباري در ارتباط با جنس مخالف مطلوب نيست و آسيب‌هاي جدّي به‌دنبال دارد.

اصلاً چرا دختر و پسر؟ چرا علاقه به جنس مخالف؟ حقيقت چيست؟ خطر چيست؟ راز چيست؟ راه و راه‌کار چيست؟ چه‌کار کنيم که هم راضي و خوشبخت باشيم و هم در دام خطر و آسيب نيفتيم؟

«دوستش دارم!» کتاب کم‌حجم و جذابي است که کوشيده است با بياني منظم و مستند و ساده به اين پرسش‌ها پاسخ دهد.

مطالبي که در اين مجموعه مي‌خوانيد در پنج بخش اصلي دسته‌بندي شده است:

     1. هويت‌شناسي دختر و پسر و جاذبه‌ي بين آن‌ها؛

     2. هشدار نسبت به رفتارهاي پرخطر؛

     3. راهنمايي درباره‌ي مديريت دل و کنترل رفتار؛

     4. راهنمايي درباره‌ي انتخاب همسر؛

     5. ارائه‌ي نسخه‌ي درمان براي گرفتاران و آسيب‌ديدگان.

اين کتاب براي دانش‌جويان و دانش‌آموزان دبيرستاني مناسب است.

فهرست تفصيلي کتاب:

پيش‌گفتار

فصل اول: هويت شناسي

     ضرورت هويت‌شناسي دختر و پسر و جاذبه‌ي بين آن‌ها

     چرا دو جنس «دختر» و «پسر»؟

     جاذبه بين دختر و پسر، پديده‌اي رحماني يا شيطاني؟

     تفاوت‌هاي علاقه‌ي پسر به دختر و علاقه‌ي دختر به پسر

     هدف از اين جاذبه

     فرهنگ محرم و نامحرم اسلامي يا فرهنگ بي‌بندوباري غربي؟!

فصل دوم: هشدار

     چه‌بسيار نگاه‌هاي کوتاهي که حسرت‌هاي بلند برجامي‌گذارند!

     رفتارهاي پرخطر

     بازي با دل

     بازي با حيثيّت

     بازي با دُم گرگ

     چند حقيقت تلخ!

فصل سوم: مديريت دل و کنترل رفتار

     مقدمه

     عشق سه طرفه

     حکم خدا درباره‌ي دوستي با نامحرم

     محدوده‌ي ارتباط مجاز با نامحرم

     کنترل نگاه

     چند نکته براي دختران

فصل چهارم: انتخاب همسر

     اهميت انتخاب همسر

     ابزار سنجش و انتخاب

     يک راز

     تفاوت دختر و پسر در انتخاب کردن و انتخاب شدن

     خطر به تأخير انداختن ازدواج

     ازدواج بهانه‌اي براي خداپرستي

فصل پنجم: درمان آسيب‌ديدگان

     فرايند درمان

     توبه و آشتي با خدا

حسن ختام (ليلا و فرزاد)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • #2063

  زینب

  سلام
  اول چطور میشه چاپیش رو تهیه کرد
  دوم بنده متاسفاته جاری دادم که دچار صحبت با نامحرم شده و علاقمند به هر راه و زبان خوش رویی زدم امکان پذیر نیست که ایشون رو مجاب کنم از راه اشتباهشون برگردن. دائم چیزی که بنده میگن و حق هم دارن در این مورد عدم محبت عشق ورزی حداقلی همسرشون هست . بخاطر فرزندش و بخاطر بیماری همسرش طلاق رو دوست نداره و زندگی میکنند ولی جدیدا با یه پسری حرف میزنند هر کاری کردم مجاب نشدند هر چقدر با آرامش گفتم گوششون بدهکار نبوده دیگه نمیخوام شاهد چنین چیزی باشم . میترسم زیاده از حد گیر بدم دیگه همین یه ذره احوالش رو هم بمن نگه از اونطرف هر کاری کردم نشد مجاب کنم . تنها حرفشون هم اینکه من میدونم تو چی میگی ولی نمیتونم فلانی رو بذارم کنار چون وابسته عاطفی شدم .... و این منو خیلی میرنجونه که باید حرفاش رو در مورد فلان پسربشنوم و چیزی نگم . هر چقدر محبت پی محبت حتی اخم پی اخم فقط گریه میکنند که من زندگیم به فنا رفته خودشون هم عذاب وجدان داشتند ولی کم کم میترسم این عذاب وجدان از بین بره واقعا . اینکه در عین حال هم شوهر دارند هم وابسته مرد دیگه منو بسیار ناراحت میکنه . خودمم دوسشون دارم و نمیخوام فریب بخوره . فریب شهوت .... خودشون میدونند کارشون درست نیست ولی افسار نفسشون دستشون نیست چه راه حلی هست تا نجات پیدا کنند ... ؟؟ پی کتاب بودم کتاب شما رو دیدم از صبح بعد نماز نشستم پاش خوندم فقط چطور میتونم چاپی این کتاب رو تهیه کنم . خیلی ناراحتم اگر هر روز دوست من جاری من به باتلاق فرو بره و من کاری نکنم با بگم بمن چه

  ***** پاسخ *****

  سلام بر شما
  بهترین کمک همین بالا بردن شناخت و معرفت به ارزش و فایده خانواده‌داری و آسیب‌های بی‌بندوباری و بی‌وفایی ناموسی هست.
  این کتاب تو برخی کتاب‌فروشی‌های قم هست ولی تو شهرهای دیگه بعیده بتونید پیدا کنید.
  آدرس پستی‌تون رو برام ایمیل کنید تا یه نسخه از کتاب رو براتون ارسال کنم.

 • #1147

  یه خواهر درمانده

  سلام ویه خسته نباشیدجانانه به نویسنده این کتاب جوون پسندجذاب که به زبون جووناباهاشون حرف زدن بامحتوای دینی وانسانی..لطففانظرموبخونین وکمکم کنین..
  پارسال تابستون بودکه تازه متوجه شدم خواهربزرگترم که به شدت پاکی وافکارامروزی امامعتقدشوتحسین میکردم وبواسطه رشته روانشناسی که تحصیل میکردبه همه مشاوره قبل وبعدوحین ازدواج!یداد سه ساله باپسری رابطه داره واین موضوع مثل پتک خوردشدتوسرم..منیکه خواهرموالگوی خودم میدونستم..ازپی اماشون توجه این قضیه شدم دوسال قبل که رفته بودیم کربلا گزارش لحظه به لحظه میدادتاجاییکه میگف مثلاالان تل زینبیه ایم..باپسرمردم حتی درباره حاملگی وبچگیشونم حرف زدن تازه اینااونایکه من دیدم بقیشوالله اعلم(شرمنده انقد رک گفتم..خواستم عمق مطلب روشن شه که چقدبد شوک شدم)بدترش اینکه مامانم ازاین موضوع خبرداشته وطبق گفته خودش بارهاگفته که این رابطه روتموم کنه امانتیجه نداده(بازم الله اعلم) ماخانواده معتقدی هستیم چادری وعاشق امام حسین پدرم..قبلابرادرم بواسطه دوستی ازدواج کردامازندگیشون توسال اول به مشکلات شدیدخوردوالانم سینه خیزمیرن جلو..ینی این موضوع بی سابقه نیس..اتاق من ازدوخواهربزرگتروکوچکم جداس..وگویاعلاوه برمامانم خواهرکوچکمم مکالمه های خواهربزرگوبااون پسرمیشنیده وخبرداشته ومن اخرین نفربودم که فهمیدم-:-[ازاونجاکه ایناباهم هم اتاقین خواهرکوچیکه به شدددتتت تحت تاثیرخواهربزرگه س..خواهربزرگم چن ماه پیش عقدکردامابایه ادم دیگه وبقول شماتوعشق اول سه سالش شکست خورد..امااین رابطه ازموقع ورودبه دانشگاه ووقتی ۱۹ساله بودشروع شد..هرچند ماسه تاخواهردیگه روابط گرم وپرازمحبت قبلونداریم(البته من بااون دوتا..اوناکه خوشن باهم)ومن سردم بااونا..امامسعله اصلی خواهرکوچیکه س ..یه دختردهه هشتادی که واقعانسل غیرقابل کنترل وحرف گوش نکنی هستن اکثرا..یه دختر۱۳ساله که دوستای خوبیم نصیبش نشده وازاین سن کم(برخلاف خواهربزرگه که از۱۹سالگی درگیرشد) دچارارتباط ودوستی وازدواج(بواسطه نامزدی خواهرم) شده..تارک الصلات شده و..عمیقاناراحتم براش..نه به عنوان خواهر..بعنوان نوجوونی که عمرش حیف میشه..حیف راهی جزخدا..ومطمعنن عاقبتش بهترازخواهربزرگش نمیشه..پسرپاک نصیبش نمیشه..سنش کمه..تواوج غلیان احساسات وبازی هورمون های بدن و..نمیدونم..پدرومادرمم تقریبا بیخیالن دیگه..منم بعوان اخرین تیر کتاب شماروالبته نسخه چاپیشواگه گیربیارم(کتابتون زیادی نایابه هیچجانیس)اخرتابستون که تولدشه میدم بهش بعنوان هدیه که امیدوارم بخونه..من مقاله های دوستش دارم این سایتوخوندم وبااینکه خداروشکرتاحالا این دوستی های احمقانه روتجربه نکردم ولی باوجودخواهربرادرای گل وبلبلم باتک تک سلولام درک کردم ..ببخشیداگه طولانی شد ولی خواهشاراهنمایی کنیدکتابوازکجاپیداکنم..ومهمتراینکه من بعددادن این کتاب بهش دیگه کاری ندارم باهاشون..ازتون میخوام بعنوان یه برادرراهنماییم کنیم وبعنوان یه بزرگتراگه چیزی به مونظرتون میاددریغ نکنید..بازم هزاربارممنون

  ***** پاسخ *****

  سلام
  بهترین راه برای نجات خواهر کوچک، همون روشیه که باعث انحرافش شده؛ یعنی الگودهی!
  همان‌طور که خواهر بزرگ‌تر به عنوان یک الگو و جلودار دوست داشتنی و مورد پسند خواهر کوچک، باعث انحراف و گمراهی او شده، شما هم باید به عنوان یک الگوی دوست‌داشتنی‌تر و موفق‌تر او رو به سوی نور و هدایت بکشید.
  باید در اخلاق و درس و فعالیت و کمک و نشاط و مطالعه و هنر و مهارت و معنویت و صداقت و پاکی و خوبی چنان به خودتون برسید و رشد کنید، که درخشش شما چشم‌های خواهر کوچک رو به خودش متوجه کنه و او خواه ناخواه به سمت شما متمایل بشه.
  سعی نکنید با حرف و نصیحت و سرزنش بیش از حد روی خواهرتون تأثیر بگذارید. به جای حرف، با رفتارتون و با زندگی زیبای خودتون او رو جذب کنید. شاید طول بکشه ولی شما ناامید نشید.
  برای تهیه‌ی کتاب، یه آدرس پستی بدید من خودم از قم تهیه می‌کنم براتون ارسال می‌کنم.

 • #1146

  مهدیه

  سلام و عرض ادب
  سایت عالی ای دارین . ممنون و اجرتون با خدای توانا و مهربون
  میخواستم سوال کنم این کتاب رو برای چه سنینی پیشنهاد میکنین؟
  پسرم 12 سالشه .
  میخوام بدونم الان این سن برای خواندن چنین کتابی مناسب هست؟

  ***** پاسخ *****

  سلام. ممنون از لطفتون!
  مخاطب اصلی این کتاب، دانشجویان و دانش‌آموزان سال‌های آخر دبیرستانه. خیلی بعیده برای نوجوان ۱۲ ساله مفید باشه.
  برای این سن، بهتره از کتاب‌های داستان که الگوهای پاک و عفیف رو معرفی می‌کنه استفاده کنید؛ مثل کتاب «سلام بر ابراهیم»، «پرواز تا بی‌نهایت»، «خاک‌های نرم کوشک»، و کتاب‌هایی از این دست.

 • #1144

  مصطفی

  سلام آقا حامد
  تبریک میگم بابت چاپ کتابتون
  واقعا کتاب خوبی هستش
  من حتما سفارش میدم هم برای خودم هم برای چند تا از دوستام.

 • #1143

  سید حسن

  سلام. من کلی دوست دارم که چنین رابطه هایی دارند و اصلاً خوشم نمیاد و ناراحت می شوم بهشونم که می گم میگن در حد پیامکه. این کتابو دانلود می‌کنم و بهشون می‌دم. امیدوارم روشون تأثیر بگذاره.

 • #1142

  مصطفی عیدی

  سلام
  آقا حامد خسته نباشین
  واقعا خیلی پر محتوا بود
  همین پیوستگی مطالبش خیلی برام جذاب بود
  بخش ها و سرفصل هایی رو که مشخص کرده بودین بسیار عالی بود
  مطالبی رو قید کردین که بنظرم دغدغه نوجوانای هم سنو ساله منه
  کتاب برام إنقده جالب اومد که ازتون میخوام وقتی إن شاءلله چاپش کردین چند نسخه رو بخرم و به دوستام هدیه بدم
  راستش اولا که شروع کردم خوندن رو بعضی از قسمت ها احساس میکردم مطلب نچسبه یا غلوّ شده ولی وقتی بقیه مطالبو خوندم تا تموم کردم بنظرم همه ی قسمت ها عالی بودن
  البته قسمت آخر حسن ختام ی ذره زیاد بود و زیاد بنظرم جالب نیومد ....
  آقا حامد در کل خیلی ممنون که این متن رو پیشنهاد کردین بخونم خیلی استفاده کردم
  با اجازتون میخوام مطالب رو بصورته طبقه بندی تو بعضی از سایت ها منتشر کنم البته با ذکر منبع
  نوشتتون عالی بود تشکر
  یاعلی

  ***** پاسخ *****

  سلام. ممنون از لطفت!

 • #1141

  Habib

  خدا اجرتون بده،بسیار عالی بود

 • #1140

  ل

  خوب و مفید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک