شنبه, 30 تیر 1403

شناسه پیام‌رسان‌ (ایتا، روبیکا و سروش)
h_shad_ir@

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟

پرسش

من متأسفانه نمی‌تونم در کوچه و خیابان و در برابر نامحرم و تصاویر و صحنه‌های تحریک کننده نگاه صاحب‌مرده‌م رو کنترل کنم، چی کار کنم؟

پاسخ

کنترل نگاه به نامحرم را از چند جهت می‌شود مطالعه کرد؛
1. از جهت فردی؛
2. از جهت خانوادگی؛
3. از جهت اجتماعی.

از جهت فردی کسی که نمی‌تواند نگاهش را کنترل کند و خواسته یا ناخواسته چشمش او را به دنبال صحنه‌های شهوانی می‌کشد، چنین کسی شخصیتی ضعیف و ناتوان دارد که عقلش توانایی مدیریت تمایلاتش را ندارد. در حالی که برای رسیدن به رشد حقیقی و کمال انسانی باید به حدی برسیم که بتوانیم تمایلات گوناگون خود را با نیروی عقل خود مدیریت کنیم و به آن‌ها جهت بدهیم و جلوی افراط و تفریط آن‌ها را بگیریم.

اگر دقت کنید می‌بینید همه‌ی کسانی که به دنبال تمایلات نفسانی‌شان بوده‌اند انسان‌هایی ضعیف و ناتوان از آب درآمده‌اند و جامعه هم برای آن‌ها ارزش بالایی قائل نیست؛ ولی در مقابل، کسانی که در کنترل تمایلاتشان موفق بوده‌اند، انسان‌هایی بزرگ و مفید و کارآمد از آب درآمده‌اند و همه به آن‌ها افتخار می‌کنند.

اغلب زندانیان از کدام دسته‌اند؟ از کسانی که تمایلات نفسانی و شهوانی‌شان بر عقلشان غلبه داشت یا از کسانی که عقلشان بر هوا و هوسشان غلبه و کنترل داشت؟ قهرمانان علمی و فرهنگی و ورزشی و سایر انسان‌های بزرگ و تأثیرگذار در جامعه چطور؟

امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌فرمایند:

هر کس که برای خودش احترام و شخصیت قائل باشد، هوس‌ها و شهوات برایش خوار و کم‌ارزش می‌شوند.

مَن کَرُمَت علیه نَفسُهُ، هانَت علیه شَهَواتُه1

از جهت خانوادگی، چشم‌چرانی و عجز از کنترل نگاه، یکی از عوامل سست شدن ارکان خانواده و فروپاشی بنیان خانواده است. مردی که چشم‌چرانی می‌کند و به خودش اجازه می‌دهد به خانم‌های دیگر غیر از همسرش نگاه غیرمجاز داشته باشد، قطعاً به مرور زمان نسبت به همسر خودش بی‌میل می‌شود و در دلش آرزوی وصال زنان دیگر را خواهد داشت.

از جهت اجتماعی، کافی است افق نگاهمان را کمی بالاتر ببریم و به آسیب‌های چشم‌چرانی در سطح جامعه دقت کنیم؛ خواهیم دید که اگر من اجازه دارم به ناموس دیگران نگاه غیرمجاز داشته باشم، دیگران هم باید اجازه داشته باشند به ناموس من (مادرم، خواهرم، همسرم، دخترم، و...) نگاه آلوده داشته باشند؛ چون تفاوتی بین من و دیگران نیست. از آن‌جایی که همه‌ی افراد یک جامعه با هم برابرند، پس اگر من به خودم اجازه‌ی چشم‌چرانی می‌دهم، به این معنا است که برای همه‌ی آحاد جامعه اجازه‌ی چشم‌چرانی صادر می‌کنم. و این یعنی هرج و مرج اخلاقی؛ یعنی فرهنگ زندگی حیوانی که بر جنگل و بر حیوانات حاکم است.

پس شما از سه جهت باید عقل و شخصیت عقلانی‌تان را تقویت کنید تا بتوانید نگاهتان را کنترل کنید؛
1. از این جهت که توانایی کنترل نگاه یک امتیاز انسانی است و ناتوانی در برابر تمایلات نفسانی، نشانه‌ی ضعف عقل و شخصیت انسانی شما است؛ پس به حکم این‌که هرکسی باید در مسیر تکامل و رشد انسانی حرکت کند، شما هم باید خودتان را از این نظر تقویت کنید.

2. از این جهت که چشم‌چرانی بنیان خانواده و پیوند زناشویی را سست و ناپایدار می‌کند. ممکن است بگویید: «من هنوز مجردم، هر وقت ازدواج کردم، نگاهم را کنترل می‌کنم!» این حرف خیال خامی بیش نیست. ازدواج هرگز معجزه نمی‌کند؛ کسی که قبل از ازدواج کنترلی روی چشم‌هایش نداشته است، بعد از ازدواج هم چشم‌چرانی خواهد کرد. چشم را فقط عقل و تقوا می‌تواند کنترل کند. اگر قبل از ازدواج عقل و تقوای شما موفق به کنترل چشمانتان شده باشند، بعد از ازدواج هم موفق خواهند بود، ولی اگر قبل از ازدواج عقل و تقوای شما مغلوب هوا و هوس شما بودند، بعد از ازدواج نیز داستان به همین منوال خواهد بود.

3. از این جهت که چشم‌چرانی من و شما سلامت اجتماعی و امنیت اخلاقی جامعه را به خطر می‌اندازد. وقتی سلامت اجتماعی و امنیت اخلاقی جامعه از بین رفت، دودش به چشم من و شما و ناموس من و شما هم می‌رود. در واقع می‌شود گفت: وقتی کسی به ناموس مردم چشم‌چرانی می‌کند، در واقع دارد به ناموس خودش نگاه آلوده می‌کند، چون با این کارش به مردم اجازه می‌دهد به ناموسش نگاه آلوده داشته باشند.

هرکه باشد نظرش در پی ناموس کسی          پی ناموس وی افتد نظر بولهوسی

خداوند متعال در سوره‌ی نور آیه‌ی 30 می‌فرماید:
به مؤمنان بگو چشم‌هاى خود را از نگاه به نامحرمان فروگيرند و عفاف خود را حفظ كنند. اين براى آنان پاكيزه‏‌تر است. خداوند به آن‌چه انجام مى‏‌دهيد آگاه است!
قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ.

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید:
«نگاه» تیری از تیرهای ابلیس است که مسموم است. چه بسا یک نگاه کوتاهی که حسرتی طولانی برجای می‌گذارد!
اَلنَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِيسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِيلَة2

توصیه‌های کاربردی

1. هر وقت چشمتان به صحنه‌ی نامناسبی افتاد، سریع چشمتان را ببندید یا نگاهتان را برگردانید. اگر آن صحنه جذاب بود و ذهن و دل شما را به خود درگیر کرد، به کاری جذاب و سالم مشغول شوید و ذهن و دل خود را از اسارت آزاد کنید.

2. یاد خدا و اولیای خدا و توجه داشتن به این‌که ما همیشه در محضر خدا و اهل بیت هستیم و کوچک‌ترین کاری از ما از نظر آن‌ها پنهان نمی‌ماند، به خویشتن‌داری و کنترل نگاه ما خیلی کمک می‌کند. و توجه به این نکته که چشم آلوده به گناه هرگز اجازه‌ی تماشای زیبایی‌های حقیقی را ندارد!

رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرمایند:

چشمانتان را [بر آن‌چه نباید ببیند] ببندید تا بتوانید عجایب عالم هستی را ببینید.

غُضُّوا اَبصارَکُم تَرَوْنَ العَجائِبَ.3

گفتم شبی به مهدی از تو نگاه خواهم          گفتا که من هم از تو ترک گناه خواهم

3. نگاه اول (نگاه ناخواسته و تصادفی) حرام نیست؛ چون اصلاً در اختیار ما نیست و ما نسبت به اموری که غیراختیاری است، تکلیف نداریم؛ اما اگر زمینه‌ی پیش آمدن نگاه‌های ناخواسته را خودمان فراهم کنیم، گناه کرده‌ایم و در این صورت نگاه اول هم حرام خواهد بود؛ مثل این‌که ما آگاهانه به فضایی قدم بگذاریم که می‌دانیم در آن‌جا صحنه‌های نامناسب به چشممان خواهد خورد. پس برای ایمنی کامل از آلوده شدن چشمتان، از رفتن به مهمانی‌های نامناسب و پارک‌ها و فضاهای تفریحی مختلط پرهیز کنید و هم‌چنین در مطالعه و تماشای صفحات اینترنتی و مانند آن نهایت دقت را داشته باشید تا خدای‌ناکرده زمینه‌ساز برخورد ناخواسته‌ی چشمتان با صحنه‌های کثیف نباشید.

4. از قاعده‌ی طلایی «مشارطه، مراقبه، محاسبه» کمک بگیرید. این قاعده شاه‌کليد خودسازي است که در کتاب‌هاي اخلاقي از آن فراوان ياد شده است.

مشارطه يعني اول صبح که از خواب بيدار مي‌شوید، قبل از هرکاري با خود شرط ببنديد امروز دست از پا خطا نخواهم کرد و نسبت به تعهدات خود بايد پايبند باشم.

مراقبه يعني در طول روز به شدت بايد مراقب خود و اعمال خود باشيد.

محاسبه يعني شب هنگام خواب، چند دقيقه‌اي را به حساب و کتاب و بررسي اعمال روزانه و سنجش ميزان موفقيت در عمل به تعهدات بپردازيد. اگر عمل به تعهدات رضايت‌بخش بود، خدا را شکر بگوييد و خودتان را تشويق کنيد (با اموري که مورد پسند و لذت است؛ مثل خوردن خوراکي مورد علاقه يا انجام تفريح مورد علاقه و مانند آن) و اگر رضايت‌بخش نبود، به ميزان اشتباهات انجام شده، استغفار کنيد و خودتان را تنبيه کنيد (با انجام کارهاي سخت و دشوار مثل: روزه، گرسنگي و تشنگي چند ساعته، محروميت از خوراکي يا تفريح دلخواه، و مانند آن). این تشویق و تنبیه در شما تأثیر روانی خواهد گذاشت و به شما کمک خواهد کرد در روز بعد عملکرد بهتری داشته باشید.

5. با همه‌ی این‌ها، سلامت چشم و پاکی نگاه امری نیست که بتوان با توان محدود و ناچیز بشری آن را به دست آورد. اگر یاری و عنایت ویژه‌ی خدا بالای سر کسی نباشد، بعید است بتواند از معبرهای پرخطر کوچه و خیابان و محل تحصیل و محل کار و مهمانی‌ها و صفحات رنگارنگ دنیای مجازی و صحنه‌های جادویی شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای به سلامت عبور کند. عاجزانه از خدا بخواهید که شما را در برابر این مارهای سمّی خوش خط و خال حفظ کند و نپسندد که شبکه‌ی چشم و صفحه‌ی نگاه شما به امواج زشت و تاریک آلوده شود. به اهل بیت توسل کنید و آن‌ها را واسطه‌ی دریافت این عنایت خاص الهی قرار دهید.

حاج آقای ماندگاری در برنامه‌ی سمت خدا می‌گفت: ذکر شریف «یا خَیرَ حبیبٍ و محبوب، صَلِّ علی محمدِ و آلِه» از طرف عارف بزرگ شیخ رجبعلی خیاط برای رفع مرض چشم‌چرانی توصیه شده است که خیلی‌ها از آن استفاده کرده‌اند و نتیجه گرفته‌اند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. نهج‌البلاغه

2. الکافی، ج 5

3. بحار الانوار، ج 101

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • #2308

  محسن

  سلام
  من آدم چش چرانی نیستم ولی یه دختری را دیدم خیلی خوشم اومده ازش همش تو فکرشم واقعا نمیدونم چیکار کنم
  هر چند که زیاد هم نمیبینمش
  تازگی هم فهمیدم نامزد داره ولی بازم نمیتونم فراموشش کنم
  تا میخام فراموشش کنم یهو دوباره میبینمش قلبم میخاد کنده بشه از تو صدتا دختر از فاصله یه کیلومتری میتونم تشخیصش بدم
  حالا چیکار کنم؟
  حالا شما بگید چیکار کنم

  ***** پاسخ *****

  سلام بر شما
  خویشتنداری بر سر سفره نان خشک و آب، آسونه. هنر اینه که بر سر خان رنگین و پر از غذاهایی جذاب و تحریک‌کننده بشینی و شکمت رو مهار کنی.
  کنترل چشم برای کسی که گرفتار چنین موقعیتی نشده، خیلی آسونه. هنر اینه که در معرض چنین جاذبه‌ای قرار بگیری و بعد، بتونی چشمت رو مهار کنی.
  شما الآن در موقعیتی حساس و سخت قرار گرفتید. مطمئن باشید می‌تونید این موقعیت رو به‌خوبی مدیریت کنید. کافیه توانایی‌های نهفته در درونتون رو فعال کنید و از خدا مدد بگیرید؛ خدای هنرمندی که شما رو آفریده و از شما خواسته حقیر نباشید و به لذت‌های عمیق‌تر و ماندگارتر بیندیشید.
  پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: غُضُّوا اَبصارَکُم تَرَونَ العجائب؛ چشم‌هایتان را فروپوشید تا بتوانید شگفتی‌هایی نادیدنی را ببینید.

 • #2130

  نرگس

  خیلی تاسف بار هست اینکه به خاطر نگاه به چندتا خانم تو خیابون همسرت رو از خودت دور کنی ...
  ارزش خودتو انقد بالا بدون ک قربانی زیبایی ظاهری چندتا زن نشید

 • #1939

  اقای x

  العین مصحف القلب : چشم دفتر دل است . حال هرچه می خواهی بنویس

 • #1882

  امپریالیسم

  به نظر من، اگر خودم به دختری نگاه کنم که بی حجاب یا بد حجاب باشد مشکلی ندارد. در این مورد من به دستورات دین اهمیت نمیدم. البته در نگاه کردن من هیچ منظوری وجود ندارد.
  من وقتی در مترو هستم دختران بد حجاب رو از قصد نگاه میکنم. به هر حال آنها هم نعمت الله هستند.
  من وقتی به این دخترها نگاه میکنم لذت میبرم. البته لذت من از روی هیچ منظوری نیست. من به دخترهای بد حجاب جامعه از قصد نگاه میکنم. چون در نگاه کردن من لذت وجود دارد.
  البته آن طرف قضیه هم هست. زمانی که من به دختران با حجاب و چادری نگاه میکنم بسیار بیشتر لذت میبرم. لذت من بابت حجاب اون دختر است. من عاشق حجاب و عفت و چادر گذاشتن دختر هستم..
  اگر من در خیابان دختر کوچکی را ببینم که چادر گذاشته است و حجاب خودش را رعایت کرده است، خیلی خیلی لذت میبرم و از پدر و مادرش تشکر میکنم به خاطر این که از همین کودکی فرزندشان را با حجاب تربیت میکنند..

 • #1996

  سلیمی زاده

  در پاسخ به: امپریالیسم

  ناموس تو هم نعمت الله هس پس بزار به ناموست که نعمت الله هس نگاه کنن در ضمن مگه چشم تو نعمت الله نیس اگه خدا اونارو و چشم تو رو افریده در دین دستور داده که به کی نگاه نکنی و کی نگاه بکنی

 • #1432

  مجید

  خیلی خوب بود

 • #713

  سعید

  حضرت علی(علیه السلام): پاداش مجاهد شهید در راه خدا بیشتر از کسی نیست که قدرت بر گناه دارد، ولی آلوده نمی شود.همانا عفیف پاکدامن فرشته ای از فرشته هاست.
  شهید احمدعلی نیّری کیست؟
  شهید احمدعلی نیّری در سال ۱۳۴۵ و در روستای «آینه‌ورزان» دماوند به دنیا آمد. خانواده‌اش در کودکی او به تهران مهاجرت کرده و در محله مولوی ساکن شدند. از همان زمان کودکی پای او به مسجد امین‌الدوله که آیت‌الله حق‌شناس امام جماعتش بود، باز شد.
  او یکی ازشاگردان خاص آیت‌الله حق شناس بود و سیر و سلوک معنوی را از ۱۰ سالگی و در محضر ایشان آغاز کرد. مسیری که در موقع شهادتش در اسفند ۱۳۶۴ و در حالی که تنها ۱۹ سال سن داشت، از او یک عارف واصل ساخته بود. به طوری که آیت‌الله حق‌شناس شب روز خاکسپاری او در قطعه ۲۴ بهشت زهرا-سلام‌الله علیها- وقتی به همراه چند نفر از دوستان به منزل این شهید رفته بودند، خطاب به برادرش گفتند: من یک نیمه شب زودتر از ساعت نماز راهی مسجد شدم . به جز بنده و خادم مسجد، این شهید بزرگوار هم کلید مسجد را داشت. به محض اینکه در را باز کردم دیدم شخصی در مسجد مشغول نماز است. دیدم که یک جوانی در حال سجده است؛ اما نه روی زمین! بلکه بین زمین وآسمان مشغول تسبیح حضرت حق است. جلوتر که رفتم دیدم احمدآقا است. بعد که نمازش تمام شد پیش من آمد وگفت تا زنده‌ام به کسی حرفی نزنید…
  از عفاف چشم به این مقام رسید…
  محسن نوری از دوستان شهید «احمدعلی نیّری» تعریف می‌کند که:
  «یک بار از احمد پرسیدم که احمد من و تو از بچگی همیشه با هم بودیم اما سوالی از تو دارم نمی‌دانم چرا در این چند سال اخیر شما این قدر رشد معنوی کردید اما من… لبخندی زد و می‌خواست بحث را عوض کند اما دوباره سوالم را پرسیم بعد از کلی اصرار سرش را بالا آورد و گفت: طاقتش را داری؟! با تعجب گفتم: طاقت چی رو؟! گفت بنشین تا بهت بگم.
  نفس عمیقی کشید و گفت یک روز با رفقای محل و بچه‌های مسجد رفته بودیم دماوند. شما توی آن سفر نبودید همه رفقا مشغول بازی و سرگرمی بودند. یکی از بزرگترها گفت: احمد آقا برو این کتری رو آب کن و بیار تا چای درست کنیم. بعد جایی رو نشان داد گفت اونجا رودخانه است برو اونجا آب بیار من هم راه افتادم. راه زیادی نبود از لا‌به‌لای بوته‌ها ودرخت‌ها به رودخانه نزدیک شدم تا چشمم به رودخانه افتاد یک دفعه سرم را پایین انداختم و همانجا نشستم! بدنم شروع به لرزیدن کرد نمی‌دانستم چه کار کنم! همان جا پشت بوته‌ها مخفی شدم. من می‌توانستم به راحتی یک گناه بزرگ انجام دهم. در پشت آن بوته‌ها چندین دختر جوان مشغول شنا کردن بودند. من همان جا خدا را صدا کردم و گفتم: «خدایا کمکم کن الآن شیطان من را وسوسه می‌کند که من نگاه کنم هیچ کس هم متوجه نمی‌شود اما به خاطر تو از این گناه می‌گذرم.»
  بعد کتری خالی را از آن جا برداشتم و از جای دیگر آب آوردم. بچه‌ها مشغول بازی بودند. من هم شروع به آتش درست کردن بودم خیلی دود توی چشمانم رفت. اشک همین‌طور از چشمانم جاری بود. یادم افتاد که حاج آقا گفته بود: «هرکس برای خدا گریه کند خداوند او را خیلی دوست خواهد داشت.» من همینطور که اشک می‌ریختم گفتم از این به بعد برای خدا گریه می‌کنم. حالم خیلی منقلب بود. از آن امتحان سختی که در کنار رودخانه برایم پیش آمده بود هنوز دگرگون بودم. همین طور که داشتم اشک می‌ریختم و با خدا مناجات می‌کردم خیلی با توجه گفتم: «یاالله یا الله…» به محض این که این عبارت را تکرار کردم صدایی شنیدم ناخودآگاه از جایم بلند شدم. از سنگ ریزه‌ها و تمام کوه‌ها و درخت‌ها صدا می‌آمد. همه می‌گفتند: «سُبوحُ قدّوس رَبُنا و رب الملائکه والرُوح» (پاک و مطهر است پروردگار ما و پروردگار ملائکه و روح) وقتی این صدا را شنیدم ناباورانه به اطراف خودم نگاه کردم دیدم بچه‌ها متوجه نشدند. من در آن غروب با بدنی که از وحشت می‌لرزید به اطراف می‌رفتم از همه ذرات عالم این صدا را می‌شنیدم!»
  احمد بعد از آن کمی سکوت کرد. بعد با صدایی آرام ادامه داد: از آن موقع کم کم درهایی از عالم بالا به روی من باز شد! احمد بلند شد و گفت: «تا زنده‌ام برای کسی این ماجرا را تعریف نکن»

  ***** پاسخ *****

  بسیار زیبا بود ولی کاش منبع این مطلب را هم ذکر می‌کردید تا از آن حرف‌های خوب بی‌سندی نباشد که قابل اعتنا نیست.

 • #1995

  سلیمی زاده

  در پاسخ به: سعید

  این مطلب معروفه و بی سند نیس واقعا چنین اتفاقی افتاده

 • #712

  ابراهیم

  نگاه نکته ی مهمی است دوستان
  شاید زیاد جدی نگرفته ایم و توجیح مان این بوده که خب چه اشکالی داره
  یه نگاه ؟
  اما وقتی عمیقا فکر میکنیم همه چیز از این یک ذره ها شروع میشه
  یعنی تفاوت انسان شریف و با عزت نفس با انسان حقیر و کم ارزش را همین یک ذره ها تعیین میکنند
  پس جدی بگیریم و کار و اندیشه کنیم روی کوچکترین اعمال و بزرگترین ها خودبخود ختم بخیر خواهند شد انشالله .

 • #711

  حمید

  به نظر من یکی از بهترین راه حل ها اینکه خودتو چای اونا بزاری
  ومسعله دیگه ‌اینکه وقتی به کسی نگاه میکنیم هزاران چشم دیگه به ما نگاه میکنه
  وقتی کسی به خانواده ما نگاه بد میکنه غیرتی میشیم پس فرقی نداره

 • #710

  محمد جواد

  آقا ببخشید من نمیتونم خودمو کنترل کنم همه را حل هارو هم امتحان کردم ولی نمیشه باید چی کار کنم؟

  ***** پاسخ *****

  می‌تونید خوب هم می‌تونید! نشانه‌ش هم اینه که اگه به‌تون یه چک یک میلیارد تومنی بدن و بگن اگه یک ماه نگاهتو کنترل کنی و به چیز بد نگاه نکنی، می‌تونی این چک رو نقد کنی، اون وقت معلوم می‌شه که می‌تونید یا نه!
  مشکل این‌جا ست که ما مسأله رو جدی نگرفتیم و خدا رو به اندازه‌ی یک میلیارد تومن هم قبول نداریم!
  عالی بود

 • #709

  محمدقلی

  آقا ببخشید من نمیتونم خودمو کنترل کنم همه را حل هارو هم امتحان کردم ولی نمیشه باید چی کار کنم؟

  ***** پاسخ *****

  می‌تونید خوب هم می‌تونید! نشانه‌ش هم اینه که اگه به‌تون یه چک یک میلیارد تومنی بدن و بگن اگه یک ماه نگاهتو کنترل کنی و به چیز بد نگاه نکنی، می‌تونی این چک رو نقد کنی، اون وقت معلوم می‌شه که می‌تونید یا نه!
  مشکل این‌جا ست که ما مسأله رو جدی نگرفتیم و خدا رو به اندازه‌ی یک میلیارد تومن هم قبول نداریم!

 • #708

  آیناز

  من هر وقت در معرض گناه های شهوانی قرار می گیرم این آیه تو ذهنم میاد و سریع برمیگردم:قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ... وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ

 • #707

  سورپریز

  لایک اين مطلب از اونی که تو سایته بهتره.حتما بخونيد

  باسلام و خسته نباشيد...
  در این دنیایی که ارتباطات روز به روز در حال گسترش هستند دقیق شدن در چنین موضوعی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید توجه ویژه‌ای چه از طرف خود افراد و چه از طرف خانواده‌ها در این خصوص بشود...
  توصیه‌های کاربردی شماجامع و کامل بود و یک نکته‌ای هم که جالبه در مورد چشم اینه که در بعضی کتب اخلاقی مثل معراج السعاده از چشم و توجه در آن به تدبر در قدرت و عظمت الهی یاد شده... چرا باید این نعمتی رو که می‌شه در جهت معرفه الله به کار برد صرف گناه کرد و نکته خیلی مهم اینه که نعماتی رو که حضرت حق جل و علا در اختیار ما قرار داده اگر در مسیر غیرالله مصرف شود خیانت به حساب می‌آید.
  و نکته جالب دیگر اینکه چشم اولین عضوی است که بعد از خارج شدن روح از جسم از بین می‌رود.

 • #705

  B-C-3

  لطفا بیشتر بگین اینارو زیاد شنیدیم این حرفا فک نکنم رو بقیه تاثیر بذاره!!!بازم ممنون یکی از همکاراتون منو به این سایت دعوت کرد

 • #703

  بنده خدا

  چشم چرانی علاوه بر گناه بودنش در زندگی مشترک اعتماد همسر را نشانه می گیرد من به عنوان کسی که همسرم با این مشکل اخلاقی مواجه است ومن دائم از نگاههای او رنجیده ام و در کنار آن از مقایسه شدن با زنان بزک شده خیابان ازرده خاطر شده ام از شما که به این مسئله خانمان بر انداز پرداخته اید بسیار سپازگزارم.
  مدتی قبل روایتی شنیدم که هرکس در برابر نامحرم نگاهش را بر زمین بدوزد خداوند اورا در ثواب همه کسانی که در زمین عبادت می کنند شریک میکند

 • #702

  عطا خاکپور

  باسلام و خسته نباشيد...
  در این دنیایی که ارتباطات روز به روز در حال گسترش هستند دقیق شدن در چنین موضوعی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید توجه ویژه‌ای چه از طرف خود افراد و چه از طرف خانواده‌ها در این خصوص بشود...
  توصیه‌های کاربردی شماجامع و کامل بود و یک نکته‌ای هم که جالبه در مورد چشم اینه که در بعضی کتب اخلاقی مثل معراج السعاده از چشم و توجه در آن به تدبر در قدرت و عظمت الهی یاد شده... چرا باید این نعمتی رو که می‌شه در جهت معرفه الله به کار برد صرف گناه کرد و نکته خیلی مهم اینه که نعماتی رو که حضرت حق جل و علا در اختیار ما قرار داده اگر در مسیر غیرالله مصرف شود خیانت به حساب می‌آید.
  و نکته جالب دیگر اینکه چشم اولین عضوی است که بعد از خارج شدن روح از جسم از بین می‌رود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک