پنج شنبه, 03 خرداد 1403

شناسه پیام‌رسان‌ (ایتا، روبیکا و سروش)
h_shad_ir@

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

پرسش

من ۱۷ سالمه و دبیرستان سمپاد درس می‌خونم. خسته شدم از خودم. توی ساده‌ترین کارای زندگی هم دچار شک و شبهه میشم. شک دارم درس خوندن درسته یا نه. با اینکه میدونم عاقبتش چیه ولی یه حس وسواس گونه ای تاکید داره که درس نخونم یا میگه خب هر چی میشه بشه و شاید درس نخوندن و بیکار شدن درست باشه. شک دارم تو این که آدم اصلا چرا باید الان سختی بکشه درس بخونه که اینده زندگی خوبی داشته باشه. شاید درستش این باشه که الان راحت باشه آدم و آینده زندگی سختی رو داشته باشه. خیلی با خودم درگیرم میخوام زوتر خوب بشم خواهش میکنم کمکی کنید هر کاری کردم درست نشدم. مخصوصا الان یه فکر خیلی ذهنمو درگیر کرده و از درس اینا انداخته منو، اینه که شاید راهی جز درس باشه. شاید راهی بهتر از درس باشه و چرا من باید با موفقست های تحصیلی خوشحال باشم اصلا چرا باید درس خوند و چرا افراد تحصیل کرده درجه بالاتری دارن و اصلا چرا باید برای بهتر بودن جلوی بقیه و رفتن راهی که بقیه میگن تحصیل کنم.

ولی خداروشکر توی مسائل دینی و اعتقادی و سیاسی شک و تردیدی ندارم و راه درست و حقو میرم و ایمانم قویه تقریباً.

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 640

پرسش

همسرم موقع سرویس رفتن خودشو نمی‌شوره. یعنی بدجوری عادت کرده موقعی که باعرض معذرت ادرار می‌کنه خودشو نمی‌شوره. نمی‌دونم چطوری بگم که بشوره. می‌گه تنبلیم میاد بشینم! خواهرش هم بچه‌هاشو نمی‌شوره. هر دو بچه‌ش پسره. تو خونه‌شون بچه بدون اینکه دمپایی بپوشه می‌ره سرویس ایستاده ادرار می‌کنه برمی‌گرده، بدون اینکه مامانش بگه بیا بشورمت!

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1647

پرسش: می‌گویند وقتی امام زمان (عج) ظهور می‌کند که ظلم و فساد همه‌ی دنیا را پرکرده باشد. از طرف دیگر هم می‌گویند وقتی انسان گناه می‌کند، مانع ظهور آقا می‌شود. چطوریه آخه؟!

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3239
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1840
ادامه مطلب نظرات (1) کلیک ها: 9844

پرسش

من چند سالی هست که در زمینه موسیقی فعالیت می‌کنم و سنتور نوازی انجام می‌دم. البته همیشه دغدغه موسیقی حلال و حرام رو کم و بیش داشتم. یه جاهایی اشتباه کردم ولی همیشه برام مهم بوده که موسیقی حلال رو اجرا کنم. الان دغدغه‌ام بیش‌تر شده و می‌خواستم بدونم آیا کار من از اصل اشتباه هست یا می‌شه توی این زمینه بدون هیچ خطایی فعالیت کرد. الان بیش‌تر موسیقی‌های غمگین یا معمولی کار می‌کنم.  موسیقی شاد هم اگر الان اجرا کنم سعی می‌کنم حلال باشه و بقیه هم فقط دست بزنند یا تماشا کنند ولی یه وقت رقصی داخلش نباشه.

پاسخ

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1694

پرسش: چرا ما خیلی وقت‌ها حس و حال عبادت را نداریم اما بعضی‌ها همیشه حس و حال معنوی دارند؟ نماز و دعا و قرآن و زیارت خواندن با بی‌حالی بد است؟ پس چه کار کنیم؟ وقتی حس و حال ندارم، بعضی از کسانی که خیلی اهل خدا و معنویت هستند، توصیه می‌کنند دو رکعت نماز یا دعا یا چیزی بخوانم تا حالم خوب شود. ولی وقتی من حس و حال ندارم چه‌طوری بخوانم؟!

ادامه مطلب نظرات (2) کلیک ها: 3957

پرسش

آیه «ادفع بالتی هی احسن، فاذا الذی بینک و بینه عداوة کأنه ولی حمیم» می‌فرماید: بدی را با نیکی پاسخ بده!
ملاک دفع به احسن چیست؟ آخر گاهی احسن لبخند است و گاهی داد زدن!

پاسخ

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1936

پرسش: چشم برزخی چیست؟ آیا کسی که چشم برزخی دارد به ماها که گنهکاریم نگاه می‌کند ما را به شکل حیوان می‌بیند؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3594

پرسش

یکی از دوستام یه شخصی رو دیده که می‌تونسته با مرده‌ها حرف بزنه و ازشون اطلاعات بگیره. می‌گفت که اون آدم‌ می‌تونسته اطلاعات و حرف‌هایی که بین دوستم و مادربزرگش که فوت شده و تا به حال هیچ کی نمی‌دونسته واضح و مستقیم بگه و حتی اطلاعات پزشکی درست و جالبی از مرده‌ها! بگیره در مورد تشخیص درست بیماری فلان شخص مثلا. چطور ممکنه؟ من و دوستم شکی نداریم که اون شخص اطلاعات عجیب و درستی می‌تونه به دست بیاره، ولی واقعا این که اون شخص چطور این کارو می‌کنه و مرده‌ها تو دنیای ما چی کار دارن برای ما یه سؤال بزرگه.

سؤال بعدی این که حالا که آدم‌هایی هستن که می‌تونن این‌قدر دقیق اطلاعات سکرت از دیگران به دست بیارن، اگه یکی خواست اطلاعات مثلا برای ایجاد مزاحمت در مورد ما بگیره، چطور می‌تونیم مانع این قضیه بشیم؟

پاسخ

ادامه مطلب نظرات (1) کلیک ها: 1995

پرسش: مطلبی منسوب به دکتر الهی قمشه‌ای درباره‌ی فشار قبر منشر شده که می‌خواهم نظر شما را درباره‌ی آن بدانم. مطلب مذکور چنین است:

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3427

پرسش: با سلام و خسته نباشید. من یکی از بچه های طرح ولایت 97 هستم. از بچه های کلاستون. یه سوال برام پیش اومده که از چند نفر هم شنیدم که برا اونا هم سوال بوده. اون هم اینکه: چگونه می شود با وجود علم به صورت مطلق، به همه چیز و  همه جا و در هر زمانی، درباره خداوند ثابت باشد اما ما مجبور نباشیم؟ علم خداوند بنا به گفته متون دینی و حدیثی به هر چیزی در هر زمانی تعلق گرفته و ثابت است. این یعنی اینکه هر اتفاقی که قرار است در آینده بیافتد  و هر کار که ما قرار است انجام بدهیم، همه را خداوند متعال میداند و ثابت شده است. حال یا ما باید به آن عملی که خداوند میداند و ثابت شده ی در نزد اوست عمل کنیم، تا علم خداوند مخالف با واقع نباشد، یا با اختیار اعمال خود را انجام دهیم که امکان مخالفت با علم خداوند را دارد. صورت اول که جبر و صورت دوم هم محال می باشد. الحمدلله رب العالمین

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2029
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2997
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 1929

پرسش: شبهه‌ای از طرف یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای وهابیان منتشر شده که در آن گفته می‌شود: امام خمینی (ره) در تحریر الوسیله گفته است: با دختران نابالغ می‌توان ازدواج کرد و از آن‌ها بهره‌مندی شهوانی داشت. آیا این سخن درست است؟ چه توضیحی برای آن دارید؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 4537
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2816

پرسش: آیا کتاب «ختوم و اذکار» اثر سید محمدتقی مقدم از نظر شما معتبر است؟ مطالعه‌ی آن و عمل به دستورالعمل‌هایش را توصیه می‌کنید؟

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 5504

پرسش: بعضی مواقع وقتی آدم کاری انجام می‌ده اون کار توسط اون آدم خیلی خوب درمی‌یاد ولی وقتی اون کار رو کس دیگه‌ای انجام می‌ده خوب نمی‌شه. این جور وقت‌ها می‌گن که فلانی به هرچی دست می‌زنه خراب می‌شه. به دریا هم دست بزنه خشک می‌شه! و از این جور حرف‌ها... آیا این حرف‌ها ریشه‌ی دینی و علمی داره یا یه مشت حرفه که مردم از خودشون درآوردند؟!

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 3185

پرسش

من دوستی دارم که در بازاریابی شبکه‌ای شرکت ... فعالیت می‌کند و من را دعوت به کار کرده است. من تحقیق کردم و متوجه شدم که این شرکت تمام مجوزهای قانونی را دارد اما در پاداش‌های این شرکت برای بازاریابان بندی وجود دارد که ما از زیر شاخه‌های خودمان تا درصد مشخص و محدودی سود دریافت می‌کنیم. وقتی دنبال حکم شرعی این شغل رفتم متوجه شدم که از نظر تمام مراجع تقلید هر مورد مشکوکی که احتمال هرمی بودن داشته باشد، شبهه‌ناک است و وجهه‌ی شرعی ندارد. به همین علت من به دوستم گفتم که وارد این کار نمی‌شوم اما به او نگفتم که چرا نمی‌خواهم وارد این کار شوم.

حالا این سؤال مثل موریانه به جان من افتاده است که من باید او را از این مسأله آگاه می‌کردم یا نه؟
در واقع اگر بخواهیم هیچ کدام از موارد بالا را هم در نظر نگیریم سؤال من این است آیا وقتی ما حکم شرعی مسأله‌ای را می‌دانیم باید به کسی که نمی‌داند بگوییم؟

پاسخ

ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 6816
ادامه مطلب نظرات (0) کلیک ها: 2925

پرسش

به نظر شما چيکار کنيم که نماز صبح رو به قضا ندهيم؟

پاسخ

خدا رو شکر کنید که دغدغه‌ی نماز صبح و سحرخیزی رو در وجود شما گذاشته! این روحیه مخصوص اراده‌های آهنین و سرداران امام زمانه.

چهار کار کوچک ولی مهم انجام بدین:

ادامه مطلب نظرات (4) کلیک ها: 11929