کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

بسم الله
در بين انحراف‌هاي اخلاقي، خودارضايي (استمنا، جلق) سه ويژگي منحصر به فرد دارد؛
اولاً خيلي سهل‌الوصول است و به آساني در دسترس همه قرار دارد و ارتکاب آن هيچ هزينه و زحمتي ندارد؛
ثانياً ضررهاي جسمي و روحي آن بيش‌تر و وحشتناک‌تر از انحراف‌هاي ديگر است.
ثالثاً زمينه‌ساز و مقدمه‌ي انحراف‌هاي ديگر جنسي (مانند زنا و لواط) است. غالباً اگر کسي بتواند در برابر انحراف خودارضايي مقاومت کند، به انحراف‌هاي ديگر دچار نمي‌شود.
متأسفانه در جامعه‌ي ما و احتمالاً در همه‌ي جوامع، بسياري از نوجوانان به دليل ناآگاهي و جهل دچار اين انحراف مي‌شوند و زماني متوجه اشتباه خود مي‌شوند که ديگر دير شده است. من تقصير اصلي را به گردن بزرگ‌ترها (اعم از پدر و مادر و مربيان مدرسه و روحانيون) مي‌گذارم. وقتي ما در اطلاع رساني سالم کوتاهي مي‌کنيم، نوجوان از راه‌هاي ناسالم به مسائل بلوغ و جاذبه‌هاي جنسي دست پيدا مي‌کند و طبيعتاً نتيجه‌ي راه‌هاي ناسالم چيزي جز انحراف نخواهد بود.

روان‌شناسان معتقدند بلوغ جنسي نوجوان، معمولاً چند سال زودتر از بلوغ رواني و اقتصادي وي فرا مي‌رسد. يعني زماني که نوجوان نياز به تأمين ميل جنسي را به شدت در وجودش احساس مي‌کند، هنوز توانايي کافي براي تشکيل يک خانواده و مديريت آن را ندارد.1 بنابراين به روشني مي‌توان گفت: فصل بلوغ، يک فصل حسّاس و احياناً خطرناک است؛ همان‌طور که يک فرصت ناب براي رشد و تعالي است.

خطرناک است، از آن جهت که نيازهاي جنسي ممکن است عقل نوبنياد نوجوان را تحت فشارهاي سنگين هوا و هوس قرار دهد و او را به انحراف بکشد و او نتواند در برابر آن مقاومت کند. فرصت نابي است براي رشد و تعالي، از آن جهت که امتحان سختي است براي پاک زيستن. امتحان هرچه سخت‌تر باشد، تأثير آن (در صورت موفقيت و پيروزي) در رشد معنوي و کمال حقيقي انسان بيش‌تر است.

آگاهي از خطر

براي پيش‌گيري و درمان اين پديده‌ي خطرناک، ابتدا بايد از خطرات آن آگاه شد. در انحراف و اشتباه بودن اين کار، همين بس که از نظر خداوند، اين کار جزء گناهان کبيره است. در قرآن کريم، خودارضايي و هرگونه انحراف جنسي ديگر، تجاوز از خطوط قرمز احکام الهي قلمداد شده است2. در روايات اهل بيت عليهم‌السلام از اين عمل شرم‌آور، با عبارت « نکاح با خود» ياد شده است و آمده است که خداوند در روز قيامت با کسي که با خودش نکاح مي‌کند (يعني خودارضايي مي‌کند) سخن نخواهد گفت3. در بعضي روايات زشتي خودارضايي با زشتي عمل کسي که مفعول لواط واقع مي‌شود، برابر دانسته شده است4. در روايتي ديگر آمده است: کسي که خودارضايي مي‌کند مورد لعن و نفرين است5.
انحراف‌هاي جنسي به‌ويژه خودارضايي ضربه‌هاي مهلکي هم بر جسم و هم بر روح انسان وارد مي‌کند. از نظر جسمي، سلامتي انسان را به شدت و به صورت خيلي ترسناکي تهديد مي‌کند. از نظر روحي هم، انسان را از تعادل لازم براي داشتن يک زندگي شيرين محروم مي‌کند؛ انگيزه و اميد را در دل مي‌ميراند و نااميدي و سستي و احساس پوچي را بر فکر و احساس انسان مسلط مي‌کند.

آسيب‌هاي جسمي

آسيب‌ها و عوارض جسمي خودارضايي طبق تحقيقات دانشمندان (حتي به اعتراف دانشمندان غربي که گاه توصيه به خودارضايي مي‌کنند!) به سه مرحله تقسيم مي‌شود:

1. مرحله‌ي مشکل‌ساز: عوارض شايع در اين مرحله عبارتند از: خستگي و کوفتگي، نداشتن تمرکز حواس، و ضعف حافظه.

2. مرحله‌ي گرفتاري شديد: آسيب‌هاي شايع در اين مرحله، علاوه بر عوارض مرحله‌ي قبل عبارتند از: تغييرات سريع خُلقي، حساسيت بيش از حد و زودرنجي، کمردرد، نازک شدن موها، ناتواني جنسي در جواني، و بي‌خوابي يا بدخوابي.

3. مرحله‌ي گرفتاري بسيار شديد (اعتياد): در اين مرحله، ريزش شديد مو، تار شدن ديد چشم‌ها، وزوز گوش، انزال زودرس و غيرارادي و يا خروج مني به صورت قطره قطره، درد کشاله‌ي ران و ناحيه‌ي تناسلي، و درد ناحيه‌ي لگن و استخوان دنبالچه هم به عوارض دو مرحله‌ي قبل اضافه مي‌شود.

آسيب‌هاي روحي و رواني

درباره‌ي آسيب‌هاي روحي و رواني خودارضايي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

ـ استرس و اضطراب؛

ـ منزوي شدن و گوشه‌گيري؛

ـ افسردگي؛

ـ بي‌نشاطي و لذت نبردن از زندگي؛

ـ تنفر از خود؛

ـ بداخلاقي و تندخويي؛

ـ زودرنجي؛

ـ ضعف اراده؛

ـ احساس حقارت؛

ـ کاهش اعتماد به نفس؛

ـ عذاب وجدان و احساس گناه دائمي.

آسيب‌هاي اجتماعي

درباره‌ي آسيب‌هاي اجتماعي خودارضايي مي‌توان به اين موارد اشاره کرد:

ـ ناتواني در برقراري ارتباط سالم اجتماعي؛

ـ ناسازگاري خانوادگي؛

ـ بي‌ميل شدن به همسر و ازدواج و ناتواني در برقراري ارتباط با همسر؛

ـ احساس طرد شدن (کسي مرا دوست ندارد)؛

ـ از بين رفتن عزت نفس، پاکي، شرافت، و جايگاه اجتماعي؛

به نظر من بزرگ‌ترين آسيب‌ جسمي خودارضايي، آسيبي است که به قواي جنسي و دستگاه تناسلي وارد مي‌کند. يعني کساني که مدت طولاني مبتلا به اين انحراف هستند، بعد از ازدواج نمي‌توانند از رابطه‌ي زناشويي به‌طور کامل و سالم بهره‌مند شوند. احتمال بچه‌دار نشدن درباره‌ي اين‌ها زياد است. اگر هم بچه‌دار شوند، احتمال ناقص بودن فرزندشان زياد است.

«به شدت مبتلا به خودارضايي بود. بعد از ازدواج، در اولين روز بعد از عروسي، بعد از برقراري اولين رابطه‌ي زناشويي با همسر خود، دچار خون‌ريزي شديد از ناحيه‌ي دستگاه تناسلي خود شد و آن‌قدر خون از بدنش رفت تا در نهايت ذلت و خواري مرد.»

بزرگ‌ترين آسيب روحي خودارضايي نيز به نظر من، ضعف و سستي عزم و اراده است. خودارضايي يک اعتياد است. مهم‌ترين ابزار لازم براي مقابله با اعتياد، تصميم قوي و اراده‌ي آهنين است. درحالي‌که خودارضايي عزم و اراده را به راحتي مي‌پوساند و از بين مي‌برد.

«در اثر افراط در خودارضايي، چنان بي‌اراده شده بود، که با کوچک‌ترين تحريک شهواني، اقدام به خودارضايي مي‌کرد، حتي زماني که در خانه پيش پدرش بود. يعني اين‌قدر اراده نداشت که بلند شود و در يک جاي خلوتي به اين کثافت‌کاري بپردازد.»

علل و عوامل خودارضايي

حال که خطر اين باتلاق هولناک را شناختيم، در گام بعدي لازم است عوامل افتادن در اين دام شيطاني را بشناسيم:

1. خلوت و تنهايي

طبق گفته‌ي دبس موريس، خودارضايي «مرض تنهايي» ناميده مي‌شود. تنهايي به منزله‌ي حصاري است که نوجوان به دور خودش مي‌کشد و در خلوت خود وسوسه مي‌شود و بر اثر دست‌ورزي با اندامش، کم‌کم لذت‌هايي را تجربه مي‌کند و همين امر باعث نزديک شدن به باتلاق خودارضايي و فرورفتن در آن مي‌شود.
«در سال‌هاي نزديک بلوغ، به بهانه‌ي درس خواندن براي امتحانات، در خانه تنها بودم و از سر کنجکاوي به خودارضايي پرداختم. بعد اين عمل گريبانگيرم شد.»

2. رفيق منحرف و ناباب

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: با انسان شرور و بدکار هم‌نشيني و رفاقت نکن؛ چرا که شخصيت تو شرارت‌هاي او را مي ربايد (از او اثر مي‌پذيري) بدون آن‌که خودت بفهمي!6

3. عوامل تحريک کننده‌ي شهوت

عواملي از قبيل: کتاب‌ها و رمان‌هاي عشقي و جنسي، روزنامه‌ها و مجلات مختلف، عکس‌ها و پوسترهاي تحريک کننده (ورزشکاران و هنرپيشه‌ها)، فيلم‌ها و سي‌دي‌هاي مبتذل، کليپ‌هاي صوتي و تصويري تحريک کننده، شبکه‌هاي ماهواره‌اي و وب‌سايت‌ها و وبلاگ‌هاي اينترنتي، وضعيت نامناسب حجاب در کوچه و خيابان، نبودن حريم مناسب در روابط بين دختران و پسران، و...
«متأسفانه مشکل من بيش‌تر به‌خاطر دسترسي به سايت‌هاي غيراخلاقي اينترنت و مشاهده‌ي تصاوير و گاهي فيلم‌هاي غيراخلاقي مي‌باشد. يعني از وسوسه شروع مي‌شود و سپس در موقعي که تنها هستم اين وسوسه شديدتر شده، در نهايت به اين عمل زشت مي‌انجامد.»

4. بيکاري و نداشتن برنامه براي اوقات فراغت

کسي که بي‌برنامه است و اوقات بيکاريش به بطالت مي‌گذرد، معمولاً ذهنش مورد هجوم افکار مختلف قرار مي‌گيرد. هر فکري ذهن او را به سمت خودش مي‌کشاند. فرد بيکار هم بسياري از اوقات براي پرکردن وقتش ممکن است تسليم وسوسه‌هاي شيطان شود و به گناه آلوده شود.

5. چشم‌چراني

ز دست ديده و دل هردو فرياد          که هرچه ديده بيند دل کند ياد
بسازم خنجري نيشش ز فولاد          زنم بر ديده تــــــا دل گردد آزاد

امام صادق عليه‌السلام مي‌فرمايد: «نگاه به نامحرم تيري مسموم از تيرهاي شيطان است. و چه بسا نگاهي کوتاه که حسرتي طولاني به‌جا مي‌گذارد.»7

«به محض رفتن به خانه‌ي برخي از اقوام و يا آمدن آن‌ها به خانه‌ي ما و ديدن بعضي از زنان و دختران و يا ديدن فيلم‌هاي زننده در خانه‌ي آن‌ها، به سراغ اين گناه لعنتي مي‌روم.»

بسياري از عوامل تحريک کننده‌ي شهوت، بصري است. اگر ما بتوانيم نگاهمان را به خوبي کنترل کنيم، از دام بخش عمده‌اي از عوامل تحريک کننده رهايي يافته‌ايم.

6. دوستي با جنس مخالف

منظور از دوستي، هرگونه ارتباطي است که به تحريک شهوت منجر شود؛ حال چه ارتباط حضوري باشد، چه تلفني، چه از طريق نامه، چه چت کردن، و غيره.

«من در ارتباط با دوست‌دخترم، هيچ خيانتي به او نکردم؛ ولي خودم گرفتار خودارضايي شدم. هروقت از او جدا مي‌شدم، تصوير او و صحبت‌هايي که گاهي در مورد مسائل جنسي بين ما ردوبدل مي‌شد، دائم به ذهنم مي‌آمد. آن‌قدر فشار جنسي را تحمل مي‌کردم تا اين‌که طاقتم تمام مي‌شد و دست به خودارضايي مي‌زدم.»

7. اضطراب و نگراني

دوره‌ي نوجواني و جواني با اضطراب‌هاي مختلفي همراه است؛ اضطراب از آينده، ازدواج، شغل، ادامه‌ي تحصيلات، نگراني از سلامتي جسمي و رواني، و غيره. نوجواني که نتوانسته علت واقعي تشويش و نگراني‌اش را شناسايي و برطرف کند، ممکن است با خيال رسيدن به آرامش، دست به دامن خودارضايي شود. اين کار آرامشي نسبي در او ايجاد مي‌کند؛ غافل از اين‌که همين کار، اضطراب و تشويش‌هاي غيرقابل تحمل‌تري را در پي دارد.

«راستش را بخواهيد، مدتي است وقتي دچار اضطراب شديدي مي‌شوم ناخودآگاه به استمنا روي مي‌آورم.»

8. لباس نامناسب

لباس‌هاي تنگ و چسبان، باعث افزايش جريان خون در ناحيه‌ي کمر و لگن خاصره مي‌شود و افزايش جريان خون در اين نواحي، باعث تحريک دستگاه تناسلي و افزايش تمايلات شهواني مي‌شود. هم‌چنين لباس‌هاي زير بسيار نرم و يا بسيار زبر نيز باعث تحريک است.

9. اطلاعات نادرست و مفيد پنداشتن خودارضايي

برخي به اشتباه گمان مي‌کنند که خودارضايي نه‌تنها ضرر ندارد، بلکه براي بدن مفيد و سودمند است و باعث آرامش فرد مي‌شود. در بخش بيان ضررها و آسيب‌هاي خودارضايي، نادرستي اين پندار معلوم شد.

پيش‌گيري از ابتلا

از آن‌جايي که پيش‌گيري مقدم بر درمان است، من هم راه‌هاي پيش‌گيري را قبل از بيان راه‌هاي درمان عرض مي‌کنم. خوش به حال کساني که به بلوغ جنسي رسيده‌اند ولي حتي يک بار هم به اين گناه آلوده نشده‌اند. براي ادامه‌ي اين پاکيزگي به نکات ذيل توجه کنيد:

1. ورزش

منظور از ورزش در اين‌جا، ورزشي است که بدن را به تحرّک اساسي وادار کند و باعث خستگي و عرق شود. چنين ورزشي از چند جهت از خطر ابتلا به خودارضايي پيش‌گيري مي‌کند؛ اول اين‌که نيرو و کالري بدن را مصرف مي‌کند و ديگر انرژي و قوتي براي شهوت‌راني باقي نمي‌ماند. دوم اين‌که با پرکردن اوقات فراغت، فرد را از بيکاري دور مي‌کند. سوم اين‌که باعث نشاط و طراوت روحي مي‌شود و اضطراب و نگراني را کم مي‌کند. چهارم اين‌که با ايجاد خستگي شديد، فرد را براي داشتن يک خواب سريع و راحت و آرام و بدون وسوسه و خيالات، آماده مي‌کند. پنجم اين‌که صبر و استقامت فرد را بالا مي‌برد و با تقويت اراده، به مقاومت در برابر هوس‌هاي شهواني ياري مي‌رساند.

همه‌ي اين فوايد، در ورزش گروهي افزايش مي‌يابد. ورزش گروهي بر ورزش تکي به شدت ترجيح دارد.

2. تنظيم برنامه‌ي خواب

تا کاملاً خسته نشده‌ايد، به رخت‌خواب نرويد. اگر به هر دليل مجبور شديد بدون احساس شديد خواب، به رخت‌خواب برويد، حتماً يک کتاب با خود همراه داشته باشيد و تا سنگين شدن پلک‌هايتان آن را مطالعه کنيد. در طول روز نخوابيد و خستگي روزانه‌تان را براي خواب شبانه نگه‌داريد. صبح که از خواب بيدار مي‌شويد، زود از رخت‌خواب بلند شويد و در رخت‌خواب بيدار نمانيد. هرگز به روي شکم نخوابيد. رخت‌خوابتان نبايد خيلي گرم و نرم باشد. هميشه لباس مناسب داشته باشيد و هرگز عريان و نيمه‌عريان نخوابيد. هرگز در اتاق تنها نخوابيد، اگر به هردليلي مجبور بوديد، حتماً در اتاق را کاملاً باز بگذاريد. در حد توان مستحبات ديني را هنگام خواب رعايت کنيد (وضو، بررسي اعمال روز، تلاوت قرآن، ذکر گفتن، رو به قبله خوابيدن و غيره).

3. پرهيز از پرخوري

پرخوري ضررهاي زيادي دارد که يکي از آن‌ها، تحريک شهوت است. مخصوصاً شام را غذاي سبک بخوريد و اجازه ندهيد شامتان دير شود تا مجبور نباشيد با شکم پر بخوابيد. سعي کنيد شام را در اول شب ميل کنيد تا وقت غذا با وقت خواب فاصله داشته باشد.

پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله توصيه مي‌فرمايند: تا کاملاً سير نشده‌ايم و هنوز ميل به غذا داريم، دست از خوردن بکشيم.

4. فرار از تنهايي

5. قطع ارتباط با رفقاي ناباب و منحرف

6. پرهيز از عوامل تحريک کننده‌ي شهوت

عواملي را که ممکن است ما را در معرض تحريک شهوت قرار دهد (از بين عواملي که پيش‌تر گفته شد) بررسي کنيم و مواردي که ممکن است ما را گرفتار کند، شناسايي کنيم و براي پرهيز از آن‌ها برنامه‌ي جدي داشته باشيم.

7. کنترل نگاه

8. کنترل خيال

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: فکر و خيال گناه عاقبت به انجام گناه منجر مي‌شود.8

وقتي کسي به خيالات شهوت‌انگيز اجازه مي‌دهد وارد ذهنش شود، مثل اين است که شعله‌ي سوزان آتشي را وارد اتاقش کرده باشد؛ اين شعله بالاخره کل خانه را به آتش مي‌کشد. حتي اگر منجر به آتش‌سوزي نشود، سياهي و دودش خانه را پر مي‌کند.

ذهن و فکر را هميشه درگير موضوعات مهم و مفيد بکنيد تا در اثر بيکاري به تخيلات بيهوده و خطرناک روي نياورد. هميشه موضوعات مفيد علمي، اجتماعي، سياسي، اعتقادي، مذهبي و غيره در انبار ذهنتان داشته باشيد و هنگامي که احساس کرديد تخيلات شيطاني به ذهنتان هجوم مي‌آورند، ذهنتان را به يکي از موضوعات مفيد و جذاب مشغول کنيد. ياد خدا و تلاوت قرآن و گفتن ذکر مخصوصاً ذکر شريف صلوات براي تطهير خيال توصيه مي‌شود؛ همان‌طور که مطالعه‌ي کتاب‌هاي مفيد کوچک و جذاب که مي‌توانيد هميشه همراه خود داشته باشيد توصيه مي‌شود.

اگر هجوم خيالات زياد شد و باعث تحريک شديد شهوت شد، در اين صورت براي تغيير اوضاع، بايد جوّي را که شما را دربرگرفته، به هم بريزيد و از آن خارج شويد:

ـ تغيير مکان بدهيد؛ مثلا از خانه خارج شويد و به مسجد برويد؛

ـ حرکات شديد و خسته کننده‌ي ورزشي انجام بدهيد؛

ـ دوش آب خنک بگيريد؛

ـ دو رکعت نماز بخوانيد؛

ـ با يک دوست خوب و مؤمن تماس بگيريد و با او صحبت کنيد؛

ـ و کارهايي از اين قبيل.

استفاده از «کش شوک» نيز در اين گونه موارد مفيد است؛ يعني يک کش را برداريد و چند بار با کشيدن آن پوست بدن خود را بنوازيد! اين کار علاوه بر ايجاد يک شوک خفيف که از نظر روان شناسي براي تغيير فضاي حاکم مفيد است، شما را به ياد درد و رنج‌هاي دنيوي و اخروي شهوت‌راني مي‌اندازد و باعث مي‌شود راحت‌تر بر وسوسه‌هاي شيطان غلبه کنيد.

9. برنامه‌ريزي همه‌جانبه و مديريت اوقات فراغت

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: اگر نفس را به کاري مشغول نکني، او تو را به خودش مشغول مي‌کند.9

همان‌طور که در طول سال تحصيلي براي حضور در کلاس و مدرسه برنامه‌ي دقيق داريد و به موقع مي‌رويد و به موقع مي‌آييد، بقيه‌ي ساعات شبانه‌روزتان و ايام تعطيلي تابستان و نوروز و مانند آن را هم بايد با برنامه‌ريزي دقيق و قابل اجرا مديريت کنيد تا يک لحظه وقت خالي براي جولان دادن شيطان نباشد. منظور اين نيست که تمام‌وقت بايد درس بخوانيد و تفريح نداشته باشيد؛ بلکه منظور اين است که حتي شادي و تفريحتان هم بايد با برنامه باشد.

اگر درس و تحصيلتان تمام شده است، حتماً به کاري مشغول شويد؛ هرچند اگر به درآمدش نياز نداشته باشيد و هرچند اگر کار ساده و پيش‌پاافتاده‌اي باشد. چه کار زيبايي است اين‌که بعضي از دانش‌آموزان در تعطيلات تابستان به سراغ کاري مي‌روند تا هم نفسشان را مشغول کنند و هم چيزي ياد بگيرند و هم درآمدي داشته باشند!

10. روزه گرفتن

رسول اکرم ـ‌صلي الله عليه و آله‌ـ مي‌فرمايد: «اي جوانان، به شما سفارش مي‌کنم ازدواج کنيد و همسري براي خود برگزينيد. اگر شرايط ازدواج مهيا نيست، زياد روزه بگيريد.»10

روزه گرفتن از چند جهت به ما ياري مي‌رساند: اول اين‌که با کم شدن خوراک، انرژي و کالري زيادي در بدن جمع و منجر به تحريک شهوت نمي‌شود. دوم اين‌که روزه گرفتن حال و هواي معنوي ايجاد مي‌کند که به نوبه‌ي خود نقش مهمي در مبارزه با شيطان دارد. سوم اين‌که باعث تقويت اراده و در نتيجه بالا رفتن سطح تقوا در درون ما مي‌شود (لعلکم تتقون).

البته در روزه گرفتن هم بايد اعتدال را رعايت کرد. علاوه بر روزهاي مستحب، هفته‌اي يکي دو روز روزه گرفتن سفارش مي‌شود.

11. مديريت استحمام

حمام رفتن از چند جهت زمينه‌ي مناسب براي خودارضايي را فراهم مي‌کند: تنها بودن در يک فضاي دربسته، حداقل بودن پوشش بدن، امکان نگاه و لمس همه‌ي اعضاي بدن و... همه و همه اموري هستند که احتمال ارتکاب اين گناه را براي کسي که از تقوا و اراده‌ي بالايي برخوردار نيست، آسان مي‌کنند. از اين رو براي حمام کردن بايد به اين نکات توجه کنيم:

ـ مدت حمام تا جايي که ممکن است کوتاه باشد (حداکثر 15 دقيقه).

ـ هرگز به طور کامل عريان نشويد و لباس زير را تا آخرين لحظات بر تن داشته باشيد.

ـ از ليف و صابون زدن به اندام تناسلي اجتناب کنيد و به شستن با آب اکتفا کنيد.

ـ هرگز به اندام تناسلي خود دست نزنيد و حتي به آن نگاه هم نکنيد. از وراندازي اندام ديگر خود (مستقيم و با آينه) نيز بپرهيزيد.

12. پرورش و تقويت ايمان و معنويت

مهم‌ترين عامل پيش‌گيري از انحرافاتي مثل خودارضايي، پرورش معنويت و تقويت ايمان است. اگر کسي خدا را با تمام وجود باور داشته باشد و با او ارتباط صميمي و عاشقانه داشته باشد و بداند که ريزترين کارهايش پيش چشم خدا است، شرم و حيا هرگز به او اجازه نمي‌دهد که در محضر خدايش بي‌ادبي کند.

همه مي‌دانيم که مهم‌ترين عامل براي تقويت ايمان و معنويت، توجه به نماز، مخصوصاً نماز اول وقت و با حضور قلب است.

روش‌هاي درمان

همه‌ي مطالبي که براي پيش‌گيري بيان شد، همه‌ي آن‌ها براي درمان هم لازم و ضروري است. براي نوجواني که تاکنون يک بار هم به اين گناه آلوده نشده است، پيش‌گيري يعني مراقبت و تلاش براي پاکيزگي و سلامتي دائمي. همين پيش‌گيري براي کسي که مبتلا به خودارضايي است، يعني جلوگيري از ابتلا و فرورفتن بيش‌تر در اين باتلاق مرگ‌بار. پس راه‌هاي پيش‌گيري اگر مورد توجه مبتلايان قرار نگيرد، درمان غيرممکن است.

علاوه بر مطالب طرح شده در بخش پيش‌گيري، براي درمان اين انحراف بايد به نکات مهمي توجه داشت:

1. اعتقاد به درمان‌پذيري

تا کسي به امکان‌پذيري کاري اميد و اعتقاد نداشته باشد، هيچ‌گونه تلاشي نمي‌تواند انجام بدهد. بايد دانست که اين انحراف با همه‌ي خطري که دارد قابل درمان است و همه‌ي آسيب‌هاي جسمي و روحي و اجتماعي و معنوي آن قابل ترميم است. البته روشن است که هرچه عمق آسيب‌ها بيش‌تر باشد، ترميم آن هم سخت‌تر و روند معالجه و درمان نيز نيازمند تلاش و همت بيش‌تري خواهد بود.

«تابستان سال سوم دانشگاه، آن‌روز زيباترين روز بهاري زندگاني‌ام بود. بعد از نماز ظهر دست‌هايم را به سوي درگاهش بلند کردم و با تمام وجود فرياد زدم:
خداااااااااا مي‌خوام آدم شم خدااااااااااااا! کمکم کن و جوابم را بده!

يادم است آن روز اين تصميم از اعماق قلبم بلند مي‌شد و به درگاه حضرت دوست مي‌رفت. نمي‌دانم آن لحظه بين من و خدا چه گذشت؛ ولي آن‌شب را براي نماز شب از خواب بلند شدم. الله اکبر! با تمام وجود شروع کردم به خواندن نماز و در تمام نماز عاشقانه گريستم و با او درد دل کردم؛ نمازي که دلم مي‌خواست هيچ‌گاه پايان نپذيرد... الآن هفت ماه است که موفق شده‌ام با کمک خدا اين عمل را ترک کنم. مي‌دانم که اگر اراده کنم مي‌توانم همين روند را ادامه بدهم.»

2. تدريجي بودن درمان

کسي که چند ماه يا چند سال مبتلا به خودارضايي بوده است، نبايد انتظار داشته باشد که در عرض چند روز به کلي درمان شود و از اين اعتياد نجات پيدا کند. درمان انحرافي که به صورت عادت درآمده، در زمان کوتاه، خيلي مشکل است اگر نگوييم غيرممکن است. گاهي اوقات درمان خودارضايي به اندازه‌ي مدت ابتلا، نيازمند زمان است.

اگر کسي با همت و اراده توانست در مدت کوتاهي از اين گناه به کلي دور شود، نبايد خيال کند همه‌چيز تمام شده. اين بي‌توجهي گاه دچار غفلت و اسارت دوباره در دام شيطان مي‌شود. به جرأت مي‌گويم: تا پايان عمر از خطر خودارضايي و از مکر شيطان ايمن نباشيد و همواره به شدت مراقب باشيد.

3. تقويت اراده

مهم‌ترين نکته در درمان خودارضايي، اراده و خواست خود فرد است. اگر فرد مبتلا خودش با اراده‌اي قاطع و جدّي نخواهد درمان شود، با قاطعيت بايد گفت که درمان او ممکن نيست. و در مقابل اگر او با تمام وجود اراده کند، هيچ مانعي نمي‌تواند راهش را سد کند.

همان‌طور که در گذشته گفتيم، يکي از آسيب‌هاي خودارضايي، تضعيف اراده است. پس فرد مبتلا براي درمان خود ابتدا بايد اراده‌اش را تقويت کند.

چند نکته براي تقويت اراده:

ـ «تلقين» يک راه اساسي براي تقويت اراده و ايجاد باور است. هر روز جملاتي که انرژي مثبت دارند در ذهنتان مرور کنيد و حتي به زبان بياوريد. جملاتي مانند: «من اراده‌ي لازم براي انجام کارهايم را دارم. هيچ چيز نمي‌تواند اراده‌ام را متزلزل کند. اراده‌ام هرروز محکم‌تر مي‌شود. من بايد موفق شوم.»

کلمات «نمي‌شود، نمي‌توانم، غيرممکن است، امکان ندارد» و مانند آن را از ليست واژگان ذهنتان پاک کنيد و هرگز آن‌ها را به‌کار نبريد.

شايد بگوييد: گفتن چند جمله‌ي ساده چگونه مي‌تواند اراده‌ي انسان را تقويت کند؟ حداکثر چيزي که تلقين به ما مي‌دهد، يک باور کاذب و خودساخته است!

در پاسخ بايد گفت: اراده‌ي انسان هر غيرممکني را ممکن مي‌کند. چيزي در جهان قدرتمندتر از اراده‌ي انسان نيست. اين يک واقعيت است. تنها مشکلي که مانع به‌کارگيري اين اراده مي‌شود، غبار نگاه‌هاي منفي و حرف‌هاي مأيوسانه است. تلقين مثل بادي تند، اين غبارها را کنار مي‌زند و قدرت واقعي اراده رخ مي‌نماياند.

ـ داشتن نظم و برنامه و تمرکز در زندگي و انجام کارها به بهترين و زيباترين شکل و پرهيز از آشفتگي و بي‌نظمي، اراده را قوي و نيرومند مي‌کند.

ـ «نه» گفتن را ياد بگيرد. به بهانه‌هاي مختلف و در فرصت‌هاي مناسب، «نه» بگوييد؛ به خواسته‌هاي خودتان، به خواسته‌هاي ديگران نه بگوييد؛ البته درجايي که مشکلي براي کسي ايجاد نکند. مثلاً وقتي هوس آب‌ميوه کرده‌ايد، به هوستان «نه» بگوييد و به يک ليوان آب اکتفا کنيد. يا مثلاً اگر رفيقي داريد که به ندرت با او مخالفت مي‌کنيد، گاهي بدون دليل و صرفاً براي تمرينِ «نه» گفتن، در مسأله اي که مشکلي ايجاد نمي‌کند با او مخالفت بکنيد. توانايي مخالفت يکي از نشانه‌هاي داشتن اراده‌ي نيرومند است.

ـ استمرار بر نماز اول وقت به شدت اراده را تقويت مي‌کند.

ـ سحرخيزي و دوري از خواب زياد و پرخوري براي تقويت اراده ضروري است.

ـ تقويت اراده بدون دوستي و رفاقت با افراد بااراده و موفق و پرهيز از نشست و برخاست با افراد سست عنصر، کاري سخت و ملال‌آور است.

ـ اگر احياناً به هر دليلي تصميمتان شکست و مرتکب اشتباه شديد، هرگز نااميد نشويد و اين شکست را مقدمه‌ي پيروزي‌هاي بعدي بکنيد و اين عقب‌ماندگي را به يک دورخيز حساب‌شده براي حمله و هجوم پرقوت تبديل کنيد.

4. ياد مرگ و قيامت

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايد: هرگاه نفستان خواست شما را به سوي شهوت بکشد، مرگ را برايش يادآوري کنيد.11

اگر ما به محدود و زودگذر بودن لذت‌هاي دنيوي توجه کنيم و بدانيم که سعادت حقيقي ما در آخرت، در گرو زندگي زيبا و سالم در اين دنيا است و مجازات دردناک گناه و عصيان را باور داشته باشيم، به راحتي مي‌توانيم در برابر هوس‌ها مقاومت کنيم و زير بار فشارهاي شهوت نرويم.

5. مشارطه، مراقبه، و محاسبه

شاه‌کليد خودسازي استفاده از قاعده‌ي «مشارطه، مراقبه، و محاسبه» است. اين مطلب در کتاب‌هاي اخلاقي فراوان ياد شده است.

مشارطه يعني اول صبح که از خواب بيدار مي‌شويم، قبل از هرکاري با خود شرط ببنديم امروز دست از پا خطا نخواهيم کرد و نسبت به تعهدات خود بايد پايبند باشيم.

مراقبه يعني در طول روز به شدت بايد مراقب خود و اعمال خود باشيم.

محاسبه يعني شب هنگام خواب، چند دقيقه‌اي را به حساب و کتاب و بررسي اعمال روزانه و سنجش ميزان موفقيت در عمل به تعهدات بپردازيم. اگر عمل به تعهدات رضايت‌بخش بود، خدا را شکر بگوييم و خودمان را تشويق کنيم (با اموري که مورد پسند و لذت است؛ مثل خوردن خوراکي مورد علاقه يا انجام تفريح مورد علاقه و مانند آن) و اگر رضايت‌بخش نبود، به ميزان اشتباهات انجام شده، استغفار کنيم و خودمان را تنبيه کنيم (با انجام کارهاي سخت و دشوار مثل: روزه، گرسنگي و تشنگي محدود، محروميت از خوراکي يا تفريح دلخواه، و مانند آن).

نکته‌ي مهم در مشارطه (ايجاد شرط و شروط و تعهدات لازم) اين است که مدت زمان مشارطه بايد محدود و مشخص باشد. يعني در ابتداي کار هرگز نبايد تصميم ابدي (براي هميشه) گرفته شود. اگر فرد مبتلا با خودش شرط کند: «ديگر هرگز حق نداري دست به اين کار بزني»، نامحدود بودن زمان تعهد، انگيزه‌ي اجراي آن را از بين مي‌برد. شايد در ابتدا او به اين تعهد پايبند باشد ولي چون موفقيتي احساس نمي‌کند، کم‌کم سست مي‌شود و ممکن است تعهدات خود را بشکند. از اين رو، مدت زمان عمل به شرط و تعهد، بايد مشخص باشد. مثلاً کسي که عادت دارد هرروز خودارضايي کند، در آغاز درمان، بايد مدت زمان شرط دوري از عوامل خودارضايي را «يک روز» قرار بدهد، نه بيش‌تر. البته معناي اين محدوديت زماني اين نيست که «بعد از پايان يافتن امروز، مي‌توانم گناه کنم»، بلکه معنايش اين است: «فعلاً فقط امروز برايم مهم است. کاري با فردا ندارم. امروز را بايد با سلامتي طي کنم. درباره‌ي فردا و پس‌فردا بعداً تصميم مي‌گيرم». اگر زمان شرط و تعهد مشخص باشد، بعد از پايان يافتن زمان، فرد احساس موفقيت مي‌کند و با انگيزه‌ي بيش‌تري به ادامه‌ي مراحل درمان مي‌پردازد.

کسي که باور ندارد حتي يک روز بدون خودارضايي سپري کند، هرگز نمي‌تواند تصميم بگيرد براي هميشه خودارضايي را کنار بگذارد. او بايد براي امروز خود تصميم بگيرد و تلاش کند. وقتي توانست يک روز بدون آلودگي سپري کند، آن وقت برايش ثابت مي‌شود که او مي‌تواند يک روز خودارضايي را کنار بگذارد. به اين ترتيب او طعم موفقيت را مي‌چشد و در نتيجه، باورش تقويت مي‌شود و با اعتماد به نفسي قوي‌تر گام‌هاي بعدي را بلندتر برمي‌دارد.

«عهد و پيماني که با خودم بسته‌ام و الآن حدود هشت سال از عمرش مي‌گذرد و تا کنون به آن پايبند بوده‌ام، چنين است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضايي شکست خوردم، بر من واجب است که هفت روز روزه بگيرم؛ سه روز آن بايد بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روز ديگر در طي يک ماه پس از روز شکست به‌جا آورده شود. اين جريمه‌اي که براي خودم گذاشته‌ام، بسيار کمکم کرده است.»

6. توجه به ارزش و جايگاه انسان

اميرالمؤمنين عليه‌السلام مي‌فرمايند: کسي که براي خودش احترام و شخصيت قائل باشد، هوس‌ها و شهواتش در نظرش حقير و پست مي‌شود.12

اگر انسان به ارزش و منزلت خودش پي ببرد و بداند که خدا براي چه هدفي او را آفريده است، اگر باور کند که مي‌تواند از فرشتگان هم فراتر برود و به مقاماتي دست يابد که خدا به او بنازد، هيچ‌وقت حاضر نمي‌شود که وجود نازنين خود را با گناه آلوده کند. اگر هم آلوده باشد، تمام تلاش خود را براي پيراستن آن به کار مي‌بندد و لحظه‌اي در مسير زندگي زيبا سستي نمي‌کند.

7. دعا و استمداد از عالم بالا

تمامي راهکارهايي که در مورد پيش‌گيري و درمان خودارضايي گفته شد، به شرطي تأثير مي‌گذارند که عاجزانه از خداوند درخواست کمک نماييد و باور داشته باشيد که همه‌ي کارها به دست او است. درباره‌ي دعا و طلب کمک از خدا و هم‌چنين توسل به اهل بيت عليهم‌السلام کوتاهي نکنيد.

8. ازدواج

ازدواج تنها راه سالم براي تأمين نياز جنسي و بهترين و زيباترين راه آن است. کسي که در مسير تأمين نياز جنسي خود دچار انحراف شده است، در کنار جبران خسارت‌ها، بايد به راه درست يعني ازدواج روي بياورد. در اسلام به ازدواج در اول جواني بسيار توصيه شده است. البته اين تسريع نبايد منجر به عجله‌ي نابه‌جا شود. در عين واقع‌بيني و دوري از شتاب‌زدگي، بايد تلاش کنيد و موانع واهي و بي‌اساس را از بين ببريد.

تذکر: اگر کسي در اثر افراط در خودارضايي دچار آسيب‌هاي جدي جنسي شده باشد، اقدام به ازدواج قبل از معالجه‌ي کامل، نه تنها سودي ندارد بلکه باعث دردسر بيش‌تر خواهد شد. چنين کسي بايد ابتدا تحت مراقبت پزشک، درمان خود را به پايان ببرد و بعد از بهبودي کامل، اقدام به ازدواج کند.

براي مطالعه‌ي بيش‌تر درباره‌ي خودارضايي، کتاب «آرامش طوفاني، سيد مصطفي ديانت مقدم» و کتاب «مشکلات جنسي جوانان، آيت الله مکارم شيرازي» را توصيه مي‌کنم. در تنظيم اين نوشتار، از هردو کتاب استفاده شده است.

مطالب مرتبط:

باتلاق شهوت، داستانی تلخ و شیرین (واقعي)

توبه براي گناهي وحشتناک!

چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1. دنياي نوجوان، محمدرضا شرفي
2. سوره‌ي مؤمنون، آيه‌ي 7
3. بحارالانوار
4. بحارالانوار
5. بحارالانوار
6. نهج‌البلاغه
7. کافي، ج 5
8. غررالحکم
9. مجموعه‌ي ورّام
10. کافي، ج 4
11. وسايل الشيعه، ج 2
12. نهج‌البلاغه

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #49 بندرعباسد 1397-06-18 00:22
شما گفتبد اگر ی سال ب استمنا مبتلا باشی باید یک سال صبر کنی تا مثل سابق بشی و همه اثراتش کامل ازبین بره .یا منظورت این بود ک هر چقدر ب خودارضایی مبتلا بودید باید همونقدر صبر کنی تا. تمام عوارضش برطرف شه. یعنی چی .یعنی آدمی ک ده سال اعتیاد داشته باید ده سال صبر کنه تا سرپا شه .یعنی پاک آدمو برطناامید میکنی .من خودم ۷ سال اعتیاد ب خ.ی داشتم با ۵ ماه ترک و ورزش سنگین تمام عوارضش برطرف شده .خیلی عوارض داشتم .از افسردگی شدید .تا فروکش کردن استعداد ها .حتی ی کار ساده نمیتونستم انجام بدم
از جمع گریزان بودم.اعتماد ب نفس پایین .حالا بعد از ۵ ماه مثل سابق شدم.آدم خواهش بچه هارو ناامید نکید.

***** پاسخ *****

به هیچ وجه قصد ناامید کردن کسی رو ندارم. منظورم اینه که اگه معالجه‌ی خاصی صورت نگیره، صرف ترک عمل به مدت محدودی باعث نمی‌شه که همه‌ی عوارضش برطرف بشه. برای برگشتن به حالت عادی، تقریباً باید به همون مقدار ارتکاب، پاک و سالم بود. اما اگه کسی همتش بالا باشه و بتونه با درمان و معالجه‌ی خاصی، روند درمان رو تسریع کنه، طبیعتاً زودتر به نتیجه می‌رسه و عوارض خودارضایی رو زودتر از بین می‌بره.
درود بر شما که همتتون بالا بود و خیلی جدی به حل این معظل پرداختید!
نقل قول کردن
0 #48 مشهدo 1397-06-09 20:03
سلام
برای گناه کبیره هم امید بخشش وجود دارد؟

***** پاسخ *****

سلام. بله همه‌ی گناهان با توبه قابل بخشش است.
در روایات آمده است که اگر کسی هفتاد پیامبر خدا را هم کشته باشد، باز حق ندارد از رحمت خدا ناامید باشد و در توبه را به روی خود بسته بپندارد.

پرسش و پاسخ «توبه برای گناهی وحشتناک» رو بخونید:
http://h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/222-tobe-baraye-gonahi-vahshatnak
نقل قول کردن
0 #47 تبریزمحمد. پایندان 1397-06-02 18:55
س من الان 28 ساله که به این کار کثیف آلوده شدم تاامروز هم سعی کردم که از این کار خلاص شوم اما نمی تونم همه کار هم کردم اما نمتونم چکار کنم

***** پاسخ *****

سلام. توصیه‌ی من به شما این است که به یک پزشک که طب سنتی و اسلامی نیز بلد باشد مراجعه کنید و در صورت نیاز به یک روان‌پزشک متعهد و متدین نیز مراجعه کنید.
ناامید نباشید و بدانید که جلوی ضرر را هر وقت که بگیرید منفعت است.
نقل قول کردن
0 #46 کبی شعور 1397-05-30 14:06
من هیچ وقت خودمو نمیبخشم. ......خدایا کمکم کن دیگه خسته شدم .... من خودم ورزشکارم و میترسم روی بدنم اثر بزازه ...آآآفقط از تو کمک میخواهم. کمکم کن. راهی به من پیشنهاد بدین تا از این وضع راحت بشم؟؟؟خدایااااااااااااااا

***** پاسخ *****

با خودزنی مشکلی حل نمی‌شه. خونسرد باشید و عاقل و برای حل مشکل گام به گام و با عزمی جدی و امیدوارانه پیش برید. یقین داشته باشید که به نتیجه می‌رسید و از شر این عادت شوم خلاص می‌شید.
راه حل‌ها در این مقاله بیان شده. کافیه با دقت بخونید و به‌شون عمل کنید.
نقل قول کردن
-1 #45 اصفاخوند 1397-04-20 13:34
حاجی تو که دستت تو کاره چندتا این صیغه ای هاتو بیار ما هم استفاده کنیم تا جق نزنیم

***** پاسخ *****

من دستم تو کار مورد نظر شما نیست؛ وگرنه اگه شرایطش رو داشتید و می‌تونستم کمکتون کنم، حتماً این کار رو می‌کردم.

قرآن کریم بعد از این‌که بهترین راه مدیریت شهوت و میل جنسی رو ازدواج معرفی می‌کنه، می‌فرماید: کسانی که امکان ازدواج دائم یا موقت براشون فراهم نیست؛ عفت پیشه کنند و با عفت‌ورزی خودشون رو تا فراهم شدن ازدواج، پاک و سالم نگه دارند. (سوره‌ی نور، آیه‌ی ۳۳)

پس مراقب باشید و حواستون باشه که دسترسی نداشتن به ازدواج (دائم یا موقت) مجوز ارتکاب گناه نیست!
نقل قول کردن
-1 #44 tehranALI 1397-04-17 22:09
بی خوابی بد خوابی ؟ خخخخ خیلی خنده داره ... از خودت در اوردی نصفشو مثه اینکه ... اتفاقا حالت ریلکسی و ارومی میگیری و دوست داری بخوابی .... چرت و پرت ها چیه شما مذهبی ها به خورد مردم میدید ...

***** پاسخ *****

بله اولش آرامش و راحتیه ولی این آرامش و آسایش موقت و زودگذره. ثمره‌ی این آرامش‌های مصنوعی و غلط، ناآرامی و تشویش و اضطراب و بی‌خوابی ریشه‌دار هست که زندگی رو زهرمار می‌کنه.

مگه کسی که سیگار می‌کشه در اون لحظه به آرامش نمی‌رسه، ولی چرا سیگاری‌ها وقتی خمار می‌شن، نه آرامش دارند و نه اعصاب و اخلاق؟!

مگه مصرف مواد مخدر و روان‌گردان آرامش و کرختی و ریلکسی به دنبال نداره، پس چرا معتادها ناآرام‌ترین و داغون‌ترین آدم‌ها هستند؟!

چشم ضعیف فقط نزدیک رو می‌بینه ولی اگه دیدتون قوی‌تر و عمیق‌تر باشه، فردا و فرداها رو هم می‌تونید ببینید!
نقل قول کردن
0 #43 تهراناستمناء کننده 1397-04-17 13:35
من دقیق دقیق دقیق دقیق 4 سال کاملا تام، تمام و کامل است که به خودارضایی و استمناء مبتلاء هستم. در طول این چهار سال کامل دقیقا یک هفته پیش درباره اقدام به خودارضایی کردم. بیشترین موقعی که توانستم جلوی نفسم را بگیرم و خودارضایی نکنم دقیقا ۱۰ روز بود. ولی بعد از ده روز دوباره شکست خوردم.
به نظر شما من موفق می شوم تا برای بار دوم حتی بیش از ده روز تحمل کنم؟

***** پاسخ *****

کسی که توانایی‌هاش محدوده، نباید به رشد و پیشرفت نامحدود فکر کنه (برنامه‌ریزی کنه) وگرنه ناامید می‌شه و شکست می‌خوره.

شما فعلاً نباید به پاکی کامل و دائمی فکر کنید و بر اساس اون برنامه‌ریزی کنید؛ فقط به این فکر کنید که ۲۰ روز پاک بموند. تصور کنید که ایده‌آل‌ترین مرحله‌ی موفقیت شما اینه که ۲۰ روز پاک بمونید و گناه نکنید. فکر کنید با ۲۰ روز پاکی، شما به نهایت موفقیت و پیروزی می‌رسید و قرار نیست بیش‌تر از اون کاری بکنید. با این روحیه می‌تونید به راحتی ۲۰ روز پاکی رو تجربه کنید.

بعد از به دست آوردن موفقیت ۲۰ روزه، به پاکی و موفقیت ۵۰ روزه فکر کنید و تا پاکی ۵۰ روزه رو تجربه نکردید، به بیش‌تر از اون حتا فکر هم نکنید.

با این روش می‌تونید به پاکی کامل و دائم دست پیدا کنید اما اگه از اولش لقمه‌ی بزرگ بردارید، تو گلوتون گیر می‌کنه و خفه می‌شید! به قول معروف: سنگ بزرگ علامت نزدن است. پس سنگ کوچک بردارید تا بتونید بزنید. و تا سنگی رو نزدید، بزرگ‌ترش رو برندارید.

به خودتون و خداتون ایمان داشته باشید!
نقل قول کردن
0 #42 تهرانرز 1397-03-30 02:06
سلام من چندماه که دیکه این کار نمیکنم ولی وقتی عکس یا فیلم بد میبینم بدنم یه جوری میشه میخواستم ببینم مرتکب به گناه است یا نه

***** پاسخ *****

سلام. صرف تحریک شدن (به قول شما یه‌جوری شدن) گناه نیست اما حواستون باشه برای این‌که به گناه آلوده نشید، باید از مقدمات گناه و تحریک شدن هم دور باشید.
به همین خاطر قرآن می‌فرماید: لاتقربوا الفواحش؛ یعنی به گناه و فحشا نزدیک نشید! نمی‌فرماید: گناه نکنید؛ بلکه می‌فرماید: به گناه نزدیک نشید! دیدن عکس و فیلم بد مصداق نزدیک شدن به گناه و فحشا است که مقدمه‌ی لیز خوردن تو گرداب گناهه.
نقل قول کردن
+1 #41 قزوینامبیر 1397-03-16 04:47
به سوال درمورد خود ارضایی دارم . من جوری به خودارضایی عادت کردم نمیدونم باید چیکار کنم هر ۸ روز ۱۰ روز یکبرار باید اینکارو بکنم نکنم باز اگه خیلی تحمل کنم ۳ روز ۴ روز بیشتر ولی چون میرم رو حالت ترکش دچار افسردگی حاد میشم از همچی بی خود میشم واسه همین شما راهکار مناسب تری سراغ دارید قرصی داروویی بخدا میدونم چقد بده و نمیخوام انجامشم بدم هر بارم انجامش میدم از یه طرف دچار عذاب وجدان میشم از اونم بدتره ممنون میشم پاسخ بدید در مورد راه حلتون

***** پاسخ *****

همان‌طور که آسیب‌های خودارضایی یک‌شبه به وجود نمی‌آیند بلکه به‌تدریج حاصل می‌شوند، از بین بردن این آسیب‌ها و غلبه بر این عادت شوم نیز یک‌شبه ممکن نیست و باید به‌تدریج حاصل شود. بنابراین توقع یک راهکار و نسخه‌ی عجیب و غریب که مشکل رو یک‌دفعه و معجزه‌آسا حل کند، توقع نادرستی است.

تنها راه حل این است که به نکات مطرح شده در این مقاله عمل کنید و در این راه پایدار و صبور باشید. حداقل به اندازه‌ی مدت ابتلایتان به این عادت باید به پاکی و خویشتن‌داری پای‌بند باشید و خودتان را پاک نگه دارید. مثلاً اگر یک سال است که مبتلا هستید، حداقل باید یک سال پاک باشید تا آثار خودارضایی از بین بروند و به حالت عادی برگردید.

توصیه‌ی دیگر این است که حتماً به یک پزشک متعهدی که با طب سنتی و اسلامی نیز آشنا باشد مراجعه کنید تا با مصرف دوا و دارو بهتر و سریع‌تر از شر این بلای خانمان‌سوز راحت شوید.
نقل قول کردن
+1 #40 گرگانمحبوب 1397-03-14 21:42
مطالب بسیار نا امید کننده و وحشتناک نوشته شده طوریکه واقعا ادمی که ندانسته مرتکب این گناه بوده رو از خودش بیزار می کنه

***** پاسخ *****

ندانسته خوردن سم، خطر اون رو کم نمی‌کنه؛ فقط باعث می‌شه خورنده‌ی غافل، کم‌تر استحقاق مذمت و سرزنش داشته باشه.

اگه کسی ندانسته مرتکب خودارضایی شده، خب سرزنش کم‌تری متوجه‌ش هست؛ اما دونستن بزرگی خطر، می‌تونه بهترین چیزی باشه که به‌ش کمک می‌کنه از این خطر فرار کنه و مشکلات گذشته رو اصلاح کنه. این‌طور نیست؟!
نقل قول کردن
+1 #39 بندرعباسسعید 1397-03-12 22:33
سلام،من الان چند ساله که گرفتار این عمل زشت شدم و میخام ترکش کنم،اگه ازدواج میکردم فکر کنم میتونستم ترکش کنم،فعلا بیکارم هستم.ممنون

***** پاسخ *****

سلام بر شما
ان‌شاءالله با عمل به توصیه‌های مطرح شده در این مقاله موفق می‌شید!
قبل از ازدواج حتماً با یک پزشک متعهد (ترجیحاً پزشکانی که در طب سنتی و اسلامی نیز سررشته دارند) مشورت کنید. زیرا خودارضایی سیستم تناسلی انسان رو تخریب می‌کنه و گاهی وقت‌ها کسی که به خودارضایی معتاد هست، دچار اختلال‌هایی می‌شه که حتماً قبل از ازدواج باید خودش رو مداوا کنه.
نقل قول کردن
+1 #38 مشهدیک حیوون 1397-03-03 09:45
فکر میکردم اینجا واقعا کمکم میکنین ولی مثه اینکه اینجام مثه خیلی جاهای دیگه برای آدمای بدبختی مثه من که از روی نادونی چند سال از زندگیمو از دست دادم ارزشی قایل نیستن و فقط برای آدمایی که تونستن پاکیشونو حفظ کنن احترام قایلن.
ببخشید مزاحم وقتتون شدم.

***** پاسخ *****

سلام دوست عزیز!
معلومه خیلی زودرنج هستید! (این زودرنجی و حساس بودن شدید هم می‌تونه از عوارض خودارضایی باشه)

من در جواب پیام قبلی شما عرض کردم که:

۱. از خودتون بدتون نیاد. بلکه از خودتون خوشتون بیاد و به‌جاش از گناه و از این‌که زیبایی و خوبی شما با گناه، زشت و آلوده بشه، ناراحت باشید. همون‌طور که خدا عاشق شما است، شما هم عاشق خودتون باشید و مثل خدا، از گناه و آلودگی متنفر باشید. اگه از خودتون بدتون بیاد، اولاً خدا رو ناراحت کردید و از چیزی که خدا دوستش داره بدتون اومده؛ ثانیاً هیچ وقت نخواهید توانست از این آلودگی نجات پیدا کنید؛ چون وقتی کسی رو دوست نداشته باشید، چه دلیلی داره که بخواهید نجاتش بدید؟!

خدای مهربان می‌فرماید: هیچ چیزی برای خدا دوست‌داشتنی‌تر از مؤمنی نیست که گناه کرده و از گناه خود توبه کرده. (ما من شیء احب الی الله من مؤمن تائب او مؤمنة تائبة)

۲. توصیه‌ها و برنامه‌هایی رو که در این مقاله مطرح شده با دقت بخونید و با همت به‌شون عمل کنید. مطمئن باشید می‌تونید ننگ اسارت در چنگال گناه رو به عزت پیروزی بر گناه تبدیل کنید.
یا علی!
نقل قول کردن
+4 #37 اصفهانامیر 1397-03-02 21:17
سلام و خسته نباشید خدمت استاد خوبم اقای حامد شاد یکی از بهترین اشخاصی که تا حالا تو این عرصه دیدم.
دوستان خوبم یه رازی رو باهاتون در میون میزارم. نه تنها دیگه خود ارضایی نمیکنید بلکه به یکی از بهترین ادم ها تبدیل میشید! خوب گوش کنبد:
شاید تا حالا هزار و یه جا دیدید که نوشته"فقط یک بار به دنیا می آیی. اگر این فرصت یک باره را از دست بدهی چه خواهی کرد؟" یا امثال این. خب منم مثل شما همه جا دیدم و شاید یه تحولک چه ای هم(!) توم ایجاد شده. اما خوب گوش کنید که میخوام راز سعادتو بهتون بگم. اولا که باید خوب فکر کنید رو کلمه کلمه حرفام چون منم با فکر به این نتیجه رسیدم وگرنه حرفای بدون فکر هم حکم همون متن ها رو داره. ثانیا هیچ وقت به خودتون مغرور نشید! اخر حرفام میگم چرا.
و حالا بشنویم با هم راز زندگانی را!: ما چند سال توی دنیا زندگی میکنیم؟ 70،80 یا 90 سال. من نه تو حرفام اغراق میکنم نه کوچک نمایی. خوب دقت کنید. حالا تصور کنید این هفتاد هشتاد ویا نود سال تموم شده و شما دار فانی رو وداع میگید. الان وارد جهان اخرت شدید. بحثی از جهنم ندارم فقط در مورد بهشت صحبت میکنم. فرض کنید وارد بهشت میشید. اونجا همه خوبی ها رو فرض کنید هست. چه چیزی به نظرتون خوب و لذت بخش؟(یا بد و لذت بخش که توی اون دنیا خوب و لذت بخش میشه؟)اونجا هر چیز خوبی که فک کنین هست. هر چی هر چی. همه ی خوبی ها رو از یه میوه ی ابدار گرفته تا حوری(!) و تا مهم ترینشون که مقام خشنودی خداست.اما... فقط یه چیزی: اونجا یه سری از چیزا هست که شما حق استفاده ندارید! خب شاید با خودتون بگید مگه چیه؟ حالا یه نعمتم کم تر. اما این همه قصه گفتم براتون تا به این جاش برسم پس خوب گوش کنید. شما فقط محرومیت از یه نعمت عادی مثل دنیا ندارید. مثلا کسی که هرگز تو دنیا نتونسته سیب بخوره فقط 70 سال لذت [عادی] سیب خوردنو نداشته. اما کسی که تو اخرت نتونه یه نعمت و یه لذت (که خیلی ام با عادی ها فرق میکنه و خاص تره) رو هیچ وقت تجربه کنه، یعنی یه ابدیّت نمیتونه اونو تجربه کنه! بله درسته یک ابدیّت. فکر کردین وقتی ما رفتیم اون دنیا دیگه برگشتی تو کاره؟ نه خواهرم نه برادرم نه عزیزم. دیگه رفتی. هر کاری تو این دنیا کنی کردی. اما اگه اینجا هفتاد سال برای رضای خدا زندگی کنی، اونجا یه ابدیت راحتی و رضای خدا و تبعاتش رو داری. دارم میگم یه ابدیت یعنی نه یک هفتاد سال،نه یک هفتاد هزار سال،نه یک هفتاد میلیون سال، بلکه یک ابدیّت. یک جاودانگی. یک همیشه. حالا فکر کن این هفتاد هشتاد سال زندگیو تباه کنی بگذرونی بره. به خدایی که جونم تو دستاشه قسم میخورم اگه خدا تو اون دنیا ازمون حس ندامت و پشیمانی رو نگیره، هر روز میگیم ای کاااااااششششش.. . . ای کاش چی؟ ای کاش این هفتاد سال کوتاه زندگیو یه کوچولو تحمل میکردم، فقط گناه نمیکردم همین. حالا بیا و ببین چی میشدم. فقط واجباتو انجام میدادم همین.درسته که ممکنه اولش یکم سخت باشه اما خداوکیلی ارزشش رو نداره؟ اون دنیا دیگه راه برگشتی نداره ها... ابدیه ها...


برو بشین رو حرفام فکر کن. هر روزتو با هدف رضای خدا زندگی کن. تو اون دنیا نگی نگفتی!


راستی اول کار گفتم هیچ وقت مغرور نشو! منظورم اینه که حتی اگه بهترین بنده هم شدی، بدون خدا خواسته و هیج وقت حتی یه لحظه هم بدون خدا نمیتونی ادامه بدی.

امیدوارم تونسته باشم گامی در جهت رسیدن به خدا برداشته باشم. شما رو به خدای بزرک و مهربان(حتی به اینا هم خوب فکر کن!) میسپارم.
یا حق
نقل قول کردن
+1 #36 مشهدیک حیوون 1397-02-19 16:05
تا وقتی زنده ام و نفس میکشم خودمو به خاطر این گندی که به زندگیم زدم نمیبخشم و هر روز خودمو لعن و نفرین میکنم. فقط امیدوارم زودتر از شر این زندگی نکبتی خلاص بشم. دیگه هیچ امیدیم به برگشت به زندگی ندارم. امیدوارم حنام انقدر پیش خدا رنگ داشته باشه که عمر طولانی بهم نده و زودتر مرگمو برسونه چون اصلا دلم نمیخواد یه عمر با درد و رنج زندگی کنم.

***** پاسخ *****

همون‌طور که خودتون این آلودگی رو به زندگیتون زدید، خودتون می‌تونید زندگیتون رو از این آلودگی پاک کنید...

به جای نفرت از خودتون، از گناه و آلودگی نفرت داشته باشید که اگه این‌طور شد، عاشق خودتون می‌شید و خودتون رو از منجلاب زشتی و گناه نجات می‌دید...

خدا عاشق شما است... شما هم خودتون رو دوست داشته باشید و برای نجاتش مجاهدت و فداکاری کنید...
نقل قول کردن
+2 #35 مشهدشایان 1397-02-01 10:25
با کامنتاتون قانع شدم مچکرم
نقل قول کردن
+2 #34 همه جاMD 1397-01-22 03:03
همون اول که مطالب رو خوندم و به بی علمی جنابتون پی بردم...چرا باعث اذیت و آزار روحی جوون ها میشید؟؟چه کسی گفته خود ارضایی باعث ناباروری میشه؟؟؟
دوست عزیز شما به جای این که کمی از نگرانی و استرس افراد کم کنید بیشتر به اون ها فشار روحی و روانی وارد میکنید
تو یه مطلب هم گفتید با صابون و... آلت و اطراف اون رو نشورید...دوست عزیز امید وارم بدونی چند هزار هزار میلیون میکروب در قسمت تناسلی بدن هستش که حتما باید با صابون شسته بشه..
در بعضی جاهاهم مطالبی بود که واقعا من نمیتونم دیگه بیان کنم و شما هم هیچ اطلاع و دانشی در این زمینه ندارین و فقط موجب فشار روحی بیشتر به جوون ها میشید
قبل نوشتن مطلب کمی مطالعه داشته باشیم..
یا حق

***** پاسخ *****

نگرانی شما از تضعیف روحیه‌ی مبتلایان به خودارضایی و ناامید کردن آن‌ها به‌جا و ستودنی است، اما امید دادن به بیمار تنها در صورتی می‌تواند دلیل کتمان خطر بیماری باشد که دیگر امیدی به معالجه و خوب شدن نباشد؛ اما اگر با یک عزم جدی و یک تصمیم اساسی می‌توان جلوی ضرر را گرفت، بیان خطر و آسیب، بهترین عامل کمک کننده به فردی است که در معرض خطر و نابودی است.

پرسیدید: «چه کسی گفته خود ارضایی باعث ناباروری میشه؟»

پاسخ: مسأله‌ی روشنی است. باروری محصول دستگاه تناسلی است. خودارضایی باعث تضعیف و تخریب دستگاه تناسلی است و طبیعی است که یک دستگاه تناسلی معیوب هرگز نمی‌تواند خوب کار کند و تولید یا باروری مناسبی داشته باشد. اگر ابتلا به خودارضایی شدید باشد، باعث تخریب اساسی دستگاه تناسل و در نتیجه عدم توانایی در فرزندآوری خواهد شد.
برای اطمینان شما، بخشی از مقاله‌ی «همه چیز درباره‌ی عوارض خودارضایی» را از سایت تخصصی «دکتر سلام (www.hidoctor.ir)» برایتان نقل می‌کنم:

«مثالی که پیشتر در مورد زمین کشاورزی، درخت لیمو، و رسیدن دانه های لیمو برایتان بازگو کردیم را یک بار دیگر در ذهن مجسم کنید. ما در آن قسمت عنوان کردیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد، و کشاورز میوه های نارس را از درخت بچیند، عمر درخت کم شده، و توانایی باروری آن نیز به شدت کاهش پیدا میکند. این امر در مورد حیوانات نیز صدق میکند به همین دلیل هم هست که دامپزشکان اهمیت بسیار زیادی برای این امر قائل هستند. باید بدانید که مطلب فوق در مورد انسان ها نیز صحت پیدا می کند. اگر آقایون شروع کنند به برقرای روابط زیاد جنسی با افرا مختلف، و یا پیش از رسیدن به سن ۲۱ سالگی، خود ارضایی را تجربه کرده باشند -یعنی زمانی که اسپرم ها به بلوغ کامل نرسیده اند- این امر خلل جبران ناپذیری را به قوای جنسی شان وارد می کند و بعدها عواقبی را در زندگی جنسی شان به وجود خواهد آورد. زمانی که مرکز فعالیت های جنسی به دلیل وجود مزاحمت هایی نظیر خود ارضایی و یا آزار و اذیت های جنسی نتواند به درستی رشد پیدا کند، اندوخته قوای جنسی از سن ۳۵ سالگی به بعد رو به تحلیل می رود و این مورد نه تنها تاثیر نامطلوبی بر روی دستگاه تناسلی می گذارد بلکه عملکرد کلیه سیستم های بدن را نیز تحت الشعاع قرار می دهد: دستگاه هاضمه، گردش خون، عملکرد غدد مترشحه، سیستم عصبی و …
این افراد به سرعت از سن ۳۵ سالگی به بعد شاهد فرایند سالخورده شدن خواهند بود. خیلی زودتر از حالت طبیعی توانایی هایشان را از دست می دهند و متاسفانه خیلی سریع روانه گورستان خواهند شد. در چنین شرایطی ارگان های جنسیشان نیز دچار اختلالات مختلفی شده و انواع بیماری های گوناگون جنسی به همراه بیماری هایی نظیر اختلال سیستم عصبی و دگرگونی سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد درون ریز می شوند.»

مطلب کوتاهی را نیز از مقاله‌ی «باتلاق شهوت» از همین سایت (سایت خودم) به نقل از کتاب «مشکلات جنسی جوانان» برایتان نقل می‌کنم:

«برخي از پزشكان، اصل مضر بودن استمنا را انكار مي‌كنند، چگونه اين مطلب با گفته‌ي شما سازگار است؟
جواب: براي پاسخ اين سؤال، چند نکته عرض می‌شود:
۱. انكار مضرات استمنا از سوي عده‌اي از پزشكانِ كم مطالعه است كه در تمام جوانب مسأله مطالعه‌ي لازم را به عمل نياورده‌اند و بدون دقت، اظهار نظر كرده‌اند.
۲. در مقابل آن‌ها بسياري از متخصصان و دانشمندان (مثل هوفمان و دكتر هوچين سون Huotchin Son و ديگران) ضررهاي اين عادت شوم را گوشزد كرده‌اند و در اين باب كتاب‌هاي زيادي نوشته‌اند.
۳. اگر ملاك نظريه‌هاي پزشكي، تجربه است، همين تجربه ثابت مي‌كند كه خودارضايي ضررهاي غيرقابل انكاري دارد. همه‌ي مبتلايان به استمنا، مضر بودن اين عمل را در روح و جسم خود حس مي‌كنند و به آن اعتراف دارند، از جمله قهرمان اين داستان و موارد ديگري كه تعدادي از آن‌ها در كتاب (مشكلات جنسي جوانان) آمده و اين اعتراف‌ها و اين مشاهدات، ما را بر آن مي‌دارد كه به‌طور يقين حكم كنيم كه «استمنا» دشمن سلامتي روح و جسم انسان است و آن را به سختي پژمرده مي‌كند.
۴. استمنا عملي است اعتياد‌آور و مرتكبِ‌ آن را كم‌كم در خود فرو مي‌برد (مثل مواد مخدر) و شايد يكي دو بارِ آن، مرگ‌بار و خطرناك نباشد ولي با توجه به اعتيادآور بودن آن، مي‌توان پيش‌بيني كرد كه خطرات آن در كمين كساني است كه تازه به آن آلوده شده‌اند. پزشكاني كه زيان‌هاي آن را دست كم گرفته‌اند حتماً به اعتيادآور بودن آن توجه ننموده‌اند.»

ــــ

گفتید: «تو یه مطلب هم گفتید با صابون و... آلت و اطراف اون رو نشورید...دوست عزیز امید وارم بدونی چند هزار هزار میلیون میکروب در قسمت تناسلی بدن هستش که حتما باید با صابون شسته بشه»

نکته‌ی شما به‌جا است اما وسوسه‌ی بازی با آلت چنان خطرناک است که می‌توان شست‌وشو با صابون و لیف را نادیده گرفت و به شستن با آب اکتفا کرد. مشکل نظافت را نیز با شست‌وشوی زودبه‌زود می‌توان حل کرد. کسی که هر روز پاهایش را با آب گرم می‌شوید، در حالت عادی دیگر نیازی به شوینده‌های دیگر نخواهد داشت.

حق نگهدارتان باشد!
نقل قول کردن
+1 #33 مشهدحدیثه 1397-01-04 18:59
سلام. من 13 سالمه و میخوام یه چیزی بگم که واقعا با شرم اونو مینویسم...

***** پاسخ *****

سلام. برای انتشار عمومی پرسش، چارچوبی وجود دارد که پرسش شما در این چارچوب نبود. برای دریافت پاسخ چنین پرسش‌هایی باید هنگام ارسال پرسش، آدرس رایانامه (ایمیل) بدهید تا پاسخ به صورت خصوصی تنها برای شما ارسال شود.
با تشکر
نقل قول کردن
+1 #32 تایبادنیلوفر 1396-12-29 06:02
من دختری 14 ساله هستم که 8 سالگی این عمل رو کشف کردم و فکر میکردم فقط من این رو میدونم تا اینکه از اینترنت فهمیدم این کار اسمش چیه و چه عوارضی داره من همون سن این کار رو میکردم ولی 3 الی4 ساله که شاید سالی دو سه بار اینکاردرو بکنم از وقتی فهمیدم این کار چبه خیلی ناراحتم به مامانم هم چیزی نگفتم الان من چیکارکنم؟مثل هم سن هام سالمم؟

***** پاسخ *****

آفرین به شما که وقتی فهمیدید این کار بده و ضرر داره و گناهه، ناراحت شدید. این نشانه‌ی خوبی شما است.

خودارضایی که کار خیلی زشتیه، وقتی زیاد تکرار بشه (مثلاً ماهی چند بار) عوارض و آسیب‌هاش خیلی جدی و خطرناک می‌شه. اما اگه تعدادش کم باشه و با فاصله‌ی طولانی باشه (مثل این‌که می‌گید سالی دو یا سه بار) این هم هرچند زشت و گناهه و به آسانی می‌تونه خطرناک بشه، ولی گردابی نیست که رهایی ازش سخت باشه.

شمایی که سه چهار ساله از این رفتار زشت فاصله گرفتید و فقط سالی دو سه بار مرتکب می‌شید، نگران عوارض شکننده‌ی این گناه نباشید و یقین داشته باشید که با امید و توکل به خدا و با توسل به اهل بیت و با همت بالای خودتون خیلی راحت می‌تونید از شر این وسوسه‌ی دو سه باره در سال هم خلاص بشید و پاک پاک و زیبای زیبا باشید.
نقل قول کردن
+3 #31 فساعلی 1396-10-16 23:07
سلام من تنها تحریکم فضای مجازیه الانم که زندگیها با اینترنت عجین شده میتونم چکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من هیچ کاری ندارم همش باید بیام داخل اینترنت راه حل بدید. دارم پیش همه زشت میشم . خدا رو هم دارم فراموش نمیکنم

***** پاسخ *****

سلام. به فرض‌های زیر توجه کنید:

۱. در اثر یک حادثه‌ی طبیعی، اینترنت در کل دنیا یا در کشور ما یا در شهر شما قطع شده و تا یک ماه وصل نخواهد شد.

۲. شما در اثر یک سوءتفاهم متهم به جرمی شده‌اید که حکمش یک ماه زندان است. به همین خاطر شما را بازداشت کرده‌اند و یک ماه در زندان به دور از اینترنت و فضای مجازی خواهید ماند.

۳. خدای‌ناکرده بر اثر یک بیماری یا تصادف، چشمانتان نیاز به جراحی پیدا کرده و بعد از عمل جراحی، به دستور پزشک یک ماه حق ندارید به صفحه‌ی تلویزیون و مانیتور یا گوشی نگاه کنید.

هر یک از این فرض‌ها و ده‌ها فرض مشابه به‌آسانی امکان تحقق دارد. تصور کنید اگر هر کدام از این حالات برای شما رخ دهد، چه می‌کنید؟ چه‌گونه دوری یک ماهه از اینترنت و فضای مجازی را تحمل می‌کنید؟

لطفاً سه کار انجام دهید:

۱. کمی در این باره عمیق‌تر فکر کنید؛

۲. خدا را شکر کنید که هیچ یک از این اتفاق‌ها برایتان رخ نداده؛

۳. خودتان به صورت داوطلبانه خودتان را به یک ماه محرومیت کامل از اینترنت و فضای مجاری محکوم کنید و مردانه یک ماه از اینترنت و فضای مجازی دور باشید.

این کار چند ثمره‌ی مبارک دارد:

۱. خودتان را که در زیر بهمن اینترنت و فضای مجازی گم کرده‌اید، پیدا می‌کنید؛

۲. می‌فهمید که بدون اینترنت هم می‌توان زندگی کرد و وابستگی و اعتیاد به اینترنت بیش‌تر از این‌که یک واقعیت باشد، یک توهم و خیال است؛

۳. راه و رسم استفاده‌ی درست از اینترنت و فضای مجازی و مدیریت روابط حقیقی و مجازی خود را یاد می‌گیرید و می‌فهمید که ما باید سوار اینترنت و ابزارهای ارتباطی باشیم، نه این‌که این‌ها سوار ما شوند و ما را هر کجا که می‌خواهند ببرند.
نقل قول کردن
-3 #30 تهرانمصطفی 1396-10-11 12:01
من از 14 سالگی این کارو انجام میدم.الان 30سالمه تا امروز هیچ عوارضی رو ندیدم.اگه تغذیه مناسب باشه هیچ اتفاقی نمی افته .الکی جو ندین

***** پاسخ *****

یکی از بستگان ما سیگاری بود و معتقد بود به خاطر ورزشکار بودنش سیگار ضرری به‌ش نمی‌زنه و هیچ کدوم از حرف‌های مخالفان سیگار رو جدی نمی‌گرفت و به‌شون می‌خندید...
اما یک روز متوجه شد سرطان گرفته و دکترها به‌ش گفتند که سیگار باعث سرطان شده یا حداقل در پیشروی بیماری خیلی نقش داشته. متأسفانه برای فهمیدن دیر شده بود و این فرد به‌خاطر همین بیماری به رحمت خدا رفت. روحش شاد و خدایش بیامرزد!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

چشم برزخی

با نام خدا

استاد موحدي (استاد عقايد سال چهارم طلبگي) گفت:

مدتي بود كه براي نماز شب به حرم حضرت معصومه سلام الله عليها مي‌رفتم و در قنوت نماز وتر دعاي ابوحمزه‌ي ثمالي را (اگر اشتباه نكنم!) مي‌خواندم. بعد از مدتي چيزهايي مي‌ديدم كه در حالت عادي قابل مشاهده نيست. يك روز يكي از آشنايان را ديدم كه روحاني هم بود. ديدم كه صورتش خيلي تيره و تار و انگار گل‌آلود است. از ديگر رفقا از احوال او جويا شدم، يكي از رفقا گفت: سعي كن با او نشست و برخاست نكني. گفتم: چرا؟ گفت: افكار و عقايدش حسابي منحرف شده. مدتي است عقيده دارد امام باقر و امام صادق عليهما السلام بزرگ‌ترين خيانت را به اسلام و تشيع كرده‌اند!

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا اسلام قانون ظالمانه‌ی برده‌داری را تأیید کرده است؟!

پرسش

چرا اسلام قانون ظالمانه‌ی برده‌داری را تأیید کرده است؟!

پاسخ

تصويري كه از برده و برده‌داري در ذهن ما وجود دارد تصويري است دردآور و ناراحت كننده؛ اين‌كه انساني هم‌نوع خود را چون حيواني در بند كند و او مجبور باشد بدون هيچ اعتراضي انواع و اقسام آزار و اذيت ها را تحمل كند.

منشا اين تصور تنفرآميز، نوع رفتار ستمگراني است كه تاريخ آن را براي ما نقل مي‌كند. افرادي كه با تكيه بر زر و زور اين اجازه را به خود مي‌دادند كه انساني ديگر را در بند كرده و او را با عنوان برده به دارایي‌هاي خود اضافه كنند.

ادامه مطلب...
ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194021
امروز367
دیروز1265
این هفته2984
این ماه19913
مجموع1194021

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!