کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

سمیه و شاهرخبسم الله

سال اول طلبگی (1375) یکی از حوادثی که مرا کم‌وبیش با خود درگیر و فکرم را مشغول کرد، ماجرای تلخ سمیه و شاهرخ بود که در کل جامعه صدا کرد و نقل محافل و مجالس شد.

ماجرا از این قرار بود که دختری به نام سمیه شهبازی‌نیا و پسری به نام شاهرخ وثوق که هر دو 16 ساله بودند، رابطه‌ی عاشقانه‌ی شدیدی با هم داشتند که این عشق افراطی و شیطانی باعث آلوده شدن دست آن‌ها به جنایت می‌شود. و همین جنایت باعث رسانه‌ای شدن ماجرای آن‌ها می‌شود.

سمیه خانواده‌ای مرفه و بی‌مبالات داشت. در اتاق خودش علاوه بر تلویزیون و سایر امکانات، یک خط تلفن مستقل هم داشت! ولی وضع اقتصادی شاهرخ بالا نبود و همین موضوع باعث مخالفت خانواده‌ی سمیه با وصلت آن‌دو بود. مخالفت‌ها بالا می‌گیرد تا این‌که دختر و پسر تصمیم می‌گیرند برای برداشتن این مانع بزرگ، همه‌ی اعضای خانواده‌ی سمیه را بکشند. به این ترتیب در شب 16 دی‌ماه 1375 در خیابان گاندی تهران این جنایت رخ می‌دهد.

سمیه و شاهرخ برادر 9 ساله و خواهر 13ساله‌ی سمیه را به طرز فجیعی به قتل می‌رسانند. مادر سمیه فقط زخمی می‌شود و از این جنایت جان سالم به در می‌برد. پدرش هم که هنوز به خانه نیامده بود، قبل از آمدنش همه‌چیز برملا می‌شود و او هم جان سالم به‌در می‌برد.

این ماجرای دل‌خراش از طرفی نفرت و خشم شنونده را از شدت خشونت و بی‌رحمی این دو نوجوان برمی‌انگیخت و از طرفی دیگر باعث ابراز تأسف و دل‌سوزی برای آن‌دو بود. مخصوصاً با شنیدن این‌که شاهرخ بعد از شنیدن حکم اعدام گفته بود: خواسته‌ای ندارم جز این‌که بگذارید قبل از اعدام، سمیه را عقد کنم و بعد مرا اعدام کنید! سمیه نیز از این‌که پدر و مادرش از قصاص او بگذرند و او را ببخشند ولی شاهرخ را نبخشند، ناراضی بود و می‌گفت: اگر قرار است بخشیده شوم باید کنار شاهرخ باشم و اگر قرار است او اعدام شود، من هم باید در کنار او اعدام شوم!

اعتراف می‌کنم که من هم دلم برایشان می‌سوخت و برایشان دعا می‌کردم و از خدا می‌خواستم به آن دو رحم کند و فرصتی دوباره برای بازگشت و جبران گذشته به آن‌ها بدهد.

حکم دادگاه قصاص بود. پدر سمیه به عنوان ولی دم ابتدا از خون فرزندانش نمی‌گذشت ولی بعد از مدتی بالاخره آن دو را بخشیده بود و با این بخشش، مجازات آن‌ها از اعدام به حبس تخفیف یافته بود؛ شاهرخ ده سال و سمیه دوازده سال.

بعد از آن دیگر من خبری از آن‌ها نداشتم تا امروز (94/4/1) که به‌خاطر تنظیم یکی از نوشته‌های روی میزم سراغی از سرنوشت سمیه و شاهرخ گرفتم و در یکی از صفحات اینترنتی خواندم:

«الآن 19 سال از آن ماجرا می‌گذرد و آن‌ها حالا مدت‌ها است که آزاد شده‌اند. سمیه دو بار ازدواج کرده است و شاهرخ در خارج از کشور زندگی می‌کند. خیلی جالب است که این دو نفر که آن‌قدر باحرارت عاشق هم بودند و به‌خاطر آن به‌اصطلاح عشق، دست به قتل و جنایتی به آن فجیعی زدند، بعد از آزادی با هم ازدواج نکردند و هرکدام به دنبال زندگی خود رفتند!!»

امیدوارم سرنوشت آن‌ها درس عبرتی باشد برای ما؛ فاعتبروا یا اولی الابصار!

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #13 تهرانلیلا 1397-02-23 20:38
با سلام ،به قول دوستان واقعا اونها رو باید تو شرایط اون زمان سنجید ولی من درمورد الانشون دوست دارم خبری داشته باشم
نقل قول کردن
0 #12 تهرانمیترا 1395-12-27 03:35
انسان جایزالخطا هست،بهتره اینقدر قضاوت نکنیم ما که ثانیه ثانیه تویه زندگی این بچه ها سمیه شاهرخ نبودیم،شاید اگر ما هم تویه این شرایط بودیم همین کار میکردیم، من هم سن اونا بودم که این اتفاق افتاد و بگوش ما هم رسید، واقعن شرلیط اوت روزگار شرایط بسته فرهنگی بود که نه اموزش نه فرهنگی بود که به نسل ما اموزش بدن چون حتی معلمامونم مثله دوست نبودن فقط جایگاه خشک ذرس پرسیدن و جواب خواستن بودن،تلویزیونم برای فرهنگسازی نحوه زندگی نحوه مدیریت خود ادمها در هرذشرایطی خالی از اموزش بوده،قابل مقایسه با دسترسی و آگاهسازی الان نیست،در هر صورت این ها هم امیدوارم به زندگی طبیعی برگردن و راه درست ادامه بدهند پیشنهاد
نقل قول کردن
+2 #11 اصفهانریحان 1395-09-17 22:27
اگه بخاطر مخالفت بوده خاهرو برداره کم سن ک قدرت مخالفت نداشتنو کشتن
چطوری دلش اومد خواهرو برادر خودشو بکشه وای واقعا اینارو باید سنگ سار میکردن
نقل قول کردن
+1 #10 تهرانسعیده رضائی 1395-06-31 05:52
من موافق اعدام نیستم چون جنایت در سنین پایین صورت گرفته که به قول خودتون این دو نوجوان تحت تاثیر فیلمهای عشقی و ارتباط با رپ و اینطور مسائل دست به این اقدام هولناک فاجعه بار زدند.
نقل قول کردن
+10 #9 اصفهاننفیسه 1395-06-11 11:04
من با اعدام موافق نیستم ولی به نظرم ده ، دوازده سال زندانم برای کسی که خواهر و برادر خردسالش را کشته خیلی کمه
نقل قول کردن
+3 #8 میانهمنصور 1395-06-10 19:37
سلام، من25سالمه اون موقع خیلی بچه بودم حادثه وحشتناکی بود میخوام بهتون بگم من خودم ببار تو 16سالگی عاشق شده بودم اونم به معنای واقعی کلمه اما بهم نرسیدیم الانم مجردم منظور از گفتن اینا اینه که بهتون بگم عشق هرچقدر آتشی باشه باعث نمیشه ادم یه همچین جنایتی بکنه به نظر من اونا مریض بودن وبه جای زندان باید در تیمارستان بستری میشدند
نقل قول کردن
+3 #7 مشهدمژده 1395-06-10 02:57
سلام بر شما بزرگواران.من این مطلب را تازه متوجه شدم اما چند جا درباره ازدواج و اینکه حتی الان یه پسر دارند و هر دو خارج از کشور هستند نوشته بودند.اما بیشتر سایتها همون جیزی رو گفتند که شما نوشتید.
به نظرم کاری که کردن نهایت بیرحمی بود این چه عشقیه!!!وقتی از خانواده ت که از وجودت خودت هستن میگذره!گذشتن از کسی که هیچ نصبتی با اون نداره و فقط احساس عشق یا هوس در موردش داره خیلی هم طبیعیه!
نمیدونم من تو اون زمان نبودم تا شرایطی که میگن رو احساس کرده باشم اما هرچقدر هم شرایط زندگی سخت باشه دلیل براین نیست که بخاطر یه پسر بخوای همه خونوادتو بکشی!!!شاید هم حق داشتند نمیدونم و نمیشه درکشون کرد.
فقط خیلی دلم میخواد بدونم سرنوشتشون چی شد و الان کجا هستن وچه میکنند!
و اینکه واقعا چطور کسی حاضر شد با دختری ازدواج کنه که مادر خودش هم رحم نکرد!!!!
هر چیز که هست و بود قضاوت نمیشه کرد فقط برای ادم یه علامت سوال بزرگ ایجاد میکنه!!!!!!!!!
نقل قول کردن
+7 #6 ميانهنسرين 1395-06-06 04:59
من اون موقع دوازده سالم بود ولي اين قد اين موضوع نفرت انگيز و غير ملموس بود تمام اين مدت يادم مونده اين جنايت حتي امروز سرچ كردم كه از سرنوشتشون آگاه بشم!!! الان هنگم!!! كي حاضر شده با سميه ازدواج كنه آخه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نقل قول کردن
+2 #5 شيرازناهيد 1395-05-07 09:02
به نظر من مقصر اصلي پدر و مادر سميه بودندئ هم بخاطر تربيت غلط و آزادي كامل و هم بخاطر مخالفت با ازدواج اونا بچه بودن بزرگتر راهنما و عاقل نداشتن
نقل قول کردن
+2 #4 ,شیرازمرادی 1395-03-26 22:06
با سلام. چنانچه این امکان برای شما فراهم است تا شرایطی فراهم شود که بتوان با عنایت به اینکه خانواده شاهرخ و سمیه در امنیت کامل اجازه مصاحبه به ما بدهندو بتوانیم شاهرخ و سمیه را ملاقات کنیم و مستندی در این خصوص تهیه کنیم لطفا با ایمیل من تماس بگیرید.

***** پاسخ *****

سلام. متأسفانه من هیچ رد و نشانی از این‌ها ندارم. هرچی بود از رسانه‌ها خوندم و دیدم. کار خیلی خوبیه تهیه‌ی مصاحبه و مستند از ماجرای اون‌ها، البته اگه بتونید بهشون دسترسی داشته باشید.
موفق باشید!
نقل قول کردن
0 #3 گرگانمجید 1395-01-23 10:35
والا آدم می مونه چی بگه ؟
نقل قول کردن
+5 #2 تهرانر.ن 1394-12-19 07:43
با سلام و خسته نباشید خدمت شما
من اون زمان 10 ساله بودم ولی عمق فاجعه انقدر زیاد بود که تا به الان که 29 ساله هستم خیلی خوب توی ذهنم مونده بود همیشه حتی با اون سن کمی که اون موقع داشتم به علت کار این دو نوجوان فکر میکردم حتی الان هم نمیتونم قانع بشم که چه جوری و به چه علتی مرتکب همچین گناهی شدند و خیلی دوست داشتم که سرنوشت آنها را بدانم امروز بر حسب اتفاق موقع سرچ در گوگل به مطالب شما برخوردم و بسیار متعجب تر شدم که آینده این عشق آتشین چی شده واقعا هنوز هم نمیتونم درکشون کنم که چه جوری با این بار گناه زندگی میکنند و اینکه حالا چرا آخرش اینا که واسه هم میمردن با هم ازدواج نکردن!!!!!!!!!! !!!!
نقل قول کردن
+3 #1 عاشقانعلی 1394-04-11 10:22
سلام . درود بر حاج حامد.خیلی وقت بود به دلیل امتحانات دانشگاه به سایتوت سرنزده بودم.امیدوارم نمازو روزهاتون مقبول درگاه حق قرار گرفته باشه.
عجب داستان عجیبی بود.به نظرم این جور افراد به لحاظ روانی باید مورد بررسی قرار بگیرن.آخه مگه میشه 2 نفر که این جوری بهم علاقه مند دست به این کار عجیب بزنند.اول بیان آدم بکشن ، سرآخر هم هرکی بره پی زندگیش؟؟؟!!
نمی دونم والا چی بگم. ولی معتقدم انسان عاشق برای حفظ حرمت عشق(حالا چه عشق به معبود و چه عشق به معشوق مادی) گناه و عمل زشت انجام نمیده چه برسه به این که آدم بکشه، اونم 2 تا طفل خردسال.
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

چشم برزخی

با نام خدا

استاد موحدي (استاد عقايد سال چهارم طلبگي) گفت:

مدتي بود كه براي نماز شب به حرم حضرت معصومه سلام الله عليها مي‌رفتم و در قنوت نماز وتر دعاي ابوحمزه‌ي ثمالي را (اگر اشتباه نكنم!) مي‌خواندم. بعد از مدتي چيزهايي مي‌ديدم كه در حالت عادي قابل مشاهده نيست. يك روز يكي از آشنايان را ديدم كه روحاني هم بود. ديدم كه صورتش خيلي تيره و تار و انگار گل‌آلود است. از ديگر رفقا از احوال او جويا شدم، يكي از رفقا گفت: سعي كن با او نشست و برخاست نكني. گفتم: چرا؟ گفت: افكار و عقايدش حسابي منحرف شده. مدتي است عقيده دارد امام باقر و امام صادق عليهما السلام بزرگ‌ترين خيانت را به اسلام و تشيع كرده‌اند!

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

ازدواج موقت

پرسش:

مدتی است درباره‌ی ازدواج موقت مطالعاتی راشروع کرده‌ام‌؛ آثار شهید مطهری، فتوای مراجع و بررسی سایت‌های گوناگون درباره‌ی این موضوع بسیار مفید بوده اما جواب چند سوال اساسی‌ام را نتوانستم از این منابع  به طور رک و پوست‌کنده پیدا کنم. از شما خواهشمندم به این سوال‌ها  پاسخ داده و از منابع مرتبطی که در این حوزه  کمک بهتری می‌کنند چند مورد را معرفی کنید.

1. شرایط ازدواج موقت به صورت دقیق  کدامند؟ (اکثر منابع می‌گویند در شرایط خاص ولی همین شرایط خاص یعنی چه؟ شما این شرایط را برای جوان مجرد چه می‌دانید؟ لطفا پاسخ کلی ندهید)

2. برخی از احادیث به ثواب ازدواج موقت تاکید دارند و برخی دیگر(در حدیثی از امام  صادق ع) انجام در شرایط غیرخاص را حرام می‌دانند! تکلیف جوان دانشجو چیست؟ آیا با ازدواج موقت کار صوابی انجام می‌دهد یا گرفتار اطاعت از شهوت شده است؟ اگر ازدواج موقت نکند، درگذر زمان مشکلی در توان جنسی او ایجاد می‌شود؟ کنترل شهوت کی به معنی رهبانیت تلقی می‌شود؟

3. آثار بد ازوداج موقت کدامند؟ (خواهشا با صراحت بیان کنید)

پاسخ:

ادامه مطلب...
ما 62 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1088010
امروز108
دیروز807
این هفته108
این ماه23487
مجموع1088010

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!