کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

پمپ آب و حق الناسبسم الله

فشار آب در خانه‌ی ما کم است و همه‌ی ساختمان را که سه واحد (یک زیرزمین و دو طبقه) است به خوبی پشتیبانی نمی‌کند. به همین دلیل چند روز پیش به فکر پمپ آب افتادم و با مشورت ساکنان واحدهای دیگر تصمیم گرفتیم پمپ آبی تهیه کنیم.

به افراد و مراکز مختلفی برای دریافت راهنمایی و مشورت مراجعه کردم. یکی از جاهایی که مراجعه کردم، شرکت آب و فاضلاب بود. مراجعه کردم تا ببینم اگر نصب پمپ آب، قاعده و قانون و فرایند اداری دارد، انجام دهم. گفتند هیچ ساز و کار اداری ندارد و فقط توصیه کردند که از منبع آب استفاده کنیم و ابتدا منبع آب را به کنتور آب وصل کنیم و بعد، پمپ را به منبع آب وصل کنیم، به‌گونه‌ای که منبع آب با فشار عادی آب شهر پر شود و پمپ، آب را از منبع بکشد و به لوله‌های ساختمان منتقل کند.

طبق راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های دریافتی به بازار رفتم و از چند مغازه‌ی مرتبط پرس‌وجویی کردم. وقتی موضوع منبع آب و توصیه‌ی کارشناس را درباره‌ی آن مطرح می‌کردم، می‌دیدم که کسی اهمیتی به استفاده از منبع آب نمی‌دهد و چنان بود که گویا اصلاً چیزی به عنوان منبع آب در بین فروشندگان و خریداران پمپ آب مطرح نیست. تعجب کردم و دوباره به کارشناسان شرکت آب مراجعه کردم. این دفعه صریح‌تر پرسیدم تا تکلیف خود را بدانم. گفتند: از نظر قانونی نصب پمپ بدون منبع آب ممنوع است؛ زیرا اگر پمپ بدون منبع باشد و مستقیم به کنتور وصل شود، آب داخل لوله‌های شهر را می‌مکد و در نتیجه فشار آبِ دیگر مصرف کنندگان کم می‌شود. به عبارت دیگر، آب دیگران را می‌کشد و آن‌ها را از حق خود محروم می‌کند.

وقتی حکم شرعی استفاده از پمپ آب را جویا شدم، دیدم جواز آن مبتنی بر رعایت قانون است. در نهایت به این نتیجه رسیدم که نصب پمپ آب بدون منبع آب، قانوناً غیرمجاز و شرعاً حرام است. از این رو، یک منبع آب دویست لیتری هم تهیه کردیم و بعد از نصب آن، پمپ را به منبع متصل کردیم.

نکته‌ی عجیبی که در ایام درگیری با پمپ آب مرا به خود مشغول کرده بود، این بود که می‌دیدم بسیاری از مردم یک حکم شرعی و یک قانون مسلم را این قدر راحت زیر پا می‌گذارند و به این آسانی خود را گرفتار حق الناس می‌کنند! حتی بسیاری از متدینان و اهل نماز و روزه را می‌دیدم که بدون تهیه‌ی منبع آب، پمپشان را مستقیم به آب شهری وصل کرده‌اند و با هر چرخش پروانه‌ی پمپ، حق الناس را به خانه‌ی خود وارد می‌کنند و خود و زن و بچه‌ی خود را از آن سیراب می‌کنند!

آن وقت از زمانه می‌نالیم و از نااهل بودن فرزندان و گرانی و مستجاب نشدن دعا و غفلت از خدا و معنویات!

حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: «بنده دستش را به سوی خدا بلند می‌کند در حالی که خوراکش حرام است، چگونه دعایش مستجاب شود در حالی که حال او این است؟!؛ اِنَّ العبدَ لَیَرفَعُ یَدَهُ اِلَی اللهِ و مَطعَمُهُ حرامٌ فکیفَ یُستَجابُ لَهُ و هذا حالُه؟!». (میزان الحکمه)

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «کسی که می‌خواهد دعایش مستجاب شود، کسبش را حلال کند و بدهی‌ها و حق‌الناس‌ها را ادا کند. دعای بنده‌ای که شکمش از حرام پرشده و حق‌الناس بر گردن دارد، تا خدا بالا نمی‌رود؛ اِذا اَرادَ احدُکم اَن یُستَجابَ لَهُ فَلیُطَیِّبْ کَسبَهُ وَ لْیَخرُجْ مِن مَظالِمِ الناسِ وَ اِنَّ اللهَ لایَرفَعُ الیهِ دُعاءُ عبدٍ و فی بَطنِهِ حرامٌ اَو عِندَهُ مَظلَمَةٌ لِاَحَدٍ مِن خَلقِهِ». (میزان الحکمه)

نکته: منبع آب چیزی غیر از مخزن گوجه‌ای است که یک مخزن بیست و چند لیتری است و روی پمپ نصب می‌شود و آب در داخل آن با فشار وارد می‌شود. منبع آب بزرگ‌تر است و آب شهر با فشار طبیعی در آن ریخته می‌شود.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #5 قمحانیه 1397-01-23 21:04
سلام
از‌مطلب بسیار ارزندتون متشکرم
خیلیا این قضیه رو نمیدونن
کاش به جای چیزای چرت و پرتی که تو فضای مجازی منتشر میشد ازاین مطالب پخش میشد.
من خودم وقتی این قضیه رو فهمیدم که یک روز آب خونه ما قطع شده بود و همه
همسایه های اطراف هم آبشون قطع شده بود اما همسایه بالای واحد ما آب داشت با فشار خوب.... بله پمپ ایشون مستقیم به لوله وصله.
حالا یه سوال
یه راه حل بدین بدای کر بودن آب بغیر از راه حل هایی که دادین چون یه موردش که قلیله و با بچه کوچیک و نجسکاریاش سخته...
موارد دیگه هم که خیلی آب مصرف میشه توی این بحران بی آبی، من یکی که گوشت تنم آب میشه که آب رو باز بذارم تا یه وقتی پمپ روشن بشه....
کمکمون کنید قراره بریم جایی که پمپ داره و......

***** پاسخ *****

سلام بر شما

در یکی از کامنت‌ها، برای حل مشکل شرعی تطهیر نجاست دو راه حل عرض کرده‌ام:

۱. دو بار بشوییم. زیرا یکی از تفاوت‌های آب قلیل با آب کر، این است که برخی نجاست‌ها را با آب قلیل باید دو بار شست ولی با آب کر و جاری یک بار هم کافی است. مثلاً کسی که ادرار کرده و می‌خواهد خود را تطهیر کند، با آب قلیل باید دو بار بشوید ولی با آب کر و جاری یک بار کافی است. (در این باره یادداشت «همیشه دو بار بشوییم» را هم در همین سایت بخوانید)

۲. آن‌قدر شستن را ادامه دهیم تا فشار آب در مخزن گوجه‌ای کم شود و پمپ روشن شود. به محض روشن شدن پمپ، آب لوله‌ها به آب شهری وصل می‌شود و در حکم کر یا جاری خواهد بود. روشن شدن پمپ را هم می‌توان از صدای آن فهمید، و هم می‌توان از تغییر فشار آب متوجه شد. گذشته از این‌ها، به‌صورت عادی اگر ده دوازده ثانیه شیر آب باز باشد، پمپ روشن خواهد شد، حتا اگر صدایش را نشنویم و تغییر فشار آب را متوجه نشویم.

درباره‌ی راه حل اول، سخت نگیرید! مطمئن باشید شما در حالت عادی نیز هر وسیله را (از اعضای بدن خود گرفته تا لباس و ظروف نجس را) بیش از دو بار می‌شویید. کافی است به این نکته توجه داشته باشید و این کار (دو بار شستن) را با توجه انجام دهید.

درباره‌ی راه حل دوم نیز لازم نیست آب را باز بگذارید تا هدر رود، بلکه می‌توانید یک ظرف خالی مثل آفتابه را پر کنید یا همان‌طور که در راه حل دوم عرض کردم، شستن را ادامه دهید تا پمپ روش شود.
نقل قول کردن
0 #4 تهرانخراسانی 1396-04-07 16:25
دوست عزیز باتشکر یک سوال داشتم
باتوجه به اینکه شما منبع انبساط (گوجه ای مانند را می گوییم) وفکر می کنم اب طبقاتتان از حالت کر بودن خارج می شود.چون منبع انبساط بنظرم همواره مقدار کمی آب را در خود ذخیره کرده و در شبکه با فشار نگه داری می کند اما از منبع آب در اینحالت قطع ارتباط دارد.
در خصوص حفظ کر بودن آب لوله های ساختمان چه کنیم؟

***** پاسخ *****

بله پمپ آبی که به مخزن گوجه‌ای مجهز است، برای حفظ فشار آب در درجه‌ای خاص به صورت اتوماتیک قطع و وصل می‌شود و وقتی در حالت قطع قرار دارد، آب داخل لوله‌های ساختمان از شبکه‌ی آب شهری قطع می‌شود و در حکم آب قلیل است.

در چنین وضعیتی برای تطهیر برخی نجاست‌ها دو راه وجود دارد:

۱. دو بار بشوییم. زیرا یکی از تفاوت‌های آب قلیل با آب کر، این است که برخی نجاست‌ها را با آب قلیل باید دو بار شست ولی با آب کر و جاری یک بار هم کافی است. مثلاً کسی که ادرار کرده و می‌خواهد خود را تطهیر کند، با آب قلیل باید دو بار بشوید ولی با آب کر و جاری یک بار کافی است. (در این باره یادداشت «همیشه دو بار بشوییم» را هم در همین سایت بخوانید)

۲. آن‌قدر شستن را ادامه دهیم تا فشار آب در مخزن گوجه‌ای کم شود و پمپ روشن شود. به محض روشن شدن پمپ، آب لوله‌ها به آب شهری وصل می‌شود و در حکم کر یا جاری خواهد بود. روشن شدن پمپ را هم می‌توان از صدای آن فهمید، و هم می‌توان از تغییر فشار آب متوجه شد. گذشته از این‌ها، به‌صورت عادی اگر ده دوازده ثانیه شیر آب باز باشد، پمپ روشن خواهد شد، حتا اگر صدایش را نشنویم و تغییر فشار آب را متوجه نشویم.
نقل قول کردن
0 #3 اصفهانوووو 1396-03-25 18:01
ممنونم ازت بخاطر نکته ریزی که گوشزد کردی.متاسفانه بحران اب جدی شده ما تو منزلنون حتی اب خوردن هم نداریم تمام همسایه ها پمپ بستن فشار زیادی روی ما میاد نیخواستم پمپ ببندم تا این که یک سرچ زدم و مطالب شما را خوندم .باید ببینم تا کجا میتونم فشار بی ابی را تحمل کنم و به محرمات خدا و حق الناس پایبند باشم.چون پمپ با منبع زیاد عاقلانه نیست باید ابی باشه وارد تانک بشه یا نه که بعد پمپ بخواد عمل پمپاژ را انجام بده یا نه؟؟؟

***** پاسخ *****

درود بر شما انسان مؤمن و قانون‌مند!

معمولاً شب‌ها فشار آب بیش‌تر می‌شه و مخزن آب پر می‌شه.

اگه واقعاً به خاطر پمپ‌های بی‌حساب همسایه‌ها، فشار آب این‌قدر پایین هست که عملاً مخزن آب بی‌استفاده خواهد بود، در این صورت شما هم می‌تونید از پمپ بدون مخزن استفاده کنید. این کار در این شرایط، از نظر شرعی و قانونی بی‌اشکاله. البته خوبه نسبت به این فرهنگ نادرست بی‌تفاوت نباشید و به همسایه‌ها گوشزد کنید و برای ترویج فرهنگ استفاده از مخزن به هر شکل ممکن تلاش کنید.
نقل قول کردن
0 #2 بوشهرقاسمپور 1395-03-25 10:31
سلام من از شما ممنونم که بدون توجیهات الکی کاری که درسته انجام دادید ومنبع آب تهیه کردید ایمان آدم ها درشرایط سخت معلوم میشه وباید به شما احسنت گفت واین دوستمون هم بهتره از انتقاد به جا خوشحال باشه نه ناراحت چرا که حقیقت گاهی تلخ وسخت است اما عاقبت آن حتما شبرین خواهدبود.خدارا شکر که هنوز آدمهای باوجدانی که خودشون رو باکلاه شرعی گول نمیزنن تو این دنیاوجود داره.
نقل قول کردن
0 #1 شهریارعبدالله 1394-09-28 18:30
ای کاش به این راحتی دیگران مخصوصا متدینین را به حرام خواری متهم نمیکردی چون خیلی از اونها خبر ندارن و وقتی متوجه قضییه میشوند میرن دنبال برطرف کردن مسئله و طبق فتوای مراجع تقلید اگر اداره آب و فاضلاب منطقه اجازه بده اشکال نداره.من خودم رفتم و از اداره آب منظقه این اجازه را گرفتم و به چند نفری که گفتم رفتن دنبال قضییه...
وقتی مطلبتو میخوندم تو ذهنم میومد که نکنه چون خودت تو زحمت افتادی و هزینه کردی و داری میبینی مردم این هزینه را متحمل نمیشن ناراحتی

*****
پاسخ:

بعید می‌دونم نوشته‌م بوی توهین بده! من کسی رو به حرام‌خوری عمدی متهم نکردم. همه می‌دونن که استفاده از پمپ بدون منبع شرعاً و قانوناً ممنوعه، ولی بعضی‌ها با این‌که نماز می‌خونن و روزه هم می‌گیرن، اما این کار رو خیلی جدی نمی‌گیرن و تصور نمی‌کنن که چنین کاری منجر به حرام‌خواری بشه. من فقط این نکته رو تذکر دادم تا کسی که اهل تقوا است، تکلیف خودشو بدونه.

اتفاقاً من همون اولین بار که به سازمان آب مراجعه کردم، احساس کردم که نسبت به استفاده از پمپ بدون منبع سهل‌انگاری می‌شه و کارمندان سازمان آب این کار خلاف قانون رو خیلی جدی نمی‌گیرن. اگه اهلش بودم، من هم بی‌سروصدا این کارو می‌کردم. کسی جلوی منو نگرفت جز ایمان و وجدان خودم!

محض یادآوری شما دوست عزیز عرض کنم که استفاده از پمپ بدون منبع قانوناً ممنوعه و هیچ مسؤولی نمی‌تونه برای کار خلاف قانون اجازه صادر کنه. اگه هم کتباً یا شفاهاً چنین اجازه‌ای صادر بشه، حمل بر سهل‌انگاری و بی‌توجهی به قانون می‌شه، چیزی که متأسفانه تو ادارات ما کم نیست!

درکش خیلی آسونه: وقتی من توی خونه‌م پمپ آب رو مستقیم به شبکه‌ی آب وصل می‌کنم، پمپ من آب توی لوله‌ی کوچه رو می‌مکه به خونه‌ی من و فشار آب همسایه‌ها کم می‌شه و این یعنی تجاوز به حقوق دیگران. آیا اجازه‌ی فلان مسؤول باعث می‌شه فشار آب همسایه‌ها کم نشه و سهم آب اون‌ها وارد خونه‌ی من نشه؟!

برای اطمینان این لینک‌ها رو ببینید:

http://122.tpww.ir/fa/question

http://rooyeshnews.com/zayanderood/47164-3920502080647.html?matni=1

http://www.makhzaneab.com/%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%A8%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D9%8A-%DA%A9%D9%86/

http://www.isna.ir/fa/news/93041407954/%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A2%D8%A8-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%A2%D8%A8-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

دختربچه‌ی زیبا و پدر بی‌غیرت

دو سه سال پیش روزی با چند نفر از دوستان طلبه از یک برنامه‌ی تبلیغی برمی‌گشتیم به قم. در اتوبان تهران قم در حال رانندگی بودم که با رسیدن وقت نماز، در یکی از مجتمع‌های خدماتی رفاهی بین راه توقف کردیم.

 همین که پیاده شدیم، با صحنه‌ی غیرمنتظره‌ای مواجه شدم. یک دختربچه‌ی ده دوازده ساله مثل یک عروسک بزک کرده با موهای باز و با لباس آستین کوتاه و در کمال تعجب با پاپوشی کوتاه‌تر از شلوارک! من همین‌که چشمم به او افتاد، فکر و ذهنم قفل کرد و هیچ عکس‌العملی به ذهنم نرسید جز این‌که سرم را انداختم پایین و رفتم به سمت سرویس بهداشتی.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

ازدواج موقت

پرسش:

مدتی است درباره‌ی ازدواج موقت مطالعاتی راشروع کرده‌ام‌؛ آثار شهید مطهری، فتوای مراجع و بررسی سایت‌های گوناگون درباره‌ی این موضوع بسیار مفید بوده اما جواب چند سوال اساسی‌ام را نتوانستم از این منابع  به طور رک و پوست‌کنده پیدا کنم. از شما خواهشمندم به این سوال‌ها  پاسخ داده و از منابع مرتبطی که در این حوزه  کمک بهتری می‌کنند چند مورد را معرفی کنید.

1. شرایط ازدواج موقت به صورت دقیق  کدامند؟ (اکثر منابع می‌گویند در شرایط خاص ولی همین شرایط خاص یعنی چه؟ شما این شرایط را برای جوان مجرد چه می‌دانید؟ لطفا پاسخ کلی ندهید)

2. برخی از احادیث به ثواب ازدواج موقت تاکید دارند و برخی دیگر(در حدیثی از امام  صادق ع) انجام در شرایط غیرخاص را حرام می‌دانند! تکلیف جوان دانشجو چیست؟ آیا با ازدواج موقت کار صوابی انجام می‌دهد یا گرفتار اطاعت از شهوت شده است؟ اگر ازدواج موقت نکند، درگذر زمان مشکلی در توان جنسی او ایجاد می‌شود؟ کنترل شهوت کی به معنی رهبانیت تلقی می‌شود؟

3. آثار بد ازوداج موقت کدامند؟ (خواهشا با صراحت بیان کنید)

پاسخ:

ادامه مطلب...
ما 77 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1115592
امروز352
دیروز889
این هفته352
این ماه22039
مجموع1115592

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!