ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

پمپ آب و حق الناسبسم الله

فشار آب در خانه‌ی ما کم است و همه‌ی ساختمان را که سه واحد (یک زیرزمین و دو طبقه) است به خوبی پشتیبانی نمی‌کند. به همین دلیل چند روز پیش به فکر پمپ آب افتادم و با مشورت ساکنان واحدهای دیگر تصمیم گرفتیم پمپ آبی تهیه کنیم.

به افراد و مراکز مختلفی برای دریافت راهنمایی و مشورت مراجعه کردم. یکی از جاهایی که مراجعه کردم، شرکت آب و فاضلاب بود. مراجعه کردم تا ببینم اگر نصب پمپ آب، قاعده و قانون و فرایند اداری دارد، انجام دهم. گفتند هیچ ساز و کار اداری ندارد و فقط توصیه کردند که از منبع آب استفاده کنیم و ابتدا منبع آب را به کنتور آب وصل کنیم و بعد، پمپ را به منبع آب وصل کنیم، به‌گونه‌ای که منبع آب با فشار عادی آب شهر پر شود و پمپ، آب را از منبع بکشد و به لوله‌های ساختمان منتقل کند.

طبق راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های دریافتی به بازار رفتم و از چند مغازه‌ی مرتبط پرس‌وجویی کردم. وقتی موضوع منبع آب و توصیه‌ی کارشناس را درباره‌ی آن مطرح می‌کردم، می‌دیدم که کسی اهمیتی به استفاده از منبع آب نمی‌دهد و چنان بود که گویا اصلاً چیزی به عنوان منبع آب در بین فروشندگان و خریداران پمپ آب مطرح نیست. تعجب کردم و دوباره به کارشناسان شرکت آب مراجعه کردم. این دفعه صریح‌تر پرسیدم تا تکلیف خود را بدانم. گفتند: از نظر قانونی نصب پمپ بدون منبع آب ممنوع است؛ زیرا اگر پمپ بدون منبع باشد و مستقیم به کنتور وصل شود، آب داخل لوله‌های شهر را می‌مکد و در نتیجه فشار آبِ دیگر مصرف کنندگان کم می‌شود. به عبارت دیگر، آب دیگران را می‌کشد و آن‌ها را از حق خود محروم می‌کند.

وقتی حکم شرعی استفاده از پمپ آب را جویا شدم، دیدم جواز آن مبتنی بر رعایت قانون است. در نهایت به این نتیجه رسیدم که نصب پمپ آب بدون منبع آب، قانوناً غیرمجاز و شرعاً حرام است. از این رو، یک منبع آب دویست لیتری هم تهیه کردیم و بعد از نصب آن، پمپ را به منبع متصل کردیم.

نکته‌ی عجیبی که در ایام درگیری با پمپ آب مرا به خود مشغول کرده بود، این بود که می‌دیدم بسیاری از مردم یک حکم شرعی و یک قانون مسلم را این قدر راحت زیر پا می‌گذارند و به این آسانی خود را گرفتار حق الناس می‌کنند! حتی بسیاری از متدینان و اهل نماز و روزه را می‌دیدم که بدون تهیه‌ی منبع آب، پمپشان را مستقیم به آب شهری وصل کرده‌اند و با هر چرخش پروانه‌ی پمپ، حق الناس را به خانه‌ی خود وارد می‌کنند و خود و زن و بچه‌ی خود را از آن سیراب می‌کنند!

آن وقت از زمانه می‌نالیم و از نااهل بودن فرزندان و گرانی و مستجاب نشدن دعا و غفلت از خدا و معنویات!

حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: «بنده دستش را به سوی خدا بلند می‌کند در حالی که خوراکش حرام است، چگونه دعایش مستجاب شود در حالی که حال او این است؟!؛ اِنَّ العبدَ لَیَرفَعُ یَدَهُ اِلَی اللهِ و مَطعَمُهُ حرامٌ فکیفَ یُستَجابُ لَهُ و هذا حالُه؟!». (میزان الحکمه)

امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «کسی که می‌خواهد دعایش مستجاب شود، کسبش را حلال کند و بدهی‌ها و حق‌الناس‌ها را ادا کند. دعای بنده‌ای که شکمش از حرام پرشده و حق‌الناس بر گردن دارد، تا خدا بالا نمی‌رود؛ اِذا اَرادَ احدُکم اَن یُستَجابَ لَهُ فَلیُطَیِّبْ کَسبَهُ وَ لْیَخرُجْ مِن مَظالِمِ الناسِ وَ اِنَّ اللهَ لایَرفَعُ الیهِ دُعاءُ عبدٍ و فی بَطنِهِ حرامٌ اَو عِندَهُ مَظلَمَةٌ لِاَحَدٍ مِن خَلقِهِ». (میزان الحکمه)

نکته: منبع آب چیزی غیر از مخزن گوجه‌ای است که یک مخزن بیست و چند لیتری است و روی پمپ نصب می‌شود و آب در داخل آن با فشار وارد می‌شود. منبع آب بزرگ‌تر است و آب شهر با فشار طبیعی در آن ریخته می‌شود.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #4 تهرانخراسانی 1396-04-07 16:25
دوست عزیز باتشکر یک سوال داشتم
باتوجه به اینکه شما منبع انبساط (گوجه ای مانند را می گوییم) وفکر می کنم اب طبقاتتان از حالت کر بودن خارج می شود.چون منبع انبساط بنظرم همواره مقدار کمی آب را در خود ذخیره کرده و در شبکه با فشار نگه داری می کند اما از منبع آب در اینحالت قطع ارتباط دارد.
در خصوص حفظ کر بودن آب لوله های ساختمان چه کنیم؟

***** پاسخ *****

بله پمپ آبی که به مخزن گوجه‌ای مجهز است، برای حفظ فشار آب در درجه‌ای خاص به صورت اتوماتیک قطع و وصل می‌شود و وقتی در حالت قطع قرار دارد، آب داخل لوله‌های ساختمان از شبکه‌ی آب شهری قطع می‌شود و در حکم آب قلیل است.

در چنین وضعیتی برای تطهیر برخی نجاست‌ها دو راه وجود دارد:

۱. دو بار بشوییم. زیرا یکی از تفاوت‌های آب قلیل با آب کر، این است که برخی نجاست‌ها را با آب قلیل باید دو بار شست ولی با آب کر و جاری یک بار هم کافی است. مثلاً کسی که ادرار کرده و می‌خواهد خود را تطهیر کند، با آب قلیل باید دو بار بشوید ولی با آب کر و جاری یک بار کافی است. (در این باره یادداشت «همیشه دو بار بشوییم» را هم در همین سایت بخوانید)

۲. آن‌قدر شستن را ادامه دهیم تا فشار آب در مخزن گوجه‌ای کم شود و پمپ روشن شود. به محض روشن شدن پمپ، آب لوله‌ها به آب شهری وصل می‌شود و در حکم کر یا جاری خواهد بود. روشن شدن پمپ را هم می‌توان از صدای آن فهمید، و هم می‌توان از تغییر فشار آب متوجه شد. گذشته از این‌ها، به‌صورت عادی اگر ده دوازده ثانیه شیر آب باز باشد، پمپ روشن خواهد شد، حتا اگر صدایش را نشنویم و تغییر فشار آب را متوجه نشویم.
نقل قول کردن
0 #3 اصفهانوووو 1396-03-25 18:01
ممنونم ازت بخاطر نکته ریزی که گوشزد کردی.متاسفانه بحران اب جدی شده ما تو منزلنون حتی اب خوردن هم نداریم تمام همسایه ها پمپ بستن فشار زیادی روی ما میاد نیخواستم پمپ ببندم تا این که یک سرچ زدم و مطالب شما را خوندم .باید ببینم تا کجا میتونم فشار بی ابی را تحمل کنم و به محرمات خدا و حق الناس پایبند باشم.چون پمپ با منبع زیاد عاقلانه نیست باید ابی باشه وارد تانک بشه یا نه که بعد پمپ بخواد عمل پمپاژ را انجام بده یا نه؟؟؟

***** پاسخ *****

درود بر شما انسان مؤمن و قانون‌مند!

معمولاً شب‌ها فشار آب بیش‌تر می‌شه و مخزن آب پر می‌شه.

اگه واقعاً به خاطر پمپ‌های بی‌حساب همسایه‌ها، فشار آب این‌قدر پایین هست که عملاً مخزن آب بی‌استفاده خواهد بود، در این صورت شما هم می‌تونید از پمپ بدون مخزن استفاده کنید. این کار در این شرایط، از نظر شرعی و قانونی بی‌اشکاله. البته خوبه نسبت به این فرهنگ نادرست بی‌تفاوت نباشید و به همسایه‌ها گوشزد کنید و برای ترویج فرهنگ استفاده از مخزن به هر شکل ممکن تلاش کنید.
نقل قول کردن
0 #2 بوشهرقاسمپور 1395-03-25 10:31
سلام من از شما ممنونم که بدون توجیهات الکی کاری که درسته انجام دادید ومنبع آب تهیه کردید ایمان آدم ها درشرایط سخت معلوم میشه وباید به شما احسنت گفت واین دوستمون هم بهتره از انتقاد به جا خوشحال باشه نه ناراحت چرا که حقیقت گاهی تلخ وسخت است اما عاقبت آن حتما شبرین خواهدبود.خدارا شکر که هنوز آدمهای باوجدانی که خودشون رو باکلاه شرعی گول نمیزنن تو این دنیاوجود داره.
نقل قول کردن
0 #1 شهریارعبدالله 1394-09-28 18:30
ای کاش به این راحتی دیگران مخصوصا متدینین را به حرام خواری متهم نمیکردی چون خیلی از اونها خبر ندارن و وقتی متوجه قضییه میشوند میرن دنبال برطرف کردن مسئله و طبق فتوای مراجع تقلید اگر اداره آب و فاضلاب منطقه اجازه بده اشکال نداره.من خودم رفتم و از اداره آب منظقه این اجازه را گرفتم و به چند نفری که گفتم رفتن دنبال قضییه...
وقتی مطلبتو میخوندم تو ذهنم میومد که نکنه چون خودت تو زحمت افتادی و هزینه کردی و داری میبینی مردم این هزینه را متحمل نمیشن ناراحتی

*****
پاسخ:

بعید می‌دونم نوشته‌م بوی توهین بده! من کسی رو به حرام‌خوری عمدی متهم نکردم. همه می‌دونن که استفاده از پمپ بدون منبع شرعاً و قانوناً ممنوعه، ولی بعضی‌ها با این‌که نماز می‌خونن و روزه هم می‌گیرن، اما این کار رو خیلی جدی نمی‌گیرن و تصور نمی‌کنن که چنین کاری منجر به حرام‌خواری بشه. من فقط این نکته رو تذکر دادم تا کسی که اهل تقوا است، تکلیف خودشو بدونه.

اتفاقاً من همون اولین بار که به سازمان آب مراجعه کردم، احساس کردم که نسبت به استفاده از پمپ بدون منبع سهل‌انگاری می‌شه و کارمندان سازمان آب این کار خلاف قانون رو خیلی جدی نمی‌گیرن. اگه اهلش بودم، من هم بی‌سروصدا این کارو می‌کردم. کسی جلوی منو نگرفت جز ایمان و وجدان خودم!

محض یادآوری شما دوست عزیز عرض کنم که استفاده از پمپ بدون منبع قانوناً ممنوعه و هیچ مسؤولی نمی‌تونه برای کار خلاف قانون اجازه صادر کنه. اگه هم کتباً یا شفاهاً چنین اجازه‌ای صادر بشه، حمل بر سهل‌انگاری و بی‌توجهی به قانون می‌شه، چیزی که متأسفانه تو ادارات ما کم نیست!

درکش خیلی آسونه: وقتی من توی خونه‌م پمپ آب رو مستقیم به شبکه‌ی آب وصل می‌کنم، پمپ من آب توی لوله‌ی کوچه رو می‌مکه به خونه‌ی من و فشار آب همسایه‌ها کم می‌شه و این یعنی تجاوز به حقوق دیگران. آیا اجازه‌ی فلان مسؤول باعث می‌شه فشار آب همسایه‌ها کم نشه و سهم آب اون‌ها وارد خونه‌ی من نشه؟!

برای اطمینان این لینک‌ها رو ببینید:

http://122.tpww.ir/fa/question

http://rooyeshnews.com/zayanderood/47164-3920502080647.html?matni=1

http://www.makhzaneab.com/%D8%BA%DB%8C%D8%B1-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%A8%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D9%8A-%DA%A9%D9%86/

http://www.isna.ir/fa/news/93041407954/%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%A2%D8%A8-%D8%A8%D8%A7-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D9%BE%D9%85%D9%BE-%D8%A2%D8%A8-%D9%86%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

پیاده و سواره

با نام خدا

سال چهارم طلبگي در مدرسه‌ي معصوميه بوديم. صبح جمعه‌اي با رفقا قرار گذاشتيم برويم به مسجد مقدس جمكران. من گفتم پياده برويم ولي رفقا مخالفت كردند. نتيجه اين شد كه من پياده براي خودم بروم و آن‌ها با ماشين. آن‌ها حركت كردند و من هم مي‌خواستم حركت كنم كه گفتم يك تفألي به ديوان حافظ شيرازي بزنيم. غزلي آمد كه در آن، اين بيت مرا شگفت‌زده كرد:

تو دستگير شو اي خضر پي‌خجسته كه من          پياده مي‌روم و همرهان سوارانند

پرسش و پاسخ (تصادفی)

آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!

پرسش:

این چه حکمی است که اجازه نمی‌دهد وقتی من فهمیدم دین دیگری حق است به آن ایمان بیاورم و باید پنهان‌کاری کنم؟ و نه تنها این حق را نمی‌دهد بلکه تنبیه‌های بزرگی نیز دارد! هم‌چنین حکم ارتداد کسی که از اول مسلمان بوده اعدام است بر خلاف کسی که با تحقیق و علم بعدًا وارد این دین شده است و این در حالی است که حق اولی از دومی بیش‌تر است!

پاسخ:

تصوری که شما از «ادیان مختلف» و «دنبال دین حق بودن» دارید، تصور درستی نیست؛ در نتیجه، تصورتان درباره‌ی حکم ارتداد هم نادرست است.

ادامه مطلب...
ما 35 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1027995
امروز370
دیروز790
این هفته4703
این ماه19812
مجموع1027995

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!