یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398

شماره‌ی پیام‌رسان (فعلاً فقط سروش):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

سلام به 14 معصوم (ع)

با نام خدا

همان‌طور که همگی دیده‌اید و شنیده‌اید، از قدیم مرسوم است بعد از نماز و تعقیبات، به اهل بیت علیهم‌السلام سلام می‌گویند. یک بار در مسجد اعظم قم پای منبر استاد فرحزاد بودم که ایشان گفتند:

«این سلام بعد از نماز، هرچند نسبت به آن، دستور دینی مستقیم با این خصوصیات از طرف شارع نرسیده است ولی به‌طور کلی سلام از راه دور به اهل بیت، از نظر شارع مشروع است و مواردی هم داریم که دستور به زیارت و سلام از راه دور داده‌اند. به همین دلیل می‌توان این سلام بعد از نماز را هم از آن باب، مطلوب دانست. ولی یکی از ضعف‌ها و اشکالات این سلام مرسوم، این است که ناقص است؛ یعنی از بین 14 معصوم، فقط خطاب به امام حسین و امام رضا و امام زمان علیهم‌السلام است؛ و این تبعیض هیچ وجه درستی ندارد. چه خوب است حالا که شما سلام می‌دهید، به همه‌ی چهارده معصوم علیهم‌السلام سلام بدهید.»

از همان روزها به بعد می‌دیدم که بعد از نماز در حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها به همه‌ی چهارده معصوم سلام می‌دهند. در مسجد جمکران نیز چنین بود. جاهای دیگر هم دیده‌ام که به همه‌ی چهارده معصوم سلام می‌دهند.

از آن‌جایی که سلام به اهل بیت بعد از نماز، به صورت یک عمل عبادی خاص از طرف شارع تشریع نشده است، لذا عبارت ثابتی هم برای این عبادت زیبا و عاشقانه وجود ندارد. هرکسی با سلیقه‌ی خود می‌تواند از عبارت‌های مجاز و مشروع استفاده نماید. معروف‌ترین حالت چنین است:

السلام علیک یا رسول الله

السلام علیک یا امیرالمؤمنین

السلام علیک یا فاطمة الزهراء

السلام علیک یا حسن بن علی

السلام علیک یا حسین بن علی

السلام علیک یا علی بن الحسین

السلام علیک یا محمد بن علی

السلام علیک یا جعفر بن محمد

السلام علیک یا موسی بن جعفر

السلام علیک یا علی بن موسی

السلام علیک یا محمد بن علی

السلام علیک یا علی بن محمد

السلام علیک یا حسن بن علی

السلام علیک یا بقیة الله، یا صاحب الزمان...

اما من ترجیح می‌دهم علاوه بر اسم ائمه، برای هرکدام، یک لقب هم استفاده شود. به این شکل:

السلام علیکَ یا رسولَ الله

السلام علیکَ یا امیرَالمؤمنین

السلام علیکِ یا فاطمةُ الزهراءُ

السلام علیکَ یا حسنَ بنَ علیٍ نِ المجتبی

السلام علیکَ یا حسینَ بنَ علیٍ سیدَ الشهداءِ

السلام علیکَ یا علیَّ بنَ الحسینِ زینَ العابدینَ

السلام علیکَ یا محمدَ بنَ علیٍ نِ الباقرُ

السلام علیکَ یا جعفرَ بنَ محمدٍ نِ الصادقُ

السلام علیکَ یا موسی بنَ جعفرٍ نِ الکاظمُ

و رحمة الله و برکاته

السلام علیکَ یا علیَّ بنَ موسَی الرضَا المُرتضی

و رحمة الله وبرکاته

السلام علیکَ یا محمدَ بنَ علیٍ نِ الجوادُ

السلام علیکَ یا علیَّ بنَ محمدٍ نِ الهادی

السلام علیکَ یا حسنَ بنَ علیٍ نِ العسکری

السلام علیکَ یا بقیةَ اللهِ، یا صاحبَ الزمان

و رحمة الله و برکاته

برای سلام به پیامبر و امیرالمؤمنین و حضرت زهرا و امام حسن و امام حسین و امام سجاد و امام باقر و امام صادق و امام کاظم علیهم‌السلام رو به قبله می‌ایستیم (مرقد همه‌ی آن‌ها در جهت قبله است). برای سلام به امام رضا علیه‌السلام به سمت مشهد مقدس می‌ایستیم. بعد از سلام به امام رضا، برای سلام به بقیه، دوباره به سمت قبله می‌ایستیم.

اضافه کردن لقب به اسامی ائمه باعث می‌شود راحت‌تر آن اسامی نورانی را حفظ کنیم (چون اسامی تکراری مخصوصاً محمد و علی در بینشان زیاد است) مخصوصاً برای کوچک‌ترها که معمولا برای حفظ اسامی دوازده امام و چهارده معصوم مشکل دارند. بچه‌ها معمولاً امام نهم را به نام «جواد» می شناسند نه «محمد بن علی» و امام دهم را «هادی» می‌شناسند نه «علی بن محمد». تکرار این اسامی پاک بعد از هر نماز باعث می‌شود دیگر هیچ‌گاه هیچ بچه شیعه‌ای اسم امامانش را فراموش نکند.

برای مشاهده و دریافت تصویر بزرگ‌تر، بر روی آن کلیک کنید

برای دریافت فایل صوتی سلام به 14 معصوم این‌جا را کلیک کنید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • #1554

  داود

  با سلام مرقد مطهر امام کاظم علیه السلام در جهت قبله نیست،،، البته در شهر های ایران....

  ***** پاسخ *****

  برای رو به قبله یا رو به حرم بودن، دقت ریاضی لازم نیست. تشخیص عرفی کافی است.
  برای نماز که فریضه‌ای واجب است، رو به قبله بودن امری عرفی است و چند درجه انحراف که در نظر عرف نادیده گرفته می‌شود اشکالی ندارد، پس درباره‌ی سلام به چهارده معصوم (ع) هم که کاری مستحب است، رو به حرم بودن عرفی، کافی است.

 • #207

  امیر عباس

  سلام ایا درسته که اقا امام زمان زن وبچه دارد چون در کتاب مصباح کفعمی وموعدنامه وکتاب های زیادی که بعضی از علما میگویند حضرت زن وبچه دارد وبعضی ها می گویند خیر کدام درست است ودلیل ان رابیاورید

  ***** پاسخ *****

  سلام
  در کتاب ارزشمند «دادگستر جهان» اثر آیت الله امینی در این باره آمده است:
  نظر قاطعی در این زمینه وجود ندارد. ممکن است حضرت در حال غیبت هیچ خانواده‌ای نداشته باشد و ممکن است همراه همسر و فرزند باشد. خانواده نداشتن حضرت می‌تواند به‌خاطر شرایط خاص غیبت توجیه‌پذیر باشد و داشتن همسر و فرزند نیز از قدرت و مشیت خدا بیرون نیست و همان‌طور که خدا زندگی خود حضرت را در پشت پرده‌ی غیبت تدبیر می‌کند، می‌تواند زندگی خانواده‌ی حضرت را نیز به این حالت تدبیر کند.
  خلاصه این‌که هر دو حالت ممکن است و دلیل قاطعی بر هیچ کدام از دو نظر وجود ندارد.

 • #206

  علی

  سپاس فراوان

 • #205

  محمدی

  سلام
  نوشتن نام امامان برپارچه ونصب آن بر قبله و نماز خواندن مقابل آن چه صورتی دارد؟
  متشکرم

  ***** پاسخ *****

  سلام. اگه این کار با قصد عبادت صاحبان این نام‌ها و رکوع و سجده در برابر آن‌ها نباشه، گناه نیست؛ ولی پسندیده هم نیست و از آن‌جایی که چنین کارهایی بهانه می‌دهد به دست مخالفان شیعه و آن‌ها با دیدن چنین چیزهایی دچار سوءتفاهم می‌شوند و شیعیان رو مشرک می‌پندارند، باید از چنین کارهایی پرهیز بشود.

 • #204

  محمد احسانی

  سلام - سلام اگر با ذکر مقامات و مراتب خاصه باشد به حقیقت سلام نزدیکتر است شما سلام های که جناب شیخ اکبر معروف به ابن عربی دارند را ببینید هر انسان منصف و عمیق را حیرت زده می کند و براستی چند نفر را می توان شمرد که اصلا عمق معانی این سلام های بلند به لحاظ مضامینی که ایشان دارند را بفهمد.

 • #203

  ابراهیم

  اجرتان با کریم الله

 • #201

  محمدعلی

  باسلام :معمولا در مساجد بعداز نماز به چهارده معصوم سلام می دهیم حال اگر بعداز سلام دادن به حضرت زهرا (س)به حضرت خدیجه (س)و حضرت زینب (ُس)وبعداز سلام به امام حسین (ع)به حضرت ابوالفضل (ع) سلام بدهیم اشکال دارد

  ***** پاسخ *****

  علیکم السلام. سلام به سایر اولیای الاهی غیر از معصومان هم خوبه ولی نه در نماز جماعت و به صورت عمومی. بلکه فقط به عنوان یک برنامه‌ی فردی. مثلاً من خودم در نمازهای فرادای خودم، هنگام سلام به امام رضا علیه‌السلام، به حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها نیز سلام می‌دم. برای مسجد و برنامه‌های عمومی بهتره به معصومان اکتفا بشه؛ چون بیش از اون، باعث خستگی و زدگی مردم عادی می‌شه.

 • #200

  علی

  سلام
  سلام دادن به ائمه مثل امام حسین در قنوت ایرادی دارد؟ چند سالی هس تو قنوت اینو میگم: السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و ... چون جایی خوندم در نماز به غير خدا نبايد توجه بشه اگه جواب زودتر بدین لطف کردی چون نمیدونم نمازام اشکال داره یا نه در ضمن منظور از اینکه در نماز به غير خدا نبايد توجه بشه رو بیشتر توضیح بدین

  ***** پاسخ *****

  سلام. توجه به غیر خدا دو حالت داره:
  ۱. توجه به عنوان معبود. در نتیجه، این توجه می‌شه عبادت و پرستش اون فرد غیر خدا.
  ۲. توجه نه به عنوان معبود؛ بلکه به عنوان شفیع، واسطه، ولی خدا و بنده‌ی مقرب خدا و عناوین دیگه.

  توجه به ائمه علیهم‌السلام اگه به صورت اول باشه، این کار گناهه و نماز رو باطل می‌کنه؛ ولی توجه به صورت دوم هیچ اشکالی نداره.
  وقتی در قنوت می‌گید: «السلام علی الحسین»، اگه به امام حسین به عنوان معبود و خدا توجه دارید، گناهه و نمازتون باطله؛ ولی اگه به حضرت به عنوان بنده‌ی خدا و شفیع آبرومند خدا توجه می‌کنید، این کار نه تنها اشکال نداره، بلکه ارزش نماز شما رو بالا می‌بره.
  من از شما می‌پرسم: «السلام علی الحسین» در قنوت با «السلام علیک ایها النبی» و «السلام علینا و علی عباد الله الصالحین» و «السلام علیکم» در سلام نماز چه فرقی داره؟ هرچی در توضیح و توجیه اون سلام‌ها گفتید، همین جا هم بگید!

 • #199

  نادعلی شهابی رابری

  اجرتان به خدای سبحان احسنت بسیاراجرداردکارتان

 • #197

  عسگرخالدی

  باسلام خسته نباشید.به سوال دارم. منظورازذوالقرنین در قرآن کریم چیست بعضی ها می گویند منظور این کورش کبیر است واقعیت داره

  ***** پاسخ *****

  سلام. در تفاسیر درباره‌ی شخصیت ذوالقرنین مفصلاً بحث شده. می‌توانید به تفسیر نمونه و المیزان ذیل آیه‌ی ۸۳ سوره‌ی کهف مراجعه کنید. در این دو تفسیر بیان شده که یکی از احتمال‌ها درباره‌ی هویت ذوالقرنین این است که او همان کورش کبیر است.
  لطفاً جهت رعایت حال کاربران دیگر، ذیل هر مطلبی، درباره‌ی همان موضوع، نظر یا سؤال مطرح کنید و اگر مطلب یا سؤال غیرمرتبطی دارید، از بخش «پرسش و پاسخ» یا «تماس با من» مطرح نمایید.

 • #196

  scientist

  سلام
  قبلا جایی خونده بودم که اسم اصلی امام عصر(عج) محمد هست، اما تا زمانی که ایشون در غیبت به سر می برن نباید از این نام برای ایشون استفاده بشه و حتی در متن ها هم این نام به شکل م ح م د برای ایشون به کار برده میشه؛
  این موضوع چه دلیلی داره؟!

  ***** پاسخ *****

  بله نام اصلی حضرت، محمد است. روایاتی از اهل بیت (ع) اومده که از گفتن این نام منع شده. نظر برخی از علمای بزرگ (مانند شیخ انصاری و شیخ حر عاملی) اینه که گفتن نام اصلی حضرت در زمان ما اشکالی نداره و منعی که در روایات اومده مربوط به زمان غیبت صغرا است که اون موقع، جان حضرت از طرف حکومت وقت در خطر بوده و برای حفظ جان حضرت، تلاش شده ویژگی‌های حضرت به صورت راز در بین شیعیان باقی بمونه و به دست نااهلان نرسه تا خطری حضرت رو تهدید نکنه و دوره‌ی غیبت صغرا به سلامت سپری بشه. ولی الآن که در غیبت کبرا دست هیچ دشمنی نمی‌تونه به حضرت برسه، به نظر می‌رسه دیگه دلیلی برای این پنهان‌کاری وجود نداره.

 • #195

  Hiyam100

  باسلام وخداقوت خدمت شما دوست دینی.
  وقت وعاقبتتان بخیر ان شاالله.
  درگوگل پستهای دینی میگذارم ،ابتدای پستهام یک سلام
  میگذارم ،لکن سلام های متعددومتنوع میخوام ،ازکجا میتونم
  پیداکنم.راهنماییم کنید ممنون میشم.

  ***** پاسخ *****

  سلام و خداقوت!
  اگه منظورتون سلام‌های رسیده از اهل بیته، تعداد این سلام‌ها محدوده و یقیناً نمی‌تونید برای همیشه مطالبتون رو با سلام‌های جدید و غیرتکراری آغاز کنید. با این حال بهترین منبع برای سلام‌های مأثور از اهل بیت (ع) زیارت‌نامه‌ها است که در کتب ادعیه مثل مفاتیح الجنان هست.

 • #194

  مهدی

  سلام
  بهترین حالت بدن در هنگام گفتن این سلام ها چیه ؟

  ***** پاسخ *****

  سلام
  ۱. حالت خاصی مثل ایستادن و نشستن و غیره توصیه نشده است. آن‌چه مطلوب است این است که انسان در حالت ادب و تواضع به اهل بیت علیهم السلام سلام بدهد. از همین رو، خیلی‌ها هنگام قرائت این سلام‌ها، دست به سینه می‌گذارند.
  ۲. دست را به حالت دعا گرفتن وجهی ندارد و مناسب نیست.
  ۳. هنگام سلام به امام زمان علیه‌السلام طبق سیره‌ی اهل بیت، خوب است ایستاده باشیم و دست را بر سر بگذاریم.

 • #193

  شهرام

  سلام
  من تو خدمت اینجور سلام دادن و یاد گرفتم و خیلی دوسداشتم و میگفتم
  ولی فلسفشو نمیدونستم که تو سایت فهمیدم.
  با تشکر

 • #192

  محمد

  خوب بود دست شما درد نكنه وقت گذاشتي متشكرم

 • #191

  حامد

  خیلی جالب دستتون درد نکنه. اجرکم عندالله

 • #190

  مهدي

  سلام و عرض ادب ايا برگشتن از قبله در هنگام سلام به امام رضا ع و رو به حرم ان حضرت ايا ماثوره است يا بجهت متعارف بودن است ؟ با تشكر از شما

  ***** پاسخ *****

  سلام/ امام صادق علیه‌السلام خطاب به ابن‌ابی‌عمیر می‌فرماید:
  کسی که توان زیارت از نزدیک را ندارد، در جای بلندی قرار گیرد و دو رکعت نماز بخواند سپس رو به سوی قبور ما کند و سلام دهد که به ما خواهد رسید.
  منبع حدیث: مفاتیح نوین (اثر آیت الله مکارم) به نقل از کامل الزیارات.

 • #189

  میررضا

  خیلی ممنون آقا لطف کردید

 • #188

  میررضا

  سلام واقعا دسستون درد نکنه
  آیا میشه همین سلام رو بصورت صوتی هم پیدا کرد؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  پاسخ مدیر سایت:
  سلام، ممنون/ من فایل صوتیش رو سراغ ندارم. چیز سختی نیست؛ نیاز به صوت نیست!

  برای دخترم میخوام که گوش کنه و یاد بگیره اگه پیدابکنی خیلی ممنون میشم.

  ***** پاسخ *****

  خدا شما و دختر مؤمنتون رو حفظ کنه!
  خودم فایل صوتیش رو براتون درست کردم و تو بخش دانلود گذاشتم. لینکش رو انتهای مطلب هم گذاشتم.
  کاش همه‌ی پدر و مادرها مثل شما به تربیت دینی بچه‌هاشون این‌طور دقیق و ظریف توجه داشتند!

 • #187

  میررضا

  سلام واقعا دسستون درد نکنه
  آیا میشه همین سلام رو بصورت صوتی هم پیدا کرد؟

  ***** پاسخ *****

  سلام، ممنون/ من فایل صوتیش رو سراغ ندارم. چیز سختی نیست؛ نیاز به صوت نیست!

 • #186

  Soheil

  سلام.شما سلام هارابه امامان نوشتید ولی ننوشتید که مرقدهر کدام کدام طرف است.

  ***** پاسخ *****

  سلام، چرا دیگه! هم توی متن نوشتم هم توی تصویر.
  غیر از امام رضا (ع) که رو به مشهد می‌ایستیم، برای بقیه رو به قبله می‌ایستیم، چون مرقد آن‌ها مدینه و نجف و کربلا و کاظمین و سامرا است که همگی در سمت قبله است.

 • #185

  maryam

  ممنون بابت این پست
  من فلسفه اینکه چرا تو سلاما جهت رو تغییر میدن رو نمیدونستم

 • #184

  محسن

  اجركم عند الله

 • #183

  فیضی

  عالی بود دستتون درد نکند

 • #182

  حمید

  سلام
  فلسفه گرفتن انگشت سبابه رو به جلو در سلام بعد از نماز چیست؟

  ***** پاسخ *****

  سلام، گرفتن انگشت سبابه روبه جلو هنگام سلام دادن رسمی است که برخی از متدیْنان انجام می‌دهند ولی من در هیچ منبع معتبری ندیده‌ام که به این کار سفارش شده باشد. در مفاتیح‌الجنان در جاهایی که به سلام به اهل بیت (ع) از دور یا نزدیک اشاره شده، به قرار دادن انگشت سبابه رو به جلو اشاره‌ای نشده است.
  در نتیجه می‌توان گفت این عمل یک کار سلیقه‌ای است و سند شرعی روشنی ندارد.

 • #181

  طاهری

  باتشکر

 • #179

  وحید

  ممنون اجرتان با خدا

 • #178

  وصال

  باسلام اجریان باخدا چهارده معصوم شما میتوانستی بااشعار بهترازاین سلام هارا بنویسی که هم دلنشین تر وهم بیشتر در ذهن بماند مثلا سلام امام رضا (ص) السلام علیک یا علی بن موسی الرضاوالمرتضی السلام علیک یاغریب الغرابا بامعینی.الضعفای یاسلطان خراسان الامان الامان

  ***** پاسخ *****

  سلام. ممنون. امثال این عبارت را که برای امام رضا علیه‌السلام بیان کردید، برای هریک از معصومان می‌توان بیان کرد که درنتیجه سلام به چهارده معصوم بی‌جهت طولانی می‌شود.
  علاوه بر این‌که این عبارت شما با این‌که در بین متدینین کم‌وبیش معروف است ولی در هیچ منبع دینی نیامده است. ما که نمی‌توانیم از خودمان دعا و زیارت انشا کنیم. اما سلام‌هایی که من از علما آموخته‌ام و نوشته‌ام، همه برگرفته از ادعیه و زیارات معتبر است.

 • #177

  حمید

  خدا اجرتان دهد واقعا مطلب خوبی بود
  ممنونم از سایت خوبتون

 • #176

  حمید

  دستتون درد نکنه واقعا عالی بود ممنون

 • #175

  ......

  سلام
  ممنون از اینکه سلام به 14 معصوم را گذاشتید خیلی به دردم خورد
  خیلی دنبال این سلامها بودم و پیدا نمیکردم
  خدا اجرتان بدهد
  و با ائمه محشورتان کند

 • #174

  بینام

  سلام ،سوالی دارم ولی بی توجیه و بی تسویل جواب بدهید در دعای فرج اینکه گفته می شود یا محمحد یا علی یا علی یا محمد اکفیانی فانکما کافیان وانصرانی فانکما ناصران کفر است یا نیست؟در نت هم گشته ام وسوال وهابی ها هم هست.

  ***** پاسخ *****

  سلام، به پرسشتان در بخش «پرسش و پاسخ‌های برگزیده» جواب دادم. به آن‌جا مراجعه کنید.
  لینک مستقیم:
  http://h-shad.ir/index.php/writings/best-questions/224-2013-12-24-12-57-35

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک