کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

استغفارپرسش:

حاج آقا، لذت گناه رو چه‌طور می‌تونیم از دلمون بیرون کنیم؟ بعضی چیزها هستند که می‌دونیم خوب نیست، احتمال داره گمراهمون کنه، که سعی می‌کنیم ازش دور باشیم؛ ولی اگه دقت کنیم می‌بینیم که همون شور و علاقه باز هم هست تو دلمون و اصلاً کم نشده!

پاسخ:

در مرحله‌ی اول، وجود لذت گناه در دل ما اصلاً چیز بدی نیست و اصلاً لازم نیست دغدغه‌ی بیرون کردن لذت گناه از دل را داشته باشیم. اگر لذت گناهی در دل نداشته باشیم که ما را به سوی خود جذب کند، دیگر جهاد با نفس معنا نخواهد داشت؛ دیگر مجالی برای امتحان وجود نخواهد داشت؛ درحالی‌که برای رشد و تعالی انسان، جهاد و امتحان دو امر ضروری است.

در این مرحله، وجود لذت گناه در دل ما اصلاً مهم نیست. مهم این است که ما به دنبال این لذت نباشیم و با آن مقابله و مبارزه کنیم. مانند ثروت و امور دنیایی که داشتنش و درست استفاده کردنش اشکالی ندارد؛ بلکه وابسته به آن بودن و به‌خاطرش دست به هر کاری زدن و زیرپا گذاشتن مقررات دینی و انسانی است که بد است.

اتفاقاً لذت بعضی از گناه‌ها چنان با وجود انسان عجین است که در بسیاری از انسان‌ها تا پایان عمر در دلشان باقی می‌ماند؛ مانند لذت خودخواهی.

از این مرحله که بگذریم، مرحله‌ی دیگری هم هست که البته مخصوص خواص است و تنها بنده‌های خاص خدا به چنین مرحله‌ای می‌رسند. در این مرحله، انسان برای خدا چنان عزیز و دوست‌داشتنی می‌شود که خدا وجود لذتی جز لذت خداپرستی را در دل او برنمی‌تابد و نه تنها پیروی عملی از لذت گناه را برای او جایز نمی‌شمارد؛ بلکه وجود بی‌خاصیت این لذت را نیز برای چنین بنده‌ی پاکیزه‌ای ننگ و عار می‌شمارد.

مانند لکه‌های روی شیشه که در یک خانه‌ی محقّر، همین که این لکه‌ها آن‌قدر زیاد نباشند که جلوی دید یا جلوی تابش آفتاب را بگیرند، کافی است؛ ولی در یک خانه‌ی لوکس و باکلاس، ناچیزترین لکه هم باید از روی شیشه‌ها پاک شوند؛ حتی اگر هیچ تأثیری روی دید انسان یا تابش آفتاب نگذارند.

درباره‌ی از بین رفتن لذت گناه در این مرحله، سه نکته حایز اهمیت است:

۱. افزایش معرفت و شناخت ما نسبت به حقایق امور باعث می‌شود دیگر لذتی از گناه در دلمان باقی نماند؛ چرا که گناه دو چهره دارد؛ ۱. چهره‌ی ظاهری و دروغین؛ ۲. چهره‌ی باطنی و حقیقی. مانند یک میوه‌ی گندیده که ظاهری زیبا و جذاب دارد، ولی درونش میکروب است و آلودگی و عفونت. انسان عادی ممکن است گول ظاهر زیبای این میوه را بخورد و آن را بخواهد و برای به دست آوردنش، پول هم بدهد؛ ولی انسان آگاه از نشانه‌هایی باطنی به آلودگی درونی این میوه پی می‌برد و در نتیجه تمایلی به آن نشان نمی‌دهد و اگر کسی بخواهد آن را با تبلیغات پرجاذبه به او تحمیل کند، گول نمی‌خورد.

انبیا و ائمه و اولیای الهی با داشتن چنین معرفت و شناخت عمیقی، حقیقت زشت و چرکین گناه را می‌دیدند و در نتیجه، نه تنها آن را هوس نمی‌کردند، بلکه با تمام وجود از آن متنفر و گریزان بودند.

از بزرگی می‌پرسند: چگونه می‌شود که شما به گناه حتی فکر هم نمی‌کنید؟! در پاسخ، می‌پرسد: آیا شما وقتی به قضای حاجت می‌روید، به این فکر می‌کنید که مقداری از نجاست خود را بردارید و بخورید؟! پرسش‌گر جواب می‌دهد: هرگز! آن بزرگ می‌گوید: گناه هم برای من مثل خوردن نجاست، زشت و کثیف و حال‌به‌هم‌زن است؛ از این رو، حتی فکرش هم به خاطرم خطور نمی‌کند!

برای دست‌یابی به معرفت و شناخت عمیق دو گام باید برداشت: گام اول، مطالعه و تفکر و پرسش و ارتباط با اهل علم و معرفت است. گام دوم عمل کردن به دانسته‌ها است. به فرموده‌ی اهل بیت علیهم‌السلام، کسی که به دانسته‌های پیشین خود عمل کند، خدا چیزهایی را که نمی‌داند، به او می‌آموزد.

۲. یکی دیگر از اموری که در محو کردن لذت گناه از دل، می‌تواند کمک شایانی به ما بکند، «یاد مرگ» است. امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام درباره‌ی یاد مرگ می‌فرماید: «یاد کنید منهدم کننده‌ی لذت‌ها و تلخ کننده‌ی شهوت‌ها و از بین برنده‌ی دلبستگی‌ها را»۱

۳. از بین رفتن لذت گناه به‌طور کامل از دل انسان، پاداشی است که خداوند متعال برای جهاد با نفس به بنده‌اش عطا می‌فرماید. محو کردن لذت گناه از دل، از قدرت و توان خود انسان خارج است. یک قدرت و توان خدایی لازم است تا لذت گناه از دل انسان ریشه‌کن شود. خداوند هم تنها وقتی چنین لطفی را در حق بنده‌اش می‌کند که سعی و تلاش کامل او را در مسیر ایمان و تقوا و خودسازی ببیند.

خداوند متعال در حدیثی قدسی می‌فرماید: «اگر ببینم بنده‌ام بیش از هر چیز به من مشغول است، شهوت و لذتش را از امور دیگر به دعا و مناجات با خودم انتقال می‌دهم.»۲

مطالب مرتبط: چگونه نگذاریم ذهن و دلمان به تخیّلات کثیف آلوده شود؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱. الغرر و الدرر، باب الموت، ج 2، ص 159: «قال اميرالمؤمنين على (ع): اذكروا هادم اللذات و منغص الشهوات و داعى الشتات».

۲. عدة‌الداعی: «إذا عَلِمتُ انَّ الغالبَ علی عبدی الاشتغالُ بی، نَقَلتُ شَهوَتَهُ فی مَسألَتی و مُناجاتی».

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

گم‌شده

با نام خدا

سال 1375 اولين سال طلبگي‌ام بود. در مدرسه‌ي بقيت الله عليه السلام درس مي‌خواندم. چند روزي مانده بود به تعطيلاتي كه وسط سال به تورمان خورده بود. از خانه زنگ زده بودند و سفارش مي‌دادند. خواهر كوچكم گفته بود كه يك دوره قرآن جيبي كه هر جزء آن يك مجلد است برايش ببرم.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

من چادر را دوست دارم اما...

پرسش:

راستش من چادری شدن رو خیلی دوست دارم و چند بار تجربه‌ش کردم، ولی هی گذاشتم کنار؛ جوری که بعضی‌ها تا دوباره چادر رو سرم می‌بینند می‌گن: اِ تو دوباره جوگیر شدی؟! خخخ

بابام و مامانم دوست دارند من چادری باشم ولی آزادم گذاشتند که خودم انتخاب کنم. مامانم می‌گه: اگه چادری بشی تا آخر عمرت باید چادری باشی؛ مانتویی باحجاب باش. بابام هم موافقه؛ اما الآن همه فکر می‌کنند دختری که چادر داره سالمه و پاکه!

من یه کم شیطونم و چادر دست و پامو می‌بنده... از یه لحاظ هیجانات دوران جوونی و از یه لحاظ عفت و امر خدا... واقعاً گیج شدم... جوری که به خانواده‌م می‌گم: منو به یه مدل پوشش اجبار کنند! من نمی‌خوام تو این تصمیم آزاد باشم! واقعاً موندم... مانتویی هم اگه بشم که هه... مانتوها روزبه‌روز کوتاه‌تر و تنگ‌تر می‌شن... اصلاً مانتوی خوب تو بازار نیست؛ البته هست اما اون مدل‌ها... مناسب سنم نیست؛ همه تیره‌رنگ و زشت و  ساده... آدم افسردگی می‌گیره...

کاش منو به عنوان یه خواهر نصیحت کنید! مثل همه با همون لحن منطقیتون...البته خودتونو جای منم بذارید... من 16سالمه. تو اصفهان زندگی می‌کنم که بخشیش مسیحیه و وضعیت پوششون اصلاً مناسب نیست و من هم تحت تأثیر جو قرار می‌گیرم و خانوادم هم منو آزاد گذاشتند...

کتاب‌هایی رو هم که گفتید خوندم ولی... ممنون می‌شم از راهنماییتون!

پاسخ:

ادامه مطلب...
ما 110 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1115601
امروز361
دیروز889
این هفته361
این ماه22048
مجموع1115601

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!