کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

استغفارپرسش:

حاج آقا، لذت گناه رو چه‌طور می‌تونیم از دلمون بیرون کنیم؟ بعضی چیزها هستند که می‌دونیم خوب نیست، احتمال داره گمراهمون کنه، که سعی می‌کنیم ازش دور باشیم؛ ولی اگه دقت کنیم می‌بینیم که همون شور و علاقه باز هم هست تو دلمون و اصلاً کم نشده!

پاسخ:

در مرحله‌ی اول، وجود لذت گناه در دل ما اصلاً چیز بدی نیست و اصلاً لازم نیست دغدغه‌ی بیرون کردن لذت گناه از دل را داشته باشیم. اگر لذت گناهی در دل نداشته باشیم که ما را به سوی خود جذب کند، دیگر جهاد با نفس معنا نخواهد داشت؛ دیگر مجالی برای امتحان وجود نخواهد داشت؛ درحالی‌که برای رشد و تعالی انسان، جهاد و امتحان دو امر ضروری است.

در این مرحله، وجود لذت گناه در دل ما اصلاً مهم نیست. مهم این است که ما به دنبال این لذت نباشیم و با آن مقابله و مبارزه کنیم. مانند ثروت و امور دنیایی که داشتنش و درست استفاده کردنش اشکالی ندارد؛ بلکه وابسته به آن بودن و به‌خاطرش دست به هر کاری زدن و زیرپا گذاشتن مقررات دینی و انسانی است که بد است.

اتفاقاً لذت بعضی از گناه‌ها چنان با وجود انسان عجین است که در بسیاری از انسان‌ها تا پایان عمر در دلشان باقی می‌ماند؛ مانند لذت خودخواهی.

از این مرحله که بگذریم، مرحله‌ی دیگری هم هست که البته مخصوص خواص است و تنها بنده‌های خاص خدا به چنین مرحله‌ای می‌رسند. در این مرحله، انسان برای خدا چنان عزیز و دوست‌داشتنی می‌شود که خدا وجود لذتی جز لذت خداپرستی را در دل او برنمی‌تابد و نه تنها پیروی عملی از لذت گناه را برای او جایز نمی‌شمارد؛ بلکه وجود بی‌خاصیت این لذت را نیز برای چنین بنده‌ی پاکیزه‌ای ننگ و عار می‌شمارد.

مانند لکه‌های روی شیشه که در یک خانه‌ی محقّر، همین که این لکه‌ها آن‌قدر زیاد نباشند که جلوی دید یا جلوی تابش آفتاب را بگیرند، کافی است؛ ولی در یک خانه‌ی لوکس و باکلاس، ناچیزترین لکه هم باید از روی شیشه‌ها پاک شوند؛ حتی اگر هیچ تأثیری روی دید انسان یا تابش آفتاب نگذارند.

درباره‌ی از بین رفتن لذت گناه در این مرحله، سه نکته حایز اهمیت است:

۱. افزایش معرفت و شناخت ما نسبت به حقایق امور باعث می‌شود دیگر لذتی از گناه در دلمان باقی نماند؛ چرا که گناه دو چهره دارد؛ ۱. چهره‌ی ظاهری و دروغین؛ ۲. چهره‌ی باطنی و حقیقی. مانند یک میوه‌ی گندیده که ظاهری زیبا و جذاب دارد، ولی درونش میکروب است و آلودگی و عفونت. انسان عادی ممکن است گول ظاهر زیبای این میوه را بخورد و آن را بخواهد و برای به دست آوردنش، پول هم بدهد؛ ولی انسان آگاه از نشانه‌هایی باطنی به آلودگی درونی این میوه پی می‌برد و در نتیجه تمایلی به آن نشان نمی‌دهد و اگر کسی بخواهد آن را با تبلیغات پرجاذبه به او تحمیل کند، گول نمی‌خورد.

انبیا و ائمه و اولیای الهی با داشتن چنین معرفت و شناخت عمیقی، حقیقت زشت و چرکین گناه را می‌دیدند و در نتیجه، نه تنها آن را هوس نمی‌کردند، بلکه با تمام وجود از آن متنفر و گریزان بودند.

از بزرگی می‌پرسند: چگونه می‌شود که شما به گناه حتی فکر هم نمی‌کنید؟! در پاسخ، می‌پرسد: آیا شما وقتی به قضای حاجت می‌روید، به این فکر می‌کنید که مقداری از نجاست خود را بردارید و بخورید؟! پرسش‌گر جواب می‌دهد: هرگز! آن بزرگ می‌گوید: گناه هم برای من مثل خوردن نجاست، زشت و کثیف و حال‌به‌هم‌زن است؛ از این رو، حتی فکرش هم به خاطرم خطور نمی‌کند!

برای دست‌یابی به معرفت و شناخت عمیق دو گام باید برداشت: گام اول، مطالعه و تفکر و پرسش و ارتباط با اهل علم و معرفت است. گام دوم عمل کردن به دانسته‌ها است. به فرموده‌ی اهل بیت علیهم‌السلام، کسی که به دانسته‌های پیشین خود عمل کند، خدا چیزهایی را که نمی‌داند، به او می‌آموزد.

۲. یکی دیگر از اموری که در محو کردن لذت گناه از دل، می‌تواند کمک شایانی به ما بکند، «یاد مرگ» است. امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام درباره‌ی یاد مرگ می‌فرماید: «یاد کنید منهدم کننده‌ی لذت‌ها و تلخ کننده‌ی شهوت‌ها و از بین برنده‌ی دلبستگی‌ها را»۱

۳. از بین رفتن لذت گناه به‌طور کامل از دل انسان، پاداشی است که خداوند متعال برای جهاد با نفس به بنده‌اش عطا می‌فرماید. محو کردن لذت گناه از دل، از قدرت و توان خود انسان خارج است. یک قدرت و توان خدایی لازم است تا لذت گناه از دل انسان ریشه‌کن شود. خداوند هم تنها وقتی چنین لطفی را در حق بنده‌اش می‌کند که سعی و تلاش کامل او را در مسیر ایمان و تقوا و خودسازی ببیند.

خداوند متعال در حدیثی قدسی می‌فرماید: «اگر ببینم بنده‌ام بیش از هر چیز به من مشغول است، شهوت و لذتش را از امور دیگر به دعا و مناجات با خودم انتقال می‌دهم.»۲

مطالب مرتبط: چگونه نگذاریم ذهن و دلمان به تخیّلات کثیف آلوده شود؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱. الغرر و الدرر، باب الموت، ج 2، ص 159: «قال اميرالمؤمنين على (ع): اذكروا هادم اللذات و منغص الشهوات و داعى الشتات».

۲. عدة‌الداعی: «إذا عَلِمتُ انَّ الغالبَ علی عبدی الاشتغالُ بی، نَقَلتُ شَهوَتَهُ فی مَسألَتی و مُناجاتی».

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

فرش عتیقه

با نام خدا

(تاريخ 1382/7) يك قطعه فرش كوچك (100*180 سانتي‌متر) داشتم كه از پدربزرگم به پدرم به ارث رسيده بود و در دست من بود. مي‌خواستم پهن كنم روي زمين كه مجيد آن را ديد و با حالت خاصي ابراز كرد كه اين فرش عتيقه است و خيلي مي‌ارزد. گفت: بهتر است آن را جمع كني و در كناري بگذاري و ...

من پرسيدم: مثلاً اين فرش چه‌قدر مي‌ارزد؟ گفت: حداقل صدهزار تومان. گفتم: اگر آن را صدهزار تومان بخرند من ده‌هزار تومانش را به تو مي‌دهم. او هم قبول كرد.

بر اساس اين ماجرا من سريعاً دست‌به‌كار شدم و بعداللّتيّا والّتي پاساژمانندي  را پيدا كردم كه مخصوص خريد و فروش فرش‌هاي دست‌باف بود. سريع به يكي از مغازه‌ها خود و فرش عتيقه‌ي خود را معرفي كردم. او هم از من آدرس گرفت و گفت: بعد از يك ساعت مي‌آييم خانه‌تان.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

فواید و ضررهای بدحجابی و آرایش

پرسش:

می‌شه فواید و مضرات آرایش کردن تو جامعه رو بهم بگید؟

پاسخ:

خانمی که با پوشش غیراسلامی و با چهره‌ای آرایش‌کرده وارد جامعه می‌شه، درباره‌ی دو چیزش نمی‌شه قضاوت کرد:

1. درباره‌ی نیت و انگیزه‌ش از این سبک زندگی نمی‌شه قضاوت کرد؛ هرچند احتمال این‌که نیت و انگیزه‌های شیطانی در سر داشته باشه کم نیست، ولی نمی‌شه به‌آسانی اونو به چنین روحیه‌ی پلیدی متهم کرد، چون ممکنه ناآگاه باشه و درست تربیت نشده باشه و اگه با منطق و با اخلاق، آگاهی‌های لازم به‌ش داده بشه، ممکنه بپذیره و ظاهرش رو اصلاح کنه.

2. درباره‌ی اعتقاد و تقیّدش به دین و معنویت هم نمی‌شه قضاوت کرد؛ هرچند احتمالاً چنین کسی بهره‌ی قابل توجهی از دین و معنویت نداره، ولی احتمال داره گرفتار انحراف فکری شده و خیال می‌کنه خدا و معنویت ربطی به پوشش و آرایش نداره، بلکه جای خدا و معنویت توی دله و کافیه دلت پاک باشه! بعضی از خانم‌های بدحجاب اتفاقاً خیلی هم انسان‌های دل‌پاکی هستند و خودشونو دوست خدا می‌دونند و گمان می‌کنند خدا چیزی از اون‌ها درباره‌ی سبک پوشش و آرایششون نخواسته و نمی‌خواد. چنین کسانی نیاز به راهنمایی و هدایت دلسوزانه دارند و نباید اونا رو بد و پلید دونست.

اما با این حال، چند حقیقت غیرقابل انکار درباره‌ی خانم‌هایی که پوشش و آرایش غیراسلامی دارند وجود داره:

ادامه مطلب...
ما 57 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194063
امروز409
دیروز1265
این هفته3026
این ماه19955
مجموع1194063

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!