کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

بسم الله

به مناسبت دهه‌ی فجر امسال (1393) در دبیرستان امام خمینی (ره) اردبیل برنامه داشتم. هنگام خروج از مدرسه با دانش‌آموزی آشنا شدم که روحیات خاصی داشت. صحبت‌هایی با هم داشتیم. یکی از پرسش‌هایی که مطرح کرد درباره‌ی رقص و موسیقی بود:

چرا شماها رقص را بد می‌دانید؟! درحالی‌که آثار خوبی بر روح و روان انسان دارد و باعث شادی و نشاط است. من خودم هر وقت خسته و بی‌حوصله می‌شوم، موسیقی شادی می‌گذارم و چند دقیقه‌ای می‌رقصم و حسابی شارژ و سرحال می‌شوم. آثار مثبت رقص و موسیقی نشان دهنده‌ی این است که یا احکام دین دیگر کهنه شده است و به درد زندگی امروزه نمی‌خورد؛ یا این‌که شما آخوندها این حرف‌ها را از خودتان درآورده‌اید و به دین و مذهب چسبانده‌اید!

گفتم: کسی منکر این آثار رقص و موسیقی نیست. رقص و موسیقی و مشروبات الکلی و مواد روان‌گردان در جسم و روح انسان چنان تأثیر عمیقی دارند که با استقاده‌ی حساب‌شده از آن‌ها می‌توان مسیر زندگی یک انسان را به‌کلی تغییر داد. مثلاً کسی را که تصمیم به خودکشی گرفته، می‌توان با موسیقی مناسب از تصمیمش منصرف کرد و به زندگی بازگرداند.

پرسید: پس چرا شماها می‌گویید این‌ها حرام و ممنوع است؟!

گفتم: اگر انجام یک کار خیلی مهم (مثل همان نجات جان کسی که در حال خودکشی است) بسته به یکی از این موارد (رقص و موسیقی و...) باشد و راه و چاره‌ی دیگری در میان نباشد، شکی نیست که این کارها جایز و گاه واجب می‌شوند. اگر بتوان فرض کرد که بیماری خاصی هست که مصرف شراب تنها راه درمان آن است و دارو و درمان دیگری وجود ندارد یا در دسترس نیست، از نظر دین خدا مصرف شراب تا وقتی که این شرایط برقرار است، جایز است. شراب در حالت عادی حرام است؛ ولی چون فایده‌ی مهم‌تری بر مصرف آن مترتب می‌شود، استثنائاً در چنین شرایطی مصرف آن جایز می‌شود.

اما این‌که چرا این کارها (رقص و موسیقی و مصرف مشروبات و مواد روان‌گردان) در حالت عادی حرام و ممنوع‌اند، به این دلیل است که ضررشان خیلی بیش‌تر از فایده‌شان است. چرا مواد مخدر را نمی‌گویی؟! مگر تریاک و هرویین و کراک و شیشه باعث نشاط و شادی نیستند؟! آیا نشاط و شادی رقص و موسیقی قابل مقایسه است با نئشگی و حس و حالی که مواد مخدر به انسان می‌دهد؟! پس چرا از مواد مخدر طرفداری و دفاع نمی‌کنی؟! بله، به خاطر این‌که ضررهای تباه کننده‌ی مواد مخدر را خوب می‌دانی. اما این را هم بدان که رقص و موسیقی و مشروبات هم از طیف و خانواده‌ی مواد مخدر هستند و درست است که کم‌وبیش موجب شادی و نشاط و رفع خستگی و افسردگی هستند؛ ولی سه ویژگی دیگر دارند که اجازه نمی‌دهند هیچ عاقلی به سمت آن‌ها برود:

1. ویژگی اول این است که ضررهای جسمی و روحی جدّی و قابل توجهی دارند که بر اهلش پوشیده نیست. یکی از مهم‌ترین ضررها زوال عقل و خرد و برهم خوردن اعتدال روحی و روانی است. بسیاری از جرم‌ها و جنایت‌ها و رفتارهای پرخطر در حالت مستی و از خودبی‌خودی اتفاق افتاده است؛ مستی ناشی از مصرف مواد مُسکِر و روان‌گردان؛ دیوانگی ناشی از شنیدن موسیقی‌های تند؛ افسردگی و پوچ‌گرایی ناشی از شنیدن موسیقی‌های غمگین و ناامیدکننده؛ طغیان شهوت ناشی از رقص بی‌پروا و بی‌مبالات؛ و...

2. ویژگی دوم این است که شادی و نشاطی که این کارها به انسان می‌دهد به شدت سطحی و زودگذر است و صرفاً یک تسکین و التیام موقت است برای دردها و مشکلات جدی و عمیق.

3. و ویژگی سوم این‌که این‌ها اعتیاد آور و موجب وابستگی شدید هستند. از آن‌جایی که شادی و نشاط برآمده از این کارها سطحی و زودگذر است؛ انسان برای به دست آوردن شادی و نشاط بیش‌تر، مجبور است دوباره و سه‌باره... و برای همیشه آن‌ها را مصرف کند. و این یعنی اعتیاد و وابستگی که فرد را وادار می‌کند پول و مال و زندگی و آبروی خود را بدهد تا اندکی خوشی و لذت زودگذر به دست آورد. شاید یک بار رقصیدن و یک بار گوش دادن به موسیقی تند و یک بار مصرف مُسکرات این آثار مخرب را نداشته باشد، ولی اعتیاد به آن‌ها زندگی را تباه و نابود خواهد کرد.

خدا بهتر از ما می‌داند که این امور موجب لذت و خوشی و تسکین آلام و دردها است، ولی مگر فراموش کردن درد و غافل شدن از مشکلات، به معنای درمان درد و حل مشکلات است؟! خدا نمی‌خواهد ما سرکار باشیم و با فراموش کردن دردها و مشکلات، آن‌ها را حل شده و درمان شده بپنداریم! خدا می‌خواهد ما مردانه و با شجاعت به جنگ مشکلات و موانع رشد برویم و با واقع‌بینی با سختی‌های زندگی روبه‌رو شویم.

پرسید: اصلاً اگر خدا ما را دوست داشت و دلش برای ما می‌سوخت، چرا به داد ما نمی‌رسد و ما را در این همه مشکلات و بدبختی‌ها رها کرده؟!

گفتم: این دیگر سؤال دیگری است که جواب دیگری می‌طلبد. نتیجه‌ای که در این‌جا باید بگیریم این است که آفریدگار ما از ما می‌خواهد در برابر مشکلات و موانع، باید اهل فکر و اندیشه و تلاش و کوشش باشیم و واقع‌بینانه با سختی‌ها و موانع روبه‌رو شویم و با سرپنجه‌ی خردورزی و دورنگری و خیرخواهی گره‌ها را یکی یکی باز کنیم؛ نه این‌که مانند کبک سر خود را در برف فرو کنیم و با پناه بردن به مستی و طرب و غفلت و خوشی و فراموشی، روزبه‌روز در برابر مشکلات و موانع ناتوان‌تر و حقیرتر شویم!

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #27 اهوازM 1397-06-21 00:54
من حرف شما رو راجب مضرات رقص قبول ندارم
رقص خوبی های زیادی برای سلامتی و روحیه داره و چیزی نیست که مثل مواد مخدر بخوای معتادش شی و اصلا نتونی ترکش کنی
به نظر من رقص جلوی نامحرم درصورتی که رقص تحریک کننده ای باشه حرامه وگرنه اگه به صورت ورزشی یا یه رقص ساده باشه چه عیبی داره؟
راجب موسیقی هم نظر خودمو بگم اینه که درسته که خیلی ها از موسیقی تند بدشون میاد و اذیتشون میکنه ولی اگه بر اساس سلیقه و روحیات اون فرد بگیم موسیقی تند میتونه مفید هم باشه
چرا انسان نباید شاد باشه وقتی که با همچین چیز ساده ای که هزینه و بساط خاصی نداره شاد میشه؟

***** پاسخ *****

رقص و موسیقی، این دو پدیده‌ی پیچیده و مرموز رو خیلی ساده گرفتید!

درباره‌ی رقص گفتنی است که رقص را از ابعاد مختلفی می‌توان بررسی کرد:

۱. رقص از آن جهت که یک ورزش دقیق و نرمش ظریف است، باعث تحرک و لطافت بدن و سلامت روان است. از این نظر، می‌توان رقص را با ورزشی مثل ژیمناستیک و ایروبیک و نرمش عمومی و حرکات کششی مقایسه کرد و آن‌ها را به‌جای رقص به مراجعه کنندگان پیشنهاد کرد.

۲. رقص از آن جهت که نمایش هنر و توانمندی و ارائه‌ی زیبایی‌ها و جذابیت‌های بدنی است، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش ریسک‌پذیری و در نتیجه کاهش برخی اضطراب‌ها و استرس‌ها است. از این نظر می‌توان رقص را با بی‌حجابی و خودنمایی و خودآرایی برای خوش‌آمد مردم مقایسه کرد. هم درباره‌ی رقص و هم درباره‌ی خودآرایی و خودنمایی برای دیگران، حقیقت این است که افزایش اعتماد به نفس در این‌جا موقت و ناپایدار است و در بلند مدت می‌تواند دقیقاً منجر به کاهش شدید اعتماد به نفس باشد؛ مخصوصاً در جایی که پای رقابت و چشم و هم‌چشمی در میان باشد. از نظر کاهش استرس نیز درست است که بدحجابی و رقص برخی استرس‌ها را کاهش می‌دهند، اما استرس‌های بیش‌تر از نوع دیگر را افزایش می‌دهند و در کل بیش‌تر مایه‌ی ناآرامی هستند تا آرامش.

۳. رقص از آن جهت که با اعضای شهوانی و نماهای جنسی رقص کننده در ارتباط است و حالات جذبه و خلسه و مستی را به نمایش می‌گذارد، باعث التهاب عاطفی و تحریک شهوت رقص کننده و تماشاگر می‌شود. از این نظر است که رقص برای همسر مورد تأیید قرار می‌گیرد، اما رقص برای دیگران می‌تواند به شدت خطرناک باشد.

درباره‌ی موسیقی تند نیز باید خدمتتان عرض کنم که ضررهای موسیقی تند از نظر علمی و دینی اثبات شده. وقتی ضرر چیزی روشن و مبرهن باشد، دیگر نمی‌توان آن را برای کسی تجویز کرد؛ حتا اگر به آن تمایل داشته باشد و از آن خوشش بیاید. آیا درباره‌ی سیگار نیز معتقدید کسانی که از سیگار خوششان می‌آید و سیگار با جسم و روحشان سازگار است، می‌توانند سیگار بکشند و این کار هیچ اشکالی ندارد؟!

برای شادی کردن راه‌های بسیار بهتر و متنوع‌تری وجود دارد. چرا فکر می‌کنید کسانی که اهل رقص و موسیقی تند نیستند، انسان‌های غمگین و افسرده‌ای هستند؟!
نقل قول کردن
0 #26 خویامیرعلی 1397-06-09 10:40
باسلام خدمت شما دوست عزیز
بنده هم درمورد حرمت رقص وموسیقی تحقیقاتی انجام داده ام ویه سوالی دارم
چرا با این که رقص دراکثر موارد حرام است درکشورخودمان هم گروه های رقص دارای مجوز ومعروفی وجود دارد؟

***** پاسخ *****

سلام. متآسفانه در بعضی مراکز، رقص با عناوین جعلی ایروبیک و مانند آن ثبت شده و آموزش داده می‌شود. مثلاً در فدراسیون ورزش‌های همگانی رشته‌ای با نام «ایروبیک حرفه‌ای» ثبت شده است که می‌گویند همان رقص شکسته (break dance) است که با عنوانی جعلی ترویج می‌شود.

این خبر را از مشرق نیوز بخوانید:
https://www.mashreghnews.ir/news/457436/%D8%AA%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AC-%D8%B1%D9%82%D8%B5-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1
نقل قول کردن
0 #25 تهرانمحدثه 1397-06-09 02:42
من میخوام یار امام زمان بشم 19 سالمه خانواده ی خیلی مذهبی ندارم اما اهل نماز روزه خمس زکات و.... هستن...خودم چادری هستم نماز میخونم روزه میگیرم به لطف خدا ایمان کمی دارم...همین رو هم از خدا دارم...میترسم از امتحانات الهی و همچنین میترسم که همین ایمان رو هم از دست بدم...از ازدواج هم میترسم...از این که این یه ذره ایمان رو هم از دست بدم میترسم...از افکارم میترسم...دلم میخواد یار امام زمان باشم....یا حداقل سربازش...نمیدون م اینو چرا به شما دارم میگم با اینکه موضوع تون رقص بود...ولی احساس میکنم این یه ذره ایمان هم دارم از دست میدم...با آرایش کردن و گوش دادن به موسیقی که جدیدا درگیرش شدم....لطفا کمکم کنید...

***** پاسخ *****

سلام بر شما خانم مؤمن و نگران! این نگرانی خوبه و ضامن حفظ دین و ایمان شما است. قدرش رو بدانید و نگذارید از دست بره.

چاره‌ی حفظ ایمان و دین، بالا بردن معرفت دینی است. مطالعات دینی رو در برنامه‌ی زندگی خودتون بگنجونید. چند کتاب خوب به‌تون معرفی می‌کنم:
ـ رمان دختران آفتاب، نوشته‌ی امیرحسین بانکی
ـ سلام بر ابراهیم (درباره‌ی شهید ابراهیم هادی) دو جلد
ـ خاک‌های نرم کوشک (درباره‌ی شهید عبدالحسین برونسی)
ـ پرواز تا بی‌نهایت (درباره‌ی شهید عباس بابایی)
ـ داستان‌های شگفت، نوشته‌ی شهید دستغیب
ـ رمان «من زنده‌ام»، نوشته‌ی معصومه آباد
ـ و ده‌ها و صدها کتاب خوب و باارزش...
نقل قول کردن
0 #24 بندرنیکا 1397-05-28 20:05
سلام وقتتون بخیر
من آدم معتقدی هستم و کاملا ب نظرات دین عزیزم ک رقص رو حرام اعلام کرده بجز زن برای همسرش کاملا موافقم..ولی مدت زیادیه دچار افسردگی و کم رویی شدیدی شدم ک توی ارتباطاتم اختلال ایجاد کرده و عذاب آور شده...تابحال با افراد و مشاوران زیادی صحبت کردم بلا استثنا یکی از گزینه هایی ک ب من معرفی میکردند رقص بوده در حالی ک حتی یکبار هم اینکارو رو انجام ندادم و به اعتقاداتم همچنان پایبندم ناگفته نمونه ک روشهای دارویی و پزشکی رو هم امتحان کردم و نتیجه نگرفتم...چیزی ک پیش اومده مثال های مختلفی برام زده شده ک فرد مشابه من و حتی بدتر کاملا از این روش جواب گرفته و خوب شده...داره برام خیلی سخت میگذره چیکار کنم؟

***** پاسخ *****

سلام. وقت شما هم به‌خیر!
احسنت به شما بنده‌ی مؤمن خدا!

این که رقص افسردگی رو کم می‌کنه و اعتماد به نفس رو افزایش می‌ده و روابط اجتماعی رو بهبود می‌بخشه، حرف درستیه اما حقیقت اینه که این‌ها آثار کوتاه‌مدت و ناپایدار رقصه. این آثار در بلندمدت برعکس می‌شه و تأثیر عکس می‌گذاره. درست مثل بی‌حجابی و خودآرایی و خودنمایی برای نامحرم که در مقطعی باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش ریسک‌پذیری و در نتیجه کاهش برخی اضطراب‌ها و استرس‌ها است؛ اما همین کار در ادامه دقیقاً منجر به کاهش شدید اعتماد به نفس و بروز ناآرامی می‌شه، به‌ویژه در جایی که پای رقابت و چشم‌وهم‌چشمی در میان باشه. از این جهت است که مشاورهای آگاه‌تر هرگز رقص رو به مراجعه کنندگان خود توصیه نمی‌کنند.

رقص از نظر جسمی و بدنی نیز فوایدی داره اما این فواید، بهتر و بیش‌تر در ژیمناستیک و ایروبیک و نرمش عمومی و حرکات کششی وجود داره. از این جهت رقص نه «تنها گزینه» است و نه «بهترین گزینه». اگه به ضررها و آثار مخرب رقص توجه داشته باشیم، هرگز به دنبال این کار نمی‌رویم.
نقل قول کردن
0 #23 مشهدیونس 1397-05-23 07:13
با سلام من مشاوره سلامت هستم و داشتم در مورد رقص و فواید آن در مقالات علمی سرچ میکردم که با موضوع شما برخورد کردم و اومدم مطالب رو خوندم . ببینید رقص به نوبه خود هیچ ضرری ندارد که بلکه فواید بسیاری هم دارد . در دین اسلام برای رقص مشکلی نیست و اجازه داده شده منتها در شرایطی مث رقص زن برای شوهرش و یا رقص خانمها برای هم و یا رقص برای انژی بخشی که من برای مراجعه کنندگانم برای کاهش وزن پیشنهاد میکنم .
پس رقص به خودی خود مشکلی ندارد مگر در چارچوب شرع نباشد پس از شمت دوست عزیز خواهشی که دارم مطالب را کامل بگین تا باعث دین گریزی نشود تا مبادا به گناه بیفتید .
دین اسلام دینی عالی هست که متاسفانه خیلی مطالب آن را که اِمه و خدا گفته اند را اجرا نمیکنید مث مثبت اندیشی که در قرن 20 تبدیل به علکم شد اما ما غافل از آنیم که قرآن این علم را 1400 سال پیش گفته است .
ممنون ازتون

***** پاسخ *****

سلام بر شما

همان‌طور که گفتید رقصیدن به‌خودی خود کار بدی نیست و ممنوع نیست. بنده هم در متن به این نکته اشاره کرده‌ام و آثار طبیعی رقص و موسیقی را بیان کرده‌ام. مطلب همین است که گفتید؛ این‌که این امور باید در چارچوب شرعی باشد. اگر از چارچوب خارج شود، ضررهایش بسیار بیش‌تر از فوایدش است.

مثل جاذبه‌ی جنس مخالف که در جای خود پدیده‌ی بسیار باارزشی است و مبنای تشکیل خانواده است؛ اما اگر در خارج از چارچوب پیگیری شود، آسیب‌های اجتماعی بسیاری را سبب می‌شود.

رقص را از ابعاد مختلفی می‌توان بررسی کرد:

۱. رقص از آن جهت که یک ورزش دقیق و نرمش ظریف است، باعث تحرک و لطافت بدن و سلامت روان است. از این نظر، می‌توان رقص را با ورزشی مثل ژیمناستیک و ایروبیک و نرمش عمومی و حرکات کششی مقایسه کرد و آن‌ها را به‌جای رقص به مراجعه کنندگان پیشنهاد کرد.

۲. رقص از آن جهت که نمایش هنر و توانمندی و ارائه‌ی زیبایی‌ها و جذابیت‌های بدنی است، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش ریسک‌پذیری و در نتیجه کاهش برخی اضطراب‌ها و استرس‌ها است. از این نظر می‌توان رقص را با بی‌حجابی و خودنمایی و خودآرایی برای خوش‌آمد مردم مقایسه کرد. هم درباره‌ی رقص و هم درباره‌ی خودآرایی و خودنمایی برای دیگران، حقیقت این است که افزایش اعتماد به نفس در این‌جا موقت و ناپایدار است و در بلند مدت می‌تواند دقیقاً منجر به کاهش شدید اعتماد به نفس باشد؛ مخصوصاً در جایی که پای رقابت و چشم و هم‌چشمی در میان باشد. از نظر کاهش استرس نیز درست است که بدحجابی و رقص برخی استرس‌ها را کاهش می‌دهند، اما استرس‌های بیش‌تر از نوع دیگر را افزایش می‌دهند و در کل بیش‌تر مایه‌ی ناآرامی هستند تا آرامش.

۳. رقص از آن جهت که با اعضای شهوانی و نماهای جنسی رقص کننده در ارتباط است و حالات جذبه و خلسه و مستی را به نمایش می‌گذارد، باعث التهاب عاطفی و تحریک شهوت رقص کننده و تماشاگر می‌شود. از این نظر است که رقص برای همسر مورد تأیید قرار می‌گیرد، اما رقص برای دیگران می‌تواند به شدت خطرناک باشد.
نقل قول کردن
0 #22 البرزغریبه 1397-05-13 14:49
خوب الان من که رپرم و به رقص علاقه دارم ولی کارمو درست انجام میدم چارچوب هارو رعایت میکنم و حرف بیخود هم نمیزنم تو ترکام اخر عاقبتم جهنمه؟

***** پاسخ *****

۱. شما می‌تونید برای خودتون یا برای همسرتون (اگه متأهل هستید) رقص کنید. مجبور نیستید در برابر دیگران برقصید تا رقصتون حرام بشه.

۲. اگه رقصی رو که خدا در دینش حرام اعلام کرده مرتکب شدید، قطعاً مستحق کیفر هستید اما این‌که مجازاتتون حتماً جهنم باشه معلوم نیست. هر گناهی آدم رو جهنمی نمی‌کنه. تاوان بعضی گناه‌ها بیماری و فقر و بلا در این دنیا و عذاب‌هایی کم‌تر از جهنم در آخرت است. اگه آدم خوبی باشید ان‌شاءالله کارتون به جهنم نمی‌کشه! با لطف و رحمتی که خدا داره، جهنمی شدن کار خیلی سختیه!
نقل قول کردن
0 #21 مشهدیک وکیل برای خدا 1397-04-18 09:23
به نقل از زهرا..:
باسلام و درود فراوان ک باحوصله و جواب هایی که دنبال ان هستیم و ذهنمان درگیر کرده وقت میگذارید و مسعله برای ما روشن میکنید

اماسوال من

رقصی ک بدون هیچ تحریکی و..
وفقط درمدرسه یا مجلس دوستانه دخترانه برای رفع خستگی و شادی دوستانه و بدور از هر حرام دیگر صرفا سرگرمی و شادی
اینم اشکال داره؟
شماگفتین که ممکنه دراون مجالس عکس بگیرن یا گناهی صورت بگیره ولی اینجا هیچ گناهی صورت نمگیره محیط مدرسه و دوستانه اس کارخاصی ک نمیکنیم ی کم میزنیم رو میز و ی چیزی می خونیم دست میزنیم و هو میکشیم و می رقصیم

می خوام بدونم این کار ک پاک پاک و فقط دور هم می خندیم وشادیم و بعد میریم سر درس و کلاس هم اشکال داره؟چون از اون نوعی ک شما ک میگید حرامه ک نیست وب هیچ وجه با دید ونگاه خاصی و گناه و..انجام نمیشه..

***** پاسخ *****

سلام و درود بر شما!

وقتی یه چیزی حساس و خطرناکه، نمی‌شه درباره‌ش این‌طور راحت حرف زد. مثلاً فرض کنید وقتی مادری فکر می‌کنه اجاق گاز برای بچه خطرناکه، بازی با اجاق گاز رو برای بچه‌هاش مطلقاً ممنوع می‌کنه و نمی‌پذیره که بعضی ور رفتن‌ها با اجاق گاز رو به اسم بازی بی‌خطر یا کم‌خطر به بچه‌هاش اجازه بده؛ دلیلش هم اینه که می‌گه:

اولاً تفکیک روشنی بین بازی کم‌خطر با اجاق گاز و بازی پرخطر وجود نداره؛

ثانیاً من اگه بازی‌های کم‌خطر رو اجازه بدم، خواه‌ناخواه زمینه رو برای بازی‌های پرخطر فراهم کردم؛

علاوه بر این‌که بازی‌های کم‌خطر می‌تونه کم‌کم به بازی‌های پرخطر تبدیل بشه و من نمی‌تونم نظارت درستی بر این بازی‌ها داشته باشم.

پس از اول جلوی هرگونه بازی با اجاق گاز رو می‌گیرم تا خطری دامن‌گیر خودم و بچه‌هام نشه و دچار پشیمانی بی‌حاصل نشم.

درباره‌ی رقص شاید شما فکر کنید که یک بازی و تفریح ساده است، اما آگاهان می‌دونن که رقص به دلیل ارتباط تنگاتنگش با «زیبایی‌دوستی»، «محبت و عاطفه»، و «شهوت»، خیلی حساس و پرریسکه و می‌تونه تبعات خطرناکی به دنبال داشته باشه. به همین خاطر به هیچ وجه نمی‌شه اجازه‌ی نزدیک شدن به‌ش رو داد؛ حتا به صورتی که شما اسمش رو می‌گذارید بازی و سرگرمی؛ به دلیل این‌که:

۱. تفکیک روشنی بین رقص بی‌خطر و رقص خطرناک وجود نداره و اجازه دادن به رقص بی‌خطر می‌تونه باعث سوءبرداشت و سوءاستفاده بشه و ممکنه خیلی‌ها به اسم رقص بی‌خطر گرفتار رقص‌های خطرناک بشن.

۲. اجازه دادن به رقص بی‌خطر زمینه رو برای رفتن به سمت رقص خطرناک فراهم می‌کنه و در واقع خودش نوعی تشویق عملی و جهت دهی منفی به حساب می‌یاد.

۳. به دلیل ضعف در نظارت بزرگ‌ترها بر فضاهای بازی و شادی و تفریح و سرگرمی، اگه رقص‌های بی‌خطر رسماً اجازه‌ی اجرا دریافت کنند، کم‌کم و به‌صورت نامحسوس این حرکات به رقص‌های خطرناک تبدیل خواهند شد و آسیب‌های آن دامن‌گیر همه خواهد شد.

فقط آدم دلش براتون میسوزه...که زندگی رو برای همه زهر می کنید که یه وقت مبادا شیرینی چیزی زیر دندون کسی بره
شما از دین و خدا فقط شکنجه گری رو بلدید
خداوند شادی زیبایی رشد و تعالی و فراوانی را برای همه بندگانش می خواد
دید حقیرانه خودتان رو به خدا نسبت ندهید
امیدوارم خدا یه روزی خودش رو از ادعاهای شما تبریه کنه

***** پاسخ *****

باور کنید من طلبه هم از شادی و لذت و هیجان و شور و عشق خوشم می‌یاد و این‌ها رو نه تنها برای همه‌ی آدم‌ها بلکه برای حیوانات و گل‌ها و گیاهان هم می‌پسندم و دوست دارم. من معتقدم هدف از آفرینش، رسیدن به بالاترین شادی و عشقه. من معتقدم بالاترین سعادت و کمال انسان و همه‌ی موجودات، رسیدن به بالاترین درجه از شادی و اشتیاقه؛ اما چه کنم که بیست و چند سال مطالعه و تحقیق و بررسی در حوزه‌های فلسفی و انسان‌شناسی و قرآنی و روایی و فقه و حقوق و تربیت و سیاست، چشم ما رو به چیزهایی باز کرده و چیزهایی رو یاد گرفتیم که بعضی‌ها هنوز به این بینش و آگاهی نرسیدند.

کودک سه ساله‌ای را فرض کنید که برای لذت بردن از فوران درخشان یک فشفشه، آن را برداشته و می‌خواهد آتش بزند و به لذت وصف‌ناپذیر و هیجان بی‌بدیل فشفشه‌بازی برسد. اما شما او را از این کار منع می‌کنید و حتا فشفشه را از دستش می‌گیرید و از او می‌خواهید «لذت فشفشه‌بازی» را تنها در «چارچوب و محدوده‌ی خاصی» پیگیری کند. شما چیزهایی می‌دانید که او نمی‌داند اما او شما را به بی‌رحمی و سنگ‌دلی و نفهمی متهم می‌کند! بگذار متهم کند؛ مهم این است که او سالم بماند و سالم شادی کند!
نقل قول کردن
0 #20 شیرازفاطمه هستم 1397-03-29 16:25
سلام
من فقط یه سوال دارم
من اگر شخصی باشم که مجلس های حرام رو به پا میکنم و بیام اول هر مجلس سرود ملی را پخش کنم جوری که این را به یک عادت در مجالس حرام تبدیل کنم باید طبق گفته ی شما این موسیقی به موسیقی حرام تبدیل بشه و این موضوع اصلا با منطق و عقل جور نیس
خوشحال میشم نظرتون را درباره ی سوالم بگید
ممنون

***** پاسخ *****

سلام
یکی از ملاک‌های موسیقی حرام، تناسب داشتن با مجالس گناه هست. تشخیص این امر هم با عرف هست. منظور از عرف هم عرف متشرع هست؛ یعنی عرف متدینان و دین‌داران.

یک نکته‌ی جامعه‌شناختی هم عرض کنم و اون این‌که سلیقه و خواست مردم رو به شکل مصنوعی نمی‌شه تغییر داد. هرگز نمی‌توشه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران رو به بخشی جدایی‌ناپذیر از مراسم مجالس گناه و عیش و نوش تبدیل کرد. عرف اهل گناه و بزن و برقص چنین چیزی رو قبول نمی‌کنند. مگر این‌که تحمیلی در کار باشه که اون هم دوام نمی‌یاره.

اگه به این نکات توجه کنید، متوجه می‌شید که این ملاک یک ملاک علمی هست که کارآمدی عملی هم داره. نشانه‌ی روشنش هم اینه که در طول قرن‌ها مورد استفاده بوده و کارآمدی خودش رو اثبات کرده.
نقل قول کردن
0 #19 مشهدنازنین 1397-03-24 12:35
درسته برخی موسیقی ها مانند رپ مضره ولی موسیقی لیلا فروهر یا موسیقی های آرام خواننده گان ایرانی چه ایرادی داره تازه موجب شادی هم میشه
رقص در محیط زنان یا حتی مختلط با رعایت پوشش چه عیبی داره؟ من خودم تو جشن های مخطلط با رعایت حجاب رقصیدم و اتفاقی نیفتاد
شما آخوند ها مردم رو از دین زده میکنید
یکم فک کنین میاین به دختر بچه ایی که به سن تکلیف رسیده میگین نرقص . بلند نخند . حجاب داشته باش. آهنگ گوش نده. آواز نخون و....
خب معلومه که از دین زده میشه یه نگاهی به کشور آزربایجان بنداز اونا 100درصد شیعه اند اما سکولار اونا وضع زندگی بهتری از ما دارند چون سکولارن

***** پاسخ *****

«سکولار» چه ارتباطی با رقص و آواز و حجاب و بی‌حجابی داره؟!
سکولار، جدایی دین از عرصه‌های علم و سیاست و اقتصاده. حتا اگه دین رو از این عرصه‌ها جدا کنی، باز در پوشش و روابط خانوادگی و اجتماعی، احکام دین سرجاشه.

مسلمان و شیعه‌ی شناسنامه‌ای زیاد هستند؛ مهم اینه که عمل و سبک زندگی ما مطابق با آموزه‌های اسلامی و شیعی باشه. این‌جوری حساب کنی، خیلی از کسانی که اسم اسلام و تشیع رو یدک می‌کشند، از اسلام و تشیع حقیقی بیرونند.

ما آخوندها از خودمون که حرف نمی‌زنیم. احکام پوشش و روابط اجتماعی در قرآن و سنت ثبت شده و قابل تغییر نیست. به نظر شما این سکولارهای صددرصد شیعه با چه مجوزی دستورهای صریح قرآن رو زیرپا گذاشتند و با این حال اسلام و تشیعشون عیبی پیدا نکرده؟!

شما که می‌گید با پوشش اسلامی در جمع مختلط رقصیدید و هیچ اتفاقی نیفتاد، مگه قرار بود چه اتفاقی بیفته که نیفتاد؟! خدا کنه هیچ اتفاقی نیفتاده باشه ولی به احتمال خیلی زیاد اتفاق‌های زیادی افتاده که شما ندیدید! همه‌ی اتفاق‌ها با چشم ساده و معمولی دیدنی نیست. اتفاق‌های خیلی ظریف و لطیف و خیلی خطرناک و خانمان‌برانداز هست که فقط انسان‌های دقیق و باریک‌بین می‌تونن ببینن.
هیچ کسی دقیق‌تر و باریک‌بین‌تر از خدا و پیامبر نیست؛ پس ماها که دید و تشخیصمون ضعیفه، بهتره دل به این بینایان بسپاریم و با زندگی خودمون و دیگران بازی نکنیم.
نقل قول کردن
0 #18 زنگانرضا 1397-03-22 07:16
اسلام دین عقلانیت است نه هوا و هوس
نقل قول کردن
+4 #17 مشهدمریم 1397-01-26 19:28
اوووووف چ صبری داری حاجی... جواب همه رو با دقت میدین و به بی احترامی ها هم احترام میزارین...خدا قوت ...و فقط همین
نقل قول کردن
0 #16 تهرانیحیی 1396-12-02 19:49
به نقل از سوگند:
قا دیگه خدایی بعضی از اخوندا شورشو در اوردن من به دوست داشتم تو خارج اونم مسلمون بود اون راحت بی حجاب میتونست بره بیرون عزیزان این مشکل اسلام نیست این مشکل مملکته مگه به زور میشه حجاب کرد اخه شما با این کار باعث میشید ما از اسلام زده بشیم اقا به نظر من حتی اگه رقص باعث تحریک نامحرمم بشه حرام نیست اهمگم حرام نیست بعضی از این اخون ا هیچ سوادی ندارن اچمدن اون بالا مالاها برای خودشون نشستن فقط چرتو پرت میگن که جاشون وسط جهنمه ما چرا نباید ازادب داشته باشیم موسیقی که اصلا خرام نیست چی چیو مخدره مهم عشقه تو زندگی اسلام میخواد ما خوشحال باشیم میخواد با عشق زندگی کنیم الان زمان پیامبر نیستش که مثلا اون موقعه پیامبر بت خر مید بن من که الان نباید با خر بیام تو کوچه خیابون

***** پاسخ *****

۱. وجوب حجاب و حرمت موسیقی مطرب از احکام روشن و مسلم اسلام است. فهمیدنش نیازی به آخوند ندارد. اگر شما مسلمان باشید و خواندن قرآن را بلد باشید و در عمرتان یک بار قرآن خوانده باشید، خودتان این احکام روشن را در قرآن می‌خواندید و می‌فهمیدید.

۲. به حکم اسلام، مسلمان هر جا که باشد، باید حجاب را رعایت کند؛ داخل و خارج ندارد!

۳. اگر اجباری بودن حجاب باعث زده شدن شما از اسلام می‌شود، پس اجباری بودن تحصیل هم باید باعث زده شدن شما از علم و دانش شود! اگر شد، آیا باید اجباری شدن تحصیل را لغو کرد؟ این به نفع مملکت است؟! عقل شما این طور حکم می‌کند؟!

۴. ضررها و آسیب‌های بعضی از موسیقی‌ها از نظر علمی ثابت شده و فقط حرف علمای اسلام نیست. خوب است کمی مطالعه داشته باشید!

۵. بله، مهم عشق است در زندگی؛ اما عشق با هوس فرق دارد! برای به دست آوردن عشق باید تن و جانت پاک باشد!

۶. برای تقلید از پیامبر لازم نیست شما هم اسب و شتر و الاغ سوار شوید؛ چون اوضاع و شرایط زندگی عوض شده و امروزه برای سفر و حمل و نقل وسایلی بهتر و کارآمدتر از اسب و الاغ وجود دارد. اما به تأسی از پیامبر باید حجاب و عفاف داشته باشید؛ این که دیگر عوض نشده! اگر هم عوض شده، برعکس عوض شده! برهنگی و بی‌حیایی و دریدگی و هوس‌رانی بیش‌تر شده! اگر در آن جامعه‌ی ساده‌ی عصر نبوی رعایت حجاب و عفاف لازم بود، امروزه که جاذبه‌های شهوانی بیداد می‌کند، باید لازم‌تر باشد! شما که به گذشت زمان و تغییر و تحول‌های زمانه اهمیت می‌دهید، چرا این‌جا برعکس عمل می‌کنید؟!


حاج خانم دلت از اسلام پره و دوست نداری مسلمون باشی و مادرت اجازه نمیده مسیحی بشی ، چرا سر علمای اسلام پیاده میکنی؟
نقل قول کردن
+1 #15 تهراناحسان 1396-11-20 21:48
چرند ترین استدلالی بود که تو عمرم خونده بودم ، بنده خدا از رقص پرسیده ، اونوقت فقط با مشروب و مواد مخدر جوابشون رو دادن
نقل قول کردن
-2 #14 رشتسوگند 1396-07-14 09:02
قا دیگه خدایی بعضی از اخوندا شورشو در اوردن من به دوست داشتم تو خارج اونم مسلمون بود اون راحت بی حجاب میتونست بره بیرون عزیزان این مشکل اسلام نیست این مشکل مملکته مگه به زور میشه حجاب کرد اخه شما با این کار باعث میشید ما از اسلام زده بشیم اقا به نظر من حتی اگه رقص باعث تحریک نامحرمم بشه حرام نیست اهمگم حرام نیست بعضی از این اخون ا هیچ سوادی ندارن اچمدن اون بالا مالاها برای خودشون نشستن فقط چرتو پرت میگن که جاشون وسط جهنمه ما چرا نباید ازادب داشته باشیم موسیقی که اصلا خرام نیست چی چیو مخدره مهم عشقه تو زندگی اسلام میخواد ما خوشحال باشیم میخواد با عشق زندگی کنیم الان زمان پیامبر نیستش که مثلا اون موقعه پیامبر بت خر مید بن من که الان نباید با خر بیام تو کوچه خیابون

***** پاسخ *****

۱. وجوب حجاب و حرمت موسیقی مطرب از احکام روشن و مسلم اسلام است. فهمیدنش نیازی به آخوند ندارد. اگر شما مسلمان باشید و خواندن قرآن را بلد باشید و در عمرتان یک بار قرآن خوانده باشید، خودتان این احکام روشن را در قرآن می‌خواندید و می‌فهمیدید.

۲. به حکم اسلام، مسلمان هر جا که باشد، باید حجاب را رعایت کند؛ داخل و خارج ندارد!

۳. اگر اجباری بودن حجاب باعث زده شدن شما از اسلام می‌شود، پس اجباری بودن تحصیل هم باید باعث زده شدن شما از علم و دانش شود! اگر شد، آیا باید اجباری شدن تحصیل را لغو کرد؟ این به نفع مملکت است؟! عقل شما این طور حکم می‌کند؟!

۴. ضررها و آسیب‌های بعضی از موسیقی‌ها از نظر علمی ثابت شده و فقط حرف علمای اسلام نیست. خوب است کمی مطالعه داشته باشید!

۵. بله، مهم عشق است در زندگی؛ اما عشق با هوس فرق دارد! برای به دست آوردن عشق باید تن و جانت پاک باشد!

۶. برای تقلید از پیامبر لازم نیست شما هم اسب و شتر و الاغ سوار شوید؛ چون اوضاع و شرایط زندگی عوض شده و امروزه برای سفر و حمل و نقل وسایلی بهتر و کارآمدتر از اسب و الاغ وجود دارد. اما به تأسی از پیامبر باید حجاب و عفاف داشته باشید؛ این که دیگر عوض نشده! اگر هم عوض شده، برعکس عوض شده! برهنگی و بی‌حیایی و دریدگی و هوس‌رانی بیش‌تر شده! اگر در آن جامعه‌ی ساده‌ی عصر نبوی رعایت حجاب و عفاف لازم بود، امروزه که جاذبه‌های شهوانی بیداد می‌کند، باید لازم‌تر باشد! شما که به گذشت زمان و تغییر و تحول‌های زمانه اهمیت می‌دهید، چرا این‌جا برعکس عمل می‌کنید؟!
نقل قول کردن
+2 #13 مشهدغزال 1396-06-03 12:05
سلام.ببخشیدمیخو استم بدونم اینکه میگیدرقصیدن زن برای همسرش مشکلی نداره،اون زن باچی دقیقا میتونه برقصه؟موسیقی که باعث رقص بشه حرامه که!

***** پاسخ *****

سلام. رقص چیزی غیر از موسیقیه و بدون موسیقی هم ممکنه. گذشته از اون، هر موسیقی و آهنگی حرام نیست و چنین نیست که هر آهنگ و صدایی که همراهش رقص باشه، حرامه. ممکنه کسی با صدای سرود ملی هم بتونه رقص کنه، آیا این کار باعث می‌شه سرود ملی حرام بشه؟!

بله، آهنگی به درد رقص می‌خوره که ریتمیک باشه، اما هر آهنگ ریتم‌دار و ضربه‌داری حرام نیست.

به تعبیر شما، موسیقی‌ای که باعث رقص بشه حرامه، ولی اگر یک موسیقی آدم عادی رو به رقص درنیاره ولی طوره باشه که به رقص رقاص ریتم بده، این موسیقی اشکالی نداره و اگه این رقص، رقص زن پیش شوهرش باشه، نه رقص اشکال داره و نه آهنگ.
نقل قول کردن
-1 #12 اصفهانزهرا.. 1396-05-23 07:43
باسلام و درود فراوان ک باحوصله و جواب هایی که دنبال ان هستیم و ذهنمان درگیر کرده وقت میگذارید و مسعله برای ما روشن میکنید

اماسوال من

رقصی ک بدون هیچ تحریکی و..
وفقط درمدرسه یا مجلس دوستانه دخترانه برای رفع خستگی و شادی دوستانه و بدور از هر حرام دیگر صرفا سرگرمی و شادی
اینم اشکال داره؟
شماگفتین که ممکنه دراون مجالس عکس بگیرن یا گناهی صورت بگیره ولی اینجا هیچ گناهی صورت نمگیره محیط مدرسه و دوستانه اس کارخاصی ک نمیکنیم ی کم میزنیم رو میز و ی چیزی می خونیم دست میزنیم و هو میکشیم و می رقصیم

می خوام بدونم این کار ک پاک پاک و فقط دور هم می خندیم وشادیم و بعد میریم سر درس و کلاس هم اشکال داره؟چون از اون نوعی ک شما ک میگید حرامه ک نیست وب هیچ وجه با دید ونگاه خاصی و گناه و..انجام نمیشه..

***** پاسخ *****

سلام و درود بر شما!

وقتی یه چیزی حساس و خطرناکه، نمی‌شه درباره‌ش این‌طور راحت حرف زد. مثلاً فرض کنید وقتی مادری فکر می‌کنه اجاق گاز برای بچه خطرناکه، بازی با اجاق گاز رو برای بچه‌هاش مطلقاً ممنوع می‌کنه و نمی‌پذیره که بعضی ور رفتن‌ها با اجاق گاز رو به اسم بازی بی‌خطر یا کم‌خطر به بچه‌هاش اجازه بده؛ دلیلش هم اینه که می‌گه:

اولاً تفکیک روشنی بین بازی کم‌خطر با اجاق گاز و بازی پرخطر وجود نداره؛

ثانیاً من اگه بازی‌های کم‌خطر رو اجازه بدم، خواه‌ناخواه زمینه رو برای بازی‌های پرخطر فراهم کردم؛

علاوه بر این‌که بازی‌های کم‌خطر می‌تونه کم‌کم به بازی‌های پرخطر تبدیل بشه و من نمی‌تونم نظارت درستی بر این بازی‌ها داشته باشم.

پس از اول جلوی هرگونه بازی با اجاق گاز رو می‌گیرم تا خطری دامن‌گیر خودم و بچه‌هام نشه و دچار پشیمانی بی‌حاصل نشم.

درباره‌ی رقص شاید شما فکر کنید که یک بازی و تفریح ساده است، اما آگاهان می‌دونن که رقص به دلیل ارتباط تنگاتنگش با «زیبایی‌دوستی»، «محبت و عاطفه»، و «شهوت»، خیلی حساس و پرریسکه و می‌تونه تبعات خطرناکی به دنبال داشته باشه. به همین خاطر به هیچ وجه نمی‌شه اجازه‌ی نزدیک شدن به‌ش رو داد؛ حتا به صورتی که شما اسمش رو می‌گذارید بازی و سرگرمی؛ به دلیل این‌که:

۱. تفکیک روشنی بین رقص بی‌خطر و رقص خطرناک وجود نداره و اجازه دادن به رقص بی‌خطر می‌تونه باعث سوءبرداشت و سوءاستفاده بشه و ممکنه خیلی‌ها به اسم رقص بی‌خطر گرفتار رقص‌های خطرناک بشن.

۲. اجازه دادن به رقص بی‌خطر زمینه رو برای رفتن به سمت رقص خطرناک فراهم می‌کنه و در واقع خودش نوعی تشویق عملی و جهت دهی منفی به حساب می‌یاد.

۳. به دلیل ضعف در نظارت بزرگ‌ترها بر فضاهای بازی و شادی و تفریح و سرگرمی، اگه رقص‌های بی‌خطر رسماً اجازه‌ی اجرا دریافت کنند، کم‌کم و به‌صورت نامحسوس این حرکات به رقص‌های خطرناک تبدیل خواهند شد و آسیب‌های آن دامن‌گیر همه خواهد شد.
نقل قول کردن
0 #11 شیراز2 1396-03-27 06:02
با عرض سلام. بسیار مطلب زیبایی بود.
من خودم معمولا به آهنگ های انگیزشی گوش میدم چه ایرانی یا خارجی. و آهنگایی توی حالت مذهبی که راجب خداست یا مثلا پیامبر اسلام (ص) این هم باز هم ایرانی هم خارجی گوش می دم.

می خواستم بدونم این ها هم حرام هستن؟

***** پاسخ *****

سلام. ممنون از لطفتون!

محتوای نامناسب (کفرآمیز یا شهوت‌آلود) یکی از ملاک‌های آهنگ و ترانه‌ی حرامه. ملاک‌های دیگری هم هست مثل طربناک بودن و متناسب با مجالس گناه بودن.

اگر آهنگ و ترانه‌ای طربناک باشه (بیش از حد شاد یا غمگین یا تند و ریتمیک باشه و انسان رو از نظر روانی از حالت عادی خارج کنه) گوش دادنش حرامه حتا اگه محتواش خوب باشه (مثلاً مدح پیامبر و ائمه باشه یا اشعار حافظ باشه).

حتا درباره‌ی خوندن قرآن و دعا و تواشیح هم ممکنه حد و مرز شرعی رعایت نشه و اثری تولید بشه که حرام باشه. صرف خوب بودن محتوا برای حلال بودن یک ترانه و آهنگ کافی نیست.
نقل قول کردن
-2 #10 تهرانفندق 1396-02-25 07:40
شما آخوندا منقرض بشید فساد از بین میره بخدا شماها واسه مردمآسایش نمیزارید انقدر جلو مردم گرفتید انقدر حرام حرام کردید که اینطور شده وگرنه اگه ملت مختلط برقصن به مرور عادت میکنن و هیچ انسانی شهوتی نمیشه همش تقصیر شما و این دبن چرت و پرت شماست همه چی واسه زن حرامه اخه یکی نیست بگه مردک ما زنا چرا باید خودمونو واسه شهوتی شدن شما ها بپوشونیم اما شما تو آسایش باشید یکی نیست بگه چرا زن از موی مرد شهوتی نمیشه چرا مرد میشه انقدر شماها تاکید کردید که ملت هر چی ببینن شهوتی میشن

***** پاسخ *****

ما آخوندها از خودمون که حرف نمی‌زنیم. حرف خدا و پیغمبر رو بازگو می‌کنیم!

خدا زن و مرد رو این‌طوری آفریده و هزار نکته‌ی باریک‌تر ز مو این‌جا است!

اگه دوست داشتید کمی از این نکته‌های باریک‌تر ز مو رو بدونید، کتاب «دوستش دارم!» رو بخونید. تو صفحه‌ی اول سایت می‌تونید ببینیدش.
نقل قول کردن
+2 #9 مشهدمسیحا 1396-01-29 04:30
سلام
من که هیچ کدومو قبول ندارم
انواع موسیقی رو همیشه گوش می دم
اتفاقا بیشتر از قبل توفیق انجام عمل خیر نصیبم میشه..
اخلاق و رفتار خیلی بهتری هم پیدا میکنم....
تا ابد موسیقی گوش می دم....

***** پاسخ *****

سلام!

نقل شده که شیخ بهایی (که به دانش‌های مختلفی آراسته بود. همون که منار جنبون اصفهان رو ساخته!) در یک کاروان در حال سفر بود. از اون‌جایی که ظاهری ساده و فقیر داشت، مورد تمسخر و اذیت برخی از کاروانیان قرار می‌گرفت. برای این‌که پاسخ درخوری به رفتارهای ناشایست اون‌ها بده، موقع استراحت شبانه که همه‌ی کاروانیان خوابیده بودند، رفت و زنگوله‌ی شترها رو طوری دست‌کاری کرد که در طول حرکت روزانه، نغمه‌هایی ازشون به گوش می‌رسید که موجب غم و اندوه کاروانیان شد و باعث شد غروب اون روز همه‌شون افسرده و گریان باشند. شب بعد دوباره رفت و زنگوله‌ها رو طوری دست‌کاری کرد که نغمه‌های شاد و طرب‌آور تولید می‌کردند. اون روز همه‌ی کاروانیان شاد و خوشحال و قبراق بودند و خبری از غم و غصه نبود.
ابتدا نمی‌دونستند علت این غم و اندوه دیروز و شادی و شعف امروز چیه؛ ولی وقتی متوجه شدند شیخ بهایی با دست‌کاری زنگوله‌های شتران این کار رو کرده، به عظمت علمی و هنری او پی بردند و تکریمش کردند و از بی‌ادبی‌های قبلی خودشون عذرخواهی کردند.

بله عزیزم، موسیقی می‌تونه انسان رو شاد کنه و حتا احساس‌های عجیب معنوی به انسان تزریق کنه؛ ولی این نباید باعث بشه که در استفاده از موسیقی حلال و مثبت هم زیاده‌روی کنید!

نکته‌ای که نباید ازش غفلت کنید اینه که موسیقی دو جور تأثیر داره؛ ۱. تأثیر فوری و سطحی؛ ۲. تأثیر بلندمدت و عمیق.

ممکنه یک موسیقی در کوتاه‌مدت تأثیر مثبتی مثل ایجاد شادی و معنویت در شما داشته باشه، ولی این تأثیر سطحیه و شما از تأثیرهای منفی بلندمدت و عمیق اون در امان نیستید. دقیقاً مثل سیگار که تأثیر فوری و سطحی اون، ایجاد آرامش و تمرکز برای فرد سیگاریه ولی تأثیرهای خطرناک بلندمدت و عمیق رو هم در کنار این تأثیرهای کوتاه‌مدت و سطحی داره.

می‌گن بعضی از گاودارها (مخصوصاً در اسرائیل) برای گاوهاشون موسیقی مهیج و محرک پخش می‌کنند و این کار باعث می‌شه شیر بیش‌تری بدن. این ادعا اجمالاً درسته و پخش موسیقی خاص باعث می‌شه گاوها بیش‌تر شیر بدن ولی همون دانشمندانی که افزایش شیر گاو رو بر اثر موسیقی اثبات کرده‌اند، بعدها اظهار کرده‌اند: شیری که با پخش موسیقی تند به دست می‌یاد از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و این‌که این کار باعث می‌شه عمر گاوها کوتاه بشه!

کتاب «موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی» از علامه جعفری رو در این زمینه مطالعه بفرمایید.
نقل قول کردن
+3 #8 تهرانآرم 1396-01-28 19:47
من دلم نمی خواد بی احترامی کنم
اما انصافا موسیقی چی کار به مواد داره ؟
چرا روحانیون راجب همه چی نظر می دند؟
بنظرتون خنده دار نیست که موسیقی حرام باشد؟
دنیا بدون موسیقی معنی ندارد
چرا گیر میدین به یک سری آدم که می خوان آزادانه کار کنند؟
صدا زن مشکلش چیه آخه؟ چه لهوی توش هست؟
چرا نمی ذارین ما که یکم موسیقی می فهمیم کارمون بکنیم

***** پاسخ *****

درود بر شما که آدم متین و مؤدبی هستید و اهل بی‌احترامی نیستید!

من فرمایش شما رو درباره‌ی «دانش» و «ثروت» و «ورزش» هم تکرار می‌کنم:

انصافاً علم و دانش چی‌کار به مواد داره؟!
چرا روحانیان راجع به همه چی نظر می‌دن؟!
به نظرتون خنده‌دار نیست که علم و دانش حرام باشه؟!
دنیا بدون علم و دانش معنا ندارد!
چرا گیر می‌دین به یک سری آدم که می‌خوان آزادانه علم و دانش به دست بیارن؟!

انصافاً پول و ثروت چی‌کار به مواد داره؟!
چرا روحانیان راجع به همه چی نظر می‌دن؟!
به نظرتون خنده‌دار نیست که پول درآوردن حرام باشه؟!
دنیا بدون پول و ثروت معنا ندارد!
چرا گیر می‌دین به یک سری آدم که می‌خوان آزادانه پول و ثروت به دست بیارن؟!

انصافاً ورزش چی‌کار به مواد داره؟!
چرا روحانیان راجع به همه چی نظر می‌دن؟!
به نظرتون خنده‌دار نیست که ورزش حرام باشه؟!
دنیا بدون ورزش معنا ندارد!
چرا گیر می‌دین به یک سری آدم که می‌خوان آزادانه ورزش کنن؟!

نظرتون درباره‌ی این‌ها چیه؟!

ما روحانی‌ها ـ که سعی می‌کنیم تعالیم اسلام رو درست بفهمیم و به مردم یاد بدیم ـ نظرمون اینه:

از نظر عقل و اسلام، موسیقی و علم‌آموزی و کسب درآمد و ورزش هیچ‌کدام به‌خودی‌خود چیز بدی نیستند؛ به همین دلیل حلال و جایز هستند؛ اما همه‌ی این‌ها می‌تونند در مسیر غلط مورد استفاده قرار بگیرند و به ضرر انسان باشند. در این صورت می‌شوند ممنوع و حرام!

از نظر اسلام، دانشی که منجر به تولید بمب اتم و سلاح کشتار جمعی می‌شه به ضرر بشریته و تعلیم و تعلمش حرامه. هم‌چنین کتاب‌هایی که انسان رو از خدا و ایمان و اخلاق و امید و شادی دور می‌کنه، خوندن و یاد گرفتنش مضر و ممنوعه؛ اما دانشی که به نفع دنیا و آخرت انسان باشه، خیلی خوب و پسندیده است و گاه لازم و واجبه.

از نظر اسلام، درآمدی که از راه گران‌فروشی و احتکار و دزدی و قاچاق به دست می‌یاد، ممنوع و حرامه؛ اما پول و ثروتی که از راه درست و بدون ضرر زدن به جامعه تولید بشه، نه تنها خوب و مطلوبه، بلکه گاه لازم و ضروریه.

از نظر اسلام، ورزشی که انسان رو از اخلاق و معنویت و دین دور کنه و کانالی باشه برای تهاجم فرهنگی و گند زدن به ادب و فرهنگ جامعه، ممنوع و حرامه؛ اما ورزشی که باعث تندرستی و نشاط و شادابی افراد جامعه بشه، خیلی خوبه و برای بعضی‌ها در شرایط خاصی، لازم و واجب هم می‌شه.

موسیقی هم مثل این‌ها، اگه ابزار ترویج شهوت و بی‌بندوباری و هوس باشه، حرامه؛ اما اگه چنین نباشه، جایز و بی‌اشکاله. می‌شه تصور کرد شرایطی رو که موسیقی در اون شرایط نه تنها پسندیده باشه، بلکه لازم و واجب هم باشه.

برخی از کج‌فکران معتقدند جایگاه خدا و دین صرفاً در خلوت سجاده در گوشه‌ی اتاقه و نباید خدا و دین رو به سایر حوزه‌های فردی و اجتماعی زندگی وارد کرد؛ اما اسلام می‌گه زندگی انسانی مثل زندگی حیوانات، محدود به عالم ماده و دنیا نیست؛ بلکه انسان برای رسیدن به هدفی والا و کمالی خاص و ممتاز آفریده شده و باید در مسیر رسیدن به کمال مطلوبش قرار بگیره؛ بنابراین علم و هنر و صنعت و تکنولوژی و هر چیز دیگه‌ای که به زندگی انسان مربوطه، در صورتی مطلوبه که در مسیر حرکت او در راه هدایت (صراط مستقیم) قرار بگیره؛ در غیر این صورت یا مُضر و خطرناکه، یا لغو و بی‌فایده است.

درباره‌ی موسیقی لهوی گفتنی است که از قضا یکی از بهترین راه‌های تهاجم فرهنگی، همین موسیقی است. علاوه بر اون، موسیقی لهوی سه ویژگی خطرناک داره که در این مقالک به‌شون اشاره کردم. این خطرهای جدی باعث می‌شه که انسان عاقل در مواجهه با موسیقی لهوی کاملاً با دقت و احتیاط رفتار کنه.

شما که یه کم موسیقی می‌فهمید، آیا می‌دونید نظر روان‌شناسان و روان‌پزشکان جهان درباره‌ی ضررهای روانی موسیقی‌های تند غربی (مثل پاپ و رپ و هوی متال و...) چیه؟!

شما که یه کم موسیقی می‌فهمید، آیا خبر دارید که چه تعدادی از موسیقی‌دان‌های بزرگ دنیا اواخر عمرشون دچار افسردگی یا جنون یا پوچ‌گرایی شدند یا خودکشی کردند؟!

شما که یه کم موسیقی می‌فهمید، آیا اطلاع دارید که جریان شیطانی ماسونی از هنر و صنعت موسیقی برای پیشبرد اهداف پلیدشون چه استفاده‌هایی می‌برند؟!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

ده برابر

با نام خدا
صبح يكي از روزهاي سال پنجم طلبگيم بود. مي‌خواستم از منزل روانه‌ي مدرسه بشوم. دست در جيب خود كردم ديدم جز يك سكه‌ي 25 توماني بيش‌تر ندارم كه حتي كرايه‌ي تاكسي هم نمي‌شد. گفتم: خدايا، من اين را صدقه مي‌دهم تو هم به من لااقل كرايه‌ي تاكسي بده. سكه را به صندوق صدقات انداختم و بعد از آن گرمكن پوشيدم كه راهي مدرسه شوم. دست كردم در جيب گرمكن و احساس كردم توي جيبم اسكناسي هست. درآوردم ديدم 250 تومان است. براي چندمين بار بود كه به حقيقت «من جاء بالحسنة فله عشر امثالها؛ هركه كار خوبي انجام بدهد ما ده‌برابر به او پاداش مي‌دهيم» پي مي‌بردم.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چگونه نگذاریم ذهن و دلمان به تخیّلات کثیف آلوده شود؟

پرسش

چه کنیم که فکرمان را همانند چشممان پاک نگه داریم؟ چگونه نگذاریم ذهن و دلمان به تخیّلات شهوانی آلوده شود؟

پاسخ

برای کنترل ذهن و دل باید ورودی‌های آن را کنترل کنید. یکی از مهم‌ترین ورودی‌های آن همان چشم است و بدون کنترل چشم نمی‌شود دل را کنترل کرد (که هرچه دیده بیند، دل کند یاد!)

یکی دیگر از ورودی‌های ذهن و دل، خیال است. برای کنترل دل باید تخیّلات خود را هم کنترل کرد.

تخیلات ما دو دسته‌اند؛

ادامه مطلب...
ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194061
امروز407
دیروز1265
این هفته3024
این ماه19953
مجموع1194061

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!