شنبه, 30 تیر 1403

شناسه پیام‌رسان‌ (ایتا، روبیکا و سروش)
h_shad_ir@

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

حسین مهدوی و مهدی حسینی علیهماالسلام

منتقمبسم الله

وقتی به تقویم ماه شعبان نگاه می‌کنیم، می‌بینیم ولادت دو امام خاص یعنی امام حسین علیه‌السلام و امام مهدی علیه‌السلام در این ماه قرار دارد.

وقتی هم که به اعمال عبادی ماه شعبان در مفاتیح نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که از طرفی در دعای روز ولادت امام حسین(ع) نام و یاد قائم آل محمد(ص) آمده است و در اعمال روز ولادت امام مهدی(ع) به زیارت کربلا سفارش اکید شده است.

در کتاب مفاتیح نوین در اعمال نیمه‌ی شعبان چنین آمده است:

«سوم: زيارت امام حسين(ع) در اين شب از افضل اعمال است، و باعث آمرزش گناهان است. در فضيلت زيارت امام حسين(ع) در اين شب روايات متعدّدى نقل شده است از جمله:

ابوبصير از امام صادق(ع) روايت کرده است: هر کس دوست دارد صد و بيست و چهار هزار پيامبر با او مصافحه کند، در نيمه‌ی شعبان، قبر حسين(ع) را زيارت کند؛ زيرا ارواح پيامبران در اين شب به اذن خداوند به زيارت آن حضرت مى‌روند!

در روايت ديگرى امام صادق(ع) فرمود: وقتى که نيمه‌ی شعبان مى‌شود از افق اعلى (از جانب خداوند) به زائر امام حسين(ع) ندا مى‌دهند که، اکنون با گناهان آمرزيده برگرد، پاداش تو به عهده‌ی پروردگارت و پيامبر خدا است!

حدّاقلّ زيارت آن حضرت آن است که انسان آن شب، بر روى بام خانه و يا فضاى باز ديگرى برود و به سمت راست و چپ آسمان نگاه کند، آن‌گاه به بالاى سر نظر افکند و با انگشت به سمت راستِ قبله اشاره کند و بگويد: اَلسَّلامُ عَلَيْکَ يا أبا عَبْدِ اللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَيْکَ يَابْنَ رَسُولِ اللّهِ، اَلسَّلامُ عَلَيْکَ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَکاتُهُ.»

تقارن زمانی و ارتباط اعمال این دو عید این جرقه را در ذهن می‌زند که گویا بین امام حسین و امام مهدی علیهما‌السلام و بین نهضت امام حسین یعنی حماسه‌ی عاشورا و نهضت امام مهدی یعنی حماسه‌ی ظهور، پیوندی عمیق و ارتباطی دقیق برقرار است.

وقتی این جرقه را دنبال می‌کنیم به سرنخ‌هایی می‌رسیم که حقیقتاً این دو امام و این دو نهضت و حماسه را به هم پیوند می‌زند:

۱. نام مهدی(ع) در یادنامه‌ی حسین(ع) و یاد حسین(ع) در یادنامه‌ی مهدی(ع)

در زیارت عاشورای امام حسین می‌خوانیم: «فأَسأَلُ اللهَ... أن یَرزُقَنی طلبَ ثارِک مع امامٍ منصورٍ مِن اهلِ بیتِ محمدٍ صلی الله علیه و آله» (از خدا می‌خواهم که خون‌خواهی شما را در رکاب آن امام یاری شده از خاندان پیامبر روزی‌ام گرداند) و در بخشی دیگر می‌خوانیم: «ان یرزُقَنی طلبَ ثاری مع امامٍ هُدیً/ مهدیٍ ظاهرٍ ناطقٍ بالحقِ منکم» (از خدا می‌خواهم که خون‌خواهی شما را در کنار امام مهدی روزی‌ام کند).

در مقابل، در دعای ندبه‌ی امام مهدی(ع) می‌خوانیم: «این الطالبُ بِدَمِ المقتولِ بِکَربلا» (کجاست خون‌خواه کشته‌ی کربلا؟!)

در روایات آمده است که یاران امام مهدی(ع) با شعار خون‌خواهی سیدالشهدا (یالثارات الحسین) به یاری حضرت می‌شتابند.۱

۲. مهدی(ع) پیرو حسین(ع) و حسین(ع) پیرو مهدی(ع)

نهضت کربلا، انقلابی الهی بود که امام حسین(ع) در زمان و مکانی به ظاهر محدود برپا کرد؛ اما شعاع درخشش این انقلاب همه‌ی اعصار و امصار را درنوردیده و طبق وعده‌ی خداوندی، به نهضت جهانی امام مهدی(ع) متصل خواهد شد. بنابراین حماسه‌ی ظهور، ادامه‌ی حماسه‌ی عاشورا است که در ابعادی وسیع‌تر و عمیق‌تر رخ خواهد داد و پهنه‌ی دنیا را دربرخواهد گرفت. از این جهت می‌توان گفت که امام مهدی(ع) رهرو راه سیدالشهدا(ع) است.

از طرفی دیگر، بعد از استقرار حکومت مهدوی و برخورداری جامعه‌ی انسانی از آرامش عصر ظهور، امام مهدی(ع) نیز به رسم سنت الهی جام شهادت را خواهد نوشید و زمام جامعه‌ی ایمانی عصر ظهور را به امامان بعد از خود خواهد سپرد. آری به گواهی روایات اهل بیت(ع) بعد از شهادت امام دوازدهم(ع)، امامان دیگر رجعت خواهند کرد و شأن امامت خود را به‌طور کامل استیفا خواهند کرد. اولین امامی که بعد از رفتن امام مهدی(ع) به دنیا برخواهد گشت، امام حسین(ع) است. امام باقر(ع) می‌فرماید: «إنّ أوّلَ من یَرجِعُ لَجارُکُم الحسینُ فیَملِکُ...» (اولین کسی که رجعت می‌کند حسین(ع) است که می‌آید و آن‌قدر حکومت می‌کند که از کثرت سن، ابروانش بر دیدگانش می‌ریزند).۲

از این جهت نیز می‌توان گفت امام حسین(ع) پیرو امام مهدی(ع) و ادامه دهنده‌ی راه او خواهد بود.

۳. در سال 1986 یعنی در اوج پیروزی‌های رزمندگان اسلام در جبهه‌ی مقاومت علیه استکبار جهانی، فرانسیس فوکویاما در کنفرانسی در اورشلیم تحت عنوان «بازشناسی هویت شیعه» که توسط صهیونیست‌ها برگزار شد، گفت:«شیعه پرنده‌ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیررس ما است؛ پرنده‌ای که دو بال دارد: یک بال سبز و یک بال سرخ.»

این استراتژیست معروف ژاپنی که در خدمت استکبار است، بال سرخ شیعه را «شهادت» و بال سبزش را «انتظار» تفسیر می‌کند و معتقد است که شیعه بال سرخ شهادت را از امام حسینش و بال سبز انتظار را از امام مهدی‌اش دریافت کرده و تا زمانی که «شهادت‌طلبی و استکبارستیزی حسینی» و «امید و آینده و آرمان مهدوی» در دستان شیعه باشد، او شکست‌ناپذیر خواهد بود و با هیچ ابزار و ترفندی نمی‌توان او را از پا انداخت.۳

پرسش: مگر همه‌ی ارزش و اعتبار نیمه‌ی شعبان به ولادت امام زمان است؟ آیا قبل از ولادت حضرت، زیارت کربلا در نیمه‌ی شعبان سفارش نشده بود؟ اگر پاسخ مثبت است، پس دیگر وجهی ندارد که زیارت امام حسین را به ولادت امام زمان ربط بدهید!

پاسخ: نیمه‌ی شعبان قبل از ولادت امام زمان(ع) نیز روزی ارزشمند و خاص بود. زیارت امام حسین(ع) نیز در آن سفارش شده بود. بعد از ولادت امام زمان(ع) ارزش و اعتبار آن بالاتر رفت. گذشته و آینده برای ما زمینیان گذشته و آینده است؛ وگرنه در نظر خداوند متعال که خالق زمان و مکان است و فراتر از آن دو است، گذشته و آینده یکسان است. خداوند با تکیه بر علم بی‌کران خود، ولادت این دو نور ربّانی را با فاصله‌ی چندده‌ساله در ماه شعبان مقدر می‌فرماید و پیش از آن‌که مهدی‌اش به دنیا بیاید، به زیارت حسینش سفارش می‌کند؛ صرفاً به این دلیل که در آینده مهدی‌اش نیز در این ماه متولد خواهد شد و این تقارن زمانی، پیوند این دو نور ربّانی را بیش‌تر نشان خواهد داد.

بگذریم از این‌که اصل تولد امام دارای ارزش و اعتبار حقیقی نیست؛ چه برسد به زمان تولد و سال‌گرد آن! همه‌ی این‌ها بهانه است برای فراهم کردن بستر رشد و تربیت و تعالی برای ما انسان‌های بهانه‌بین و بهانه‌خواه!

پرسش: زیارت امام حسین(ع) در روزهای دیگر از جمله نیمه‌ی ماه رجب نیز سفارش شده است. پس چرا درباره‌ی آن روزها چنین ارتباطی را مطرح نمی‌کنید؟!

پاسخ: زیارت امام حسین(ع) در روزهای خاص دیگری نیز سفارش شده است، اما تأکیدی که روی این زیارت در نیمه‌ی شعبان شده است، در ایام دیگر نیست. مقایسه‌ی لحن روایات روشن‌گر این تفاوت است.

پرسش: در ماه شعبان، غیر از ولادت امام حسین(ع) و امام زمان(ع)، ولادت امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علی‌اکبر(ع) نیز هست. پس چرا چنین ارتباطی را درباره‌ی آن‌ها بیان نمی‌کنید؟!

پاسخ: وقتی امام حسین(ع) را در چارچوب حماسه‌ی عاشورا می‌نگریم، لاجرم امام سجاد(ع) و حضرت عباس(ع) و حضرت علی‌اکبر(ع) را نیز می‌بینیم. نهضت کربلا بدون نام امام زین‌العابدین و حضرت ابوالفضل العباس و حضرت علی اکبر ناتمام است. عاشورا وقتی عاشورا می‌شود که همه‌ی یاران امام حسین(ع) را در کنار حضرت ببینیم. این حضرات مکمل یکدیگرند که اتفاقاً یاد و نام همه‌ی آن‌ها در ماه شعبان در کنار هم است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱. بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۲۸۶

۲. بحارالانوار، ج ۵۳، ص۴۴

۳. مقاله‌ی «فوکویاما هم اعتراف می‌کند»، ماه‌نامه‌ی امان، شماره‌ی ۵

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک