پنج شنبه, 26 مهر 1397

شماره‌ی پیام‌رسان (فقط سروش و بله):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

سنّی‌ها دشمن نیستند

هفته‌ی وحدتبسم الله

در شهریورماه سال 1391 از طرف «مرکز فرهنگی تبلیغی آینده‌سازان» وابسته به «اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی کشور» در برنامه‌ی «فصل رویش» استان کردستان که با همکاری سپاه پاسداران و اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی استان کردستان برگزار می‌شد، به عنوان مُبلّغ شرکت کردم.

این سفر تبلیغی از دو جهت برای من اهمیت داشت؛ اوّل از این جهت که مخاطب من، همه از هم‌وطنان کُرد بودند؛ دوّم این‌که اکثر آن‌ها اهل تسنّن بودند. اولین بار بود که با کُردهای اصیل و با نوجوانان و جوانان سنّی و نیز با طلاب و روحانیان سنی (ماموستا) ارتباط نزدیک برقرار می‌کردم. امیدوارم باز هم فرصت صحبت و هم‌نشینی با کُردهای عزیز (گانکم! چاوکم!) و با برادران اهل سنت دست بدهد.

تصاویری از این برنامه را در بخش تصاویر من قرار داده‌ام.

از این سفر پربرکت، مطلب و خاطره و نکته فراوان دارم که بگویم؛ ولی فعلاً به دلیل این‌که چند امتحان مشکل در پیش رو دارم، فقط مهم‌ترین نکته را می‌نویسم. بقیه ان‌شاءالله سر فرصت.

دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌ها و وحشی‌گری‌های وهابیّت نادان و کوردل بر کسی پوشیده نیست؛ تخریب و انفجار حرم اهل بیت و امام‌زاده‌ها ـ‌علیهم‌السلام‌ـ و کشت و کشتار شیعیان مظلوم مناطق مختلف جهان و تحقیر و توهین به مقدسات شیعیان و... و... و...

متدیّنان غیور و عزت‌مند شیعه هم در مقابل این غرض‌ورزی‌ها ساکت نمی‌نشینند و حرکت‌های علمی و فرهنگی و اجتماعی و سیاسی متناسب و درخور انجام می‌دهند.

تا این‌جای کار، مسأله‌ای نیست. مشکل از وقتی شروع می‌شود که بعضی از شیعیان، هرچند تعداد اندکی از آن‌ها،

یک: بر اثر تحریک شدن عواطف و احساساتشان، عکس‌العمل‌های نامناسب از خود بروز می‌دهند؛

دو: وهابیون و اهل سنت را با یک چشم می‌بینند و دشمنی‌ها و توهین‌های وهابیت را به حساب اهل سنت می‌گذارند.

به این ترتیب در هنگام مواجهه با اهل سنت، با آن‌ها مثل وهابی‌های بی‌مقدار معامله می‌کنند؛ آن‌ها را دشمن اهل بیت مخصوصاً امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌پندارند، و بزرگانشان را جلوی چشمشان لعن می‌کنند.

این مسأله، اهل سنت، به‌ویژه اهل سنت ایرانی را به شدت دل‌خور می‌کند و باعث می‌شود از دست شیعیان ناراحت باشند و آن‌ها را افرادی بی‌انصاف و بی‌اخلاق و بی‌رحم و ظالم بپندارند.

چنین تصور و نگرشی نسبت به تشیع، ضایعه‌ای اسفبار است، و اسفبارتر این‌که باعث و بانی این نگاه غلط، خود شیعیان باشند! فرهنگ و اخلاق و روحیه‌ی شیعه چنان زیبا و ستودنی است که حتی دشمن کافر را در اولین برخورد، جذب و شیفته‌ی خود می‌کند، چه برسد به برادران اهل تسنن.

هرچند نفوذ وهابیت در بین اهل تسنن بالا است و برخی از اهل سنت به آسانی ابزار دست وهابیت می‌شوند و به عقاید سبُک و نامعقول آن‌ها گردن می‌نهند ولی به هر حال، این دلیل نمی‌شود که ما هر دو را دشمن بدانیم و حسابشان را از یک‌دیگر جدا نکنیم.

مسلمانان سنّی مخصوصاً فرقه‌ی شافعی، ارادت بالایی به اهل بیت و امامان شیعه دارند. اگر به چشم خود ندیده بودم، باور نمی‌کردم که جوانان اهل سنت، هنگام هل دادن قایق سنگین از خشکی به آب، «یا علی» می‌گفتند. بارها و بارها از آن‌ها شنیدم که هنگام خداحافظی می‌گفتند: «یا علی!»

یکی از ماموستاها ضمن گله از رفتار شیعیان می‌گفت: «یک بار در حرم امام خمینی (ره) مشغول نماز بودم. نمازم که تمام شد، یکی از شیعیان آمد و گفت: تو سنی هستی؟ واقعاً خجالت نمی‌کشی با علی دشمنی می‌کنی؟ پاسخ دادم: علی کیست؟ ما علی نمی‌شناسیم! ما حضرت علی می‌شناسیم! ما امام علی می‌شناسیم! امام علی سرور ما است. ما او را بیش‌تر از هر کسی دوست داریم.»

بیاییم با آگاهی شیعی خود، تفاوت این دو را درک کنیم و نگذاریم خشم و نفرت مقدسی که از دشمنان اهل بیت در سینه داریم، باعث شود که در تشخیص دشمن اشتباه کنیم.

بحث علمی در راستای کشف حقیقت و اثبات حقانیت یا بطلان تشیع یا تسنن، به جای خود امری لازم و ضروری است؛ اما هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. جای بحث علمی و طرح اختلاف‌های اعتقادی و نقض و ابرام آن‌ها، محافل علمی است فقط!

بیایید در اعمال و رفتار اجتماعی خود، به اهل بیت عصمت و طهارت اقتدا کنیم که فرمودند: «زینت ما باشید نه ننگ ما!»، همان اهل بیتی که با رفتار زیبا و خیره کننده‌ی خود، دشمنان دشنام دهنده‌ی خود را شیفته‌ی خود می‌کردند و بدون هیچ استدلال زائد و حرف اضافی، فقط با نوع نگاه و جذبه‌ی رحمانی خود، حقانیت خود را اثبات می‌کردند.

بیایید اهمیت وحدت مسلمانان در برابر دشمنان خدا را درک کنیم و با جان و دل پذیرای این فتوای حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای ـ‌که در پاسخ به استفتاء جمعی از علمای شیعی منطقه‌ی احساء عربستان سعودی صادر شده است‌ـ باشیم که فرمودند: اهانت به نمادهای برادران اهل سنت حرام است.

در همین سفر، یکی از دوستان مبلّغ نقل می‌کرد که وقتی از یکی از نوجوانان اهل سنت می‌پرسد: اسمت چیست؟ او جواب نمی‌دهد و می‌گوید: «اگر بگویم، بدت می‌آید». او هم‌نام یکی از بزرگان اهل سنت بود. نمی‌توانستم باور کنم که عکس‌العمل نامناسب برخی شیعیان باعث شده که این نوجوان از گفتن اسمش شرم کند. کاش که چنین نباشد!

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • مهدی باغی

  حاجي واقعا عالي بود خيلي عالي<br />راستي حاجي از طريق پيامك باهم در ارتباط باشيم خيلي حال مي‌ده<br />حاجي راستي سه تا از بچه‌ها با من هستن سلام مي‌رسونن.<br />فعلا خداحافظ<br />ـــــــــــــــــــــــــــــ<br />پاسخ مدیر سایت:<br />سلام، به بچه‌ها سلام برسون. من با پیامک موبایل خیلی انس ندارم، یه سامانه‌ی پیامک دارم که سعی می‌کنم روزی یک بار چک کنم، با این شماره:<br />30002828912313

 • رحیم

  سلام داداش<br />می بینم که باز هم برگشتی به حالت قبلت و با عمامه و عبای خالی در انظار عمومی مخصوصا در کردستان حاضر می‌شی.<br />امیدوارم باز هم ملبس به لباس کامل مقدس روحانیت بشی عبا و قبا و عمامه.<br />البته هرچیزی کاملش خوبه لباس تقوا هم کاملش خوبه.<br />موفق و پیروز و سربلند و کامروا و کامیاب و خلاصه همه چی باشی.<br />ــــــــــــــــــــــــــــــ<br />پاسخ مدیر سایت:<br />سلام میرزا، خسته نباشی!<br />تصاویر بدون قبا مربوط به فضاهای اردویی بود که برای راحتی کار با بچه‌ها قبامو درآورده بودم. تصاویر بدون عبا و عمامه هم مربوط به وقتیه که در بین اهل تسنن بودم. برای این‌که حساسیت‌زا نباشه و مسؤولان و بزرگانشون احساس نکنن داریم کار سیاسی‌ـ‌مذهبی می‌کنیم، دستور بود که با لباس شخصی در بین بچه‌ها باشیم.<br />و لباس التقوی ذلک خیر.

 • مهدی باغی

  حاجی درباره فیلم موهن چیزی نگفتی منتظر متنت هستم<br />ــــــــــــــــــــــــــــــ<br />پاسخ مدیر سایت:<br />از یه طرف امتحان داشتم، از طرف دیگه مسافرت بودم. گذشته از این، همه‌ی حرف‌های لازم زده شد، مسأله‌ی روشنیه، چیزی برای گفتن دیگه نیست. با این حال، مطلب «من اگر آمریکا بودم...!» رو به افتخار شما گذاشتم.

 • مهدی باغی

  حاجي خيلي مردي اميدوارم شناخته باشي ولي اگر نشناختي يه نشون بهت مي دم اون عكس غواصي سمت راست منم<br />خداحافظ<br />ـــــــــــــــــــــــــــــ<br />پاسخ مدیر سایت:<br />سلام آقا مهدی، مگه می‌شه شما رو نشناسم، یادش به‌خیر، خوش گذشت. ان‌شاءالله بازم می‌بینیمتون.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک