پنج شنبه, 05 ارديبهشت 1398

شماره‌ی پیام‌رسان (فعلاً فقط سروش):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

تقویت ذهن و تمرکز

تمرکزبسم الله

توانایی ذهن ما بیش‌تر از آن مقداری است که از آن استفاده می‌کنیم. بخش‌های قابل توجهی از توانایی ذهن ما به دلیل سبک نادرست زندگی‌مان هرگز فعال نمی‌شود و ما نمی‌توانیم از آن بهره ببریم. انجام کارهایی ساده می‌تواند بخش‌های غیرفعال مغز و ذهن و اراده را فعال کند و توانایی انسان را بالاتر ببرد. لیستی از این کارها تقدیم می‌شود:

۱. دست و پای غیراصلی

اغلب ماها راست‌دست و راست‌پا هستیم و بیش‌تر کارهایمان را ـ به‌ویژه آن‌هایی که به دقت بیش‌تر نیاز دارند ـ با دست راست و پای راست انجام می‌دهیم و دست و پای دیگر را به فراموشی می‌سپاریم. تمرین برای به‌کارگیری دست و پای غیراصلی در کارهای دقیق، در ارتقای توان ذهنی و تمرکز تأثیر جالبی دارد. می‌توانیم کارهایی از قبیل مسواک زدن، نقاشی کشیدن، نوشتن، و کار با موبایل و تبلت را با دست غیراصلی انجام دهیم. درباره‌ی نوشتن و نقاشی کشیدن، بهتر است ابتدا با ماژیک درشت بر روی تخته شروع کنیم و بعد به سراغ مداد و خودکار ریز برویم.

۲. چشم‌بسته

ما در بین حواس پنج‌گانه، بیش‌ترین استفاده را از چشم می‌بریم و چهار حس دیگر را بی‌کار و کم‌کار رها می‌کنیم. انجام برخی کارها مانند استحمام، غذا خوردن، دست‌وشویی رفتن، و غیره با چشم بسته باعث می‌شود ظرفیت ما برای استفاده از حواس دیگر بالاتر رود؛ که این کار بدون افزایش دقت و تمرکز امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل نابینایان از دقت و تمرکز بالاتری برخوردارند و حواس دیگرشان قوی‌تر است.

تذکر: هرگز تمرین کار با چشم بسته را در کارهای خطرناک مثل رانندگی به اجرا نگذارید!

۳. تندخوانی

انس با کتاب و مطالعه و انجام تکنیک‌های تندخوانی و تلاش برای مطالعه‌ی سریع در بالا بردن توان ذهن و تمرکز بسیار مؤثر است.

۴. لحظه‌خوانی

لحظه‌بینی و لحظه‌خوانی که یکی از تکنیک‌های تندخوانی است، یعنی این‌که در یک نگاه کوتاه و لحظه‌ای بتوانیم همه‌ی امور مشاهده شده را درک کنیم و بعد از بستن چشم یا برگرداندن رو، آن‌ها را به یاد بیاوریم. هنگام عبور از خیابان، تمرین کنید با یک نگاه لحظه‌ای، تابلوهای تبلیغاتی و نوشته‌های دور و نزدیک را بخوانید و برای لحظاتی به یاد بسپارید. پلیس‌های حرفه‌ای با انجام این تمرین، به حدی می‌رسند که با یک نگاه لحظه‌ای می‌توانند پلاک خودرو را با همه‌ی جزئیاتش ببینند و به یاد بسپارند.

۵. معمّاهای فکری

گام گذاشتن به دنیای معماهای فکری و تلاش برای حل معماها تنها با تکیه بر قدرت ذهن خود و بدون کمک گرفتن از دیگران به‌خوبی می‌تواند توانایی‌های مسکوت مانده‌ی ذهن ما را به فعلیت برساند.

۶. بازی‌های فکری

پرداختن به بازی‌های فکری (رایانه‌ای و غیررایانه‌ای) که به تمرکز بالا و حواس جمع نیازمند است، برای تقویت ذهن و تمرکز توصیه می‌شود.

۷. کارهای هم‌زمان

انجام دادن دو یا چند کار هم‌زمان توانایی ذهنی ما را در انجام کارها توسعه می‌دهد. مثلاً یک سخنرانی را با صدای ملایم پخش کنید و در کنار آن یک سرود یا مداحی با صدای بلندتر پخش کنید و تلاش کنید با وجود صدای مداحی، همه‌ی کلمات سخنرانی را بشنوید و اجازه ندهید صدای بلندتر تمرکز شما را برای شنیدن صدای آرام‌تر به هم بزند.

۸. تنبل نکردن ذهن و حافظه

وقتی به یک فعالیت ذهنی و حافظه‌ای نیاز داریم، سریع به سراغ ماشین‌حساب و دفترچه‌ی تلفن و دفترچه‌ی یادداشت نرویم و چیزی را که به یاد نمی‌آوریم، سریع از دیگران نپرسیم و تلاش کنیم خودمان با فشار آوردن بر ذهن و حافظه، به پاسخ سؤالمان برسیم.

۹. نماز اول وقت

اهتمام به نماز اول وقت گذشته از فواید معنوی و اخروی که دارد، روح و ذهن انسان را منظم و منضبط می‌کند و از آشفتگی و پریشانی نجات می‌دهد. هرچه‌قدر اهتمام به نماز اول وقت بیش‌تر باشد، تأثیر آن بیش‌تر خواهد بود. کسانی که واقعاً نمازهای خود ـ حتی نماز صبح ـ را در اول وقت می‌خوانند، تأثیر مستقیم آن را بر روح و ذهن و اراده و شخصیت خود می‌بینند.

۱۰. حضور قلب در نماز

از شروع نماز تا پایان آن که چند دقیقه بیش‌تر طول نمی‌کشد، تلاش کنید تمرکز و حضور قلب داشته باشید و اجازه ندهید حواستان به چیز دیگری غیر از نماز پرت شود.

نکته: مرحله‌ی اول حضور قلب در نماز، با تمرکز بر روی کلمات و معانی آن‌ها به دست می‌آید و مرحله‌ی بعد، با تمرکز و توجه به روح نماز و حضور در محضر پروردگار بدون غفلت از واژه‌ها و معانی آن‌ها است.

۱۱. ریاضی

ارتباط مستمر با ریاضی و حل مسائل آن، دقت ذهن و توانایی تحلیل آن را شکوفا می‌کند. اگر از دنیای ریاضی فاصله گرفته‌اید، کتاب‌های درسی دبیرستان، راهنمایی، یا حتی ابتدایی را مرور کنید. کتاب ریاضی مقطع ابتدایی نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته و روش آموزش آن بسیار فرق کرده است.

۱۲. زبان جدید

یادگیری زبان جدید و تلاش برای تکلم با آن، قدرت ذهن و توان یادگیری را بسیار بالا می‌برد.

این کار می‌تواند با شرکت در کلاس رسمی زبان و انجام تکالیف رسمی آن صورت بگیرد. اما اگر فرصت و توان این کار را ندارید، فرصت یادگیری غیررسمی زبان‌ها و گویش‌های داخلی را در خلال ارتباط‌های اجتماعی خود از دست ندهید. بعضی‌ها در خلال همین ارتباط‌های اجتماعی خود به توانایی‌ای رسیده‌اند که حرف‌های عادی و روزمره را با هر قوم و طایفه‌ای با زبان آن‌ها بیان می‌کنند.

تذکر پایانی: در انجام این تمرین‌ها و تمرین‌های مشابه آن، از زیاده‌روی و حرکت تک‌بعدی بپرهیزید و تلاش کنید به همه‌ی ابعاد و جوانب توجه داشته باشید و در همه‌ی مراحل زندگی، میانه‌رو و معتدل پیش بروید.

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک