کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

تمرکزبسم الله

توانایی ذهن ما بیش‌تر از آن مقداری است که از آن استفاده می‌کنیم. بخش‌های قابل توجهی از توانایی ذهن ما به دلیل سبک نادرست زندگی‌مان هرگز فعال نمی‌شود و ما نمی‌توانیم از آن بهره ببریم. انجام کارهایی ساده می‌تواند بخش‌های غیرفعال مغز و ذهن و اراده را فعال کند و توانایی انسان را بالاتر ببرد. لیستی از این کارها تقدیم می‌شود:

۱. دست و پای غیراصلی

اغلب ماها راست‌دست و راست‌پا هستیم و بیش‌تر کارهایمان را ـ به‌ویژه آن‌هایی که به دقت بیش‌تر نیاز دارند ـ با دست راست و پای راست انجام می‌دهیم و دست و پای دیگر را به فراموشی می‌سپاریم. تمرین برای به‌کارگیری دست و پای غیراصلی در کارهای دقیق، در ارتقای توان ذهنی و تمرکز تأثیر جالبی دارد. می‌توانیم کارهایی از قبیل مسواک زدن، نقاشی کشیدن، نوشتن، و کار با موبایل و تبلت را با دست غیراصلی انجام دهیم. درباره‌ی نوشتن و نقاشی کشیدن، بهتر است ابتدا با ماژیک درشت بر روی تخته شروع کنیم و بعد به سراغ مداد و خودکار ریز برویم.

۲. چشم‌بسته

ما در بین حواس پنج‌گانه، بیش‌ترین استفاده را از چشم می‌بریم و چهار حس دیگر را بی‌کار و کم‌کار رها می‌کنیم. انجام برخی کارها مانند استحمام، غذا خوردن، دست‌وشویی رفتن، و غیره با چشم بسته باعث می‌شود ظرفیت ما برای استفاده از حواس دیگر بالاتر رود؛ که این کار بدون افزایش دقت و تمرکز امکان‌پذیر نخواهد بود. به همین دلیل نابینایان از دقت و تمرکز بالاتری برخوردارند و حواس دیگرشان قوی‌تر است.

تذکر: هرگز تمرین کار با چشم بسته را در کارهای خطرناک مثل رانندگی به اجرا نگذارید!

۳. تندخوانی

انس با کتاب و مطالعه و انجام تکنیک‌های تندخوانی و تلاش برای مطالعه‌ی سریع در بالا بردن توان ذهن و تمرکز بسیار مؤثر است.

۴. لحظه‌خوانی

لحظه‌بینی و لحظه‌خوانی که یکی از تکنیک‌های تندخوانی است، یعنی این‌که در یک نگاه کوتاه و لحظه‌ای بتوانیم همه‌ی امور مشاهده شده را درک کنیم و بعد از بستن چشم یا برگرداندن رو، آن‌ها را به یاد بیاوریم. هنگام عبور از خیابان، تمرین کنید با یک نگاه لحظه‌ای، تابلوهای تبلیغاتی و نوشته‌های دور و نزدیک را بخوانید و برای لحظاتی به یاد بسپارید. پلیس‌های حرفه‌ای با انجام این تمرین، به حدی می‌رسند که با یک نگاه لحظه‌ای می‌توانند پلاک خودرو را با همه‌ی جزئیاتش ببینند و به یاد بسپارند.

۵. معمّاهای فکری

گام گذاشتن به دنیای معماهای فکری و تلاش برای حل معماها تنها با تکیه بر قدرت ذهن خود و بدون کمک گرفتن از دیگران به‌خوبی می‌تواند توانایی‌های مسکوت مانده‌ی ذهن ما را به فعلیت برساند.

۶. بازی‌های فکری

پرداختن به بازی‌های فکری (رایانه‌ای و غیررایانه‌ای) که به تمرکز بالا و حواس جمع نیازمند است، برای تقویت ذهن و تمرکز توصیه می‌شود.

۷. کارهای هم‌زمان

انجام دادن دو یا چند کار هم‌زمان توانایی ذهنی ما را در انجام کارها توسعه می‌دهد. مثلاً یک سخنرانی را با صدای ملایم پخش کنید و در کنار آن یک سرود یا مداحی با صدای بلندتر پخش کنید و تلاش کنید با وجود صدای مداحی، همه‌ی کلمات سخنرانی را بشنوید و اجازه ندهید صدای بلندتر تمرکز شما را برای شنیدن صدای آرام‌تر به هم بزند.

۸. تنبل نکردن ذهن و حافظه

وقتی به یک فعالیت ذهنی و حافظه‌ای نیاز داریم، سریع به سراغ ماشین‌حساب و دفترچه‌ی تلفن و دفترچه‌ی یادداشت نرویم و چیزی را که به یاد نمی‌آوریم، سریع از دیگران نپرسیم و تلاش کنیم خودمان با فشار آوردن بر ذهن و حافظه، به پاسخ سؤالمان برسیم.

۹. نماز اول وقت

اهتمام به نماز اول وقت گذشته از فواید معنوی و اخروی که دارد، روح و ذهن انسان را منظم و منضبط می‌کند و از آشفتگی و پریشانی نجات می‌دهد. هرچه‌قدر اهتمام به نماز اول وقت بیش‌تر باشد، تأثیر آن بیش‌تر خواهد بود. کسانی که واقعاً نمازهای خود ـ حتی نماز صبح ـ را در اول وقت می‌خوانند، تأثیر مستقیم آن را بر روح و ذهن و اراده و شخصیت خود می‌بینند.

۱۰. حضور قلب در نماز

از شروع نماز تا پایان آن که چند دقیقه بیش‌تر طول نمی‌کشد، تلاش کنید تمرکز و حضور قلب داشته باشید و اجازه ندهید حواستان به چیز دیگری غیر از نماز پرت شود.

نکته: مرحله‌ی اول حضور قلب در نماز، با تمرکز بر روی کلمات و معانی آن‌ها به دست می‌آید و مرحله‌ی بعد، با تمرکز و توجه به روح نماز و حضور در محضر پروردگار بدون غفلت از واژه‌ها و معانی آن‌ها است.

۱۱. ریاضی

ارتباط مستمر با ریاضی و حل مسائل آن، دقت ذهن و توانایی تحلیل آن را شکوفا می‌کند. اگر از دنیای ریاضی فاصله گرفته‌اید، کتاب‌های درسی دبیرستان، راهنمایی، یا حتی ابتدایی را مرور کنید. کتاب ریاضی مقطع ابتدایی نسبت به سال‌های گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته و روش آموزش آن بسیار فرق کرده است.

۱۲. زبان جدید

یادگیری زبان جدید و تلاش برای تکلم با آن، قدرت ذهن و توان یادگیری را بسیار بالا می‌برد.

این کار می‌تواند با شرکت در کلاس رسمی زبان و انجام تکالیف رسمی آن صورت بگیرد. اما اگر فرصت و توان این کار را ندارید، فرصت یادگیری غیررسمی زبان‌ها و گویش‌های داخلی را در خلال ارتباط‌های اجتماعی خود از دست ندهید. بعضی‌ها در خلال همین ارتباط‌های اجتماعی خود به توانایی‌ای رسیده‌اند که حرف‌های عادی و روزمره را با هر قوم و طایفه‌ای با زبان آن‌ها بیان می‌کنند.

تذکر پایانی: در انجام این تمرین‌ها و تمرین‌های مشابه آن، از زیاده‌روی و حرکت تک‌بعدی بپرهیزید و تلاش کنید به همه‌ی ابعاد و جوانب توجه داشته باشید و در همه‌ی مراحل زندگی، میانه‌رو و معتدل پیش بروید.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

+1 #1 خلخالحمید 1396-10-29 17:22
مظالب جالب وخوب بود ممنون بابت مظالبی مفید و عالی موفق باشید
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

رضایت امام زمان (ع)

با نام خدا

امروز (81/12/7) سر درس اصول 2 (استاد موحدي) تصميمي مهم گرفتم و در كاغذي نوشتم: «من سرباز امام زمان هستم و در زندگي هدفم كسب رضايت ايشان است» و به خودم گفتم كه هر صبح بايد اين جمله را ده مرتبه تكرار كني تا فراموشش نكني. بعد از ظهر آن روز ساعتي خوابيدم و در لحظات پاياني خواب بود كه حضرت امام زمان عليه السلام را در تمثال امام خامنه‌اي (بنا به تعبير حاج اكبر نيكزاد، معبّر معروف خواب كه مي‌گفت: تعبير آقاي خامنه‌اي در خواب امام زمان است) ديدم كه خوشحال و خندان بودند.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا محبت و علاقه بین دو همسر بعد از مدتی کم می‌شود؟ چه کار می‌شود کرد؟

پرسش

وقتی دو نفر ازدواج می‌کنن، اوایل خیلی محبت وعلاقه هستش ولی بعد یه مدت، زندگیشون روال عادی می‌گیره و خیلی از آدم‌ها رو هم می‌شناسم بعد اینکه زندگیشون این‌جور می‌شه، گلایه می‌کنن و می‌گن که اشتباه کردیم ازدواج کردیم و... اینا چجوره؟ چرا این‌جور می‌شه؟ اگه قراره واقعا همه‌ی زندگی‌ها این‌جور باشه، خب خیلی‌ها دیگه ازدواج نخواهند کرد!

الان خیلی از دور و وری‌های من گلایه دارن و همش چیزی می‌شه برمی‌گردن بهم می‌گن زود ازدواج نکنیا و... تو ازدواج چیزی نیست. مجردی راحتتری و از این حرف‌ها.

پاسخ

در پاسخ این سؤال، راز بیستم از مقاله‌ی «۲۰ راز در زندگی مشترک» را یادآور می‌شوم؛ بعد، توضیح تکمیلی را عرض می‌کنم:

«راز بیستم: سردی بعد از محبت

یكی از پیچیدگی‌های روابط زناشویی آن است كه وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود و از محبت همسرتان برخوردار هستید، احساس می‌كنید كه از نظر عاطفی از او فاصله گرفته‌اید. گاهی وقت‌ها شما دل‌باخته و شیفته‌ی همسرتان می‌شوید اما بعد تصور می‌كنید كه در حضور او هیچ احساس خاصی ندارید.

این حالت كاملاً متداول و عادی است كه آقا و خانمی كه به شدت یكدیگر را دوست دارند، از یكدیگر ناراحت و منزجر شوند و حتی با هم دعوا كنند. این تغییرات ناگهانی با این كه گیج كننده است، امری عادی و رایج به شمار می‌رود.

مهم این است كه نباید به اشتباه فكر كنیم كه عشق میان ما و همسرمان مرده است.

ادامه مطلب...
ما 36 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1165478
امروز886
دیروز1050
این هفته2826
این ماه17507
مجموع1165478

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!