دوشنبه, 10 آذر 1399

شماره پیام‌رسان (سروش و ایتا):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

زیارت کربلا

زیارت کربلابسم الله

پیش از این حتا فکر کردن به زیارت کربلا هم برایم سخت و سنگین بود؛ چه برسد به این‌که بخواهم واقعاً به زیارت کربلا بروم! همیشه وقتی کسانی را می‌دیدم که به زیارت کربلا می‌رفتند و برمی‌گشتند، تعجب می‌کردم و با خود می‌گفتم: آیا این‌ها واقعاً فهمیده‌اند به کجا و نزد چه‌کسی رفته‌اند یا نه؟ اگر فهمیده‌اند، رفته‌اند چه‌کار کرده‌اند و به امام حسین علیه‌السلام چه گفته‌اند؟

این موضوع برایم معمّایی بود تا این‌که پارسال (1393) استاد خرّمیان (نویسنده‌ی کتاب ارزشمند «قواعد عقلی در قلمرو روایات») در حماسه‌ی پیاده‌روی اربعین شرکت کرد و به کربلا مشرف شد. وقتی از کربلا برگشت، حرف دلم را با او در میان گذاشتم و از او پرسیدم: سنگینی زیارت کربلا را چگونه برای خودتان حل کردید که توانستید عزم زیارت اباعبدالله کنید؟

استاد گفت: نه، نیازی به این سخت‌گیری‌ها نیست. زبان حال من در این زیارت این بود: من خسی بی‌سروپایم که به سیل افتادم...

این سخن استاد دغدغه‌ی مرا حل کرد و من متوجه اشتباه خود شدم. استاد خرمیان با این یک مصرع شعر از علامه طباطبایی (ره)، مرا که در برابر امام حسین علیه‌السلام برای خودم شخصیتی قائل بودم، متوجه این حقیقت کرد که انسان نسبت به خداوند متعال (و امام حسین علیه‌السلام) چنان ناچیز است که بزرگ و کوچک بودنش هیچ فرقی به حالش ندارد. فاصله‌ی دو عدد «1000+» و «1000-» با «بی‌نهایت» یکی است؛ هر دو بی‌نهایت کوچکند. فاصله‌ی «1000+» نسبت به «بی‌نهایت» کم‌تر از فاصله‌ی «1000-» نیست، هرچند این دو با یکدیگر خیلی فاصله دارند. زیارت وقتی برای من سخت و سنگین می‌شود که «من»ی باشد و سنگینی و سختی زیارت را بر دوش تحمل کند؛ اما وقتی منِ محترم و باشخصیت تبدیل شود به خسی بی‌سروپا، دیگر کار سهل و آسان می‌شود.

امسال (۱۳۹۴) ان‌شاءالله عازم کربلایم و اگر توفیق یار باشد، می‌خواهم در حماسه‌ی پیاده‌روی اربعین حضور داشته باشم. اگر از من بپرسید: از این‌که به کربلا می‌روی چه حسی داری؟ و به امام حسین علیه‌السلام چه خواهی گفت؟ عرض می‌کنم: راستش را بخواهید احساس خاصی ندارم. خیلی سبکم و اصلاً نگران حال و روز خرابم نیستم. از امام حسین هم نمی‌دانم چه بخواهم و چگونه بخواهم. یعنی اصلاً به این چیزها فکر نمی‌کنم.

پی‌نوشت:

ـ رفتیم و آمدیم. جای شما خالی! البته هیچ جای خالی نبود. جمعیت چنان زیاد بود که اگر می‌خواستی کسی را اضافه کنی، باید کسی دیگر را کم می‌کردی و جایش را به او می‌دادی!

ـ صحبت از مقایسه‌ی پیاده‌روی اربعین با زیارت در اوقات دیگر با هواپیما و اتومبیل بود. یکی گفت: در کربلا امام حسین و حضرت ابوالفضل و سایر اهل بیت و یاران شکستند و خرد شدند. پیاده‌روی اربعین از آن جهت که انسان را می‌شکند و خرد می‌کند، مناسب‌تر است از زیارتی که با عزت و احترام و رفاه بروی و برگردی، بدون آن‌که آخی بگویی و آهی بکشی. در پیاده‌روی اربعین حداقل پایت چند تا تاول می‌زند.

ـ دیدن خانم‌هایی که به بهانه‌ی حضور در بین‌الحرمین خود را به دل دریای جمعیت مردان می‌زدند و از لابه‌لای جمعیت برای خود راه باز می‌کردند، بسیار ناراحت کننده بود. در مقابل، دیدن و شنیدن این‌که خانمی برای پرهیز از برخورد با نامحرم، به جاهای شلوغ حتا بین‌الحرمین و حرم نمی‌رفت، بسیار خوشحال کننده و تحسین‌برانگیز بود.

ـ قبل از حرکت به کربلا، این جمله از زیارت ناحیه‌ی مقدسه «السلامُ علی مَن اَطاعَ اللهَ فی سِرِّهِ و عَلانِیَتِهِ؛ سلام بر آن‌که در آشکار و پنهانش مطیع خدا بود!» که در قم در حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها بر روی دیوار دیده بودم، مرا به فکر برده بود. حاجتم در زیارت کربلا این بود که روزی لایق این سلام شوم و برسم به جایی که حضرت مرا با این عبارت مورد عنایت خود قرار دهد.

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • #1179

  اکبر دادخواه

  سلام کربلایی ! زیارت قبول ! انشاء الله جزو زائرین واقعی آقا باشید انشا الله ! خیلی خوشحال شدم وقتی شنیدم که به محضر ارباب مشرف شدین! التماس دعا ! یا حق

  ***** پاسخ *****

  علیک سلام کربلایی! ممنونم! زیارت تو هم قبول! ان‌شاءالله توفیق باشه با همدیگه مشرف بشیم!

 • #1178

  ف ح

  سلام
  زیارت قبول..
  ببخشید این یعنی چی!!!!!!!!!!!!!!!!!
  «دیدن خانم‌هایی که به بهانه‌ی حضور در بین‌الحرمین خود را به دل دریای جمعیت مردان می‌زدند و از لابه‌لای جمعیت برای خود راه باز می‌کردند، بسیار ناراحت کننده بود. در مقابل، دیدن و شنیدن این‌که خانمی برای پرهیز از برخورد با نامحرم، به جاهای شلوغ حتی بین‌الحرمین و حرم نمی‌رفت، بسیار خوشحال کننده و تحسین‌برانگیز بود.»!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  طرف ازایجا بلندشه واسه خاطر زیارت بره کربلا بعد نره حرم!!!!اونم به بهانه بودن مرد...خب حجاب که داره..ینی چی!!

  ***** پاسخ *****

  سلام. ممنون!
  موضوع، فقط دیدن نامحرم نیست که حجاب کافی باشه! موضوع، برخورد بدنی با نامحرم در حد تماس کامل و له شدن بین مردهاست!!!
  چنین نیست که اگه کسی نتونه ضریح رو لمس کنه و ببوسه، زیارتش ناقصه. در زمان‌ها و مکان‌های پرازدحامی مثل اربعین کربلا، دیدن گنبد از دور در حکم چسبیدن به ضریحه، مخصوصاً برای خانم‌ها که برای حفظ حیا و عفتشون وارد جمعیت شلوغ مردانه نمی‌شن. باور می‌کنید من خودم نتونستم وارد حرم امام حسین و حرم حضرت ابوالفضل بشم؟! خیلی که زور زدم، تونستم وارد بین الحرمین بشم. ناراحت هم نیستم. مهم اینه که خدا می‌دونه اگه شرایط اجازه می‌داد، تا نزدیک ضریح می‌رفتم و ساعت‌ها زیارت می‌کردم. زیارت یه ظاهر داره (لمس و بوسیدن ضریح) و یه باطن (ارتباط قلبی و روحی و خوندن زیارت‌نامه با حضور قلب). وقتی ازدحام شدیده، قرار نیست که خودمون و دیگران رو به خاطر زیارت ظاهری به زحمت بندازیم و از باطن زیارت غافل بشیم!
  بگذریم از این که من اساساً از وارد شدن به داخل حرم و نزدیک شدن به ضریح خوف دارم و از این‌که ازدحام شدید اجازه‌ی نزدیک شدن بیش‌تر رو بهم نداد، راضی‌ترم.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک