کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

ریشبسم الله

می‌گویند: «گر ریش بود نشان اسلام، بزغاله بود حجت الاسلام»

این بیت بی‌ادبانه و توهین‌آمیز دو پیام می‌تواند داشته باشد که یکی حق است و دیگری نادرست.

پیام حق این است که ریش و ظاهر مؤمنانه اساس اسلام نیست و کسی نباید خیال کند اگر ظاهر چهره و پوشش خود را اسلامی کرد، دیگر یک مسلمان واقعی است؛ بلکه باید باطن و درونش را نیز اسلامی کند و بکوشد تا باورها و اخلاق و فضایل و روحیات درونی اسلام را نیز در درونش به دست آورد.

پیام نادرستی که ممکن است از این بیت به دست آید این است که چون ریش نشان اسلام حقیقی نیست، پس چه ریش بگذاری چه نگذاری، فرقی به حالت نمی‌کند؛ به‌جای ریش گذاشتن، برو و اخلاق و رفتارت را درست کن و حقیقت اسلام را دریاب و خودت را اسیر این ظواهر نکن!

متأسفانه گه‌گاه شنیده می‌شود که برخی از مذهبی‌ها نیز با این بهانه که ریش نشان اسلام نیست، صورت خود را می‌تراشند. چند روز پیش در یک نهاد ارزشی، آقایی متدین که صورتش را تراشیده بود، برای توجیه کار زشت خود به این بیت متوسل شده بود و انگار کشف تازه‌ای کرده باشد، گناه خود را در پشت این شعر پنهان می‌کرد. (مشاهده‌ی همین صحنه بهانه‌ی تحریر این یادداشت شد)

آری تراشیدن ریش (از ته زدن آن) حرام است و هیچ‌یک از مراجع تقلید اجازه‌ی چنین کاری را نداده‌اند. بله، بعضی از مراجع مثل امام خامنه‌ای در بیان حرمت تراشیدن ریش احتیاط می‌کنند؛ اما این احتیاط، واجب است، نه مستحب و از نظر نتیجه فرقی با فتوای حرمت ندارد؛ مگر این‌که مرجعی شایسته‌ی تقلید یافت شود که به جواز تراشیدن ریش فتوا داده باشد و مقلد مرجعی که احتیاط واجب کرده، در این حکم خاص از مرجع خود عدول کند و از مرجعی که احتیاط نکرده و فتوای صریح داده، تقلید کند. حقیقت این است که در این مسأله (تراشیدن ریش) چنین مرجعی وجود ندارد و همه‌ی مقلدانی که مرجعشان تراشیدن ریش را بنا بر احتیاط واجب حرام اعلام کرده است، تراشیدن ریش برایشان حرام است و چاره‌ای جز عمل به این احتیاط ندارند. خلاصه این‌که احتیاط واجب بودن ریش گذاشتن در نظر برخی مراجع تقلید، خللی در حرام بودن تراشیدن آن ایجاد نمی‌کند و باعث نمی‌شود که درباره‌ی این حکم سهل‌انگاری شود.

در پاسخ کسانی که می‌گویند: «گر ریش بود نشان اسلام، بزغاله بود حجت الاسلام» و با این حجت، ریش خود را می‌تراشند، باید گفت:

ریش نشان و سمبل اسلام است؛ اما نه از نشانه‌ها و سمبل‌های اصلی؛ یعنی درست است که با صرف ریش داشتن یا نداشتن نمی‌توان درباره‌ی مسلمان بودن یا نبودن کسی قضاوت کرد، اما ریش گذاشتن در اسلام واجب است و از ته تراشیدنش حرام است. اگر کسی با آگاهی از این حکم شرعی ریشش را بتراشد، گناه مرتکب شده و به همین اندازه از اسلام فاصله گرفته است.

پاسخ این بیت اغواگر را اگر با زبان شعر بدهیم، چنین می‌شود:

ریش ار نَبُوَد نشـــــــــان اســـلام

پس داشتنـــــــش چرا شد الـزام؟!

*****

ریش است نشان ولی نه هر ریش

انوار شــــــرف، نه پشم درویش!

*****

ریشی  اگر  از ریــــــا و پُز  بود

آن، ریــش نبود و مـوی بـــز بود

*****

گر  لایـــــــق  ریشی  ای  بـرادر

هم‌چــهره شـــو با آل پیمبر (ص)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

خدا بیش‌تر از «استخاره» کارایی دارد!

چند روز پیش (19/7/93) سوار تاکسی شدم. راننده جوانی بیست و چند ساله بود. یکی دو دقیقه که گذشت از من که در صندلی جلو نشسته بودم پرسید: «ببخشید حاج آقا، اگه آدم مشروب خورده باشه، استخاره‌ش درست درمیاد؟»

داشتم جواب می‌دادم که «یک باور غلط بین بعضی از مردم وجود داره که فکر می‌کنن وقتی کسی مشروب می‌خوره دیگه تا چهل روز نجسه و نباید نماز بخونه و روزه بگیره و...» که حرفم را قطع کرد و گفت: «اصلاً استخاره درسته؟»

گفتم: «اصل استخاره که درسته ولی...» حرفم را قطع کرد و گفت: «استخاره‌ی اینترنتی چی؟ اون درسته؟ یه سایت‌هایی هست که استخاره می‌کنه و جواب می‌ده خوبه یا بد؛ بعضیا اون قدر پشت‌سر‌هم استخاره می‌کنن تا بالاخره خوب بیاد!»

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا خدا برای آفریدن من از من اجازه نگرفته است؟!

پرسش

چرا خدا برای آفریدن من از من اجازه نگرفته است؟!

پاسخ

این سؤال بی‌ادبانه را می‌توان کمی مؤدبانه‌تر این‌گونه مطرح کرد: چرا خداوند برای آفریدن من، نظر مرا جویا نشده و اراده و انتخاب مرا در آفریدنم دخالت نداده است؟

این سؤال، هرچند در ابتدا خیلی عاقلانه و فیلسوفانه به نظر می‌رسد؛ ولی اگر خوب دقت کنیم، می‌بینیم که خیلی مضحک و خنده‌دار است؛ زیرا:

ادامه مطلب...
ما 99 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194044
امروز390
دیروز1265
این هفته3007
این ماه19936
مجموع1194044

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!