یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398

شماره‌ی پیام‌رسان (فعلاً فقط سروش):
۰۱ ۸۸ ۷۵۰ ۰۹۹۰

 کانال سایت در پیام‌رسان سروش
hshadir@

لجن ته‌نشین شده!

با نام خدا

امروز سر درس شواهد الربوبیه، استاد حسینی آملی (از شاگردان علامه حسن‌زاده آملی) متناسب با بحث، نکته‌ای گفتند که مرا عمیقاً به فکر فروبرده و تا الآن ذهنم را مشغول کرده است.

گفتند: بیش‌تر مردم وقتی آب صاف و زلال حوض پر از آب را می‌بینند، لذت می‌برند و آن را تحسین می‌کنند؛ ولی کسی که شامّه‌ی تیزی دارد، می‌تواند بوی لجن ته‌نشین شده در کف حوض را احساس کند.

آب توی حوض شفاف و صاف و زلال به نظر می‌رسد ولی وقتی چوبی را برمی‌داری و توی حوض می‌گردانی، لجن ته‌نشین شده بالا می‌آید و آن وقت می‌بینی دیگر خبری از آب زلال و تمیز نیست.

گفتند: درون انسان نیز چنین است؛ گاهی نگاه می‌کنی و جز روحی زلال و صاف نمی‌بینی؛ غافل از این‌که لجن‌های زیادی در درون هست ولی چون ته‌نشین شده، دیده نمی‌شود. کافی است در شرایط خاصی درون انسان کمی متلاطم شود، آن وقت لجن‌ها بالا می‌آیند و حقیقت آلوده و تاریک روح را که زلال و تمیز جلوه می‌کرد، نمایان می‌کنند.

گفتند: اگر می‌بینی بعضی وقت‌ها زبانت از کنترل خارج می‌شود و در اثر عصبانیت به پدر و مادر یا همسر و فرزندت حرف تندی می‌زنی، بدان که هنوز درونت لجن دارد که در حالت عادی ته‌نشین است و فقط با تلاطم شرایط خاص بالا می‌آید و خودش را نشان می‌دهد.

گفتند: ما نباید گول صفا و زلالی روحمان در شرایط عادی را بخوریم؛ باید در شرایط خاص و پرتلاطم درونمان را ارزیابی کنیم و اگر لجنی دیدیم، روحمان را تطهیر کنیم و برسیم به جایی که یک ذره لجن و آلودگی در درونمان نباشد و در متلاطم‌ترین شرایط زندگی و در سخت‌ترین مراحل امتحان هم صفا و زلالی روحمان آلوده و تیره نشود.

گفتند: به دلیل غفلت از لجن‌های ته‌نشین شده است که افرادی در سطوح بالا ـ حتی در مقام مرجعیت تقلید ـ خودشان را خراب می‌کنند و عاقبت‌به‌شر می‌شوند.

گفتند: مراقب لجن‌های ته‌نشین شده‌ی درونتان باشید! با دقت و همت بالا مترصّد باشید و در لحظات پرتلاطم زندگی وقتی لجن درونتان بالا آمد و گند زد به زلالی روحتان، بعد از ته‌نشین شدن دوباره، گول زلالی ظاهری بازگشته را نخورید و با جدّیّت تمام برای دفع لجن‌های ته‌نشین شده برنامه داشته باشید.

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
 • #764

  فرجي بنيادشهيد

  متن خوبي بود استفاده كرديم . انشاله كه موفق باشين . خدا روح مرحوم پدرتان راشاد كند .اگر خواستيد ازوب بنده هم ديدن فرماييد. باتشكر.<br />www.abdollahf4176.blogfa.com<br />ـــــــــــــــــــ<br />پاسخ مدیر سایت:<br />سلام آقای فرجی، ممنون از لطفتون. از وب شما هم دیدن کردم. خدا توفیقتون بده. التماس دعا.

 • #763

  ناصر

  با سلام و سپاس از زحمات شما برادر عزیز خواهشمند است در مورد بزرگان شهرستان خلخال بویژه حضرت آیت الله العظمی یکتایی مطالب بنویسید .<br />ـــــــــــــــــــــــ<br />پاسخ مدیر سایت:<br />سلام، ممنون از لطفتون<br />من توفیق اینو نداشتم که با آیت الله یکتایی (حفظه الله) حشر و نشر مستقیم داشته باشم؛ لذا مشاهدات مستقیم درباره‌ی ایشون ندارم که عرض کنم. اون‌هایی که با ایشون ارتباط مستقیم داشتن و دارن باید بگن که نمی‌گن و این کوتاهی باعث شده ایشون غریب و ناشناخته باشن.<br />بنده فقط یک خاطره از آیت‌الله یکتایی دارم که مربوط به سال 1374 است؛ وقتی که 15 ساله بودم و اون سال اولین سال طلبگیم و تنها سال تحصیل من در مدرسه‌ی جعفریه‌ی خلخال بود.<br />اون موقع ایشون کم و بیش به خلخال رفت و آمد داشتند و در مدرسه‌ی جعفریه اتاقی داشتند که در اون‌جا ساکن می‌شدند و احیاناً با مراجعان دیدار و جلسه داشتند.<br />شنیده بودیم که ایشون جز نان و ماست چیز دیگری نمی‌خورند. برام مهم بود که مطمئن بشم آیا این حرف درسته یا نه. یک روز موقع ظهر از یک حجره‌ای (در طبقه‌ی دوم) که به اتاق ایشون (در طبقه‌ی اول) اشراف داشت و قسمتی از اتاقشون از توی پنجره دیده می‌شد، داشتم ایشون رو تماشا می‌کردم و دیدم که یک پارچه‌ای رو باز کردند که توش یک تکه نون و یک شیشه‌ی ماست بود. از اون زاویه‌ی نگاهی که داشتم، فقط یک پارچه و یک تکه‌ی نون و یک شیشه‌ی کوجک ماست و دو دست پیر و ساده دیده می‌شد که نون رو تکه می‌کرد و به ماست می‌زد و بالا می‌رفت.<br />بعد از چند لحظه دیگه نگاهم رو برگردونم؛ چون هم به جواب سؤالم رسیده بودم و هم نگاه بیش از این مقدار رو بی‌ادبی و فضولی می‌دونستم.<br />این زهد و سادگی ایشون برام باورنکردنی بود.<br />خدا حفظشون کنه و درجاتشون رو عالی بکنه!

 • #762

  علیرضا

  سلام <br />یادتون نره بعد از لجن زدایی دلتون حتما روش یه فیلتر هم بزارید...

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

0 / 5000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 5000 حرف باشد

مطالب برگزیده

جمهوری اسلامی ایران تبیین ضرورت تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت


زنان و ازدواج پاسخ به چند ابهام درباره‌ی زنان و ازدواج در آیین اسلام


حجاب ده تلنگر درباره‌ی حجاب و عفاف


شراب یک لحظه مستی، یک عمر پستی! (شراب‌خواری)


یوسف علیه‌السلام علاقه به هم‌جنس زیبارو


دوستش دارم دوستش دارم (سلسله مقالات)


آزادی جنسی غربی چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟


عصبانیت چگونه عصبانیت خود را کنترل کنم؟


خودشناسی چگونه می‌توانم خودم را بشناسم و بحران هویت را پشت سر بگذارم؟


استخاره، آری یا نه، چرا و چگونه؟ استخاره، آری یا نه؟ چرا و چگونه؟


چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟ چگونه خوش‌تیپ و امروزی و در عین حال باحجاب باشم؟


چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟! چرا خدا مشکل همه‌ی بنده‌هاشو حل می‌کنه جز ما؟!


چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟! چرا فقط اسلام؟! چرا ادیان دیگر نه؟!


حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس حسین علیه‌السلام در مصاف ابلیس


رنج پُرارج (عادت ماهانه) رنج پُرارج (عادت ماهانه)


هدف آفرینش انسان هدف آفرینش انسان


حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!! حالا کی بهشت و جهنم رو دیده؟!!


رجعت، افسانه یا حقیقت؟! رجعت، افسانه یا حقیقت؟!


حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟ حکم خشن سنگسار چگونه با عقل و فطرت انسانی سازگار است؟


آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟! آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!


چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟ چگونه این چشم صاحب‌مرده را کنترل کنم؟


چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟ چگونه توبه‌ای پایدار و شکست‌ناپذیر داشته باشم؟


چرا امام خامنه‌ای؟ چرا امام خامنه‌ای؟


کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟! کنترل جمعیت یا انقراض شیعه؟!


شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن شبهه‌ای درباره‌ی نماز و پاسخ آن


بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ بررسی روزه‌ی دختران نه ساله + گفت‌وگو باچند فرشته‌ی نوبالغ


هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر» هنری به نام «امر به معروف و نهی از منکر»


حقیقت دعا و اسرار اجابت حقیقت دعا و اسرار اجابت


شب قدر و معمای سرنوشت شب قدر و معمّای سرنوشت


20 راز در زندگی مشترک 20 راز در زندگی مشترک