کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

با نام خدا

یادداشت انتقادآمیز «نیم‌نگاهی به راه‌پیمایی روز قدس خلخال»، هرچند ریشه در احساس درد دین و فرهنگ دینی دارد و نشان دهنده‌ی دغدغه و نگرانی نویسنده از وضع فرهنگی سیاسی اجتماعی شهرستان خلخال است و از این زاویه، کاری مثبت و فعال تلقی می‌شود؛ اما هرچه باشد، یک انتقاد است و حرکتی نفی کننده و طرد کننده است؛ به همین جهت ممکن است به مذاق بعضی‌ها خوش نیاید.
در این یادداشت برای این‌که نشان بدهم رویکرد من در آن یادداشت، رویکردی صرفاً انتقادی و نفی کننده نیست و ریشه در احساسی مثبت و فعال دارد، چند پیشنهاد کوچک ولی اساسی برای بهبود وضع فرهنگ دینی شهرمان دارم. امیدوارم کسانی که مدعی سامان‌دهی فرهنگ شهرستان هستند، نگاهی مثبت و غیرمنفعلانه به این پیشنهادها داشته باشند.

1. برگزاری همایش علمی آسیب‌شناسی فرهنگ دینی شهرستان خلخال
اهمیت و ضرورت برگزاری چنین همایشی بسیار روشن است. برای برگزاری چنین همایشی باید یک دبیرخانه تشکیل شود که شرایط و زمان و مکان همایش را تعیین کنند و حداقل سه ماه جلوتر، برای جمع‌آوری آثار علمی نخبه‌ها و فعالان فرهنگی شهرستان  فراخوان بدهند تا نظرات انتقادی و پیشنهادی مربوطه جمع‌آوری و بررسی شود و از بین مطالب دریافت شده، بهترین‌ها برای ارائه در همایش انتخاب شوند.

2. برگزاری سلسله جلسات پرسش و پاسخ و مناظره بین فعالان فرهنگی و مسؤولان ذی‌ربط
این جلسات می‌تواند هر ماه یک بار تشکیل شود و در آن، مسؤولان فرهنگی و تبلیغی به سؤالات و پیشنهادها و انتقادهای فعالان فرهنگی اجتماعی پاسخ بدهند و توضیحات لازم را ارائه کنند. اگر در موضوعی اختلاف نظر وجود داشت، می‌توان با برگزاری جلسات مناظره به تبیین و تشریح نظر صحیح کمک کرد.
روشن است که برگزاری چنین جلسات صمیمانه و در عین حال روشن و شفاف و صریح، به رفع سوء تفاهم‌ها و اختلاف‌ها کمک می‌نماید. اگر یک مسؤول فرهنگی می‌خواهد کار اساسی بکند، ناچار باید از فعالیت خود بازخورد داشته باشد و گوشی شنوا برای شنیدن نظرات موافق و مخالف داشته باشد. اگر مسؤولی چنین نباشد و فضایی آزاد برای گفت‌وگو با دیگران نداشته باشد و به انتقادهای وارده بی‌توجهی نشان دهد یا با آن‌ها برخورد چکشی و تدافعی داشته باشد، یقیناً در فعالیت خود کار به جایی نخواهد برد.

3. راه‌اندازی سایت جامع فرهنگ دینی خلخال
فعالیت‌هایی از این دست را می‌توان از چنین سایتی انتظار داشت:
ـ ارائه‌ی اخبار و تازه‌های عالم فرهنگ و دین و اطلاع‌رسانی برنامه‌های فرهنگی تبلیغی شهرستان
ـ ارائه‌ی پرسش و پاسخ و مشاوره دینی و تربیتی به صورت online و offline
ـ راه‌اندازی مدرسه‌ی مجازی مطالعات دینی؛ حاوی انواع سیر مطالعات دینی و فرهنگی در زمینه‌ها و سطوح مختلف
ـ انجمن گفت‌وگو و تبادل نظر در موضوعات مورد علاقه‌ی اعضای سایت
ـ ارائه‌ی اطلاعات مفید از مراکز فرهنگی دینی و شخصیت‌های فعال در این عرصه
ـ ارائه‌ی اوقات شرعی معتبر برای شهرستان
ـ معرفی برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی شهرستان برای ایجاد تمرکز و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها
ـ انجام نظرسنجی‌های مورد نیاز برای برنامه‌ریزی و تهیه‌ی طرح‌های فرهنگی
ـ ایجاد یک شبکه‌ی گسترده از فعالان رسمی و غیررسمی در عرصه‌ی فرهنگ و دین
ـ ارائه‌ی بسته‌های فرهنگی چندرسانه‌ای در موضوعات مهم مانند حجاب و عفاف
ـ تهیه‌ی بانک اطلاعات گسترده از محتواهای مربوطه اعم از سخنرانی‌ها، کتاب‌ها و مقالات و...
ـ انجام مسابقات جذاب و آموزنده در گروه‌های سنی گوناگون
ـ توسعه دادن به فعالیت‌های بومی و ایجاد ارتباط و تعامل با دیگران در سطح جهانی
ـ و...
انجام هریک از برنامه‌های فوق به صورت مستقل نیازمند صرف وقت و هزینه‌ی زیاد و به‌کارگیری نیروی کافی است؛ درحالی که با راه‌اندازی یک پایگاه اینترنتی قدرتمند و توانا می‌توان با هزینه‌ی کم‌تر به همه‌ی این اهداف رسید. کمی همت می‌خواهد و ذوق و سلیقه و نگاهی باز و فعّال!

4. راه‌اندازی هفته‌نامه‌ی فرهنگی اجتماعی پربار و کارآمد
خلأ یک نشریه‌ی پربار و سرشار از مطالب مفید و کاربردی در حوزه‌ی فرهنگ و دین و اجتماع در شهرستان خلخال به شدت احساس می‌شود. نیازی که در استقبال مردم از نشریه‌ی هدا خود را به‌خوبی نشان می‌داد. این نشریه می‌تواند یکی از خروجی‌های پایگاه اینترنی مذکور در پیشنهاد شماره‌ی 3 باشد. فقط کافی است یک تیم آگاه و هنرمند و توانا مطالب آن سایت را گلچین کرده، در قالب نشریه‌ی کاغذی منعکس کنند.

این‌ها حداقل انتظاری است که ما از مسؤولان و دست‌اندرکاران فرهنگی تبلیغی شهرستان داریم. مسأله‌ی فرهنگ یک مسأله‌ی حیاتی است که باید نگاه ما به آن یک نگاه حداکثری باشد. بنده برای عملی کردن این پیشنهادها و پیشنهادهایی از این دست، در حد توان فکری و علمی و هنری خودم قول همکاری می‌دهم. آیا دست‌اندرکاران فرهنگ و تربیت، ظرفیت انجام این برنامه‌ها را دارند؟

حسن ختام عرایضم را فرمایشی از حضرت آقا امام خامنه‌ای قرار می‌دهم:
«با توجه به اهمیت حقیقتی که نامش فرهنگ جامعه است و با توجه به این که اگر این مجموعه‌ی بنای فرهنگی را مهندسی و از آن حراست و حفاظت نکنیم، عوامل گوناگون تأثیرگذار در فرهنگ، قسم نخورده‌اند که چون ما کاری نمی‌کنیم. آن‌ها هم کاری نکنند. نه، آن‌ها اثر خودشان را می‌گذارند و کار خودشان را می‌کنند. تکلیف ما به عنوان مسؤولان نظام جمهوری اسلامی چیست؟ یکی از مهم‌ترین تکالیف ما در درجه‌ی اول، مهندسی فرهنگ کشور است.» (بیانات در سال 1383)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #3 خلخالبرف و آفتاب 1392-10-03 16:17
به نقل از alireazabad:
همه حرفای شما درست باید اینکارو کرد؟شما میتونین یه تنه مقابل رسانه-اتاق فکر یا چیزای زیادی که اونا واسه شیعه ها گذاشتن مقابله کنی؟...

چرا یه تنه؟ با شما می‌شه دو؛ با من می‌شه سه و ...
نقل قول کردن
0 #2 اتباع خارجی خلخال(تهران)alireazabad 1392-10-03 16:14
همه حرفای شما درست باید اینکارو کرد؟شما میتونین یه تنه مقابل رسانه-اتاق فکر یا چیزای زیادی که اونا واسه شیعه ها گذاشتن مقابله کنی؟مسوولان ما بی فکرن مشکل ما مسوولان ما هستن دوس دارن و قوت رسانه های دیگه که دارن به نابودی شیعه فکر میکنن مسوولانشون هستن ما باید مسوولان رو خوب تعین کنیم
نقل قول کردن
0 #1 اتباع خارجی خلخال(تهران)alireazabad 1392-10-03 16:14
کاملا مخالفم همه اینا به گونه ایی استفاده شدن ولی جواب ندادن یه فکر اساسی میخواد واسه جامعه اسلامی نه فقط خلخال که دین در مقابل چشمانمان در حال فراموشی است باید فکر اساسی داشت خودمان را با این کارا سرگرم نکنیم به فکر تغییر فرهنگ غربی که در اسلام حکمرانی میکند باشیم نه چیز دیگر.با تشکر
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یادداشت مدیر سایت:
در خلخال چنین کارهایی بی‌سابقه است. نه مسائل فرهنگ دینی آسیب‌شناسی شده است و نه جلسات پرسش و پاسخ با موضوعات فرهنگی بین مسؤولان فرهنگی و فعالان رسمی و غیررسمی برگزار شده است و نه بانک اطلاعات و مرجع قابل استفاده در این عرصه وجود دارد و نه رسانه و نشریه‌ی اثرگذار در این زمینه هست. گذشته از این‌ها راه حل هرچه که باشد، باید گوش شنوایی برایش از طرف مسؤولان باشد تا بتوان آن راه حل‌ها را پیاده کرد. اولین قدم برای این کار، انتقادپذیری و برقراری ارتباط مؤثر با نخبه‌ها و فعالان و دلسوزان عرصه‌ی فرهنگ دینی است؛ چیزی که خلأ آن مثل روز عیان است.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

خدا بیش‌تر از «استخاره» کارایی دارد!

چند روز پیش (19/7/93) سوار تاکسی شدم. راننده جوانی بیست و چند ساله بود. یکی دو دقیقه که گذشت از من که در صندلی جلو نشسته بودم پرسید: «ببخشید حاج آقا، اگه آدم مشروب خورده باشه، استخاره‌ش درست درمیاد؟»

داشتم جواب می‌دادم که «یک باور غلط بین بعضی از مردم وجود داره که فکر می‌کنن وقتی کسی مشروب می‌خوره دیگه تا چهل روز نجسه و نباید نماز بخونه و روزه بگیره و...» که حرفم را قطع کرد و گفت: «اصلاً استخاره درسته؟»

گفتم: «اصل استخاره که درسته ولی...» حرفم را قطع کرد و گفت: «استخاره‌ی اینترنتی چی؟ اون درسته؟ یه سایت‌هایی هست که استخاره می‌کنه و جواب می‌ده خوبه یا بد؛ بعضیا اون قدر پشت‌سر‌هم استخاره می‌کنن تا بالاخره خوب بیاد!»

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا بی‌نمازها از نمازخوان‌ها موفق‌ترند و زندگی‌شان بهتر است؟

پرسش:

من دوستانی دارم که نماز نمی‌خوانند ولی در درسشان حتی شده با اختلاف چند صدم از من بهترند؛ درحالی‌که ما تلاش یکسانی داریم. حتی در زندگی عادی و خیلی چیزهای دیگر هم همین‌طور است. مگر نماز سعادت‌بخش نیست، پس چرا کسانی که به این وظیفه عمل نمی‌کنند، زندگی بهتری دارند؟

پاسخ:

این سخن که «کسانی که نماز نمی‌خوانند از کسانی که اهل نماز هستند موفق‌ترند و زندگی‌شان بهتر است»، با این کلیت هرگز قابل پذیرش نیست. اگر با دقت و با لحاظ ابعاد مختلف زندگی بنگریم و از دو سه نفر دور و بر خودمان فراتر رویم و جامعه‌ی آماری وسیع‌تری را ارزیابی کنیم، به نتیجه‌ی دیگری خواهیم رسید.

بله، می‌پذیریم که کم‌وبیش هستند کسانی که با این‌که اهل نمازند، ولی دیگرانی که اهل نماز نیستند، از آن‌ها موفق‌تر و جلوترند. برخی از مشاهده‌ی چنین صحنه‌هایی فکرشان به اشتباه می‌افتد و با قضاوتی سطحی، بی‌نمازی را بر بانمازی برتری می‌دهند. برای این‌که چنین سوءتفاهم‌هایی از ریشه رفع شود، باید کمی عمیق‌تر به مسأله نگریست:

ادامه مطلب...
ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194084
امروز430
دیروز1265
این هفته3047
این ماه19976
مجموع1194084

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!