کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

با نام خدا
در اين يادداشت، آياتي از قرآن را انتخاب کرده‌ام که شامل نکاتي مفيد درباره‌ي ورزش و تربيت بدني هستند. هریک از این فقرات می‌تواند زینت‌بخش دیوارهای ورزشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی باشد. فعلاً ده آيه ذکر مي‌کنم. ان‌شاءالله در آينده آيات ديگري را به اين يادداشت اضافه مي‌کنم.

1. ورزش وسيله‌اي براي ايجاد نشاط و شادابي جسمي و روحي است.
أَرْسِلْهُ مَعَنا غَداً يَرْتَعْ وَ يَلْعَبْ (سوره‌ي يوسف عليه‌السلام، آيه‌ي 12)
ترجمه:
[فرزندان يعقوب عليه‌السلام به او گفتند:] فردا يوسف را به همراه ما بفرست تا کمي در کوه و صحرا بازي و تفريح کند.

توضيح:

انسان، نيازمند تفريح و ورزش است و چنان كه در اين آيه مشاهده مى‏شود قوى‏ترين منطقى كه توانست حضرت يعقوب را [ـ‌که يک لحظه حاضر نبود يوسف عليه‌السلام را از خود دور کند‌ـ] تسليم خواسته فرزندان كند، اين بود كه يوسف نياز به تفريح دارد. (تفسير نور، ج 6، ص 41)

2. تربيت و تقويت بدن بايد هدفمند و آگاهانه باشد.
و هو العليم القدير (سوره‌ي روم، آيه 54)
ترجمه:
خداوند دانا و قدرتمند است.
توضيح:
قدرت بدون هدف و بدون آگاهي نه‌تنها مفيد نيست، بلکه ممکن است خيلي مضر و خطرناک باشد. قدرت نامتناهي خداوند اگر خوب است، به خاطر اين است که او با علم و آگاهي نامتناهيش مي‌داند از قدرتش چگونه استفاده کند.
در آيه‌ي 247 سوره‌ي بقره مي‌خوانيم:
إنَّ اللهَ اصْطَفيهُ عَلَيْكُمْ وَزادَهُ بَسْطَهً‌ فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ.
خداوند او (طالوت) را بر شما (قومي از بني‌اسرائيل) برتري داده و او را به حاکميّت شما برگزيده و به او دانش و توانايي بدني عطا فرموده است.
همان‌گونه که ملاحظه مي‌کنيد، خداوند به طالوت اول دانش، سپس قدرت جسماني داده است تا با دانش خود از قدرتش درست استفاده کند.

3. بُعد سياسي ورزش و تقویت بدن.
وَ أعِدُّوا لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِن قُوَّهٍ (سوره‌ي انفال، آيه 60)
ترجمه:
تمام نيرو و توانتان را براي مقابله با دشمنان آماده سازيد.
توضيح:
يکي از اهداف شايسته‌ي ورزش و تربيت بدن را با نگاه سياسي مي‌توان شکل داد. ورزشي خوب است که باعث تقويت بدنه‌ي جامعه‌ي اسلامي شود و آن‌ها را براي مقابله با دشمنان آماده سازد؛ وگرنه اگر ورزشکار نسبت به دوست و دشمن ديني و سياسي خود بي‌تفاوت باشد، چه حاصل از ورزش او؟!

4. يک ورزشکار مؤمن بايد حريف ده مرد جنگي باشد.
إِن يَكُن مِّنكُمْ عِشْرُونَ صابِرُونَ يَغْلِبُوا مِئَتَيْنِ  وَ إِن يَكُن مِنكُم مِئَةٌ يَغْلِبُوا ألْفًا مِنَ الَّذِينَ كَفَرُوا بِأنَّهُمْ قَوْمٌ لايَفْقَهُونَ. (سوره‌ي انفال، آيه 65)
ترجمه:
اگر در بين شما بيست تن اهل پايدارى و استقامت باشند، بر دويست تن از كافران غلبه مى‏كنند و اگر از شما يكصد تن مقاوم باشند، بر هزار تن از كافران غلبه مى‏كنند زيرا كافران مردمانى فاقد قدرت فهم و شعورند.
توضيح:
دو عامل ورزشکار مؤمن را از غيرمؤمن متفاوت مي‌کند:
1. هدفي والاتر و انگيزه‌اي بيش‌تر و عزمي استوارتر براي تلاش و تمرين بيش‌تر؛
2. نيروي ايمان و قدرت روحي و معنوي.

5. ورزشکار بايد طرفدار حق باشد نه پشتيبان مجرم.
رَبّ‏ِ بِمَا أَنْعَمْتَ عَلَىَّ‏َّ فَلَنْ أَكُونَ ظَهِيرًا لِّلْمُجْرِمِينَ (سوره‌ي قصص، آيه 17)
ترجمه:
پروردگارا، به خاطر قدرت و نيرويى كه به من عطا كردى، هرگز پشتيبان مجرمان نخواهم بود.
توضيح:
قدرت و توانايي بدني ورزشکار بايد در خدمت حمايت از حق و عدالت باشد نه پشتيباني از مجرم و خطاکار، هرچند اين خطاکار دوست و فاميل باشد.

6. ورزشکار بايد امين باشد.
إِنَّ خَيرَ مَنِ اسْتَأجَرْتَ الْقَوِىُّ الأمِينُ (سوره‌ي قصص، آيه 26)
ترجمه:
بهترين کسي که مي‌تواني استخدام کني، کسي است که قوي و امين باشد.
توضيح:
دختران شعيب عليه‌السلام بعد از ماجرايي که بين آن‌ها و حضرت موسي عليه‌السلام پيش آمد، به پدرشان سفارش کردند که او را استخدام کند؛ زيرا که او جواني قدرتمند و امين است و اهل خيانت نيست.

7. ورزشکار نبايد به توانايي بدني خود مغرور شود.
قَالُوا مَن أَشَدُّ مِنَّا قُوَّهً  أوَ لَمْ يَرَوْا أَنَّ اللَّهَ الَّذِى خَلَقَهُمْ هُوَ أَشَدُّ مِنهُمْ قُوَّهً (سوره‌ي فصلت، آيه 15)
ترجمه:
گفتند: نيرومندتر از ما كيست؟! آيا ندانستند خدايى كه آنان را آفريده، از آنان نيرومندتر است؟!

8. منبع همه‌ي نيروها خداوند است.
لا قُوَّهَ اِلّا بِاللهِ (سوره‌ي کهف، آيه 39)
ترجمه:
نيرويي جز به وسيله‌ي خدا نيست.

9. همه‌ي توانايي ورزشکار از آفريدگار او است.
أنَّ القُوَّهَ لِلّهِ جَميعًا (سوره‌ي بقره، آيه 165)
ترجمه:
تمام قدرت از آنِ خدا است.

10. زکات ورزش و قدرت بدني.
آتُوا الزَّکاهَ (سوره‌ي بقره، آيه 43)
ترجمه:
زکاتِ [بدنِ] خود را ادا کنيد.
توضيح:
امام حسن عسگري عليه‌السلام در تفسير زکات مي فرمايند:
اين‌که خداوند فرموده: «زکات بدهيد»، يکي از موارد آن، زکات نيروي بدني است. زکات نيروي بدني شما اين است که برادران ديني خود را ياري کنيد مثلاً وقتي مَرکَب کسي در وسط راه يا در بيابان از پا درآمده باشد و او نيازمند کمک باشد، به او کمک کنيد تا خودش و کالايش را به مقصد برساند. (بحارالانوار، ج 93)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #1 الان اومدم قم فردا خلخالمحمد امین 1392-10-03 16:09
سلام
حالا که شما در خلخال کم تر هستید کاش باهم تو قم یه وب سایت خوب و بروز بزنید
بهر حال قدرت جوانی با مهنویت طلبگی کارهای نشدنی رو شدنی می کنه
اگر صلاح دونستید هم یک نامه با اصطلاح حرف آخر بنویسید و طلبه هایی که قبئل دارند هن نامشون رو بنویسند تا کسی به ماجرای شهدای خلخال و اتهامات به شما طلاب برنگرده
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یادداشت مدیر سایت:
علیکم السلام. من کار اجرایی را حتی در قالب مسؤولیت فعالیت فرهنگی تبلیغی کنار گذاشته‌ام و دیگر به آن برنخواهم گشت مگر این‌که واجب عینی شود. اگر شخص یا ارگانی وب‌سایت فرهنگی تبلیغی راه‌اندازی کند، من هم در حد وسعم در آن فعالیت علمی و پژوهشی خواهم کرد، چنان‌که در همین وب‌سایت فعالیت‌هایی دارم و البته در آینده بیش‌تر خواهد شد ان‌شاءالله.
نامه‌ی مورد پیشنهاد شما را هم قبلاً نوشته‌ام و به دست اهلش اعم از مسؤول و غیرمسؤول داده‌ام. اگر می‌بینید که آن را در وب‌سایتم منتشر نکرده‌ام، به‌خاطر این است که به جار و جنجال تبلیغاتی اعتقاد ندارم. مردم بی‌خبر از همه‌جا را نباید درگیر هرچیزی کرد. آرامش اجتماعی خیلی اهمیت دارد و نباید آن را به‌آسانی خدشه‌دار کرد. اگر خواستید می‌توانم یک نسخه از آن را برایتان ایمیل کنم؛ البته بعد از معرفی خودتان. آدرس ایمیلتان را از طریق بخش «تماس با من» برایم ارسال کنید. پیروز باشید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

گربه‌ی باادب

با نام خدا

(4/11/82) امروز در حياط مدرسه‌ي دارالشفا ديدم گربه‌اي وارد باغچه شد و با دستانش گودال كوچكي را كند و بعد از اين‌كه قضاي حاجت كرد (دستشويي كرد) خيلي مؤدبانه چاله را دوباره با خاك كاملاً پركرد و رفت. مانده بودم كه چه كسي اين ادب را به اين حيوان ياد داده؟!

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا محبت و علاقه بین دو همسر بعد از مدتی کم می‌شود؟ چه کار می‌شود کرد؟

پرسش

وقتی دو نفر ازدواج می‌کنن، اوایل خیلی محبت وعلاقه هستش ولی بعد یه مدت، زندگیشون روال عادی می‌گیره و خیلی از آدم‌ها رو هم می‌شناسم بعد اینکه زندگیشون این‌جور می‌شه، گلایه می‌کنن و می‌گن که اشتباه کردیم ازدواج کردیم و... اینا چجوره؟ چرا این‌جور می‌شه؟ اگه قراره واقعا همه‌ی زندگی‌ها این‌جور باشه، خب خیلی‌ها دیگه ازدواج نخواهند کرد!

الان خیلی از دور و وری‌های من گلایه دارن و همش چیزی می‌شه برمی‌گردن بهم می‌گن زود ازدواج نکنیا و... تو ازدواج چیزی نیست. مجردی راحتتری و از این حرف‌ها.

پاسخ

در پاسخ این سؤال، راز بیستم از مقاله‌ی «۲۰ راز در زندگی مشترک» را یادآور می‌شوم؛ بعد، توضیح تکمیلی را عرض می‌کنم:

«راز بیستم: سردی بعد از محبت

یكی از پیچیدگی‌های روابط زناشویی آن است كه وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود و از محبت همسرتان برخوردار هستید، احساس می‌كنید كه از نظر عاطفی از او فاصله گرفته‌اید. گاهی وقت‌ها شما دل‌باخته و شیفته‌ی همسرتان می‌شوید اما بعد تصور می‌كنید كه در حضور او هیچ احساس خاصی ندارید.

این حالت كاملاً متداول و عادی است كه آقا و خانمی كه به شدت یكدیگر را دوست دارند، از یكدیگر ناراحت و منزجر شوند و حتی با هم دعوا كنند. این تغییرات ناگهانی با این كه گیج كننده است، امری عادی و رایج به شمار می‌رود.

مهم این است كه نباید به اشتباه فكر كنیم كه عشق میان ما و همسرمان مرده است.

ادامه مطلب...
ما 39 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194021
امروز367
دیروز1265
این هفته2984
این ماه19913
مجموع1194021

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!