ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

با نام خدا

خدای بزرگ هنگامی که در قرآن (سوره‌ی اعراف، آیه‌ی 176) داستان بَلعَم باعورا را نقل می‌فرماید، او را چنین وصف می‌کند:

وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لَکِنَّهُ اَخلَدَ اِلَی الاَرضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ؛ ما می‌توانستیم او را به وسیله‌ی آیات و نشانه‌های خود بالا ببریم ولی او به زمین (دنیا) چسبید و از هوای نفسش پیروی کرد.

مرغ باغ ملکوتم، نیم از عالم خاک          چند روزی قفسی ساخته‌اند از بدنم

همه‌ی ما در «نظر» می‌دانیم که زندگی در این دنیا هدف اصلی آفرینش ما نیست؛ ولی گویا در «عمل» به این حقیقت مهم اعتقادی نداریم؛ چنان به دنیا چسبیده‌ایم که همه چیز را فراموش کرده‌ایم.

ایمان کامل وقتی حاصل می‌شود که ما هر لحظه آماده‌ي سفر آخرت باشیم. یعنی در هر لحظه از شبانه‌روز، در اول و وسط و آخر هر کار و برنامه‌ای که به ما امر کنند: «باید بروی»، بدون هیچ نگرانی و ناراحتی اجابت کنیم و مرگ را در آغوش بکشیم.

حال ببینیم چندنفر از ماها چنین هستیم. هرکسی به چیزی دل‌بسته است. گروهی به دنیا و لذایذ مشروع و نامشروع آن دلبسته‌اند؛ گروهی هم مثل من به امور معنوی و کار و فعالیت خدایی وابسته‌اند. من خودم هزاران کار و برنامه‌ی نکرده دارم که باید انجام بدهم. هرگز آماده‌ی مردن و دست شستن از این دنیا نیستم. این‌طور هم که پیش می‌رود، فکر نکنم تا چند صد سال آینده آماده شوم؛ چون سرم خیلی شلوغ است!

ولی فکرش را بکنید، چه زیبا است آدم همیشه و در هر حال و در هر لحظه از زندگیش، بی‌چون و چرا آماده‌ی جدا شدن از این دنیا باشد!

نمی‌خواهم دنیا و آخرت را مقایسه کنم. منظورم این نیست که چون آخرت از این دنیا خیلی بهتر است، خوب است از آن غافل نباشیم و برای رفتن عجله کنیم. می‌خواهم بگویم: رسیدن به چنین جایگاهی (هر لحظه برای رفتن آماده باشی) نشان از یک روح ماورایی دارد. روحی بزرگ و عظیم؛ آن‌چنان که از دنیا و آخرت فراتر رفته، ماورای هردو باشی. از زمان و مکان و همه‌ی عُلقه‌های مادی و غیرمادی آزاد و رها شوی و به آزادی مطلق برسی! تنها کسی می‌تواند هر لحظه (حتی وسط یک کار خیلی خیلی مهم و سرنوشت‌ساز) برای رفتن آماده باشد، که به چنین جایگاهی رسیده باشد.

برای تصوّر صحیح این جایگاه، می‌توانیم خودمان را در هر لحظه محک بزنیم و تست کنیم. کافی است در لحظه‌های مختلف زندگی از خودمان بپرسیم: اگر در همین لحظه ملک‌الموت سربرسد و تو را صدا بزند، چه می‌گویی؟! با این آزمایش آسان می‌توانیم بفهمیم با آن جایگاه بلند چه‌قدر فاصله داریم.

مرحوم ابوالفضل سپهر با مقایسه‌ی دو پرنده (که یکی عاشق آزادی و پرواز است و دیگری به‌خاطر دو تخم دل‌بسته‌ی قفس است و آزادی را فراموش کرده) این مطلب را خوب نشان می‌دهد:

برای دانلود فایل ویدیویی کلیک کنید (3.71 MB)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

یا فاطمةُ الزهراء

با نام خدا

سالي كه در مدرسه‌ي علميه‌ي جعفريه‌ي خلخال مشغول تحصيل بودم (بهتر است بگويم مشغول وقت‌گذراني بودم) هنوز حال و هواي جواني در سرم بود. يادم هست يك روز دور از چشم پدرم موتورش را برداشته بودم و با آن حال مي‌كردم. در گيرودار موتور سواري دسته‌كليدم كه كليد حجره هم در بين كليدها بود گم شد. عصر جمعه بود و فرداي آن روز يعني شنبه، بايد به مدرسه مي‌رفتم. هم‌اتاقيم هم كليد نداشت. مانده بودم كه چه‌كار كنم. از كار خودم (موتورسواري بي‌اجازه) بدم آمده بود و به خودم بدوبيراه مي‌گفتم.

خدا مي‌داند چه‌قدر دنبال كليد گشتم؛ ولي خبري نشد. وقتي هوا حسابي تاريك شد و من از پيدا كردن آن نااميد شدم، مأيوسانه به خانه برگشتم و شام خورده نخورده گرفتم خوابيدم.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

هدف آفرینش انسان

پرسش
هدف از آفرینش انسان چیست؟ خدا چرا ما را آفریده است؟

پاسخ

آیا گمان کرده‌اید شما را بیهوده و عبث آفریده‌ایم؟! أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّما خَلَقْناكُمْ عَبَثاً1

هرچند در دنیای اندیشه‌ی غرب، هستند مکاتبی که حیات انسان و موجودات دیگر را بی‌هدف و سردرگم می‌پندارند؛ ولی بعید است انسان عاقلی پیدا شود که این‌همه ظرافت و نظم و دقت و ارتباط را در عالم خلقت ببیند و بگوید: هدفی پیش روی عالم هستی نیست و حرکت جهان بدون سو و جهت است. وقتی منِ انسان برای کوچک‌ترین کارهایم هدف دارم، چگونه آفرینش خود من می‌تواند بی‌هدف باشد؟!

ادامه مطلب...
ما 46 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1027998
امروز373
دیروز790
این هفته4706
این ماه19815
مجموع1027998

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!