کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

با نام خدا

خدای بزرگ هنگامی که در قرآن (سوره‌ی اعراف، آیه‌ی 176) داستان بَلعَم باعورا را نقل می‌فرماید، او را چنین وصف می‌کند:

وَ لَوْ شِئْنا لَرَفَعْناهُ بِها وَ لَکِنَّهُ اَخلَدَ اِلَی الاَرضِ وَ اتَّبَعَ هَواهُ؛ ما می‌توانستیم او را به وسیله‌ی آیات و نشانه‌های خود بالا ببریم ولی او به زمین (دنیا) چسبید و از هوای نفسش پیروی کرد.

مرغ باغ ملکوتم، نیم از عالم خاک          چند روزی قفسی ساخته‌اند از بدنم

همه‌ی ما در «نظر» می‌دانیم که زندگی در این دنیا هدف اصلی آفرینش ما نیست؛ ولی گویا در «عمل» به این حقیقت مهم اعتقادی نداریم؛ چنان به دنیا چسبیده‌ایم که همه چیز را فراموش کرده‌ایم.

ایمان کامل وقتی حاصل می‌شود که ما هر لحظه آماده‌ي سفر آخرت باشیم. یعنی در هر لحظه از شبانه‌روز، در اول و وسط و آخر هر کار و برنامه‌ای که به ما امر کنند: «باید بروی»، بدون هیچ نگرانی و ناراحتی اجابت کنیم و مرگ را در آغوش بکشیم.

حال ببینیم چندنفر از ماها چنین هستیم. هرکسی به چیزی دل‌بسته است. گروهی به دنیا و لذایذ مشروع و نامشروع آن دلبسته‌اند؛ گروهی هم مثل من به امور معنوی و کار و فعالیت خدایی وابسته‌اند. من خودم هزاران کار و برنامه‌ی نکرده دارم که باید انجام بدهم. هرگز آماده‌ی مردن و دست شستن از این دنیا نیستم. این‌طور هم که پیش می‌رود، فکر نکنم تا چند صد سال آینده آماده شوم؛ چون سرم خیلی شلوغ است!

ولی فکرش را بکنید، چه زیبا است آدم همیشه و در هر حال و در هر لحظه از زندگیش، بی‌چون و چرا آماده‌ی جدا شدن از این دنیا باشد!

نمی‌خواهم دنیا و آخرت را مقایسه کنم. منظورم این نیست که چون آخرت از این دنیا خیلی بهتر است، خوب است از آن غافل نباشیم و برای رفتن عجله کنیم. می‌خواهم بگویم: رسیدن به چنین جایگاهی (هر لحظه برای رفتن آماده باشی) نشان از یک روح ماورایی دارد. روحی بزرگ و عظیم؛ آن‌چنان که از دنیا و آخرت فراتر رفته، ماورای هردو باشی. از زمان و مکان و همه‌ی عُلقه‌های مادی و غیرمادی آزاد و رها شوی و به آزادی مطلق برسی! تنها کسی می‌تواند هر لحظه (حتی وسط یک کار خیلی خیلی مهم و سرنوشت‌ساز) برای رفتن آماده باشد، که به چنین جایگاهی رسیده باشد.

برای تصوّر صحیح این جایگاه، می‌توانیم خودمان را در هر لحظه محک بزنیم و تست کنیم. کافی است در لحظه‌های مختلف زندگی از خودمان بپرسیم: اگر در همین لحظه ملک‌الموت سربرسد و تو را صدا بزند، چه می‌گویی؟! با این آزمایش آسان می‌توانیم بفهمیم با آن جایگاه بلند چه‌قدر فاصله داریم.

مرحوم ابوالفضل سپهر با مقایسه‌ی دو پرنده (که یکی عاشق آزادی و پرواز است و دیگری به‌خاطر دو تخم دل‌بسته‌ی قفس است و آزادی را فراموش کرده) این مطلب را خوب نشان می‌دهد:

برای دانلود فایل ویدیویی کلیک کنید (3.71 MB)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

20 دقیقه سر کار

با نام خدا

همان سالي بود كه براي حفظ قرآن مرخصي تحصيلي گرفته بودم (و هيچ‌گاه موفق به حفظ كل قرآن نشدم)؛ مادرم هم نزد من بود. چند روزي را براي زيارت به قم آمده بود. روزي با هم روانه‌ي حرم شديم. به در حرم كه رسيديم طبق رسم معمول براي عرض سلام چند لحظه‌اي مكث كرديم. من احساس كردم كه مادرم مي‌خواهد بيش‌تر بماند. گويا در دل حرف‌هايي داشت كه مي‌خواست در همان آغاز ورود بگويد؛ لذا هيچ عجله‌اي نكردم و كاملاً خونسرد ايستاده بودم و منتظر اولين حركت مادرم بودم كه وارد حرم شويم.

حدود بيست دقيقه گذشت ولي خبري نشد. در پايان مادرم گفت: نمي‌خواهي برويم داخل؟ گفتم: من منتظر شما هستم. گفت: من هم منتظر تو هستم. معلوم شد كه جفتمان سر كار بوده‌ايم!

پرسش و پاسخ (تصادفی)

ارتباط عطسه و صبر!

پرسش:

خانواده‌ام چند وقتى است كه قصد خواستگارى كردن از دخترى براى برادرم را دارند؛ اما هر وقت صحبتى از اين موضوع مي‌شود صبر مى‌آيد؛ به‌طورى كه همگى ما را نگران كرده. مي‌شود ما را راهنمايى بفرماييد؟ با تشكر

پاسخ:

اعتقاد به لزوم صبر بعد از عطسه کردن، هیچ سند و مدرک شرعی و عقلی و علمی ندارد و در کتاب‌های علمی از این باور به عنوان خرافه یاد شده است.

نه آیه و روایتی دلالت بر توصیه به صبر بعد از عطسه دارد و نه استدلالی عقلی و منطقی پشت این توصیه خوابیده و نه تجریه‌ای علمی و آزمایشگاهی آن را تأیید می‌کند.

ادامه مطلب...
ما 53 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194021
امروز367
دیروز1265
این هفته2984
این ماه19913
مجموع1194021

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!