کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

با نام خدا

سوره‌ی شرح، آیه‌ی 5 و 6: فَإنَّ مَعَ العُسرِ یُسرًا، إنَّ مَعَ العُسرِ یُسرًا

به یقین با هر سختی، آسانی هست. آری مسلّماً با هر سختی، آسانی هست.

تابستان 1391: ماه رمضان که شروع شد من خلخال بودم. هوای خنک خلخال باعث می‌شد که راحت‌تر بتوانم سختی روزه‌ی ماه رمضان را تحمل کنم.

دلم به همین هوای خنک خوش بود(!) که اتفاقاتی افتاد و مجبور شدم دو روز از ماه رمضان نگذشته، به قم بروم و کل ماه رمضان را در هوای گرم و طاقت‌فرسای قم روزه بگیرم. روزهای اول خیلی سخت بود. جان به لب می‌رسید تا وقت افطار می‌رسید!

کار چنان بر من سخت شد که بعد از گذشت یک هفته، یک روز را نتوانستم روزه بگیرم. بعد از آن با کمی دقت در برنامه‌ی غذایی و با روحیه‌ای بهتر به روزه گرفتن ادامه دادم. استقامت در برابر گرسنگی و تشنگی باعث شد روزه گرفتن بر من آسان شود. به لطف خدا به خوبی احساس می‌کردم که تحمل گرسنگی و تشنگی روزبه‌روز بر من آسان می‌شود؛ آن‌چنان که بعد از گذشت دو هفته، حاضر بودم همه‌ی سال رمضان باشد و همیشه روزه بگیریم؛ در زمستان و تابستان؛ در خلخال و قم؛ تحت هر شرایطی!

آری، یک بار دیگر به این نکته‌ی اساسی حیات پی بردم که إنَّ مَع العُسرِ یُسراً.

این‌طور که من فهمیده‌ام، یکی از قواعد تغییر ناپذیر حیات طیبه، همین است که برای رسیدن به بعضی لذت‌ها، باید موقّتاً کمی سختی کشید. لذت روزه، لذت مناجات، لذت علم‌اندوزی، لذت خوش‌اخلاقی، لذت فداکاری، لذت خدمت، لذت حجاب، لذت نماز... حتی برای رسیدن به لذت دوچرخه‌سواری هم باید چند بار اساسی زمین بخوری تا قلق کنترل تعادل دوچرخه دستت بیاد.

درست است که «لذت بردن» به طور کلی یک امر غیراختیاری است ولی باید توجه داشت که ذائقه‌ی روح انسان با عادت دادن عوض می‌شود. اگر از چیزی لذت نمی‌بریم، می‌توانیم با عادت دادن خودمان به آن، زمینه‌های لذت بردن از آن را فراهم کنیم و از آن لذت ببریم.

هیچ بچه‌ای نیست که برای اولین بار نوشابه بخورد یا سیگار بکشد و حالش به هم نخورد؛ ولی همین بچه به مرور زمان، با تلقین‌های خود و دیگران کارش به جایی می‌کشد که عاشق نوشابه و معتاد سیگار می‌شود!

اعتیاد به موسیقی (اعم از حرام و حلال) هم از این جنس است. برای دل کندن از آن، باید کمی سختی کشید. بدون تحمل موقت تلخی فراق موسیقی نمی‌شود به لذت شنیدن نغمه‌های زیبای قرآن رسید.

در اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی زنجان سخنرانی داشتم. یکی از دانش‌آموزان، متناسب با بحث، یک کلیپ صوتی کوتاه از سخنرانی حاج آقا پناهیان پخش کرد که خلاصه‌اش چنین بود:

«یک روز یکی از دانش‌جویان با تمام لذت به آهنگی گوش می‌کرد. از او پرسیدم: پس چرا من از این آهنگ هیچ لذتی نمی‌برم؟ گفت: حاج آقا، باید یه مدت بهش گوش کنی تا باهاش انس بگیری، اون وقت می‌تونی ازش لذت ببری. با تعجب گفتم: اِ؟! واقعاً برای این‌که ازش لذت ببرم باید باهاش انس بگیرم؟ پس چرا خیلی‌ها در مورد نماز این‌طوری فکر نمی‌کنن؟! چرا برای رسیدن به لذت نماز سعی نمی‌کنن با اون انس بگیرن؟!»

حدیث قدسی:

اذا عَلِمتُ انَّ الغالبَ علی عبدی الاشتغالُ بی، نَقَلتُ شَهوَتَهُ فی مَسألَتی و مُناجاتی.

خداوند می‌فرماید: اگر ببینم بنده‌ام بیش از هر چیز به من مشغول است، لذت دعا و مناجات را در دلش قرار می‌دهم. (عُدَّةُ الداعی)

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #2 اردبیلرسول 1392-10-03 15:58
واقعا مطلب خوب واررشمند بود علت این ما از نماز وروزه ودر کل عبادت لذت نمی بریم گناه است وبس.
نقل قول کردن
0 #1 خلخالآرمان 1392-10-03 15:58
تو ماشين نشسته بودم و همسرم داشت از يه سي دي، دنبال يه آهنگ خاص مي گشت، كه رو يكي از آهنگا گفتم بذار همين پخش بشه، چون تو دوران دانشجويي يكي از دوستاي خوبم هميشه اينو مي خوند و اين آهنگ چون جزئي از خاطره دوستيمه، برام قشنگه. ولي وقتي به آهنگ گوش دادم، با وجودي‌كه خيلي قشنگ بود، هيچ لذتي نبردم و آهنگ خوندن دوستم كه نه هيچ سررشته اي و نه صداي خوبي داشت،‌خيلي بهم مي چسبيد و حتي ياد و خاطره اون آهنگ هم برام شيرين بود. ياد اين تيكه متن شما از قول آقاي پناهيان افتادم كه تا انس به چيزي نباشه، چجوري مي‌شه ازش لذت برد؟
يا اين‌كه آهنگ‌هايي كه چند بار، حالا به هر مناسبتي شنيدم، برام زيبا جلوه مي‌كنن و ازشون خوشم مياد. ولي خيلي كم پيش مياد كه با اولين بار شنيدن يه آهنگ، ازش خوشم بياد.
اينا رو نوشتم تا بگم با خوندن اين مسئله، در واقع امري كه تو ناخودآگاهم بود، رو به خودآگاهم كشونديد و فهميدم كه لذت بردن از يه سري چيزا، به خاطر انس ما به اوناست. پس مي‌تونيم از چيزايي كه خوشمون نمياد، ولي اطمينان به خوبيشون داريم، با ايجاد انس، لذت ببريم.
از اين بابت ممنون
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

آیه‌ای تکان‌دهنده

1392.3.4

چند روز پیش در حال انجام یک پژوهش قرآنی بودم که با مشاهده‌ی آیه‌ای، تنم لرزید. نمی‌دانم چرا تا آن لحظه توجهم به آن آیه جلب نشده بود. آیه‌ی 37 سوره‌ی فاطر بود.

أَوَلَمْ یُعَمِّرْکُمْ ما یَتَذَکَّرُ فیهِ مَنْ تَذَکَّرَ؟!

ترجمه: آیا به اندازه‌ای به شما عمر ندادیم که اهل تذکّر در آن مدت متذکّر و بیدار می‌شوند؟!

آیا این‌قدر عمر نکرده‌ای که اگر قرار بود آدم شوی و به خودت بیایی، آدم شوی و به خودت بیایی؟!

آیا به اندازه‌ی کافی برای بیدار شدن، به تو فرصت ندادیم؟ پس چرا بیدار نشدی؟!

شاید شما مثل من نتوانید خطری را که این آیه گوشزد می‌کند، درک کنید، زیرا من 34 سال از عمرم گذشته و «مهلت کافی برای بیدار شدن» را خوب می‌فهمم.

پرسش و پاسخ (تصادفی)

آیا می‌توان به دشمنان اسلام فحش و دشنام داد؟

پرسش:

آیا می‌توان به دشمنان اسلام ناسزا گفت و دشنام داد؟ برخی می‌گویند می‌شود و به استناد چند آیه و حدیث به هر کسی که با آن‌ها مخالف است توهین می‌کنند و فحش رکیک می‌دهند.

پاسخ:

فحش و ناسزا با لعن و نفرین دو تفاوت مهم دارد:

۱. فحش و ناسزا برای اغراض نفسانی مثل خنک شدن دل و زجر دادن طرف مقابل به‌کار برده می‌شود؛ اما لعن با اهدافی عقلانی مثل شناساندن حق و باطل و اعلام برائت از دشمنان خدا انجام می‌گیرد.

۲. دشنام و ناسزا اغلب با الفاظی زشت و رکیک و بی‌ادبانه صورت می‌گیرد؛ اما لعن و نفرین با الفاظ سنگین و اعلام کننده‌ی نفرت و بیزاری بدون آلودگی به زشتی و بی‌ادبی انجام می‌شود.

لعن در قرآن در موارد متعددی به کار رفته است؛ مانند لعن شیطان و دشمنان خدا و دشمنان اولیای خدا؛ اما دشنام و ناسزا نه‌تنها هرگز به کار نرفته است، بلکه از دشنام به مشرکان و دشمنان خدا نیز نهی شده است:

ادامه مطلب...
ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1115591
امروز351
دیروز889
این هفته351
این ماه22038
مجموع1115591

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!