کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

پرسش

سلام
آقای شاد خوبی؟
حاضری یه چند دقیقه جای من باشی؟
21 سالمه فوق دیپلم دارم و دارم برای کنکور کارشناسی درس میخونم...
از سال سوم راهنمایی دوست دارم طلبه بشم حتی یه بار تو همون سوم راهنمایی ثبت نام کردم اما حتی برا امتحانش هم نتونستم برم.
همیشه آرزوم بوده از اون ظرف وجودیم به خوبی استفاده کنم اما هیچ وقت نشده درست وحسابی این کار رو بکنم.
بالاخره بعد از چند سال، امسال که برا حوزه ثبت نام میکردن دوباره من بودم و مشکلاتم... تا اینکه مهلت ثبت نام تموم شد.
یه روز به این فکر می‌کردم که اگه مشکلم قبل از ورود به حوزه حل بشه اونوقت چه ظلمی در حق خودم کردم. همین‌طور که داشتم خودم رو می‌خوردم رفتم پشت رایانه و دیدم که مهلت ثبت نام تمدید شده و این در حالی بود که دو هفته بیش‌تر به امتحان نمونده بود.
ثبت نام کردم و با وجود اینکه 3 تا از کتابای آزمون رو نتونستم پیدا کنم، دیروز متوجه شدم قم قبول شدم.

اما مشکل اصلی من اینه که تا این جا هیچ چیز به خانواده‌م نگفتم. به خاطر اینکه پدر عزیزم دوست داره من مهندسی چیزی بشم که توش پول باشه. آخه پدرم کار درست درمونی تداره وانتظار داره من برای اون کاری بکنم. درصورتی که من دلم میخواد طلبه بشم و اگه این موضوع رو مطرح کنم چنان مخالفتی می‌کنه که نگو.
از طرفی هم این رو ضعف خودم میدونم که نمی‌تونم پدرم رو  با این شرایط راضی کنم. و ازطرفی می‌گم اگه این کار رو بکنم و اون ازم دلخور بشه چی؟ اونوقت طلبه شدنم پشیزی ارزش نداره!
اما فقط مشکلم رو به خدا گفتم و از اون کمک خواستم.
الان هم که اینا رو می‌نویسم برا اینه که از لحاظ روحی به هم ریختم.
تنها شبایی که این بغض جاش رو به اشک می‌ده احساس آرامش می‌کنم. اگه جای من بودی چیکار می‌کردی؟
التماس دعا!


پاسخ
با نام خدا

سلام، من وقتی با چنین آدم‌هایی روبه‌رو می‌شم که به این سطح از رشد انسانی رسیدن که خودشونو پیدا کردن و زندگی براشون تعریف شده و تونستن خداشون رو عمیقاً باور کنن و بتونن به عنوان یک حقیقت اصیل باهاش ارتباط برقرار کنن، احساس خوبی به‌م دست می‌ده و خیلی خوشحال می‌شم و احساس می‌کنم در یکی از بهترین لحظات عمرم هستم.

بهتون تبریک می‌گم و براتون دعا می‌کنم.

ماجرای شما منو یاد چند تا از ماجراهای زندگی خودم انداخت. یکیش مربوط به روزی بود که من بعد از آزمون ورود به حوزه در سال 75 برای اطلاع از نتیجه‌ی آزمون زنگ زدم حوزه‌ی علمیه‌ی قم، و به من گفتن که قبول نشدم. اون روز دلم شکست و خیلی حالم گرفته شد. پا شدم رفتم بالای کوه و حال خرابم رو به خدا عرضه کردم و حسابی گریه کردم... بعداً معلوم شد که در مرحله‌ی اول پذیرفته نشدم و در مرحله‌ی بعدی که ظرفیت پذیرش رو بالا بردن، من هم جزء قبول شده‌ها وارد حوزه‌ی علمیه‌ی قم شدم.

یکی از اسرار زندگی الهی که بدون اون نمی‌شه رشد کرد، اینه که همیشه بین خوف و رجا باشی؛ یعنی از یک طرف نگران و خائف باشی و از طرف دیگه امیدوار و روشن‌دل. خیلی سخته ولی هرچه تلاطم خوف و رجا در درون انسان بیش‌تر باشه، آدم بیش‌تر رشد می‌کنه و به حقیقت نزدیک‌تر می‌شه.

خدا هیچ‌وقت نمی‌ذاره بنده‌های خوبش از خوف و رجا خالی باشن، همیشه یک گرفتاری و دردسر براشون درست می‌کنه تا سبب خوفشون باشه و از طرف دیگه نشانه‌هایی جلوی چشمشون می‌ذاره تا امیدوارانه پیش برن و یک لحظه هم توقف نکنن.

خدا دوستتون داره که می‌خواد مسیر طلبه شدن شما این قدر پرفشار و پرتلاطم و پرتموّج باشه. خیلی‌ها هستن که در یک روند ساده و بدون دردسر وارد حوزه می‌شن ولی به جایی نمی‌رسن یا حتی از حوزه خارج می‌شن و با طلبگی خداحافظی می‌کنن؛ اما خیلی‌ها مثل شما هستن که برای ورود به حوزه باید هفت‌خان خوف و رجا و نگرانی و امید و اضطراب و اضطرار و توسل رو به سختی و با جون کندن سپری کنن تا بتونن وارد حوزه بشن و اتفاقاً همین‌ها خوب رشد می‌کنن و به جاهایی می‌رسن.

طلبگی سربازی امام زمانه و کسی می‌تونه طلبه بشه که امام زمان پای برگه‌شو امضا کرده باشه.

امام زمانی که عطش طلبگی رو در دل شما انداخته و در پیچ و خم ماجرایی که تعریف کردین شما رو تا این مرحله پیش آورده، باز هم می‌تونه موانع رو از سر راهتون برداره و پدرتون رو به زیبایی راضی کنه. با خدا و امام زمان معامله کنید و تنها اراده‌ی الهی رو در سرنوشت خودتون تعیین کننده بدونید.

چند نکته:

ـ هیچ پدری بدیِ فرزندشو نمی‌خواد. اگه پدرتون واقعاً احساس کنه که شما این راه رو آگاهانه و با تمام وجود انتخاب کردین، نه تنها مانعتون نمی‌شه، بلکه بهتون کمک هم می‌کنه.

ـ گاهی وقت‌ها تنها راه نشون دادن اهمیت یک انتخاب و جدیّت در اون، اصرار و سماجته. بعضی پدرها برای این‌که قوت و ضعف اراده‌ی پشت یک تصمیم رو بسنجن، عمداً مخالفت می‌کنن و تا اصرار و الحاح و سماجت دیوانه‌وار رو نبینن، قانع نمی‌شن.

ـ چیزهایی رو که شما رو برای انتخاب این راه نورانی قانع و مصمم کرده، عیناً برای پدرتون با همون زبان ساده و صمیمی پدر و فرزندی بیان کنید که «سخن کز دل برآید، لاجرم بر دل نشیند».

ـ بی‌احترامی و بی‌ادبی به والدین تحت هیچ شرایطی جایز نیست و نباید اجازه بدین اصرار و سماجت باعث بشه صداتون از صدای پدرتون بلندتر بشه و خدای‌ناکرده گرفتار بی‌احترامی بشید.

ـ می‌تونید با دخالت دادن بزرگ‌ترهای دیگه (از فامیل و همسایه و دیگران، مخصوصاً از کسانی که پدرتون قبولشون داره) و واسطه قرار دادنشون در راضی کردن پدرتون کمک بگیرین.

ـ من خودم در سخت‌ترین گرفتاری‌ها، اولین چیزی که به ذهنم می‌رسه، توسل به حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها است.

ـ کاش آدرسی، ایمیلی، شماره‌ای، چیزی می‌نوشتی که من بتونم مطلب رو به دستت برسونم و مجبور نشم این‌طوری جواب بنویسم و در صفحه‌ی اول سایت منتشر کنم!

در پناه امام زمان!

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #17 ارومیهیاسین 1397-05-12 20:20
سلام علیکم حاج آقاشاد.من میخوام طلبه بشم اما وقتی
وقتی میرم حوزه که ثبت نام کنم میگویندشما سنتون
نسبت به مدرک تحصیلی شما بزرگه تورو خدا کمکم
کنید من علاقه شدیدی به طلبه شدن دارم.
التماس دعا

***** پاسخ *****

سلام برادر
ثبت نام در حوزه ضوابطی داره که باید رعایت بشه. خارج از چارچوب که نمی‌شه ثبت نام کرد. من از جزئیات اطلاع ندارم. از خود دست‌اندرکاران ثبت‌نام سؤال کنید شاید راه حلی پیش روی شما قرار بدهند.
موفق و پیروز باشید!
نقل قول کردن
0 #16 زهکلوتامیر 1396-12-04 01:12
سلام حاج اقا من میخوام حوزه ثبت نام کنم ولی اکنون باید به سربازی برم ایا راهی هست که فعلا ادامه تحصیل بدم وبعد به خدمت سربازی بروم درضمن میخواستم معافیت تحصیلی بگیرم که موفق نشدم

***** پاسخ *****

سلام. این جور سؤال‌ها رو باید از نیروی انتظامی پرسید. به این سایت مراجعه کنید:
www.vazifeh.police.ir
این سایت هم اطلاعات خوبی دارد:
www.sarbazi.us
نقل قول کردن
0 #15 ...ع رحمان پور 1396-10-17 12:32
السلام علیکم حاج‌آقای شاد؛
إن‌شاءالله حالتان خوب باشد. این ایمیل رو از یکی از هموطنانتون که خارج از وطنش زندگی می‌کنه، دریافت می‌کنید. مطالب سایت‌تون رو مطالعه می‌کنم و انصافاً مطالب مفیدی هستند. برای اولین بار با جستجوی عبارت «می‌خواهم طلبه بشوم» به سایت شما وارد شدم و مطلبی رو با عنوان «می‌خواهم طلبه بشوم ولی...» خواندم. حکایت منم مانند همون کسی است که اون سؤال رو براتون ارسال کرده بود. برای توضیح بیشتر لازمه بگم: بعد از پایان دوران دبیرستان، به لطف خدا و راهنمایی‌های معلم دینی مدرسه‌مان، به مباحث دینی علاقه‌ی زیادی پیدا کردم تا جایی که از درس‌های اصلی مدرسه فاصله می‌گرفتم و وقتم رو برای علوم دینی می‌گذاشتم. در همون زمان تصمیم خودم رو گرفتم که راهی رو انتخاب کنم که هم خداپسند است و هم خودم علاقه و استعدادش رو دارم. اما مانعی که بر سر راهم بود و هست پدر و مادرم هستند که بسیار با آمدن من به ایران مخالف هستند. صحبت‌های زیادی با هم داشتیم و بعضی اوقات هم دلشان نرم می‌شد ولی هرگز راضی نمیشدند. اینطور شد که الآن بیشتر از یک سال است برخلاف میل خودم دارم در یکی از دانشگاه‌های اینجا درس می‌خونم و همیشه از خودم می‌پرسم که هدفم از این دانشگاه چیست و هیچ جوابی رو براش پیدا نمی‌کنم. اما هدف من از ایمیل، پرسیدن چند سؤال درمورد شرایط ورود به حوزه است. چرا که مدتی پیش شرایط رو نگاه می‌کردم و مقداری نگران شدم که نکند اگر والدین هم راضی بشند، این شرایط مانع جدیدی باشه برای قبولی در حوزه.
به نظر شما و با توجه به تجربه‌تان آیا برای ما که خارج از ایران هستیم، شرایط برای ورود به حوزه فراهم است یا نه؟ آیا فرقی در این زمینه بین ما و کسانی که در ایران زندگی می‌کنند وحود دارد؟ بر فرض قبولی بر چه اساسی محل و مدرسه‌ی علمیه برای ما انتخاب می‌شود؟ همچنین درمورد قضیه‌ی سربازی هم می‌خواستم بدونم که آیا برای ما مشکلی وجود داره یا خیر؟ از اونجایی که ایران نبودم، با مسائل اداری و قانون‌های اونجا آشنایی زیادی ندارم. خیلی خوشحال میشم اگر با راهنمایی‌های شما بتونم قدمی به خواسته‌هام نزدیک‌تر بشم. حداقل خیالم رو از بابت این مشکلات راحت کنید و دعا کنید که پدر و مادرم هم راضی به طلبگیم بشوند.
منتظر پیامتان هستم.
با تشکر

***** پاسخ *****

علیکم السلام برادر عزیز! بابت تأخیر در پاسخ‌گویی متأسفم!

وقتی کارها گره می‌خوره و راه‌های عادی به روی انسان بسته می‌شه، وقت دعا و توسل به اهل بیت علیهم‌السلام می‌رسه. برای حل شدن مشکلتون دعای توسل بخونید. هر روز صبح بعد از نماز صبح دعای توسل بخونید و این کار رو تا حل شدن مشکلتون ادامه بدید.

درباره‌ی سؤالاتی که در مورد شرایط ورود به حوزه پرسیدید، من اطلاعات دقیقی ندارم. بهتره به سایت حوزه‌ی علمیه (www.howzeh-qom.ir) مراجعه کنید یا با شماره‌ی «02537255890» تماس بگیرید.

من هم حتماً براتون دعا می‌کنم.
نقل قول کردن
0 #14 شیرازسیاوش 1396-09-26 06:59
خواهش میکنم راهنمایی ام کنید الان رشته حسابداری میخونم ترم ۱ وخودم از سوم دبیرستان به این باور رسیده بودم علاقه بسیار زیادی برای ورود به حوزه دارم الان هم تصمیم گرفتم دی ماه امسال میخوام امتحان ورودی حوزه ثبت نام کنم فقط یه مشکل دارم اینه که خانوادم راضی نمیشن و هر شب با کلی گریه کردن میخوام چرا که خانواده ام راضی نمیشن. از طرفی هم از این میترسم که قبول نشم و یکسال عقب بیافتم و منابع که گذاشتن واسه امتحان مقطع دانشگاهی من اصلان بااین کتاب ها آشنایی ندارم یعنی نخوندم می ترسم توی امتحان ورودی قبول نشم. لطفا راهنماییم کنید که چه کاری انجام بدم. متولد ۲۵/۱۲/۷۶هستم به نظر شما میتونم با این سن وارد حوزه بشم.

***** پاسخ *****

۱. انتخاب رشته و گرایش تحصیلی باید بر مبنای عقلانیت باشد نه صرفاً احساسات. اگر انتخاب شما بر اساس احساسات و عواطف است، آن را عقلانی کنید؛ با تفکر و مطالعه و پرسش و بررسی منطقی.

۲. فارغ از علاقه و اشتیاقی که به طلبگی دارید، اگر توانستید به شناخت منطقی و انتخاب عقلانی دست پیدا کنید، این شناخت و ادله‌ی این انتخاب را برای پدر و مادرتان نیز بیان کنید. اگر آن‌ها انسان‌هایی عاقل و منطقی باشند، احتمالاً خواهید توانست آن‌ها را قانع کنید.

۳. درباره‌ی آزمون ورودی حوزه اگر مطمئن نیستید که قبول خواهید شد، بدون دست کشیدن از دانشگاه و دروس آن، در حوزه ثبت نام کنید و برای آزمون ورودی آماده شوید. اگر پذیرفته نشدید، تحصیل دانشگاه را ادامه دهید تا سال بعد. اجازه ندهید علاقه و اشتیاق به حوزه شما را از فرصت و موقعیتی که اکنون در آن هستید دور کند و موقعیت فعلی شما را تضعیف کند. با حفظ موقعیت به سوی طلبگی خیز بردارید تا اگر خدای‌ناکرده به مقصد نرسیدید، از دانشگاه و حساب‌داری بازنمانید و خسر الدنیا و الاخرة نشوید.
نقل قول کردن
0 #13 اصفهانعلی 1396-09-09 13:26
سلام من دهم هستم رشتمم تجربیه و احساس میکنم بدرد این رشته نمیخورم حس میکنم بدرد حوزه میخورم ولی خجالت میکشم به بابام بگم اون خیلی موافق اینچیزا نیست میدونین چی میگم؟...

***** پاسخ *****

سلام عزیزم!

اغلب پدر و مادرها صلاح و مصلحت فرزندشون رو می‌خواهند و اگه به این نتیجه برسند که چیزی به صلاح فرزندشون هست، همه‌ی تلاششون رو در اون راه به کار می‌گیرند.

حالا شما اگه فقط از روی احساس و هیجان حوزه و طلبگی رو انتخاب کرده باشید، سخته که بتونید پدر و مادرتون رو ـ اگه مخالف باشند ـ راضی کنید. اما اگه در کنار علاقه و اشتیاق، آگاهی عاقلانه و مستدل و مستند به واقعیات هم داشته باشید، و بتونید این آگاهی و دلایل رو به پدر و مادرتون هم منتقل کنید، طبیعتاً کار آسون‌تر خواهد شد.

پس صرفاً بر اساس احساسات و کشش‌های درونی خودتون تصمیم‌گیری نکنید. در کنار کشش روحی که دارید، خودتون و استعدادهاتون و نیاز جامعه و رسالت حوزه و اوصاف تحصیل علوم دینی و جایگاه و شأن طلبه و روحانی و اموری از این دست رو با نگاهی عاقلانه و واقع‌بینانه بررسی کنید. اگه به این نتیجه رسیدید که تحصیل در حوزه برای شما کاری عاقلانه و منطقیه، اون وقت خواهید توانست پدر و مادرتون رو هم قانع کنید؛ ان‌شاءالله!

داستان «طلبگی» رو از همین سایت مطالعه کنید. این‌جا:
http://h-shad.ir/index.php/writings/articals/198-talabegi
نقل قول کردن
0 #12 فارسهانیه 1396-08-10 16:53
با عرض سلام من میخوام امسال آزمون جامعه الزهرا بدم ولی چون رشته ام ریاضی است میترسم نتونم به سوالات عربی پاسخ بدم بنظر شما چیکار کنم

***** پاسخ *****

علیکم السلام

آزمون سطح دوی جامعة الزهرا (س) در حد کتاب‌های دبیرستانه. برای درس عربی می‌تونید از کسی که عربیش خوبه کمک بگیرید یا یکی دو تا کتاب کمک‌آموزشی از کتاب‌خونه امانت بگیرید و یک دور عربی دبیرستان رو مرور کنید. ان‌شاءالله که موفق باشید!
نقل قول کردن
0 #11 بندعباسحسین کریمی پور 1396-04-10 21:50
باسلام و خدا قوت ،بنده س سال درس حوزه خوندم بعد ب علت بیماری نتونستم ادامه بدم حالا میخوام برگردم حوزه ایا بعد چند سال امکانش هست.

***** پاسخ *****

سلام برادر عزیز. ان‌شاءالله که امکانش باشه؛ اما من اطلاعات دقیقی در این باره ندارم. بهترین راه اینه که از حوزه‌ی علمیه‌ی محل تحصیلتون پرس‌وجو کنید.

آدرس سایت حوزه‌ی علمیه‌ی قم:
www.howzeh-qom.ir
نقل قول کردن
+1 #10 یارساناقل الطلاب 1396-03-16 06:19
سلام
از کلاس نهم هم میشود آزمون داد؟

***** پاسخ *****

سلام. بله می‌شود. اطلاعات مربوط به ثبت نام رو در دفترچه‌ی راهنمای ورود به حوزه بخونید. این دفترچه رو از سایت حوزه (www.howzeh-qom.ir) دریافت کنید.
نقل قول کردن
+1 #9 تهرانم 1395-05-25 11:09
با سلام وعرض ادب واحترام خيلي خوب بود
نقل قول کردن
+1 #8 اردبیلشایان 1395-05-10 05:52
سلام آقای شاد
برای کسی که استعداد و علاقه داره،به نظر شما کدام زمان برای ورودبه حوزه مناسبه؟با مدرک سیکل یا دیپلم؟ممنون

***** پاسخ *****

سلام دوست عزیز!

به نظر من اگه کسی واقعاً از نظر روحی و فکری آمادگی و استعداد بالایی داشته باشه، حتماً باید از سیکل وارد حوزه بشه و وقت گذاشتن برای دبیرستان برای چنین کسی اشتباه محض و تلف کردن عمره. ولی بیش‌تر دانش‌آموزان ما این‌طور نیستند؛ به همین دلیل به‌طور کلی توصیه می‌شه بعد از دبیرستان وارد حوزه بشن.
نقل قول کردن
0 #7 اردبیلشایان 1395-04-29 15:15
ببخشید یه سوالم داشتم!!!!
طلبه ها مدتی که معمم نشدن ، تو مدرسه عبا به دوششون میندازن(حتی صفر کیلومتر ها؟)اگه جواب مثبته ، تو بیرون مدرسه هم میتونن بپوشن؟

***** پاسخ *****

پوشیدن عبا موقع نماز برای همه (طلبه و غیرطلبه) مستحبه. خیلی از طلبه‌ها دوست دارند در محیط مدرسه‌شون بیش‌تر وقت‌ها عبا به دوش داشته باشند. این کار خوبه و از همون اولین سال طلبگی انجام می‌شه. اما بیرون از مدرسه معمولاً مرسوم نیست و من فکر نمی‌کنم کار خوبی باشه و دلیل قابل قبولی برای این کار نمی‌بینم؛ مگر این‌که مسجدی در نزدیکی مدرسه باشه و طلبه‌ها بخوان برای شرکت در نماز جماعت، عبابه‌دوش به اون مسجد برن.
نقل قول کردن
+1 #6 اردبیلشایان 1395-04-29 15:12
سلام آقای شاد. یه سوال دیگه هم داشتم.زمان ثبت نام مدرسه میرزا علی اکبر اردبیل کیه؟در ضمن حتما دعا کنین که پدر و مادرم برای طلبه شدن اجازه بدن (چون به شدت نا راضین و اجازه نمیدن )و خدا هم توفیق بده و امام زمان هم راضی باشن

***** پاسخ *****

سلام. ثبت نام حوزه در سراسر کشور به صورت متمرکز از طریق سایت حوزه (www.amoozesh.ismc.ir) انجام می‌شه. برای مشاهده‌ی تاریخ ثبت‌نام و شرایط اون و دریافت دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام به این سایت مراجعه کنید.
ان‌شاءالله که پدر و مادرتون هم راضی می‌شن. من هم براتون دعا می‌کنم.
نقل قول کردن
+1 #5 اردبیلشایان 1395-04-29 14:06
سلام آقای شاد.یه سوال داشتم ازتون.اگه کسی بخواد تو شهر خودش وارد حوزه بشه،شب ها برای خوابیدن میره خونشون یا تو مدرسه میخوابه؟

***** پاسخ *****

سلام عزیزم!

مدارس علمیه درباره‌ی طلبه‌های بومی که در همون شهر زندگی می‌کنن، به شیوه‌های مختلف عمل می‌کنن:

بعضی از مدارس مثل طلبه‌های غیربومی به طلبه‌های بومی هم حجره (خوابگاه) می‌دن.

بعضی دیگه از مدارس به طلبه‌های بومی حجره نمی‌دن و اون‌ها مثل دبیرستان فقط برای کلاس و درس می‌رن مدرسه و بعدش برمی‌گردن خونه‌شون.

بعضی دیگه از مدارس به طلبه‌های بومی حجره‌ی روزانه می‌دن، یعنی فقط برای استفاده‌ی روزانه بهشون حجره می‌ن و در طول روز می‌تونن اون‌جا باشن ولی شب باید برن خونه‌ی خودشون.

درباره‌ی مدارس علمیه‌ی اردبیل اطلاعات درستی ندارم. باید از خودشون بپرسید. شاید همه‌شون به یک شیوه عمل کنند و شاید به شیوه‌های گوناگون.
نقل قول کردن
0 #4 اصفهانخانم امینی 1395-04-18 15:43
سلام برادر.بنده قصد دارم طلبه بشوم و مقصودم جامعه الزهرا ی قم هستش بنده سال سوم را تمام کرده و دیپلمم را نیز گرفته ام , متاسفانه من دیر اقدام کردم و منابع آزمون را هنوز نگرفته ام و یک ماه و چند روز از اعلام کتاب ها گذشته و حس میکنم خیلی عقب هستم من در مدرسه نمونه دولتی درس میخوانم و طبیعتا درسم برای پدرم بسیار اهمیت دارد من یک بار با ایشان صحبت کردم در مورد طلبه شدنم قبول کردند ولی من حس میکنم ایشان در شهر خودمان را راضی هستن و با رفتن بنده به قم مخالفت کنند بنده رشته ام تجربی هستش و عربی تخصصی علوم انسانی را بلد نیستم بنظرتون من در این مدت میتونم کل منابع آزمون را مطالعه کنم و پدرم را راضی کنم؟

***** پاسخ *****

سلام خواهر گرامی! ان‌شاءالله که بتونید با لطف و عنایت امام زمان علیه‌السلام هم آزمون رو خوب بدید و هم پدرتون رو راضی کنید.

برای مطالعه‌ی منابع آزمون، باید متناسب با فرصت باقی مونده، برنامه‌ریزی فشرده داشته باشید و تمام تلاشتون رو به کار ببندید تا بعداً حسرت نخورید.

درباره‌ی پدرتون هم بهترین عامل برای راضی کردنشون، اول دعا و توسل، بعد، خبر قبول شدن شما در جامعة الزهرا (س) است. اگه قبول شدید و پدرتون رضایت ندادند، اون وقت نوبت خواهش و تمنا و التماسه. اگه باز هم نتیجه نداد، دست به دامن واسطه بشید؛ یعنی کسی از آشنایان و فامیل که مورد احترام پدرتون باشه و نظرش برای پدرتون اهمیت داشته باشه. اگر هم به هیچ وجه نشد، دیگه باید شما تسلیم خواست پدر بشید و به حوزه‌ی شهرستان برید و از خدا بخواید روزی‌ها و عنایاتی که قرار بود در جامعة الزهرا (س) بهتون بده، همون‌جا بهتون بده. برای از دست نرفتن فرصت، در حوزه‌ی علمیه‌ی خواهران شهرتون هم ثبت‌نام کنید.
نقل قول کردن
0 #3 کرجمهدی 1394-05-08 22:20
سلام من جوان گناه کارم توبه کردم میخوام طلبه شم ميشه

×××××
پاسخ:
سلام. بله می‌شه. تو حوزه از کسی نمی‌پرسن قبلاً گنهکار بودی یا نه!
طلبگی سربازی امام زمانه. اگه قبلاً کارهایی کردید که امام زمان علیه‌السلام رو ناراحت کردید، حالا باید طوری اشتباه‌های گذشته رو جبران کنید که حضرت ازتون راضی بشه و اجازه بده وارد عالم سربازیش بشید.
در بخش تألیفات، داستان «طلبگی» رو بخونید.
نقل قول کردن
-1 #2 تهرانعبدالله 1393-11-14 09:48
سلام ایا با معدل کتبی 8/34 و معدل کل 14/22 میتونم وارد حوزه علمیه بشم شرط معدلی وجود نداره بهد اینکه حال و هوای طلبگی چه جوریه ممنون میشم جواب بدید

××××
پاسخ:
سلام عزیز!
شرایط پذیرش حوزه رو باید از واحد پذیرش حوزه بپرسید. آسان‌ترین راه سر زدن به وب‌سایت معاونت آموزش حوزه (www.howzeh-qom.ir) است.

برای نزدیک شدن به حال و هوای طلبگی، توصیه می‌کنم داستان‌ها و خاطرات و زندگی‌نامه‌های علما و بزرگان حوزه رو مطالعه کنید. نیز مجموعه کتاب‌های «راه و رسم طلبگی» نوشته‌ی عالم‌زاده نوری.

هم‌چنین می‌تونید در همین سایت، در بخش نوشته‌ها » تألیفات » داستان طلبگی رو مطالعه کنید.
یا علی!
نقل قول کردن
+1 #1 تهرانعلی.ن 1393-06-15 17:10
سلام.خوبین؟
من بعد سالها تونستم خانوادمو راضی کنم برای اینکه برم حوزه.از سوم راهنمایی دوست داشتم برم.ولی مخالفتای پدر و مادرم نمیزاشت.تا اینکه امروز راضیشون کردم.من تقریبا دارم به 19 سالگی میرسم.این درسم که تا الان خودم بدونه علاقه بوده و با دوتا تجدید نتونستم دیپلم بگیرم.میخوام برم حوزه ولی میگن تجدید داری.وقت امتحان گذشته.سال تحصیلی شروع شده.مگه چقد از سال گذشته تازه چند روزه شروع شده.من اگه بخوام یک سال صبر کنم پدرو مادرم منو میفرستن خدمت و ایندمم معلومه.چند سال عقب میفتم.من دروس حوزوی رو دوست دارم.یه عمر نوکری اهلبیت رو کردم چه خوب و چه بد خلاصه تو راهشون بودم و دوست دارم برم حوزه نمیتونم یه سال الکی صببر کنم بخاطر چند روز از وقت که گذشتهمن ایندم خراب میشه علاقم از بین میرهتما این چند سال بخاطر حوزه درسمو نتونستم درست و حسابی بخونم.چیکار کنم؟تو رو خدا کمکم کنید؟
ـــــــــــــــــــــــ
پاسخ مدیر سایت:
سلام، امیدوارم بتونید روزی به آرزوتون برسید. حوزه هم قوانین خاص خودشو داره و نمی‌شه خارج از قوانین کاری کرد. ای کاش بهتر درس می‌خوندید و اون دو تا تجدید رو نداشتید تا الآن به مشکل برنمی‌خوردید. من به نوبه‌ی خودم برای موفقیت شما و برای رسیدن به آرمانتون دعا می‌کنم.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


خاطره (تصادفی)

بزرگ‌ترین آرزو

با نام خدا

(25/11/82) پارسال كه پايه‌ي ششم در مدرسه‌ي معصوميه بودم، ماه مبارك رمضان براي اقامه‌ي نماز و چند دقيقه‌اي صحبت به مدرسه‌اي ابتدايي مي‌رفتم. هر روز مسابقه‌اي هم اجرا مي‌كردم. در آخرين مسابقه قرار شد به بهترين جواب براي اين سؤال «بزرگ‌ترين آرزوي شما چيست؟» جايزه داده شود.

برگه‌هاي مسابقه را پخش كردم. فرداي آن روز با ناباوري ديدم كه از هفتاد نفر، پنجاه نفر بزرگ‌ترين آرزوي خود را ظهور امام زمان روحي فداه نوشته بودند. تعداد جوايز خيلي محدود بود؛ ولي من تصميم گرفتم به همه‌ي اين پنجاه نفر جايزه بدهم. به همين جهت به سوي دفتر آيت الله مشكيني حفظه الله روانه شدم و مطلب را به عرض ايشان رساندم. ايشان دست بردند و از جيب خود (و نه از پول دفتر) مبلغي به من عطا كردند كه با آن كارمان راه افتاد.

اللهم عجل لوليك الفرج!

پرسش و پاسخ (تصادفی)

آیا حکم اسلامی ارتداد با آزادی اندیشه و حقیقت‌جویی منافات ندارد؟!

پرسش:

این چه حکمی است که اجازه نمی‌دهد وقتی من فهمیدم دین دیگری حق است به آن ایمان بیاورم و باید پنهان‌کاری کنم؟ و نه تنها این حق را نمی‌دهد بلکه تنبیه‌های بزرگی نیز دارد! هم‌چنین حکم ارتداد کسی که از اول مسلمان بوده اعدام است بر خلاف کسی که با تحقیق و علم بعدًا وارد این دین شده است و این در حالی است که حق اولی از دومی بیش‌تر است!

پاسخ:

تصوری که شما از «ادیان مختلف» و «دنبال دین حق بودن» دارید، تصور درستی نیست؛ در نتیجه، تصورتان درباره‌ی حکم ارتداد هم نادرست است.

ادامه مطلب...
ما 69 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهمَّ احفَظ لنَا الامامَ الخامنه‌ای و بِیَدِهِ سَلِّمِ الامامَ المهدیَّ رایَةَ الاسلامِ و الثَّورَةِ بِاَعیُنِنا و بِنَصرِنا؛ خدایا امام خامنه‌ای را حفظ بفرما و با دست او پرچم اسلام و انقلاب را به دست امام مهدی برسان، در برابر چشمان ما و با یاری ما!

1194084
امروز430
دیروز1265
این هفته3047
این ماه19976
مجموع1194084

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!