ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

صوفیبسم الله

دیروز (۱۳۹۶/۱۲/۵) استاد آیت الله احمد عابدی در سر کلاس درس نکاتی درباره‌ی دروایش گناباد فرمود که برایم جالب بود. به نظرم رسید در این‌جا منتشر کنم.

۱. تصوف و صوفی‌گری از نظر تاریخی بسیار قدیمی است و پیش از اسلام نیز بوده است.

۲. درویش و صوفی با عارف تفاوت دارد. نباید این‌ها را یکی دانست. بزرگانی مثل امام، علامه، آیت الله بهجت، میرزا جواد آقا (ملکی تبریزی) عارفند و صوفی نیستند. درست است که در چهار پنج قرن اول تاریخ اسلام، عارف و صوفی به یک معنا بودند؛ اما از قرن ششم به بعد، این دو اصطلاح از هم تفکیک شدند. این دراویش گناباد صوفی‌اند نه عارف.

۳. دراویش داخل کشور نیز با صوفیان و دراویش خارجی تفاوت مهمی دارند. دراویش داخلی سکولار هستند ولی دراویش خارجی انقلابی هستند. در برخی کشورها مثل لیبی و مصر، صف اول مبارزه کنندگان با استکبار و استعمار مثل آمریکا و انگلیس و فرانسه، صوفیان بودند و هستند. اما از صوفیان داخل کشور در هشت سال دفاع مقدس یک نفر جبهه نرفت! می‌گویند دین از سیاست جدا است؛ اما دروغ می‌گویند. خود ارتش‌بد نصیری که رئیس ساواک بود، از صوفیان گناباد بود. قبل از او نیز سپهبد مقدم که رئیس ساواک بود، او هم از دراویش گناباد بود. اسدالله علم نیز که وزیر دربار شاه بود، از همین‌ها بود. در زمانی که هنوز مشهد فرودگاه نداشت، گناباد فرودگاه داشت؛ برای این‌که ارتش‌بد نصیری که صوفی بود بتواند راحت‌تر و سریع‌تر برای دست‌بوسی قطب از تهران به گناباد برود و برگردد!

 

۴. صوفیان خود را اهل طریقت و باطن می‌دانند و به شرع و ظاهر دین بی‌توجه‌اند؛ درحالی‌که حقیقت و باطن دین در طول شرع و ظاهر دین است و از آن جدا نیست. تنها از طریق شرع و ظواهر می‌توان به باطن و حقیقت راه برد.

۵. صوفیان مسجد نمی‌روند و به‌جای آن به خانقاه می‌روند. درحالی‌که مسجد ساخته‌ی دست انبیا است ولی اولین خانقاه توسط یک معمار مسیحی مصری در کوفه ساخته شده است.

۶. دراویش سبیلشان را بلند می‌کنند؛ زیرا معتقدند سبیل حجاب دهان است؛ یعنی جلوی دیده شدن داخل دهان را می‌گیرد! جالب است که این‌ها از حجاب دهان حرف می‌زنند اما نسبت به حجاب و پوشش در برابر نامحرم کاملاً بی‌توجه و سهل‌انگار و گاه لاابالی‌اند.

۷. زمخشری درباره‌ی صوفیان عبارتی صریح و بی‌پرده دارد که قابل ذکر نیست. مضمون آن این است که وقتی صوفیان «هوهو» یا «علی علی» می‌گویند، نه مقصودشان خدا است و نه علی (ع)؛ بلکه این‌ها مرادی جز شهوت ندارند.

۸. زمانی در اصفهان در جمعی از دراویش، طلبه‌ای بعد از خوردن آب گفت: «سلام بر حسین لعنت بر یزید». او را گرفتند و کتک زدند که چرا یزید را لعن می‌کنی. می‌گویند ما به «صلح کل» معتقدیم و به هیچ کس حتا یزید نباید نگاه بد داشت!

۹. حدود صد فرقه صوفی در کشور ما هست. دراویش گناباد که آشوب‌های اخیر تهران مربوط به آن‌ها است، یک اشکال اساسی در کارشان هست. از نظر خود صوفیان، مهم‌ترین دلیل اعتبار یک فرقه، اتصال سلسله‌ی قطب‌های آنان تا امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام است. اگر فرقه‌ای از این جهت دچار کاستی باشد، بی‌اعتبار است. صوفیان گناباد از این جهت شدیداً دچار مشکل هستند؛ زیرا سلسله‌ی آنان به مرتاض‌های هندی می‌رسد، نه به امیرالمؤمنین!

اولاً رضاعلی‌شاه (نورعلی تابنده، قطب کنونی دراویش گنابادی) به سلطان محمد گنابادی (بنیان‌گذار فرقه‌ی گنابادی) متصل نیست و از او اجازه‌ی تصوف ندارد. ثانیاً خود سطان محمد اعتراف می‌کند که در آن زمان، در ایران فقر و تصوف وجود نداشت. من گشتم و در حیدرآباد هند از یک مرتاض هندی فقر و تصوف را فراگرفتم و برگشتم در گناباد آن را توسعه دادم.

سلطان محمد گنابادی به فتوای مرحوم آخوند خراسانی به اعدام محکوم شد و بعد از اعدام، جسدش را در چاه توالت انداختند.

۱۰. قبل از انقلاب در قم در حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها یک درویش بود که روحانی هم بود و کلاس درس داشت. این فرد همه‌ی موهای نصف سرش (موی سر و ابرو و ریش) را می‌تراشید و نصف دیگر را بلند می‌کرد. چنین رفتاری مبنی بر تفکر ملامتی است که البته در بین دراویش عمومیت ندارد.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

چشم برزخی

با نام خدا

استاد موحدي (استاد عقايد سال چهارم طلبگي) گفت:

مدتي بود كه براي نماز شب به حرم حضرت معصومه سلام الله عليها مي‌رفتم و در قنوت نماز وتر دعاي ابوحمزه‌ي ثمالي را (اگر اشتباه نكنم!) مي‌خواندم. بعد از مدتي چيزهايي مي‌ديدم كه در حالت عادي قابل مشاهده نيست. يك روز يكي از آشنايان را ديدم كه روحاني هم بود. ديدم كه صورتش خيلي تيره و تار و انگار گل‌آلود است. از ديگر رفقا از احوال او جويا شدم، يكي از رفقا گفت: سعي كن با او نشست و برخاست نكني. گفتم: چرا؟ گفت: افكار و عقايدش حسابي منحرف شده. مدتي است عقيده دارد امام باقر و امام صادق عليهما السلام بزرگ‌ترين خيانت را به اسلام و تشيع كرده‌اند!

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

فواید و ضررهای بدحجابی و آرایش

پرسش:

می‌شه فواید و مضرات آرایش کردن تو جامعه رو بهم بگید؟

پاسخ:

خانمی که با پوشش غیراسلامی و با چهره‌ای آرایش‌کرده وارد جامعه می‌شه، درباره‌ی دو چیزش نمی‌شه قضاوت کرد:

1. درباره‌ی نیت و انگیزه‌ش از این سبک زندگی نمی‌شه قضاوت کرد؛ هرچند احتمال این‌که نیت و انگیزه‌های شیطانی در سر داشته باشه کم نیست، ولی نمی‌شه به‌آسانی اونو به چنین روحیه‌ی پلیدی متهم کرد، چون ممکنه ناآگاه باشه و درست تربیت نشده باشه و اگه با منطق و با اخلاق، آگاهی‌های لازم به‌ش داده بشه، ممکنه بپذیره و ظاهرش رو اصلاح کنه.

2. درباره‌ی اعتقاد و تقیّدش به دین و معنویت هم نمی‌شه قضاوت کرد؛ هرچند احتمالاً چنین کسی بهره‌ی قابل توجهی از دین و معنویت نداره، ولی احتمال داره گرفتار انحراف فکری شده و خیال می‌کنه خدا و معنویت ربطی به پوشش و آرایش نداره، بلکه جای خدا و معنویت توی دله و کافیه دلت پاک باشه! بعضی از خانم‌های بدحجاب اتفاقاً خیلی هم انسان‌های دل‌پاکی هستند و خودشونو دوست خدا می‌دونند و گمان می‌کنند خدا چیزی از اون‌ها درباره‌ی سبک پوشش و آرایششون نخواسته و نمی‌خواد. چنین کسانی نیاز به راهنمایی و هدایت دلسوزانه دارند و نباید اونا رو بد و پلید دونست.

اما با این حال، چند حقیقت غیرقابل انکار درباره‌ی خانم‌هایی که پوشش و آرایش غیراسلامی دارند وجود داره:

ادامه مطلب...
ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1028006
امروز381
دیروز790
این هفته4714
این ماه19823
مجموع1028006

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!