کانال سایت در پیام‌رسان سروش

سروش @hshadir

پرسش

در برخی از منابع معتبر روایی و دعایی می‌بینیم که فرموده‌اند: اگر فلان عبادت را انجام دهید یا فلان دعا را بخوانید، خدا همه‌ی گناهانتان را می‌بخشد. چگونه ممکن است خدا همه‌ی گناهان ما را با یک روزه یا یک دعا یا عمل مستحبی دیگر ببخشد؟! این مسأله چه توجیه منطقی می‌تواند داشته باشد؟

پاسخ

 همان‌طور که گفتید، در منابع معتبر دینی آمده است که انجام برخی اعمال آثار شگفت‌انگیزی دارد و می‌تواند یک عمر گناه را پاک کند و یک عمر راه غلط را جبران نماید. مثلاً درباره‌ی آثار ذکر صلوات فرموده‌اند: هرکسی یکی صلوات بفرستد، خدا همه‌ی گناهانش را می‌بخشاید.

در برخورد علمی و منطقی با این مطلب دو نکته به دست می‌آید:

1. فضل و کرم و رحمت خدا خیلی زیاد است و گویا خدا دنبال کوچک‌ترین بهانه می‌گردد تا به خلایق خوبی و لطف کند.

2. پنانسیل و نیروی ویژه‌ای در این اعمال نهفته است که در نگاه ظاهری به چشم نمی‌آید. جهل و ناآگاهی ما به چنین امور باطنی نباید باعث انکار آن‌ها شود.

با داشتن نگاهی جامع به معارف دینی و بررسی این مطلب در ارتباط با سایر مطالب مسلّم دین به این نتیجه می‌رسیم که:

1. این‌که اگر فلان عبادت را انجام بدهید خداوند همه‌ی گناهان شما را می‌بخشاید، بیان‌گر این است که این عمل قابلیت این را دارد که مایه‌ی بخشودگی همه‌ی گناهان ما شود، مشروط به این‌که مانعی در سر راه نباشد. یعنی اگر چیزی مانع نشود، از دست این عبادت برمی‌آید که همه‌ی آلودگی‌های ما را پاک کند و ما را تا قله‌ی کمال بالا ببرد. با این حساب اگر مانعی مثل حق‌الناس یا کم‌ظرفیتی ما بر سر راه باشد، طبیعی است که نمی‌تواند اثرش را تمام کند و کارش را به اتمام برساند.

مثلاً وقتی می‌گوییم آتش می‌تواند هر چیز سوختنی‌ای را بسوزاند، معنایش این نیست که هر آتشی می‌تواند هر چیزی را در هر شرایطی بسوزاند؛ البته که شعله‌ی شمع نمی‌تواند در برابر باد مانند آتش هوابرش (دستگاه خاصی که جوشکارها با آتش آن آهن را برش می‌دهند) دوام بیاورد و با حرارت خود آهن را ذوب کند.

2. این‌که اگر فلان عبادت را انجام بدهید خداوند همه‌ی گناهان شما را می‌بخشاید، به این معنا است که انجام این عبادت شروع یک تغییر اساسی است که باید تا پایان ادامه داشته باشد؛ نه این‌که با انجام این عمل کوچک همه‌چیز تمام می‌شود؛ بلکه با انجام آن متعهد می‌شویم سبک زندگی خود را تغییر بدهیم و شاخ و برگ زندگی خود را بر اساس ریشه‌ی این عمل کوچک پرورش بدهیم. مثلاً اگر یک بار گفتن «اللهم صل علی محمد و آل محمد» یک عمر گناه ما را محو می‌کند، در صورتی است که با گفتن آن پیوند محکم و گسست‌ناپذیری با روح این ذکر (که عبارت است از ولایت اهل بیت که همان ولایت خدا است) برقرار کنیم و همه‌ی شؤون زندگی خود را از این پس بر محور آن تنظیم کنیم.

وقتی ما کاری را انجام می‌دهیم که خداوند به انجام دهنده‌اش قول بخشش همه‌ی گناهان را داده، گویا چکی با مبلغ خیلی بالا را برای ما امضا می‌کند ولی فعلاً حساب مربوط به آن چک خالی است و پرشدن آن بستگی دارد به این‌که ما چقدر به روح آن عمل پای‌بند خواهیم بود.

به عبارت دیگر انجام یک عمل خاصی مثل ذکر صلوات می‌تواند یک عمل سطحی و کم‌عمق باشد که در این صورت یک ثواب متناسب با خودش خواهد داشت؛ و می‌تواند یک عمل عمیق و ژرف باشد که نشان از یک تغییر اساسی دارد، که در این صورت اثر آن متناسب با ژرفای عمل تقویت خواهد شد، تا جایی که حتی می‌تواند همه‌ی کاستی‌های گذشته را به زیبایی جبران کند.

مانند این‌که شما چند ماه است که با یک رفیقی قطع رابطه کرده‌اید و به‌خاطر کارهای غلط و اشتباهش به‌شدت از دستش ناراحت هستید و دیگر با او حرف نمی‌زنید. روزی او می‌آید نزد شما و به شما سلام می‌دهد. این سلام یک کار و یک گام از طرف او است و می‌تواند آثار متفاوتی داشته باشد. اگر شما احساس کنید سلام او یک سلام عادی است و حداکثر نشان از یک پیشمانی سطحی دارد، احتمالاً خیلی تحویلش نمی‌گیرید و حتی ممکن است جوابش را ندهید و به او پشت کنید. همان‌طور که ممکن است حالتی داشته باشد که باعث رقّت و نرمی شما بشود و شما نتوانید جوابش را ندهید و به او و پشیمانی‌اش بی‌توجه باشید. می‌توان تصور کرد که این یک کلمه‌ی ساده چنان حالتی داشته باشد که نشان از یک تغییر اساسی داشته باشد؛ به گونه‌ای باشد که شما یقین کنید او به‌کلی عوض شده و دیگر آدم دیگری شده است. وقتی شما چنین احساسی نسبت به او پیدا کردید، ممکن است با شنیدن سلام او، همه‌ی گذشته‌اش را یک‌باره نادیده بگیرید و دست محبت خود را به سوی او دراز کنید. این کار شما (بخشودن کامل و مطلق) به این خاطر است که یک سلام کوچک را نشانه‌ی کار بزرگی پنداشتید و آن را آغاز یک تحوّل اساسی دانستید. با این حساب، بخشودن کامل و مطلق شما متوقف خواهد بود بر تداوم این حال و ورحیه از طرف او و طبعاً اگر شما در آینده رفتاری متناقض با این روحیه از او مشاهده کنید، نظرتان عوض شده، بخشودن مطلق خود را منتقی یا محدود خواهید کرد.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #1 khalkhalوحید 1392-11-10 14:12
سلام خسته نباشید و ممنون از زحماتتون
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

توکّل

با نام خدا

سال اول يا دوم طلبگيم بود. چند روزي تعطيلي به تورمان خورده بود. من هم مثل بقيه سرم پر از هواي خانه و آغوش گرم خانواده بود؛ ولي جيبم خالي بود.

بين دوراهي رفتن و نرفتن مانده بودم. دلم مي‌گفت: برو؛ ولي جيبم با همه‌ي خالي بودنش مانع مي‌شد. يك روز از ايام تعطيلي گذشته بود و من هنوز نرفته بودم. يك دفعه به خودم آمدم و خطاب به خودم گفتم: اي نادان! پس توكل به خدا چه مي‌شود؟! نشسته‌اي و منتظر پول هستي؟! تو حركت كردي و خدا نداد؟! از تو حركت از خدا پول.

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

چرا نباید در آزادی جنسی از غرب و اروپا که الگوی پیشرفت و تمدن هستند پیروی کنیم؟

بسم الله

آقا یا خانم محترمی با نام Rth در ذیل یکی از مطالب سایت (علاقه به هم‌جنس زیبارو) نظری گذاشته بود که به نظرم آمد نظر او را به همراه پاسخ خودم به عنوان مطلبی جداگانه منتشر کنم. او نوشته بود:

يه مقداري به روزتر جواب بچه عاي مردمو كه هيچ جايي بهتر از اينجا نداشتن كه اومدن سوالاشونو اينجا ميپرسن بدين

به عنوان يه فرد آكادميك،همه در حد علم و سوادشون فكر ميكنم قبول دارن كه تكست بوك ها و مقالاتي كه رفرانس علم و دانش نظري و عمليه در همه رشته هااز كجا مياد،مثلا ما داروي شيمي درماني سرطان رو وارد ميكنيم بعد كه كدش شكست به اصطلاح فرمول شيميايي شو به ما هم ميگن با كيفيت پايين تري تو مملكتمون توليد ميكنيم اين علم پزشكي بود مهندسيشم همينه فيزيكشم اينه كشاورزيشم همينه سياست هم همينه مخصوصا پسابرجام

حالا تو روانشناسي چرا وعلوم انساني چرا اصرار داريم ندانسته فتوا صادر كنيم و با زندگي كلي انسان بازي كنيم و بهشون فشار و اضطراب تحميل كنيم نميدونم چرا؟

ادامه مطلب...
ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1088010
امروز108
دیروز807
این هفته108
این ماه23487
مجموع1088010

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!