ردپای من در شبکه‌های اجتماعی

تبیان تبیان               تلگرام تلگرام

پرسش

در برخی از منابع معتبر روایی و دعایی می‌بینیم که فرموده‌اند: اگر فلان عبادت را انجام دهید یا فلان دعا را بخوانید، خدا همه‌ی گناهانتان را می‌بخشد. چگونه ممکن است خدا همه‌ی گناهان ما را با یک روزه یا یک دعا یا عمل مستحبی دیگر ببخشد؟! این مسأله چه توجیه منطقی می‌تواند داشته باشد؟

پاسخ

 همان‌طور که گفتید، در منابع معتبر دینی آمده است که انجام برخی اعمال آثار شگفت‌انگیزی دارد و می‌تواند یک عمر گناه را پاک کند و یک عمر راه غلط را جبران نماید. مثلاً درباره‌ی آثار ذکر صلوات فرموده‌اند: هرکسی یکی صلوات بفرستد، خدا همه‌ی گناهانش را می‌بخشاید.

در برخورد علمی و منطقی با این مطلب دو نکته به دست می‌آید:

1. فضل و کرم و رحمت خدا خیلی زیاد است و گویا خدا دنبال کوچک‌ترین بهانه می‌گردد تا به خلایق خوبی و لطف کند.

2. پنانسیل و نیروی ویژه‌ای در این اعمال نهفته است که در نگاه ظاهری به چشم نمی‌آید. جهل و ناآگاهی ما به چنین امور باطنی نباید باعث انکار آن‌ها شود.

با داشتن نگاهی جامع به معارف دینی و بررسی این مطلب در ارتباط با سایر مطالب مسلّم دین به این نتیجه می‌رسیم که:

1. این‌که اگر فلان عبادت را انجام بدهید خداوند همه‌ی گناهان شما را می‌بخشاید، بیان‌گر این است که این عمل قابلیت این را دارد که مایه‌ی بخشودگی همه‌ی گناهان ما شود، مشروط به این‌که مانعی در سر راه نباشد. یعنی اگر چیزی مانع نشود، از دست این عبادت برمی‌آید که همه‌ی آلودگی‌های ما را پاک کند و ما را تا قله‌ی کمال بالا ببرد. با این حساب اگر مانعی مثل حق‌الناس یا کم‌ظرفیتی ما بر سر راه باشد، طبیعی است که نمی‌تواند اثرش را تمام کند و کارش را به اتمام برساند.

مثلاً وقتی می‌گوییم آتش می‌تواند هر چیز سوختنی‌ای را بسوزاند، معنایش این نیست که هر آتشی می‌تواند هر چیزی را در هر شرایطی بسوزاند؛ البته که شعله‌ی شمع نمی‌تواند در برابر باد مانند آتش هوابرش (دستگاه خاصی که جوشکارها با آتش آن آهن را برش می‌دهند) دوام بیاورد و با حرارت خود آهن را ذوب کند.

2. این‌که اگر فلان عبادت را انجام بدهید خداوند همه‌ی گناهان شما را می‌بخشاید، به این معنا است که انجام این عبادت شروع یک تغییر اساسی است که باید تا پایان ادامه داشته باشد؛ نه این‌که با انجام این عمل کوچک همه‌چیز تمام می‌شود؛ بلکه با انجام آن متعهد می‌شویم سبک زندگی خود را تغییر بدهیم و شاخ و برگ زندگی خود را بر اساس ریشه‌ی این عمل کوچک پرورش بدهیم. مثلاً اگر یک بار گفتن «اللهم صل علی محمد و آل محمد» یک عمر گناه ما را محو می‌کند، در صورتی است که با گفتن آن پیوند محکم و گسست‌ناپذیری با روح این ذکر (که عبارت است از ولایت اهل بیت که همان ولایت خدا است) برقرار کنیم و همه‌ی شؤون زندگی خود را از این پس بر محور آن تنظیم کنیم.

وقتی ما کاری را انجام می‌دهیم که خداوند به انجام دهنده‌اش قول بخشش همه‌ی گناهان را داده، گویا چکی با مبلغ خیلی بالا را برای ما امضا می‌کند ولی فعلاً حساب مربوط به آن چک خالی است و پرشدن آن بستگی دارد به این‌که ما چقدر به روح آن عمل پای‌بند خواهیم بود.

به عبارت دیگر انجام یک عمل خاصی مثل ذکر صلوات می‌تواند یک عمل سطحی و کم‌عمق باشد که در این صورت یک ثواب متناسب با خودش خواهد داشت؛ و می‌تواند یک عمل عمیق و ژرف باشد که نشان از یک تغییر اساسی دارد، که در این صورت اثر آن متناسب با ژرفای عمل تقویت خواهد شد، تا جایی که حتی می‌تواند همه‌ی کاستی‌های گذشته را به زیبایی جبران کند.

مانند این‌که شما چند ماه است که با یک رفیقی قطع رابطه کرده‌اید و به‌خاطر کارهای غلط و اشتباهش به‌شدت از دستش ناراحت هستید و دیگر با او حرف نمی‌زنید. روزی او می‌آید نزد شما و به شما سلام می‌دهد. این سلام یک کار و یک گام از طرف او است و می‌تواند آثار متفاوتی داشته باشد. اگر شما احساس کنید سلام او یک سلام عادی است و حداکثر نشان از یک پیشمانی سطحی دارد، احتمالاً خیلی تحویلش نمی‌گیرید و حتی ممکن است جوابش را ندهید و به او پشت کنید. همان‌طور که ممکن است حالتی داشته باشد که باعث رقّت و نرمی شما بشود و شما نتوانید جوابش را ندهید و به او و پشیمانی‌اش بی‌توجه باشید. می‌توان تصور کرد که این یک کلمه‌ی ساده چنان حالتی داشته باشد که نشان از یک تغییر اساسی داشته باشد؛ به گونه‌ای باشد که شما یقین کنید او به‌کلی عوض شده و دیگر آدم دیگری شده است. وقتی شما چنین احساسی نسبت به او پیدا کردید، ممکن است با شنیدن سلام او، همه‌ی گذشته‌اش را یک‌باره نادیده بگیرید و دست محبت خود را به سوی او دراز کنید. این کار شما (بخشودن کامل و مطلق) به این خاطر است که یک سلام کوچک را نشانه‌ی کار بزرگی پنداشتید و آن را آغاز یک تحوّل اساسی دانستید. با این حساب، بخشودن کامل و مطلق شما متوقف خواهد بود بر تداوم این حال و ورحیه از طرف او و طبعاً اگر شما در آینده رفتاری متناقض با این روحیه از او مشاهده کنید، نظرتان عوض شده، بخشودن مطلق خود را منتقی یا محدود خواهید کرد.

می‌توانید این مطلب را در شبکه‌ی اجتماعی خود به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn اشتراک در کلوب اشتراک در افسران

دیدگاه‌ها   

0 #1 khalkhalوحید 1392-11-10 14:12
سلام خسته نباشید و ممنون از زحماتتون
نقل قول کردن

نظر شما چیست؟!


خاطره (تصادفی)

روضه‌ی حضرت قاسم (ع)

بسم الله

چند روز پیش امیرمهدی (پسر 8 ساله‌مان) داشت یک روزنامه‌ی دیواری برای مدرسه‌اش درست می‌کرد. موضوع روزنامه دیواری‌اش را با هم‌فکری مادرش، حضرت قاسم علیه‌السلام انتخاب کرده بود و در وسط مقوا با خط درشت و زیبا نوشته بود: «من حضرت قاسم را دوست دارم!»

داستانی را درباره‌ی حضرت قاسم (ع) انتخاب کرده بود و می‌خواست تایپ کند و بر روی کاغذ پرینت بگیرد و به قسمتی از روزنامه دیواری‌اش بچسباند. مقداری از داستان را خودش تایپ کرده بود؛ ولی از آن‌جا که سرعت تایپش پایین بود، خسته شد و از من خواهش کرد بقیه‌ی داستان را برایش تایپ کنم. من هم پذیرفتم ولی از او خواستم داستان را بخواند و من تایپ کنم تا کار با سرعت بیش‌تری پیش برود.

او می‌خواند و من تایپ می‌کردم. به وسط‌های داستان رسیده بودیم که احساس کردم صدایش کمی می‌لرزد. خیال کردم چیز مهمی نیست و توجهی نکردم. ولی جلوتر که رفتیم، دیدم واقعاً صدایش می‌لرزد. کم‌کم لرزش صدا به بغض تبدیل شد و بعد از چند کلمه‌ی دیگر، دیدم اشکش جاری شد و دیگر نتوانست بخواند.

کتاب را به من داد و گفت: بی‌زحمت خودت تایپ کن. من دیگر نمی‌توانم بخوانم. و نشست گوشه‌ی اتاق و گریه کرد...

اسم کتاب «عموی خوبم» با قلم «طاهر خوش» بود. متن داستان چنین بود:

ادامه مطلب...

پرسش و پاسخ (تصادفی)

رقص و موسیقی موجب نشاط و شادی است، چرا می‌گویید حرام است؟!

بسم الله

به مناسبت دهه‌ی فجر امسال (1393) در دبیرستان امام خمینی (ره) اردبیل برنامه داشتم. هنگام خروج از مدرسه با دانش‌آموزی آشنا شدم که روحیات خاصی داشت. صحبت‌هایی با هم داشتیم. یکی از پرسش‌هایی که مطرح کرد درباره‌ی رقص و موسیقی بود:

چرا شماها رقص را بد می‌دانید؟! درحالی‌که آثار خوبی بر روح و روان انسان دارد و باعث شادی و نشاط است. من خودم هر وقت خسته و بی‌حوصله می‌شوم، موسیقی شادی می‌گذارم و چند دقیقه‌ای می‌رقصم و حسابی شارژ و سرحال می‌شوم. آثار مثبت رقص و موسیقی نشان دهنده‌ی این است که یا احکام دین دیگر کهنه شده است و به درد زندگی امروزه نمی‌خورد؛ یا این‌که شما آخوندها این حرف‌ها را از خودتان درآورده‌اید و به دین و مذهب چسبانده‌اید!

ادامه مطلب...
ما 125 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

اللهم کن لولیک الحجة ابن الحسن صلواتک علیه و علی آبائه فی هذه الساعة و فی کل ساعة ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

1003919
امروز544
دیروز870
این هفته544
این ماه22127
مجموع1003919

سلام!

سلام. از بازدیدتان از وب‌سایت محقّر بنده ممنونم!

این وب‌سایت یک سایت جامع و پرمحتوا نیست؛ بلکه یک پل ارتباطی بین من و مخاطبان عزیز به‌منظور دسترسی آسان و دائمی به بنده است. هرچند تلاش می‌کنم گه‌گاه مطالب ارزنده و مفید منتشر کنم ولی فقط در حدی که فرصت داشته باشم و به امر تحصیل و فعالیت علمی‌ام لطمه نزند.

اگر درباره‌ی نوشته‌هایم نظری داشتید، خوشحال می‌شوم نظرتان را در ذیل همان مطلب بیان کنید.

هرگونه نظر و انتقاد و پیشنهاد دیگری اگر داشتید، در بخش «تماس با من» مطرح کنید.

اگر مسأله‌ای هم بود که به نظرتان رسید من می‌توانم در پاسخ‌گویی و راهنمایی به شما کمکی بکنم، در بخش «پرسش و پاسخ» مطرح نمایید.

از خدا برای شما و خودم، آرزوی جسمی سالم، فکری بلند، ایمانی استوار، دلی مَحرم و عاشق، روحی باتقوا، روحیه‌ای پرانگیزه و بانشاط دارم. یا علی!